Andersen poprvé získal uznání v roce 1829 po vydání povídky s názvem „Pěší cesta od Holmenova kanálu do východního bodu Amager“. Na to navázal divadelní hrou, knihou poezie a cestopisem. Nadějný mladý autor získal od krále grant, který mu umožnil cestovat po Evropě a dále rozvíjet své dílo. Román o jeho pobytu v Itálii, The Improvisatore, vyšel v roce 1835. Ve stejném roce začal Andersen psát pohádky.
Navzdory svému dosavadnímu spisovatelskému úspěchu Andersen zpočátku nepřitahoval pozornost svým psaním pro děti. Během následujících desetiletí pokračoval v psaní pro děti i dospělé, napsal několik autobiografií, cestopisných vyprávění a poezie vychvalující ctnosti skandinávského lidu. Mezitím kritici a čtenáři dostali do rukou knihy včetně dnes již klasických příběhů Malá mořská víla a Císařovy nové šaty.
V roce 1845 si anglické překlady Andersenových lidových pohádek a příběhů začaly získávat pozornost zahraničního publika. Andersen navázal přátelství s uznávaným britským romanopiscem Charlesem Dickensem, kterého navštívil v Anglii v roce 1847 a znovu o deset let později.
Jeho příběhy se staly klasikou i v angličtině a měly silný vliv na britské autory, píšící pro děti. Postupem času objevilo Andersenovy příběhy konečně i skandinávské publikum a čtenáři po celém světě.
Přestože se Andersen mnohokrát zamiloval, nikdy se neoženil. Svou neopětovanou náklonnost směřoval k mužům i ženám, a to včetně slavné zpěvačky Jenny Lind a dánského tanečníka Haralda Scharffa. Andersenův osobní život podnítil spekulace o homoerotických tématech v jeho díle.
Nejslavnější z jeho lásek byla operní pěvkyně Jenny Lind. Jedna z jeho pohádek, Skřivan (Nattergalen, 1843), byla napsána jako výraz vášně k Jenny a dala také za vznik její přezdívce – „švédský skřivan“. Andersen byl ve společnosti žen často stydlivý, což mu ztěžovalo přístup k nim. Jenny ho považovala spíš za svého sourozence, a tak z tohoto vztahu nic nevzešlo.
Dívka jménem Riborg Voigt byla další neopětovanou láskou. Když Andersen zemřel, měl na své hrudi malý sáček s dlouhým dopisem právě od ní. Jiné zklamání z lásky zažil se Sophií Ørsted, dcerou slavného fyzika Hanse Christiana Ørsteda, dále pak s Louisou Collinovou, nejmladší dcerou Andersenova mecenáše Jonase Collina.
Stejný neúspěch, jaký měl u žen, měl i u mužů. Například Edvardu Collinovi napsal: „Umírám tohou po tobě stejně jako touhou po kalábrijském děvčeti… mé city k tobě jsou stejné jako k ženě. Ženskost mé povahy a naše přátelství musí zůstat tajemstvím.“
Collin, který mužům náklonnost neprojevoval, napsal do svých pamětí: „Nemohl jsem opětovat tuto lásku, čímž spisovatel velmi trpěl.“
Ani z jednostranné lásky ke Carlu Alexandrovi, vévodovi von Sachsen-Weimar-Eisenach, nic nevzešlo. Čtyři z jeho dopisů Carlovi jsou publikovány v antalogii Rictora Nortona.
Soukromé deníky z Andersenova mládí obsahují jeho odmítání sexuálních vztahů.
Ve svých soukromých zápiscích odmítal jakýkoli sexuální vztah, ať se ženou, nebo mužem. Z dnešních hledisek by mohl být považován za asexuála. Otázkou ovšem je, do jaké míry byla tato jeho asexualita dobrovolná a zda mu nebyla vnucena jen jeho přehnanou ostýchavostí a společenskými konvencemi té doby.
Podle Andersenova vlastního svědectví se mu tělesná láska zhnusila v dětství, kdy spal v posteli s vlastními rodiči. Jejich soulož, kterou mnohokrát viděl, ho děsila a učinila mu sex navždy odporným. Ve svých denících nicméně pečlivě zaznamenal každou svou masturbaci, dosti četnou.
Vyskytly se spekulace, zda slavný spisovatel nakonec nebyl skrytým pedofilem...?
Andersen utrpěl vážné zranění v roce 1872 poté, co spadl z postele ve svém domě v Kodani. Jeho poslední publikace, sbírka povídek, vyšla ve stejném roce.
Přibližně v této době začal vykazovat známky rakoviny jater, která by ho připravila o život. Dánská vláda začala připomínat Andersenův život a dílo před jeho smrtí. Rozběhly se plány na postavení sochy autora, kterému vláda vyplatila stipendium „národního pokladu“. Andersen zemřel 4. srpna 1875 v Kodani.
Zdroje informací: biography. com, Wikipedia.org a skandinavskydum.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
Jen málo seriálových postav udělalo na diváky takový dojem jako Chandler Bing z kultovního seriálu…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…