Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

datum: 23. 5. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Jejich milostný příběh se začal psát, když se třináctiletá Alžběta zamilovala do svého staršího bratrance z třetího kolena, a trval až do Filipovy smrti 6. dubna 2021. Královna Alžběta II. a princ Filip byli manželé více než 70 let a mohou se pochlubit nejdelším manželstvím v britské královské historii! Ať už se potýkali s dotěrnými královskými dvořany, dynastickými hádkami o jméno nebo různými skandály, dokázali vždy zůstat jednotní.

Po romantickém začátku manželství už po pěti letech narušil jejich vztah nečekaný Alžbětin nástup na trůn. To je mj. i tématem několika dílů seriálu Koruna, jehož sledovanost na Netflixu láme rekord.

Mladý fešák v uniformě

Princezna Alžběta se s řeckým princem Filipem setkala jako dítě několikrát. Zamilovala se do něj v červenci 1939 coby teprve třináctiletá dívka.

Tehdy celá královská rodina navštívila Královskou námořní akademii a osmnáctiletý námořní kadet Filip byl vybrán, aby dělal společnost Alžbětě a její mladší sestře, princezně Margaret. Došlo k tomu zřejmě díky zákulisnímu jednání Filipova strýce Louise „Dickieho“ Mountbattena. Podle Marion Crawford, guvernantky obou princezen, Filip na Alžbětu zapůsobil svou schopností skákat přes tenisové sítě.


7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

Následující den se Filip připojil ke královské rodině na jejich jachtě Victoria a Albert, kde s nimi i poobědval. Mladá Alžběta nemohla z Filipa spustit oči, ačkoli ten si toho tehdy nevšiml.

Počínající románek

Nicméně nakonec si začali psát (možná v tom měl prsty strýček „Dickie“ Mountbatten) a dopisování pokračovalo i po vypuknutí druhé světové války, kdy Filip sloužil v britském královském námořnictvu. Když se na Vánoce roku 1943 setkali na hradě Windsor, zamiloval se i Filip. Alžběta měla jeho fotografii na krbu, zatímco Filip nosil její fotografii během války u sebe.

Po válce spolu například navštěvovali divadelní představení. V roce 1946 Filip požádal Alžbětu o ruku; ta souhlasila, aniž by si vyžádala souhlas rodičů. Její otec král Jiří VI. chápal city své dcery, ale zdála se mu na zásnuby moc mladá. Proto zamilovanou dvojici požádal, aby s veřejným oznámením zasnoubení počkali rok, až bude Alžbětě 21 let.


Koktavý král Jiří VI.: Neměl být králem, popularitu získal díky své dominantní manželce

Ačkoli byl Filip z královského rodu a stejně jako Alžběta se mohl hlásit ke královně Viktorii jako k praprababičce, jeho život nebyl tak jednoduchý jako Alžbětin. Jako dítě, když byla jeho rodina vyhnána z Řecka, byl považován za chudého cizince. Alžběta však byla odhodlaná provdat se za muže, kterého si vybrala a kterého milovala. Zasnoubení bylo oznámeno 9. července 1947.


Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Před svatbou se Filip vzdal svých titulů a místa v nástupnické linii na řecký trůn. Stal se britským občanem Filipem Mountbattenem (jako princ pak nepoužíval žádné příjmení) a přestoupil k anglikánské církvi. Souhlasil s tím, že na svatbu nepozve své sestry, které byly provdané za Němce.

Jen pět let normálního manželství

Ve svatební den 20. listopadu 1947 obdržel mj. titul vévoda z Edinburghu. Jeho svatební den byl také dnem, kdy přestal kouřit, protože Alžběta nesnášela cigarety, její otec na nich byl závislý a kouření o několik let později i přispělo k jeho předčasné smrti.


Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Ze svatební cesty Alžběta napsala rodičům, že má pocit… „jako bychom k sobě patřili už léta! Filip je anděl“. V roce 1949 se Alžběta odstěhovala za Filipem na Maltu, kde sloužil u námořnictva.

