Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi
pxhere.com
Inspirace / Slavné páry

Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

datum: 19. 1. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Celý svět zná filmový záběr náhodného kameramana v Dallasu. Jackie Kennedyová v růžovém kostýmku potřísněném krví se sklání nad smrtelně zraněným manželem a prezidentem Spojených států Johnem Kennedym.

Mezi americkými novináři panuje názor, že rodinný život Johna Kennedyho je i po více než půlstoletí od jeho smrti „velkým“ tématem. Veřejnost vítá veškeré informace o „první rodině“ s neutuchajícím zájmem. Do značné míry tomu napomohla tragická smrt 35. prezidenta Spojených států a mimořádná osobnost jeho ženy.

Rozdílný svět Jackie a Johna

Manželství Kennedyových nebylo tak šťastné, jak navenek vypadalo. Jackie neviděla na politice nic atraktivního a rodinným klanem Kennedyů trochu pohrdala. Pocházela z rodiny, jejíž kořeny sahají do francouzské aristokracie a kde se na rychlé zbohatlíky dívají s despektem. Dcera z tradiční republikánské rodiny si vzala demokratického politika.

První Kennedyové přišli do Ameriky v polovině 19. století z Irska a usadili se v Bostonu. Zakladatel klanu Joseph Kennedy Sr. zbohatl ve dvacátých letech minulého století v době prohibice, kdy prodával načerno alkohol. V pětatřiceti letech už byl multimilionářem! Roku 1914 se oženil s Rose Fitzgeraldovou, dcerou profesionálního politika a starosty Bostonu, a narodilo se jim 9 dětí. 

Společný v obou rodinách však byl chladný a odtažitý přístup k dětem.

Mládí budoucího politika

John Kennedy se narodil 29. května 1917 v Brookline v Massachusetts. Jako dítě byl John často nemocný a čas vyplňoval četbou. Měl rád knihy o rytířství, o dobrodružství prvních amerických osadníků i vojenských pilotech. Později ho pak přitahovaly historie a zeměpis.

Budoucí prezident získal základní vzdělání na drahé prestižní Dexter School, která byla pod záštitou Harvardu, a pokračoval na soukromých školách Choate a Canterbury. V roce 1936 nadějný mladý muž vstoupil na Harvardskou univerzitu, kde studoval veřejné právo a o čtyři roky později absolvoval s vyznamenáním. Jeho diplomová práce se zabývala Mnichovskou dohodou. John ji obhajoval s tím, že dala možnost Velké Británii a Francii připravit se na válku. Později vyšla v knižní podobě pod názvem Proč Anglie spala a stala se bestsellerem v USA i v Británii. 

Po japonském útoku na Pearl Harbor John narukoval k námořnictvu. U Šalamounových ostrovů utrpěl vážné zranění zad, když loď, které v roce 1943 velel, potopil japonský torpédoborec. Po válce začal pracovat jako novinář, ale táhlo ho to do politiky. Již v roce 1947 byl zvolen členem Sněmovny reprezentantů USA a pět let později se stal senátorem za Massachusetts.

Známý playboy a noblesní „aristokratka“

Pohledný mladý politik ze zámožné rodiny byl okamžitě v hledáčku mnoha mladých žen (a jejich matek). Zájem žen Johnymu lichotil a také ho náležitě využíval. Většinou měl ve stejnou dobu několik milenek, které střídal.

Dávno předtím, než kandidoval do Senátu, mu bylo jasné, že v politice dostává víc bodů politik s dokonalou rodinou. U společných známých se v roce 1951 potkal s o dvanáct let mladší (narodila se 28. června 1929) okouzlující, vtipnou a vzdělanou mladou ženou z „lepší rodiny“ – Jacqueline Lee Bouvierovou.

Vztah se ale vyvíjel pomalu. Jackie měla zajímavou práci jako fotoreportérka a vdávat se jí moc nechtělo. Taky věděla, že John si s věrností hlavu neláme. Nicméně dvě vlivné a bohaté rodiny se 12. září 1953 spojily sňatkem Jacqueline Lee Bouvierové a Johna Fitzeralda Kennedyho. Mladá aristokratka přivedla do rodiny Kennedyů nejenom pěkné věno, ale také mnoho cenných kontaktů. To byl další krok v politické kariéře budoucího prezidenta Spojených států. Novomanželé stávili svatební cestu v mexickém Acapulku a poté se přestěhovali do Washingtonu.

