Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Barbara (†92) a George (†94) Bushovi: 72 let šťastného manželství
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

Barbara (†92) a George (†94) Bushovi: 72 let šťastného manželství

datum: 30. 3. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
„Miluji tě, Barbie,“ říkal podle vnučky Jenny bývalý americký prezident George Bush st. každý večer před spaním své ženě Barbaře. Prožili spolu neuvěřitelných dvaasedmdesát let!

Na první pohled úplně obyčejná babička, která nezakrývala šediny, ani nemaskovala vrásky. Barbara Bushová vytvářela rodinné zázemí a jako žena politika se věnovala takové charitě, která dávala smysl. Svému manželovi do „vládnutí“ nemluvila. Nesouhlasila však s vývozem zbraní a kriminalizací potratů.

Setkání na plese

Barbara se narodila 8. června 1925 do rodiny vydavatele ženských časopisů Marvina Pierce a jeho ženy Pauline. Ačkoli navštěvovala soukromé školy a poté nastoupila na Smith College v Northamptonu (tu nedokončila), smyslem jejího života byla rodina.


Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

V prosinci 1941 se na vánočním večírku v Greenwich v Connecticutu potkala se studentem Phillipovy Academie v Massachusetts Georgem Bushem. Ten byl přesně o rok starší, narodil se 12. června 1924. Oba teenageři se do sebe okamžitě zamilovali.

Letadla pojmenovaná po Barbaře

Vztah na dálku vydržel a po osmnácti měsících se konaly zásnuby. Pár dní po zásnubách George narukoval do války k letectvu a nějakou dobu byl dokonce nejmladším vojenským pilotem ve Spojených státech. Letadla, na kterých létal, pojmenovával Barbara I, Barbara II či Barbara III


Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

V září 1944 byl George sestřelen, vysvobodila ho americká ponorka. V prosinci odjel na dovolenou a začátkem 6. ledna 1945 se Barbara a George vzali.

„Jedním z důvodů, proč jsem si George vzala, bylo to, že mě uměl rozesmát,“ vzpomínala později Barbara. „Je to pravda, někdy jsme se smáli skrz slzy, ale ten společný smích byl jedním z našich nejsilnějších pout.“

Stěhovavá rodina

Začali společně žít v Texasu. Podle Barbary se však po vstupu jejího manžela do politiky celkem devětadvacetkrát stěhovali. Rok po svatbě se manželům narodil první syn George Jr. (1946). Starší George si v tu dobu doplňoval vzdělání na univerzitě v Yale a pak se rozhodl angažovat v politice.

Na Barbaře byla domácnost a rodina, která se postupně rozrůstala. V roce 1949 přišla na svět Pauline, které ale všichni říkali „Robin“. John (Jeb) se narodil v roce 1953, Neil v roce 1955 a Marvin 1956. Dcera Dorothy (1959) je nejmladší.

Velká tragédie

Přestože neměla jiné ambice než starost o rodinu, byla Barbara inteligentní žena. Maximálně se věnovala dětem a volném čase hodně četla a věnovala se zahradničení.

Mladý pár se brzy musel potýkat s velkou tragédií. Robin onemocněla leukémií, které ve třech letech podlehla. Barbara se pak intenzivně zapojila do práce charitativní organizace, která se zabývala výzkumem právě leukémie.

Manželka prezidenta...

George postupoval v kariéře. Byl kongresmanem za republikány, velvyslancem při OSN, předsedou Republikánské strany, šéfem CIA, viceprezidentem a 41. prezidentem USA (1989–1993).


Ronald Reagan (†93): Osud prezidenta, který ukončil studenou válku

Přestože on rozhodně nebyl oblíben všemi občany, bělovlasá nenápadně oblečená Barbara s náhrdelníkem z falešných perel kolem krku si Američany získala. Byla totiž přesně taková, jaká podle nich první dáma měla být – manželovo vládnutí ji zase až tolik nezajímalo, smysl nacházela především v charitativní práci. Popularitu jí také přineslo pečení koláčků, které v rámci prezidentké kampaně rozdávala.