V roce 1952 zemřel Alžbětin otec a Alžběta se stala královnou Alžbětou II. Tato změna přišla dříve, než se očekávalo, protože Jiřímu VI. bylo v době jeho úmrtí pouhých 56 let.

Hra o příjmení

Nástup na trůn znamenal, že Alžběta převzala královské povinnosti, na které se léta připravovala. Filip si však musel zvyknout na roli chotě své manželky, například musel na veřejnosti chodit několik kroků za ní. Později přiznal: „Myslel jsem si, že budu mít kariéru v námořnictvu, ale bylo zřejmé, že není naděje... Nebylo na výběr. Prostě se to stalo. Musíte dělat kompromisy. Takový je život. Přijal jsem to. Snažil jsem se z toho vytěžit co nejvíc.“

Poté, co se Alžběta stala královnou, na nátlak rodiny a tehdejšíjo premiéra Winstona Churchilla bylo rozhodnuto, že ona a její potomci budou vládnout jako rod Windsorů, a ne Moutbattenů. Rozrušený Filip řekl přátelům:

„Jsem jediný muž v zemi, který nesmí dát své jméno vlastním dětem.“

Co se dělo za dveřmi?

Některé Filipovy aktivity, jako například jeho klub gentlemanů a obědy a výlety, které podnikal v 50. letech 20. století na královské jachtě Britannia, vedly ke spekulacím o možné nevěře.

V roce 1957 přinesl deník The Baltimore Sun zprávu, podle níž měl „milostný poměr s nejmenovanou ženou, s níž se pravidelně scházel v bytě společenského fotografa ve West Endu“. Po této zprávě následovalo popření ze strany paláce: „Je zcela nepravdivé, že by mezi královnou a vévodou existovala jakákoli roztržka.“

Spekulovalo se o tom, že Filip měl poměr s ruskou baletkou, ale důkazů, které by to potvrzovaly, je málo. Spisovatelka Sarah Bradford však v životopise Alžběty napsala: „Od údajné aféry s ‚party girl‘ v polovině padesátých let se Philip naučil provozovat své flirty a vztahy v dostatečně bohatých a velkolepých kruzích, které mu poskytovaly ochranu před paparazzi a bulvárem.“

Nikdy se nic nedokázalo

Navzdory velké pozornosti, která je královské rodině věnována, nebyla žádná Filipova nevěra nikdy potvrzena. Podle královského bratrance Filip jednou řekl:

„Tak, jak to tisk líčil, jsem měl poměr s tolika ženami! Mohl jsem si to tedy opravdu klidně užít.“

V roce 1957 jmenovala Alžběta svého manžela princem a v roce 1960 rozhodla, že jejich potomci mohou používat příjmení Mountbatten-Windsor.


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

Lord Charteris, osobní tajemník královny, jednou řekl:

„Princ Filip je jediný muž na světě, který se ke královně chová prostě jako k další lidské bytosti. Je to jediný muž, který to dokáže. Ač se to může zdát zvláštní, věřím, že ona si toho váží.“

Je to jeden z důvodů, proč jejich milostný příběh vyústil v tak dlouhotrvající vztah.

Alžběta ho milovala

Při oslavě padesáti let jejich manželství v roce 1997 Alžběta Filipa chválila:

Je to člověk, který nesnáší snadno komplimenty, ale jednoduše řečeno, byl mi po celá ta léta oporou a oporou a já, celá jeho rodina, tato i mnohé další země mu dlužíme víc, než by kdy tvrdil nebo než se kdy dozvíme.“

S Filipovou smrtí se královna nesmířila. Navenek si sice nechává tvář bez emocí, ale po jeho odchodu se potýká se zdravotními problémy a občas se dokonce nechává zastoupit princem Charlesem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 12. 2022 0:05

Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-