„Grily na dřevěné uhlí jsou ideální pro malé a středně velké pokrmy – steaky, žebírka, ryby, zeleninu. Uhlí a brikety zapálíte bez obtíží i v zimě, ale hlavně musí být pořádně rozžhavené. Až zbělá, můžete se pustit do grilování,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Samotný žár z uhlí upravíte množstvím paliva a přívodem vzduchu. Zásadní pravidlo pro optimální dobu pečení masa zní: na centimetr tloušťky 1 až 2 minuty na grilu z každé strany. Klobásky jsou pro konzumaci hotové zhruba po 5 minutách.
V zimních měsících je nejvhodnější grilovat s poklopem a otevírat gril co nejméně. Ten chrání jídlo před nepřízní počasí a zároveň zajišťuje rovnoměrné propečení masa i bez jeho obracení. Gril tak pracuje s teplotou přibližně 180 °C a jídlo se připravuje pomocí horkého vzduchu proudícího kolem roštu. V zimě je nejlepší grilovat menší kusy masa, protože vzhledem k chladu trvá grilování trochu déle.
Znalci ocení typickou kouřovou chuť, která vzniká pouze na žáru z pravého dřevěného uhlí. Vynikne zejména u pečených klobás, grilované zeleniny nebo ryb. Ideální variantou je maso ochucené bylinkami jako tymián, rozmarýn či bazalka. Bylinky ve žhnoucím uhlí dodají masu mimořádnou příchuť. Pro dosažení výraznějšího aroma bylinky před grilováním namočte ve vodě, poté tak rychle neshoří. Pro správné aroma je třeba použít kvalitní bylinky.
Pochoutky z grilu jsou zdravé a velice chutné. Pozor ale na správnou přípravu! Pro grilování nepoužívejte maso nakládané do solných roztoků. Působením horka se při něm mohou uvolňovat rakovinotvorné látky, tzv. nitrosaminy.
Nejznámějšími jsou šunky, uzená slanina, játrová paštika a párky – ty na gril v žádném případě nepatří. Tuk z grilovaného masa by neměl odkapávat do žhavého uhlí, jelikož přitom může vznikat rakovinotvorný kouř. Pro zachycování tuků můžete používat speciální záchytné misky z hliníku nebo smaltovaného ocelového plechu.
Grilovací uhlí by se nikdy nemělo polévat petrolejem nebo benzínem, protože to může zásadně ovlivnit chuť připravovaného jídla. Používejte pouze speciální podpalovače, ať už tekuté nebo kostky. Gril by měl být umístěný v bezpečné vzdálenosti od všech hořlavých látek. Pozor dávejte také na děti a domácí mazlíčky. Důležité je také pravidelné čištění a vysypávání popela.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Zanedlouho nás čekají velikonoční svátky a s nimi spojené koledování. Typickou součástí nadílky…
Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…
Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…
Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…
Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…
V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…
Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…
Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…
Komentáře