Betty mohla projít odvykacím programem v nemocnici Long Beach Naval Hospital a její zkušenost ji motivovala k založení Centra Betty Fordové v Rancho Mirage v Kalifornii, aby pomáhala ostatním, kteří se potýkali se závislostí.
V době, kdy se Betty Fordová stala v srpnu 1974 – v měsíci, kdy její manžel Gerald Ford vystřídal Richarda Nixona – první dámou, užívala bývalá tanečnice léta prášky na předpis proti bolesti způsobené artritidou a skřípnutým nervem.
Na rozdíl od dnešní doby nebyly tyto léky opatřeny varovnými štítky, které by doporučovaly nemíchat je s alkoholem. Když tedy Betty začala užívat léky proti bolesti, pokračovala ve svém obvyklém denním režimu, kdy si v pět hodin odpoledne dávala koktejl.
„Předepsali jí také valium, což bylo v 60. letech pro ženy velmi běžné,“ říká Lisa McCubbinová, autorka knihy Betty Fordová: Betty Fordová. Pilulka proti úzkosti se předepisovala naprosto běžně. A Betty veřejně přiznala, že ji někdy brala i třikrát denně.
V Bílém domě měla Betty přístup k ještě více druhům léků. Lékař Bílého domu William Lukash jí předepisoval prášky na jakýkoli problém, s nímž za ním přišla, ať už šlo o usínání, nebo naopak o to, aby neusnula a zůstala bdělá.
Nakonec se o ni začali zajímat její asistenti. Věděli, že bere hodně léků, a měli podezření, že to ovlivňuje její chování. Všimli si, že někdy mluví nezřetelně nebo to nedává smysl, případně uprostřed dne vypadá ospale.
„Její asistenti z toho měli skutečně takové obavy, že si šli promluvit s lékařem Bílého domu,“ popisovala McCubbinová.
Lékař jim řekl, ať to neřeší, že nemají žádné lékařské vzdělání a že jim do toho nic není.
Závislost Betty Fordové na prášcích a alkoholu se zhoršila poté, co v lednu 1977 s manželem opustili Bílý dům a přestěhovali se do Rancho Mirage v Kalifornii.
Když byl Gerald většinu času pryč a jejich čtyři děti mimo domov, Betty se cítila osamělá a depresivní a stala se ještě závislejší na prášcích a alkoholu.
Až Susan, Bettyina nejmladší dcera, si začala všímat, že je tu problém. Susan bydlela nedaleko v Palm Desert a znepokojovala ji matčina pomalá, nezřetelná řeč a způsob, jakým se potácela po domě.
Jednou v noci, když byla Betty sama, upadla v koupelně a zranila se. Její rodina se začala obávat, že pokud se něco nezmění, mohli by o ni přijít.
V dubnu 1978 Betty na nátlak rodiny a přátel souhlasila s nástupem do odvykacího programu v Námořní nemocnici v Long Beach.
Nemocnice zahájila odvykací program několik let předtím, aby mohla léčit příslušníky námořnictva a jejich závislé rodinné příslušníky. (Gerald Ford sloužil u námořnictva během druhé světové války.)
Odvykání pro ni bylo „krutým probuzením“. Betty se veřejně hlásila k tomu, že nastupuje na odvykací kúru kvůli lékům předepsaným lékařem; zpočátku však nesouhlasila s tím, že má problém s alkoholem.
Během několika týdnů v programu byla schopna přiznat – jak sobě, tak veřejnosti – že je alkoholička.
Veřejná otevřenost Betty Fordové v souvislosti s její závislostí odrážela způsob, jakým se v roce 1974 vyrovnala s diagnózou rakoviny prsu a radikální mastektomií.
Ženy jí psaly dopisy, v nichž jí děkovaly za to, že o nemoci veřejně promluvila, a její zkušenost motivovala mnoho žen k samovyšetření nebo k lékařským kontrolám na rakovinu prsu.
Bettyin veřejný boj s prášky a alkoholem upozornil na problematiku závislostí a poukázal na skutečnost, že zneužívání návykových látek je problémem žen i mužů.
Rok po léčbě přemluvila svého kamaráda a souseda Leonarda Firestona, penzionovaného prezidenta společnosti Firestone Tire & Rubber Company, aby nastoupil na odvykací léčbu, a když se z ní dostal, přesvědčil Betty, že by si měli otevřít vlastní odvykací centrum.
Zpočátku si Betty nebyla jistá, zda chce spojit své jméno s odvykacím centrem, protože se bála, že by jí to bylo trapné, kdyby se vrátila k léčbě. Přesto do toho šla a v roce 1982 založila spolu s Leonardem Firestonem a lékařem Jamesem Westem Centrum Betty Fordové.
Betty, která zemřela v roce 2011, byla v centru velmi aktivní. Navštěvovala pacienty a hovořila s nimi a zavedla pravidlo, že centrum nesmí prozradit totožnost nikoho, kdo v něm pobývá.
A v době, kdy většinu lidí, kteří vyhledávali odvykací léčbu, tvořili muži, nařídila, aby centrum Betty Fordové mělo vždy k dispozici dostatek lůžek i pro ženy, čímž uznala skutečnost, že ženy se potýkají se závislostí a zaslouží si mít místo, kde se mohou léčit.
Elizabeth „Betty“ Anne Bloomerová Warrenová Fordová (8. dubna 1918, Chicago, Illinois – 8. července 2011, Rancho Mirage, Kalifornie) byla manželka 38. prezidenta USA Geralda Forda a v letech 1974–1977 vykonávala funkci první dámy USA. ● Narodila se v rodině Williama a Hortense Bloomerových. Byla tanečně nadaná, ale vzdala se uměleckých ambicí, protože si nevěřila. ● V roce 1942 se vdala za obchodního cestujícího Williama Warrena, manželství nebylo příliš šťastné, a proto se tato dvojice o pět let později rozvedla. ● 15. října 1948 si v michiganském Grand Rapids vzala Geralda Forda. Měli spolu čtyři děti: Michaela (1950), Johna (1952), Stevena (1956) a Susan (1957). ● V roce 1974 se její manžel stal prezidentem USA. Betty byla populární v médiích díky své otevřenosti a ochotě vyjadřovat vlastní názory. ● Stala se první manželkou prezidenta USA, která zaměstnávala profesionální redaktorku projevů. Měla liberální postoj k potratům a byla zastánkyní rovnosti mužů a žen. Mezi její velké projekty ve funkci první dámy patřila umělecká výchova dětí z neprivilegovaných rodin. Zákon ERA (Equal Right Amendment) o rovnosti mezi pohlavími se však nepodařilo prosadit. ● Šest týdnů po nástupu do Bílého domu u ní byl zjištěn nádor v pravém prsu, který byl odstraněn radikální mastektomií. Betty svou nemoc zveřejnila, aby upozornila veřejnost na toto nebezpečí. ● Od 60. let měla potíže s psychikou, řešila je léky a alkoholem, postupně se stala závislou, v roce 1978 prodělala protialkoholní a protidrogovou léčbu v Long Beach. ● Manžel podstoupil tuto terapii s ní, aby pár na tento problém více upoutal pozornost veřejnosti. ● Betty se po vyléčení dále v této činnosti angažovala a v roce 1983 založila Centrum Betty Fordové pro léčení drogově a alkoholově závislých pacientů v Long Beach.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jako kdyby tato pozoruhodná žena prožila dva životy. Stihla totiž dvě naprosto odlišné kariéry –…
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…
I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…