Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ronald Reagan (†93): Osud prezidenta, který ukončil studenou válku
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ronald Reagan (†93): Osud prezidenta, který ukončil studenou válku

datum: 15. 12. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
17 zajímavostí ze života 40. prezidenta USA, béčkového herce, který pomohl zbořit zeď mezi Západem a Východem.
 1. Dožil se devadesátky Reagan se stal třetím prezidentem v historii země, po D. Adamsovi a G. Hooverovi, který se dožil 90 let (zemřel v 93 letech). Budoucí 40. prezident Spojených států se narodil 6. února 1911 v Tampico v Illinois a byl druhým a posledním dítětem v rodině. Jeho otec, John Reagan, zdědil po svých rodičích mj. „irskou nemoc“. Jednoduše řečeno, byl to opilec, miloval karty, a není divu, že ho zaměstnavatelé neměli zrovna v oblibě. Matka Nella byla žena v domácnosti.
 2. Škola mu moc nešla Zatímco rodiče se zoufale snažili vymanit z potíží běžného života, mladý Ronnie se těžce prokousával předměty na základní a střední škole. Nebyl ani zvídavý, ani pečlivý a k tomu ještě nerad četl. Zachraňovala ho fenomenální paměť, díky které mohl zpaměti odříkávat celé stránky školních učebnic. Nejvíc ze všeho ho ve škole bavil fotbal. Nakonec vystudoval Eureka Collage, kde v roce 1932 získal bakalářský titul z ekonomie a sociologie. 
 3. Plavčík-zachránce V době studií si přivydělával jako plavčík na veřejných plážích a v Lowell Parku poblíž města Dixon (Illinois). Traduje se, že zachránil 77 lidí před utonutím. 
 4. Začínal jako komentátor Do americké historie vstoupil jako první prezident, který začal svou kariéru jako profesionální herec. V průběhu studia se věnoval amatérskému divadlu, ale ve skutečnosti po škole byl nejprve zaměstnán jako komentátor baseballových utkání v rádiu WOC. 
 5. Herecká kariéra Když ho rozhlasová stanice v roce 1937 vyslala na služební cestu do Kalifornie, zúčastnil se tam kamerových zkoušek. Mladík s příjemným hlasem a vystupováním podepsal sedmiletý kontrakt se studiem Warner Brothers a nastartoval tak hereckou kariéru nejprve v tzv. béčkových filmech.
 6. Jediný rozvedený prezident Byl ve své době také prvním a jediným rozvedeným prezidentem – překonal ho současný prezident Donald Trump, který se rozvedl dokonce dvakrát. S herečkou Jane Wyman se oženil v roce 1940. Rozvedli se po osmi letech (1948) poté, co Jane od manžela odešla. V roce 1952 se Ronald oženil podruhé, opět s herečkou Nancy Davisovou. Spolu zůstali až do jeho smrti.
 7. Čtyřnásobný otec S Jane vychovávali dvě děti – vlastní Maureen (1941-2001) a adoptovaného Michaela (narodil se roku 1945). S Nancy měl roku 1952 dceru Patti, v roce 1958 se jim narodil ještě syn Ron (Ronald Jr.).
 8. Trojnásobný dědeček Vnučky Ashley a vnuka Camerona se Reagan dočkal pouze od adoptivního syna Michaela. Dcera Maureen s manželem si adoptovali ugandskou dívku Ritu. Patti, ani Ron děti neměli.
 9. Začínající politik V Hollywoodu se tento zarytý antikomunista začal víc zajímat o politiku. Jeho první politickou „štací bylo Sdružení filmových tvůrců, profesní organizace hollywoodských pracovníků. Roku 1962 pak vstoupil do Republikánské strany.
 10. Guvernér Kalifornie Doslova přes noc se Reagan stal hvězdou první velikosti amerického politického nebe, když v roce 1966 vyhrál volby v Kalifornii a stal se jejím guvernérem. Po čtyřech letech svůj úspěch zopakoval a v guvernérském křesle strávil i druhé volební období.
 11. Nejstarší prezident Pro pohledného a sympatického muže s příjemným a kultivovaným hlasem nebylo těžké přesvědčit Američany, aby mu dali svůj hlas v prezidentských volbách. Roku 1981 skládal prezidentskou přísahu jako do té doby nejstarší prezident! Bylo mu tehdy 69 let. (Opět ho překonal Donald Trump, tomu bylo v době přísahy 70 let.)
 12. Přežil atentát Ronald Reagan byl jedním z osmi amerických prezidentů, na které byl spáchán atentát, a jako jediný z nich se po zranění zcela zotavil. Stalo se to v březnu 1981 ve Washingtonu, pouze dva měsíce po jeho nástupu do funkce. Měl velké štěstí, že střela minula srdce a „pouze“ prostřelila plíci.
 13. Byl zvolen dvakrát po sobě Reagan byl teprve druhým poválečným prezidentem USA, který byl zvolen dvakrát za sebou. Před ním to dokázal Dwight David Eisenhower.
 14. Dosáhl mnoha změn Podle mnoha odborníků žádný jiný prezident po F. D. Rooseveltovi nedosáhl více změn v americké politice než on. Ekonomické reformy, nazývané také „Reaganomika“, jsou dodnes předmětem sporů ekonomů a politiků. I jeho odpůrci uznávají, že ačkoli jeho administrativa výrazně snížila daňovou zátěž, do státní kasy nakonec přiteklo mnohem více peněz. 
 15. Prosadil Strategickou obrannou iniciativu Kontroverzní doktrína a obrovské výdaje na zbrojení vystupňovaly studenou válku a mezinárodní napětí. Výsledkem závodů ve zbrojení však nakonec byly dohody se Sovětským svazem.
 16. Setkal se s Michailem Gorbačovem K jednání se Sovětským svazem mohlo dojít až po nástupu Michaila Gorbačova do funkce generálního tajemníka komunistické strany a po uvolnění politické situace v tehdejším Sovětském svazu. Oba státníci tak přispěli k ukončení studené války a k nastolení lepších vztahů mezi oběma velmocemi i mezi tehdejším socialistickým a kapitalistickým blokem.
 17. Alzheimerova choroba V listopadu 1994 oznámil dopisem veřejnosti, že mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba. Nemoc se postupně zhoršovala a ke konci už si prý ani nepamatoval, že byl prezidentem Spojených států. Zemřel ve svém domě v Bel-Air v Kalifornii 5. června 2004.

„Zahájil jsem cestu, která mě dovede až k soumraku mého života. Vím, že Ameriku budou čekat jen jasné časy. Děkuji Vám, přátelé. Bůh Vám žehnej.“ (Z dopisu Ronalda Reagana, ve kterém informuje o svém onemocnění.)


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-