Idol mladých Američanek

Kdekoli se John objevil, všichni chtěli jeho autogram, tedy většinou samozřejmě ženy. Na předvolebních shromážděních ho pokaždé obstoupilo celé množství hystericky křičících dívek, jak na koncertech populárních hvězd. Není pochyb o tom, že to spokojenému rodinnému životu Johna a Jackie zrovna neprospívalo.

Navíc John neustále pracoval. V srpnu 1956 byla Jackie těhotná, cítila se špatně, ale doprovázela manžela na kongres demokratů do Chicaga. Kennedy doufal, že bude zvolen kandidátem na viceprezidenta, ale to se nestalo. Bezprostředně po kongresu odjel bez manželky odpočívat na francouzskou Riviéru. 23. srpna dostal zprávu o narození mrtvé dcery. Vůbec se mu kvůli tomu nechtělo přerušit dovolenou, ale jeden z jeho blízkých přátel mu tehdy řekl: „Pokud se chceš jednou stát prezidentem, zvedni p***l a jeď ke své ženě.“ Kennedy poslechl a jel domů.

„Nevěřím, že existují muži, kteří jsou svým ženám věrni. Muži jsou kombinací dobra a zla,“ nechala se jednou slyšet Jackie.

Krátce po svatbě Kennedy obnovil vztah s bývalými milenkami. Jackie se s tím vyrovnávala s lehkým sarkasmem. Když například doprovázela po Bílém domě francouzského fotografa, otevřela dveře manželovy sekretářky, představila je a poznamenala: „Tato mladá dáma říká, že spí s mým manželem...“

Nejčastěji se Kennedyho jméno spojovalo s Jayne Mansfield či Marilyn Monroe. Jeho slabost pro něžné pohlaví byla pověstná a s věrností si hlavu nelámal, ale dnes už těžko zjistíme, kde byla pravda. A tak platí dobový vtip: „Kdyby všechny ženy, které prohlašovaly, že spaly s Kennedym, mluvily pravdu, pak by neměl čas ani vypít šálek čaje.“

Již tehdy se začaly šířit pověsti, že manželství se brzy rozpadne, a říká se, že starý Joe Kennedy, Johnův otec, dal Jacqueline milion dolarů, aby zůstala s manželem. 

Prezidentský život

Dcera Caroline se narodila roku 1957. V roce 1960, kdy Kennedy oznámil svou kandidaturu na prezidenta, byla Jackie opět těhotná, ale účastnila se volební kampaně. To nepochybně pomohlo k Johnovu zvolení nejmladším prezidentem USA! Bylo mu pouhých 43 let. Také byl zatím jediným americkým prezidentem katolického vyznání.

Tři týdny po vítězství svého manžela ve volbách Jackie porodila syna Johna Jr. Nově zvolený prezident se o tom dozvěděl cestou na Floridu. Poslední syn Patrick se narodil v roce 1963, ale po několika dnech zemřel.

Od prvního okamžiku se Jackie stala oblíbenou módní ikonou. Ti, co však měli možnost se s ní setkat, zdůrazňovali především její inteligenci, rozhled a schopnost plynně konverzovat francouzsky či španělsky. Měla dar ovládat na veřejnosti své emoce. Krátce před osudnou cestou do Dallasu John oznámil, že bude kandidovat do Bílého domu podruhé. A Jackie stála při něm. Kdyby k tomu došlo, určitě by mu ve volební kampani byla nesmírně užitečná.

„Důvtipný muž musí být tak chytrý, aby rozestavěl na vhodná místa lidi, kteří jsou mnohem chytřejší než on,“ prohlásil Kennedy.

Je třeba zdůraznit, že John F. Kennedy byl však především úspěšný a schopný politik. Sešel se s tehdejším sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem a zažehnal kubánskou krizi ve chvíli, kdy válka byla na spadnutí. Dovedl jednání k první smlouvě o zákazu zkoušek jaderných zbraní mezi USA a Sovětským svazem. Odstartoval vesmírný program Apollo, ale prvních kroků amerického občana Neila Armstronga na Měsíci už se nedožil.

Johna Kennedyho smrtelně zranila v otevřeném autě kulka vystřelená Lee Harvey Oswaldem, bývalým americkým vojákem. Příčiny atentátu se nikdy neobjasnily. Oswald byl zadržen, ale za dva dny poté ve vězení zavražděn.

Výstřely v Dallasu 22. listopadu 1963 ukončily jednu kapitolu v životě USA, ale také v životě Jackie Kennedyové. Její osobní život poznamenal sňatek s řeckým rejdařem Aristotelem Onassisem i pozdější klidný život v New Yorku po boku obchodníka Maurice Tempelmana. Ale to už je jiný příběh


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-