Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?
Wikimedia Commons, Rick, a Flickr, Sergeant Adrian Harlen
Inspirace / Královské rodiny

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

datum: 6. 6. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
I britská královna je někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s otevřenou náručí, ale jejich vztah procházel turbulencemi. Manželské problémy Charlese a Diany, které propírala média, k tomu jen přispěly.

Když se lady Diana Spencerová provdala za prince Charlese a následníka britského trůnu, milióny lidí na celém světě si myslely, že jsou svědky začátku nového zlatého věku rodu Windsorů.

Nová éra začala, ale královské rodině to nebylo milé. Mladá a krásná Diana na sebe brzy strhla pozornost veřejnosti tak, že zastínila svého manžela.

Na svět přišla s modrou krví

Diana nebyla žádná prostá „dívka“ z lidu. Narodila se do rodiny s úzkými vazbami na královskou rodinu. Otec byl královniným podkoním a obě její babičky sloužily jako dvorní dámy královny matky, matky Alžběty II.


Diana (†36): Ze života naivní princezny

Dianina babička z matčiny strany, baronka Fermoyová, byla po desetiletí blízkou důvěrnicí královny matky. Diana často v dětství trávila čas v Park House na panství královské rodiny Sandringham v Norfolku, kde si hrávala s Alžbětinými mladšími syny Andrewem a Edwardem.

Silný tlak rodiny

Vztah Charlese a Diany začal v roce 1980 a od počátku byl silně podporován královskou rodinou. Charlesovi bylo přes třicet a měl pověst playboye. Rodiče na něj tlačili, aby si našel vhodnou nevěstu.

Královně a ostatním Windsorům se zdálo, že Diana splňuje všechny požadavky na budoucí manželku. Byla krásná a dobře vychovaná a její předchozí vztah k rodině téměř všechny přesvědčil, že do královské role snadno vklouzne.

Charlesův otec Philip tlačil na svého syna, aby se rychle rozhodl. Mimo jiné i proto, že ho stejně jako ostatní členy rodiny znepokojoval vztah Charlese s Camilou Parker Bowlesovou.


Charles a Camilla: Láska, která musela počkat

Babičky spřádaly plány

Přitom se Charles s Dianou skoro neznali a osobně se viděli pouze třináctkrát, než ji požádal o ruku. 

Trochu hrály roli dvorní intriky. Královna matka, Charlesova babička, začala spřádat plány se svou přítelkyní baronkou Fermoyovou, babičkou Diany. Ačkoli se Charles obával, že dělá velkou chybu, podvolil se tlaku. 

Dva zcela odlišní jedinci

Brzy po velkolepé svatbě v červenci 1981 Diana zjistila, že s Charlesem ani jeho rodinou nemá skoro nic společného. Charles, stejně jako ostatní Windsorové, měl rád tradiční venkovský život a venkovní aktivity, jakými jsou pólo a lov. Diana, která sotva vyšla z puberty, měla ráda městský život, populární hudbu a tanec.


Diana: Jak lidová princezna změnila svět

U Diany se také objevily první známky citové nestability, která narušovala jejich manželství. Byla pod stále větším drobnohledem veřejnosti a její neštěstí a napětí se projevovalo zhoršujícími se záchvaty bulimie a sebepoškozování. Manželé se často hádali.

V tchyni hledala matku

Zasvěcení z paláce později uvedli, že Diana se na královnu obrátila s prosbou o radu a pomoc a hledala v ní možnou náhradní matku, nejen tchyni.

Královna s Dianou soucítila, alespoň zpočátku. Sama zažila v počátcích manželství krušné chvíle a určitě chápala její situaci.


Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Diana ale nebyla schopna se vyrovnat s novým životem královské rodiny, Alžběta zase s Dianinými téměř ohromujícími záplavami emocí.

Určitá citová odtažitost a chladnost, a to i ve vztahu k rodinným příslušníkům, byly pro královnu normou, nikdy si nebyla citově blízká s vlastními dětmi, ani s jejich manželi. Nedalo se tedy očekávat, že snachu zahrne opožděnou mateřskou láskou.

