Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Betty Fordová (†93): Americká první dáma, která se vypořádala se závislostí na alkoholu
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Betty Fordová (†93): Americká první dáma, která se vypořádala se závislostí na alkoholu

datum: 18. 4. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Její jméno dnes něco řekne jen pamětníkům a zájemcům o americkou historii. Přesto si manželka 38. prezidenta USA Geralda Forda Betty zaslouží pozornost.

V dubnu 1978 Betty Fordová oznámila, že je závislá na lécích na předpis a bude se z této závislosti léčit. Později téhož měsíce bývalá první dáma prozradila, že se potýká také s alkoholismem a léčí se z něj – což si dokázala přiznat až poté, co strávila nějaký čas v léčebně.

Závislá první dáma 

Upřímnost Betty Fordové ohledně jejích závislostí byla na svou dobu pozoruhodná. V roce 1978 nebylo mnoho míst, kam by se Američané mohli jít léčit ze závislosti.


Barbara (†92) a George (†94) Bushovi: 72 let šťastného manželství

Betty mohla projít odvykacím programem v nemocnici Long Beach Naval Hospital a její zkušenost ji motivovala k založení Centra Betty Fordové v Rancho Mirage v Kalifornii, aby pomáhala ostatním, kteří se potýkali se závislostí.

Léky na bolest a alkohol

V době, kdy se Betty Fordová stala v srpnu 1974 – v měsíci, kdy její manžel Gerald Ford vystřídal Richarda Nixona – první dámou, užívala bývalá tanečnice léta prášky na předpis proti bolesti způsobené artritidou a skřípnutým nervem.

Na rozdíl od dnešní doby nebyly tyto léky opatřeny varovnými štítky, které by doporučovaly nemíchat je s alkoholem. Když tedy Betty začala užívat léky proti bolesti, pokračovala ve svém obvyklém denním režimu, kdy si v pět hodin odpoledne dávala koktejl.

Valium a další

„Předepsali jí také valium, což bylo v 60. letech pro ženy velmi běžné,“ říká Lisa McCubbinová, autorka knihy Betty Fordová: Betty Fordová. Pilulka proti úzkosti se předepisovala naprosto běžně. A Betty veřejně přiznala, že ji někdy brala i třikrát denně.

V Bílém domě měla Betty přístup k ještě více druhům léků. Lékař Bílého domu William Lukash jí předepisoval prášky na jakýkoli problém, s nímž za ním přišla, ať už šlo o usínání, nebo naopak o to, aby neusnula a zůstala bdělá.


Ronald Reagan (†93): Osud prezidenta, který ukončil studenou válku

Nakonec se o ni začali zajímat její asistenti. Věděli, že bere hodně léků, a měli podezření, že to ovlivňuje její chování. Všimli si, že někdy mluví nezřetelně nebo to nedává smysl, případně uprostřed dne vypadá ospale.

„Její asistenti z toho měli skutečně takové obavy, že si šli promluvit s lékařem Bílého domu,“ popisovala McCubbinová.  

Lékař jim řekl, ať to neřeší, že nemají žádné lékařské vzdělání a že jim do toho nic není.

Lék na osamělost?

Závislost Betty Fordové na prášcích a alkoholu se zhoršila poté, co v lednu 1977 s manželem opustili Bílý dům a přestěhovali se do Rancho Mirage v Kalifornii.

Když byl Gerald většinu času pryč a jejich čtyři děti mimo domov, Betty se cítila osamělá a depresivní a stala se ještě závislejší na prášcích a alkoholu.

Nejmladší dcera zasahuje

Až Susan, Bettyina nejmladší dcera, si začala všímat, že je tu problém. Susan bydlela nedaleko v Palm Desert a znepokojovala ji matčina pomalá, nezřetelná řeč a způsob, jakým se potácela po domě.

Jednou v noci, když byla Betty sama, upadla v koupelně a zranila se. Její rodina se začala obávat, že pokud se něco nezmění, mohli by o ni přijít.

Odvykací centrum

V dubnu 1978 Betty na nátlak rodiny a přátel souhlasila s nástupem do odvykacího programu v Námořní nemocnici v Long Beach.

Nemocnice zahájila odvykací program několik let předtím, aby mohla léčit příslušníky námořnictva a jejich závislé rodinné příslušníky. (Gerald Ford sloužil u námořnictva během druhé světové války.)

