Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

datum: 29. 10. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman Mailer, byl nalezen mrtvý“. Odsouzený vrah a talentovaný spisovatel Jack Henry Abbott spáchal ve vězení sebevraždu.

Poprvé byl Jack Henry Abbott poslán do polepšovny v devíti letech a prakticky celý svůj život strávil za mřížemi. Narodil se 21. ledna 1944 na vojenské základně Camp Skeel v Michiganu.

Start do života nebyl moc dobrý. Na svět zřejmě přišel tak trochu omylem. Prostitutka s čínskými kořeny a americký voják se dítěte zřekli hned po narození. Chlapec putoval do pěstounské péče.

Od devíti let za mřížemi

Problematický a nezvladatelný Jack musel být umístěn do polepšovny, když mu bylo devět let. Jakmile po dosažení dospělosti vyšel ven, zapletl se s padělateli peněz. V osmnácti byl tak za mřížemi znovu. Nápravná zařízení se stala jeho domovem a na svobodě vlastně žít neuměl.

Jack Henry Abbott. (zdroj: murderpedia.org)

V roce 1965, během pobytu ve vězení v Utahu, ubodal k smrti spoluvězně. Údajně se bránil homosexuálnímu útoku. K dosavadnímu trestu mu bylo připočteno dalších čtrnáct let. Po několika letech, roku 1971, se Jackovi podařilo uprchnout z vězení a v Denveru vyloupil banku.

Policii se podařilo ho brzy chytit a soud mu „přidělil“ ještě devatenáct let navíc. Většinu času prožil Jack Abbott na samotce, protože odmítal poslouchat příkazy vězeňské stráže a byl celkově problémový.

Osudový dopis Mailerovi

V roce 1977 se Abbott dočetl, že spisovatel Norman Mailer připravuje knihu o odsouzeném vrahovi Garymu Gilmorovi (kniha Katova píseň vyšla v roce 1979 – pozn. red.). Napsal Mailerovi dopis, ve kterém tvrdil, že Gilmore své zážitky z velké části přikrášluje.

Následovala bohatá korespondence, kde Abbott popisuje údajně realistický život za mřížemi včetně špatného zacházení s vězni. Mailer byl překvapen literárním talentem mladého vězně. Některé z dopisů zveřejnil v prestižním magazínu New York Review od Books.

Mezi newyorskými intelektuály

Když v roce 1981 požádal Abbott o podmínečné propuštění, slavný spisovatel se za něj zaručil. V té době už byla v tiskárně kniha In the Belly of the Beast (V břiše šelmy), sestavená z Abbottových dopisů Mailerovi.

V červnu 1981 Jack Abbott opustil nápravné zařízení a za pomoci Normana Mailera byl převezen do tzv. domu na půli cesty v New Yorku, aby se postupně s odbornou pomocí zařazoval do společnosti.

Okamžitě se stal miláčkem newyorské literární komunity. Vystupoval v pořadu „Dobré ráno, Ameriko“ a užíval si luxusních večírků. Zároveň se rád pohyboval mezi „svými“ – tedy zloději a podvodníky v Lower East Side, kde se cítil dobře.

Šest týdnů v luxusu...

To trvalo pouhých šest týdnů. 18. července zašel do kavárny Binobon na Manhattanu. Po nějaké době se zeptal číšníka, kde jsou toalety. Richard Adan, zeť majitele kavárny, se hostovi omluvil, že to bohužel nepůjde. Na záchod se chodilo přes kuchyň a restaurace ještě neměla sjednané úrazové pojištění pro zákazníky. Adan odvedl Abbotta ven k popelnicím, aby se vymočil tam.

Abbott se s číšníkem pohádal a u popelnic ho ubodal k smrti. Pak utekl. V té době však se Abbottova tvář stala známou a hosté i majitel kavárny ho poznali. Ironií osudu den po vraždě vyšla v New York Times nadšená recenze na právě vycházející knihu V břiše šelmy, která se stala bestsellerem.

...a zbytek života v base

Abbott uprchl nejprve do Mexika, ale protože neuměl španělsky, vrátil se do Spojených států. Detektivové ho dopadli 23. září 1981 v Louisaně, kde našel práci na ropných polích. Dostal doživotí.

„Moje angažovanost v případě propuštění Jacka Abbotta na svobodu byla epizodou v mém životě, na které nenacházím nic, proč bych mohl jásat, ani nic, na co bych mohl být hrdý,“ prohlásil po Abbottově návratu do kriminálu Norman Mailer.

Sedm a půl miliónu dolarů, tedy peníze, které vydělala kniha V Břiše šelmy, dostala na základě rozhodnutí soudu vdova po zavražděném číšníkovi.

Abbott se ještě jednou pokusil o literární návrat a v roce 1987 vyšla jeho druhá kniha My Return (Můj návrat). Úspěchu prvotiny ale nedosáhla.

Roku 2001 požádal Abbott o podmínečné propuštění. Jeho žádost však byla zamítnuta mj. i kvůli dlouhému trestnímu rejstříku a kázeňským problémům ve vězení.

Jack Abbott ukončil svůj život 10. února 2002. Ve vězeňské cele se oběsil pomocí provizorní smyčky vyrobené z prostěradla. Zanechal dopis na rozloučenou, jehož obsah nebyl nikdy zveřejněn.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ernesto Picchioni: Netvor z Neroly spřádal sítě jako pavouk

Ernesto Picchioni: Netvor z Neroly spřádal sítě jako pavouk

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 11. 2023 0:05

První sériový italský vrah 20. století čekal na své oběti jako pavouk na mouchy poté, co upředl…

Christine Schürrerová: Ze žárlivosti zavraždila dvě děti a vážně zranila jejich matku

Christine Schürrerová: Ze žárlivosti zavraždila dvě děti a vážně zranila jejich matku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 11. 2023 0:05

Tříletý Max a roční Saga se stali obětí chladnokrevné ženy bez citu. Jednatřicetiletá žena si…

Pierre Chanal: Voják z povolání a sériový vrah

Pierre Chanal: Voják z povolání a sériový vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 10. 2023 0:05

Kamarádi ho popisovali jako „archetypálního bojovníka a muže z oceli“. Pierre Chanal zabil v 80.…

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 10. 2023 0:05

Od březnového rána roku 1951, kdy čtyřiadvacetiletá studentka medicíny Pauline Dubuissonová…

Gesche Gottfriedová: Vraždící „Anděl z Brém“

Gesche Gottfriedová: Vraždící „Anděl z Brém“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 10. 2023 0:05

Gesche (nebo Gesina) Gottfriedová v letech 1813 až 1827 otrávila nejméně 15 lidí v Brémách a…

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 9. 2023 0:05

Bylo mu teprve šestnáct let, když Eric Borel 23. září 1995 vyvraždil svou rodinu, matku,…

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 9. 2023 0:05

Děsivá fakta o zločinu a strašidelném domě na newyorském Long Islandu vyvolávají dodnes hrůzu.

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 8. 2023 0:05

Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-