Christian už jako malý chlapec tíhl k umění. Rád a dobře maloval a jeho snem byla architektura. Otec však měl pro syna jinou budoucnost – diplomacii. Mladý muž se tedy roku 1923 zapsal na pařížský Institut politických věd, odkud po třech letech odešel bez diplomu. Víc než politika ho bavily nekonečně debaty s přáteli z uměleckých kruhů v pařížských kavárnách. Mezi jeho kamarády patřili tehdejší známí výtvarníci a spisovatelé, například Jean Cocteau nebo básník Max Jacob.
V roce 1928 otevřel spolu s malířem Jacquesem Bonjeanem menší uměleckou galerii. Tu financoval z větší části Christianův otec. Měl však podmínku – na vývěsním štítě nesmí být jméno Dior!
„Naší ambicí bylo vystavovat díla mistrů, které jsme nejvíce obdivovali: Picassa, Braqua, Matisse, Dufyho; malíře, které jsme osobně znali a kteří toho už hodně dokázal: Christian Bérard, Salvador Dalí, Max Jacob, bratři Bermanové...“
Počátkem 30. let se zkomplikovala situace. Christianu Diorovi nejdřív zemřel starší bratr Raymond, krátce po něm i matka a velká hospodářská krize doslova zlikvidovala otcovo podnikání. Bez jeho peněz zkrachovala i galerie.
Dior se protloukal těžce. Byl nucen rozprodat obrazy, které nashromáždil, za pouhý zlomek jejich ceny. Dalším zdrojem obživy byly návrhy šatů a klobouků pro pařížské krejčovské salóny. Zároveň navrhoval divadelní a filmové kostýmy.
Svůj talent rozvinul u „prince módy“, známého pařížského krejčího Roberta Pigueta. Vytvořil pro něj tři módní kolekce. Jenže pak vypukla druhá světová válka, Dior musel narukovat a po demobilizaci pomáhal otci a sestře na farmě v Provence. To nebyla pro umělecky založeného muže zrovna práce snů. Když mu majitel pařížského salónu Lucien Lelogn nabídl práci pomocného stylisty, neváhal ani chvíli a roku 1942 se vrátil do Paříže.
O jeho dalším osudu rozhodla náhoda. Jeden z Diorových přátel, průmyslník Marcel Boussac, chtěl po válce obnovit obchodní dům Philippe et Gaston a požadal Diora o spolupráci. Bousacc měl peníze, Dior nápady.
Dior zašel ke své kartářce madame Dolaye, která mu řekla: „Přijměte tu nabídku. Musíte ale vytvořit módní dům Christian Dior!“
Přemluvil tedy Boussaca, že nemá smysl oživovat starou značku, ale vytvořit novou. Boussac mu tak důvěřoval, že investoval šest milionů franků do módní firmy pojmenované po svém zaměstnanci – Christian Dior. Po celou dobu své kariéry byl Dior pouhým zaměstnancem, slavná značka Christian Dior (CD) patřila Marcelu Boussacovi.
„Šaty jsou dílem pomíjivé architektury, jejichž cílem je vylepšit proporce ženského těla.“
Už v únoru 1947 představil Dior dodnes slavnou kolekci New Look, která byla revolucí v poválečné asketické módě. Velkým zdrojem inspirace pro něj vždy byly květiny. Není to náhoda, že silueta šatů této kolekce má tvar obrácené koruny květin. Zaujala širokými sukněmi a úzkým pasem. Christian Dior vrátil ženám jejich krásu!
O rok později už otvírá butik v New Yorku.
Ženám a jejich kráse rozuměl jako málokdo. V soukromí však dával přednost mužům, i když to nijak veřejně neprezentoval. Jeho rodina to však těžce nesla. Známý je pouze jeho poslední přítel, zpěvák Jacques Benita.
Dior byl na první pohled plachý a zakřiknutý introvert. Měl menší postavu, oblékal se nenápadně, až konzervativně. U svých zaměstnanců vyžadoval formální oblečení – tedy oblek a kravatu.
Miloval svou práci, které se věnoval na sto procent. Po náročné sezóně na podzim 1957 odjel nabrat sílu do italských lázní Montecatini Terme. Z dovolené už se nevrátil. Dlouhodobý stres a únava si vybraly svou daň. Zemřel 24. října 1957 na infarkt.
Po neočekávané smrti Christiana Diora převzal otěže firmy tehdy teprve jednadvacetiletý Yves Saint Laurent. V té době už čtyři roky pracoval jako Christianův asistent. Dnes módní dům vede žena – Maria Grazia Chiuri, jež má za sebou praxi u značek Valentino a Fendi.
Z rodiny si byl blízký jen se sestrou Catherine, ostatní vydědil. U jedné z neteří nevydýchal její krajně pravicové fašistické názory.
Catherine se za války účastnila odboje a strávila několik let v koncentračním táboře. Slavného bratra přežila o vícenž půl století (zemřela roku 2008). Pečlivě se starala o jeho dědictví a otevřela Diorovo muzeum v rodném Granville.
⇒ Miloval psy a navrhoval pro ně obojky.
⇒ Mezi jeho klientky patřily Ava Gardner, Marilyn Monroe nebo sestra britské královny Margaret.
⇒ Měl rád krásné zahrady a rád i zahradničil.
⇒ Gallupův institut ho roku 1949 zařadil mezi 5 nejznámějších světových osobností.
⇒ Nesmíme zapomenout na řadu vůní značky Christian Dior. První parfém v roce 1947 pojmenoval po sestře – Miss Dior. Nádherná vůně si podmanila více než jednu poválečnou generaci žen po celém světě.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Americký vynálezce, designér a podnikatel, spoluzakladatel, generální ředitel a předseda…
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Muž, jehož nápady jsou jako z jiného světa, generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk (53) se…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Génius módního průmyslu Karl Lagerfeld celý život soupeřil s Yvesem Saint Laurentem a jejich…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…