Počátky konce

Charles a Diana se snažili své počáteční problémy vyřešit sami a zažili i krátké období štěstí včetně příchodu dvou synů.

Brzy po narození Harryho v roce 1984 se však objevilo nové napětí. Okouzlující módní ikona, princezna a matka začala zastiňovat Charlese i zbytek královské rodiny, což vedlo k hluboké nelibosti ze strany Charlese.

Její rozhodnutí zaměřit svou charitativní činnost na lidi na okraji společnosti, včetně pacientů s AIDS, údajně popudilo královnu, její dvořany i rodinu.

Manželství se téměř nevyhnutelně začalo rozpadat. Charles obnovil svůj vztah s Camillou Parker Bowlesovou a Diana začala mít vlastní aférky.

Královna a Filip zasahují

Nevěra nebyla v královských kruzích ničím neobvyklým a je možné, že královna o aférách věděla.

Ona i princ Philip se snažili páru poradit, osobně i prostřednictvím řady dopisů. Doufali, že se jim podaří urovnat rozpory v manželství, snažili se udržet manželské problémy mimo titulní stránky novin.

To se však nestalo. Diana a Charles nedokázali skrýt své neštěstí v soukromí. Vydání Dianiny biografie od Andrewa Mortona v roce 1992 působilo v rodině jako bomba. Královna a princ Phillip, hluboce zarmouceni a rozzlobeni veřejným odhalením Dianina neštěstí, narychlo uspořádali společnou schůzku a pokusili se slepit rozbitý vztah.

Po formálním rozchodu následoval rozvod

Na to už bylo pozdě. Charles a Diana však již žili převážně odděleným životem a po sérii trapných nahrávek, které odhalily jejich vzájemné pletky, dala královna koncem roku 1992 souhlas k tomu, aby se formálně rozešli.

Po rozchodu následovaly další mediální výstupy obou aktérů včetně televizního rozhovoru, v němž Charles přiznal, že byl nevěrný. Následoval Dianin konkurenční televizní rozhovor, v němž prohlásila, že se jí od královské rodiny během manželství dostalo jen malé podpory, a vykreslila ji jako lhostejnou a chladnou.


Anna: Pracovitá princezna, která nechtěla být módní ikonou

Ačkoli vyjádřila svou náklonnost ke královně, škodolibě prohlásila, že si není jistá, zda je Charles schopen jít v jejích stopách.

To byla poslední kapka. Přestože se jí nelíbilo, že se následník trůnu rozvádí, rychle přešla k činům a napsala Charlesovi i Dianě, že nastal čas definitivního rozvodu.

Během následných jednání se královna ukázala jako velkorysá tchyně a údajně naléhala na Charlese, aby Dianě umožnil ponechat si status Její královské Výsosti. To ovšem Charles rezolutně odmítl.

Soukromá bolest

Když Diana pouhý rok po rozvodu tragicky zahynula při autonehodě, byla královna za svou reakci, kterou mnozí považovali za bezcitnou tváří v tvář mezinárodnímu zármutku nad Dianinou smrtí, ostře kritizována. Objevily se zvěsti, že než souhlasila s veřejným pohřbem ve Westminsterském opatství, tvrdila, že by Diana jako bývalá členka královské rodiny měla mít soukromý pohřeb.


Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

V předvečer Dianina pohřbu pronesla královna v přímém přenosu projev, v němž svou bývalou snachu pochválila. Porušila tradici a v den pohřbu nechala nad Buckinghamským palácem vlát vlajku na půl žerdi a sklonila hlavu, když Dianina rakev procházela během pohřebního průvodu kolem shromážděných členů královské rodiny.

Šest dní po Dianině smrti královna v písemné odpovědi na kondolenční dopis od svého bývalého pobočníka napsala o svém smutku nad Dianiným odchodem a odhalila svou soukromou bolest nad smrtí bývalé snachy, kterou se za života snažila pochopit.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2024 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2024 0:05

V jejích žilách kolovala krev Habsburků, belgické královské dynastie Koburků, francouzských…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 3. 2024 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-