Odvykání pro ni bylo „krutým probuzením“. Betty se veřejně hlásila k tomu, že nastupuje na odvykací kúru kvůli lékům předepsaným lékařem; zpočátku však nesouhlasila s tím, že má problém s alkoholem.

Během několika týdnů v programu byla schopna přiznat – jak sobě, tak veřejnosti – že je alkoholička.

Otevřenost

Veřejná otevřenost Betty Fordové v souvislosti s její závislostí odrážela způsob, jakým se v roce 1974 vyrovnala s diagnózou rakoviny prsu a radikální mastektomií.

Ženy jí psaly dopisy, v nichž jí děkovaly za to, že o nemoci veřejně promluvila, a její zkušenost motivovala mnoho žen k samovyšetření nebo k lékařským kontrolám na rakovinu prsu.


Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Bettyin veřejný boj s prášky a alkoholem upozornil na problematiku závislostí a poukázal na skutečnost, že zneužívání návykových látek je problémem žen i mužů.

Rok po léčbě přemluvila svého kamaráda a souseda Leonarda Firestona, penzionovaného prezidenta společnosti Firestone Tire & Rubber Company, aby nastoupil na odvykací léčbu, a když se z ní dostal, přesvědčil Betty, že by si měli otevřít vlastní odvykací centrum.

Zpočátku si Betty nebyla jistá, zda chce spojit své jméno s odvykacím centrem, protože se bála, že by jí to bylo trapné, kdyby se vrátila k léčbě. Přesto do toho šla a v roce 1982 založila spolu s Leonardem Firestonem a lékařem Jamesem Westem Centrum Betty Fordové.

Byla aktivní do konce života

Betty, která zemřela v roce 2011, byla v centru velmi aktivní. Navštěvovala pacienty a hovořila s nimi a zavedla pravidlo, že centrum nesmí prozradit totožnost nikoho, kdo v něm pobývá.

A v době, kdy většinu lidí, kteří vyhledávali odvykací léčbu, tvořili muži, nařídila, aby centrum Betty Fordové mělo vždy k dispozici dostatek lůžek i pro ženy, čímž uznala skutečnost, že ženy se potýkají se závislostí a zaslouží si mít místo, kde se mohou léčit.


Kdo byla Betty Fordová?

Elizabeth „Betty“ Anne Bloomerová Warrenová Fordová (8. dubna 1918, Chicago, Illinois – 8. července 2011, Rancho Mirage, Kalifornie) byla manželka 38. prezidenta USA Geralda Forda a v letech 1974–1977 vykonávala funkci první dámy USA. ● Narodila se v rodině Williama a Hortense Bloomerových. Byla tanečně nadaná, ale vzdala se uměleckých ambicí, protože si nevěřila. ● V roce 1942 se vdala za obchodního cestujícího Williama Warrena, manželství nebylo příliš šťastné, a proto se tato dvojice o pět let později rozvedla. ● 15. října 1948 si v michiganském Grand Rapids vzala Geralda Forda. Měli spolu čtyři děti: Michaela (1950), Johna (1952), Stevena (1956) a Susan (1957). ● V roce 1974 se její manžel stal prezidentem USA. Betty byla populární v médiích díky své otevřenosti a ochotě vyjadřovat vlastní názory. ● Stala se první manželkou prezidenta USA, která zaměstnávala profesionální redaktorku projevů. Měla liberální postoj k potratům a byla zastánkyní rovnosti mužů a žen. Mezi její velké projekty ve funkci první dámy patřila umělecká výchova dětí z neprivilegovaných rodin. Zákon ERA (Equal Right Amendment) o rovnosti mezi pohlavími se však nepodařilo prosadit. ● Šest týdnů po nástupu do Bílého domu u ní byl zjištěn nádor v pravém prsu, který byl odstraněn radikální mastektomií. Betty svou nemoc zveřejnila, aby upozornila veřejnost na toto nebezpečí. ● Od 60. let měla potíže s psychikou, řešila je léky a alkoholem, postupně se stala závislou, v roce 1978 prodělala protialkoholní a protidrogovou léčbu v Long Beach. ● Manžel podstoupil tuto terapii s ní, aby pár na tento problém více upoutal pozornost veřejnosti. ● Betty se po vyléčení dále v této činnosti angažovala a v roce 1983 založila Centrum Betty Fordové pro léčení drogově a alkoholově závislých pacientů v Long Beach.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-