... a matka na plný úvazek

Protože syn Neil dlouho nebyl schopný se naučit číst a později se přišlo na to, že je dyslektik, prioritou pro ni bylo právě vzdělávání a gramotnost dětí. Jako správná maminka a babička dětem hodně četla, jako manželka prezidenta pak po přestěhování do Bílého domu založila společnost Barbara Bush Family Education Foundation, která pozvbuzovala rodiče, aby dětem četli knihy.

„Kdyby více lidí mohlo číst, méně lidí by mělo AIDS, méně lidí bylo bez domova – tím jsem si naprosto jistá,“ prohlásila. 

Napsala také populární knihu pro děti o pejskovi Millie.

Po skončení volebního období se manželé vrátili na svůj ranč v Texasu. Barbara pak podporovala v kariéře nejstaršího syna George, který byl zvolen 43. prezidentem USA, a to stejně jako jeho otec také dvakrát (2001–2009). V politice se zabydlel i mladší syn Jeb, který byl floridským guvernérem a účastil se prezidentských primárek.

Ani prezident si nesmí dát nohy na stůl!

Bushovi měli krásný vztah i po dlouhé době manželství. To však neznamená, že matka rodu Bushových byla nějaká utlačená puťka! Byla rázná a zemitá žena, která měla ráda pořádek.

Traduje se, že když si mladší George dal u ní doma nohy na stůl, ostře ho napomenula. Starší George prý na to reagoval slovy: „Ale vždyť je to prezident.“ Barbara otvětila: „To je mi jedno! Ale ať dá nohy z mého stolu!“

Bez Barbie ho život nebavil

Na veřejnosti se Barbara objevovala ještě u příležitosti setkání bývalých prvních dam. Naposledy to bylo roku 2013. Pak se u ní objevila různá onemocnění – zlobila ji štítná žláza, údajně měla chronickou obstrukční plicní nemoc a problémy se srdcem.

Zemřela 17. dubna 2018 obklopena velkou rodinou – pěti dětmi, sedmnácti vnoučaty a sedmi pravnoučaty. Milovaný George s ní byl do posledního okamžiku. Žil bez své Barbie jen několik měsíců. Bez ní už ho život nebavil. Tento svět opustil 30. listopadu 2018.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Michael Jackson a Lisa Presleyová: Podivné manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 6. 2022 0:05

Překvapivé svatební oznámení krále popu a dcery Elvise Presleyho v roce 1994 šokovalo svět. O…

Priscilla (77) a Elvis (†46) Presleyovi: Nemohli být spolu, ani bez sebe

Priscilla (77) a Elvis (†46) Presleyovi: Nemohli být spolu, ani bez sebe

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 5. 2022 0:05

Elvis byl přesvědčený, že si o deset let mladší Priscillu „vychová“, aby se stala dokonalou ženou…

Gertruda Steinová (†72) a Alice Toklasová (†89): Pobuřující milostný příběh

Gertruda Steinová (†72) a Alice Toklasová (†89): Pobuřující milostný příběh

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 5. 2022 0:05

Spisovatelka Gertruda Steinová našla v Paříži podporu a lásku u americké pianistky Alice B.…

Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 5. 2022 0:05

Jejich milostný příběh se začal psát, když se třináctiletá Alžběta zamilovala do svého staršího…

Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze

Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 5. 2022 0:05

I když byli krátce manželé, mezi hollywoodskou ikonou a superhvězdou baseballových Yankees vzniklo…

Jackie Kennedy: Šíleně smutná nevěsta

Jackie Kennedy: Šíleně smutná nevěsta

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2022 0:05

Zasnoubení Johna F. Kennedyho s Jacqueline Bouvier bylo oznámeno v červnu 1953. Jejich svatba,…

Rita Moreno a Marlon Brando: Bouřlivý osmiletý vztah málem skončil tragicky

Rita Moreno a Marlon Brando: Bouřlivý osmiletý vztah málem skončil tragicky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 5. 2022 0:05

Vášeň herečky z filmu West Side Story a filmového Kmotra byla obrovská. Nemohli být spolu, ani bez…

François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 3. 2022 0:05

Velká láska se nevyhýbá ani politikům a státníkům. Krabice od bot léta skrývaly 1218 dopisů, které…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-