Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

datum: 2. 5. 2024 0:05 autor: Hana Lorencová
11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman Mailer, byl nalezen mrtvý“. Odsouzený vrah a talentovaný spisovatel Jack Henry Abbott spáchal ve vězení sebevraždu.

Problémy od dětství

Poprvé byl Jack Henry Abbott poslán do polepšovny v devíti letech a prakticky celý svůj život strávil za mřížemi. Narodil se 21. ledna 1944 na vojenské základně Camp Skeel v Michiganu.

Start do života nebyl moc dobrý. Na svět zřejmě přišel tak trochu omylem. Prostitutka s čínskými kořeny a americký voják se dítěte zřekli hned po narození. Chlapec putoval do pěstounské péče.

Od devíti let za mřížemi

Problematický a nezvladatelný Jack musel být umístěn do polepšovny, když mu bylo devět let. Jakmile po dosažení dospělosti vyšel ven, zapletl se s padělateli peněz. V osmnácti byl tak za mřížemi znovu. Nápravná zařízení se stala jeho domovem a na svobodě vlastně žít neuměl.

Jack Henry Abbott. (zdroj: murderpedia.org)

V roce 1965, během pobytu ve vězení v Utahu, ubodal k smrti spoluvězně. Údajně se bránil homosexuálnímu útoku. K dosavadnímu trestu mu bylo připočteno dalších čtrnáct let. Po několika letech, roku 1971, se Jackovi podařilo uprchnout z vězení a v Denveru vyloupil banku.

Policii se podařilo ho brzy chytit a soud mu „přidělil“ ještě devatenáct let navíc. Většinu času prožil Jack Abbott na samotce, protože odmítal poslouchat příkazy vězeňské stráže a byl celkově problémový.


Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Osudový dopis Mailerovi

V roce 1977 se Abbott dočetl, že spisovatel Norman Mailer připravuje knihu o odsouzeném vrahovi Garymu Gilmorovi (kniha Katova píseň vyšla v roce 1979 – pozn. red.). Napsal Mailerovi dopis, ve kterém tvrdil, že Gilmore své zážitky z velké části přikrášluje.

Následovala bohatá korespondence, kde Abbott popisuje údajně realistický život za mřížemi včetně špatného zacházení s vězni. Mailer byl překvapen literárním talentem mladého vězně. Některé z dopisů zveřejnil v prestižním magazínu New York Review od Books.


Mohlo by vás zajímat

David Glockner: Vraždy na Grabštejně Román s kriminálními prvky se odehrává na počátku 20. století v malém městečku pod sídlem hrabat Clam-Gallasů. Vincent Hora, jenž s nasazením vlastního života zabránil anarchistickému atentátu na zámku Auerspergů, se tentokrát stává opatrovníkem Jindřicha Clam-Gallase, mladého talentovaného malíře, trpaslíka a alkoholika, jehož právě propustili z blázince. Po Vincentově příjezdu se začnou na zámku a v okolí dít podivné věci. Kdosi zavraždí mladou služku a brzy následuje série dalších vražd. Vše nasvědčuje tomu, že vrahem je Vincent. Ani on sám si není jist, že tomu tak není, protože ho stále sužují halucinace, takže pochybuje o svém duševním zdraví. V podezření je i skupina mladých lidí z Vídně, kteří městečko popuzují svou nevázaností – malíř Egon Schiele, jeho přátelé, a především Egonova milenka Valerie, která však náhle beze stopy zmizí. (Vydává nakladatelství Ikar.)


Mezi newyorskými intelektuály

Když v roce 1981 požádal Abbott o podmínečné propuštění, slavný spisovatel se za něj zaručil. V té době už byla v tiskárně kniha In the Belly of the Beast (V břiše šelmy), sestavená z Abbottových dopisů Mailerovi.

V červnu 1981 Jack Abbott opustil nápravné zařízení a za pomoci Normana Mailera byl převezen do tzv. domu na půli cesty v New Yorku, aby se postupně s odbornou pomocí zařazoval do společnosti.

Okamžitě se stal miláčkem newyorské literární komunity. Vystupoval v pořadu „Dobré ráno, Ameriko“ a užíval si luxusních večírků. Zároveň se rád pohyboval mezi „svými“ – tedy zloději a podvodníky v Lower East Side, kde se cítil dobře.


 

Ernesto Picchioni: Netvor z Neroly spřádal sítě jako pavouk

Šest týdnů v luxusu...

To trvalo pouhých šest týdnů. 18. července zašel do kavárny Binobon na Manhattanu. Po nějaké době se zeptal číšníka, kde jsou toalety. Richard Adan, zeť majitele kavárny, se hostovi omluvil, že to bohužel nepůjde. Na záchod se chodilo přes kuchyň a restaurace ještě neměla sjednané úrazové pojištění pro zákazníky. Adan odvedl Abbotta ven k popelnicím, aby se vymočil tam.

Abbott se s číšníkem pohádal a u popelnic ho ubodal k smrti. Pak utekl. V té době však se Abbottova tvář stala známou a hosté i majitel kavárny ho poznali. Ironií osudu den po vraždě vyšla v New York Times nadšená recenze na právě vycházející knihu V břiše šelmy, která se stala bestsellerem.

...a zbytek života v base

Abbott uprchl nejprve do Mexika, ale protože neuměl španělsky, vrátil se do Spojených států. Detektivové ho dopadli 23. září 1981 v Louisaně, kde našel práci na ropných polích. Dostal doživotí.

„Moje angažovanost v případě propuštění Jacka Abbotta na svobodu byla epizodou v mém životě, na které nenacházím nic, proč bych mohl jásat, ani nic, na co bych mohl být hrdý,“ prohlásil po Abbottově návratu do kriminálu Norman Mailer.

Sedm a půl miliónu dolarů, tedy peníze, které vydělala kniha V Břiše šelmy, dostala na základě rozhodnutí soudu vdova po zavražděném číšníkovi.

Abbott se ještě jednou pokusil o literární návrat a v roce 1987 vyšla jeho druhá kniha My Return (Můj návrat). Úspěchu prvotiny ale nedosáhla.

Roku 2001 požádal Abbott o podmínečné propuštění. Jeho žádost však byla zamítnuta mj. i kvůli dlouhému trestnímu rejstříku a kázeňským problémům ve vězení.

Jack Abbott ukončil svůj život 10. února 2002. Ve vězeňské cele se oběsil pomocí provizorní smyčky vyrobené z prostěradla. Zanechal dopis na rozloučenou, jehož obsah nebyl nikdy zveřejněn.


Zdroje informací: murderpedia.org a wikipedia.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 6. 2024 0:05

Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 5. 2024 0:05

Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2024 0:05

Když se významný vědec v oblasti výzkumu DNA Robert Schwartz v pondělí 10. prosince 2001 nedostavil…

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2024 0:05

Koncem 70. let se ve městě Columbus ve státě Ohio stala řada brutálních vražd, které si vyžádaly…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2024 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 4. 2024 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2024 0:05

Pětatřicet vražd ji řadí mezi nejbrutálnější sériové vrahy. Přestože oni najdeme spoustu článků,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-