Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Věk je jenom číslo! Jak chránit zdraví po 30, 40, 50 a 60?
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Věk je jenom číslo! Jak chránit zdraví po 30, 40, 50 a 60?

datum: 5. 11. 2020 15:00 autor: -an-
Podrobný manuál, jak pečovat o své zdraví s ohledem na aktuální věk.

Na co byste měla zaměřit svou pozornost, abyste se vyhnula zbytečným komplikacím? 

Když vám bylo 30

Co to znamená? Průměrný věk prvorodiček v České republice se pohybuje okolo 30 let, proto není divu, že tuto životní etapu obvykle ovlivňuje mateřství. Pomineme-li, že v těhotenství může dojít k různým zdravotním komplikacím, také hormonální změny mohou přispívat ke změnám.

Další samostatnou kapitolou je pak následné slaďování pracovního a rodinného života, což může vést ke stresu – a jak je vědecky dokázáno, psychický stav je úzce spojen i s fyzickým zdravím. Dlouhodobý stres má negativní dopad na imunitní systém a rozvoj řady onemocnění.

Co pro sebe udělat? Existují různé techniky a způsoby, jak se stresem pracovat – velice důležitý je kvalitní spánek, pomoci mohou dechová cvičení či meditace, pobyt v přírodě a pohyb

Pokud jste dosud do svého života nezapojila pravidelný sport, je nejvyšší čas s tím začít – cvičením budujete svalovou hmotu, ale také pomáháte předcházet mnoha zdravotním problémům od kardiovaskulárních chorob až po potíže s klouby.

Naše rada
 • Preventivní prohlídky u praktického lékaře Nedílnou součástí vašeho života by se měly stát preventivní prohlídky u praktického lékaře, a to každé dva roky.
 • Návštěva gynekologa Přelomovou novinkou pro ženy od 35 do 45 let je zavedení HPV DNA testu zdarma v rámci preventivní prohlídky. „Test je podobný jako cytologický stěr z děložního hrdla. Je nebolestivý, udělá se krátkodobě stěr, který se pošle do příslušné laboratoře a zjistí se, jestli je dotyčný jedinec infikován lidskými papilomaviry,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Právě lidské papilomaviry (HPV) jsou původcem rakoviny děložního hrdla.
 • Vyšetření prsou Nezanedbávejte ani péči o svá ňadra, jelikož rakovina prsu patří mezi častá onkologická onemocnění u žen. Ženy do 40 let jsou obvykle vyšetřovány ultrazvukem – některé pojišťovny na něj přispívají.

Když vám bylo 40

Co to znamená? Metabolismus se zpomaluje a už nefunguje stejně jako ve dvaceti. Navíc v důsledku hormonálních změn (snížené produkci estrogenu) dochází k hromadění tuku v břišních partiích – a s rostoucí váhou může stoupat také riziko zvýšeného cholesterolu a s ním spojeného onemocnění cév.

Ženám okolo 45 let je rovněž nejčastěji diagnostikován diabetes 2. typu, proto pokud budete pociťovat jakékoliv příznaky (únava, extrémní hlad či žízeň, časté močení...), neváhejte navštívit lékaře.

Co pro sebe udělat? Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová z pražské diabetologické kliniky DiaVize.

Řadu žen po čtyřicítce mohou rovněž trápit vrásky či zhoršená kvalita vlasů a nehtů. Kromě užívání zkrášlujících přípravků v podobě pleťových krémů či vlasových masek můžete jejich zdraví podpořit i zdravým a pestrým jídelníčkem, případně doplňky stravy, bohatými na účinné látky jako je methionin či olej ze světlice barvířské (např. GS Eladen Premium).

Naše rada
 • Preventivní prohlídky u praktického lékaře Nechte si u praktického lékaře provést v rámci prevence vyšetření k určení hladiny cholesterolu a tukových látek v krvi a také zkontrolovat hladiny glykemie (cukru v krvi). Po čtyřicítce byste si také každé 4 roky měla nechat natočit EKG, které může poukázat na možné kardiovaskulární onemocnění.
 • Vyšetření prsou A nadále nezapomínejte na svá prsa! Od 45. roku si každé dva roky zajděte na mamografické vyšetření.
 • Návštěva očního lékaře Po čtyřicítce můžete také pociťovat první příznaky presbyopie neboli vetchozrakosti. Oko začne okolo 45. roku ztrácet schopnost akomodace (zaostření) do blízka, proto je možné, že u očního lékaře „vyfasujete“ brýle nablízko, přestože jste dosud viděla jako rys.

Když vám bylo 50

Co to znamená? Příchod menopauzy znamená pro většinu žen zásadní změnu. Během přechodu dochází nejen ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, ale také k dalším hormonálním změnám, které ovlivňují celý organizmus. Jedním z projevů bývá úbytek kostní a svalové hmoty. To se může projevit v podobě osteoporózy. Po 50. roce onemocněním trpí přibližně třetina dámské populace (zatímco u mužů je to pětina). Svou daň si řídnutí kostí vybírá v podobě zvýšené lámavosti – klesá jejich pružnost, pevnost a odolnost. Dále se mohou objevit problémy s klouby, související s rozvojem osteoartrózy, která se nejčastěji začíná projevovat právě kolem 50. roku. „Postupně se začínají objevovat bolesti či omezení hlavně nosných kloubů a většinou již diagnostikujeme artrózu nejen mírného stupně,“ uvádí specialista MUDr. Róbert Pituch.

Co pro sebe udělat? Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci, a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích. V těchto případech je rozvoj osteoartrózy rychlejší a přichází i v nižším věku. Dbejte na pravidelný pohyb odpovídající věku, omezte konzumaci alkoholu a vyvarujte se kouření.

Naše rada
 • Návštěva ortopeda V případě, že dochází k rozvoji bolestivosti, otoku, omezení rozsahu pohybu kloubu, vyhledejte ortopeda. Při vyšetření se zhodnotí stav kloubu a lze posoudit, jestli jsou potíže adekvátní věku či je potřeba již nastavit terapii. Zdraví kloubů lze podpořit také doplňky stravy s obsahem chondroitin sulfátu (např. Condrosulf) či glukosamin sulfátu (např. GS Condro Diamant), anebo kolagenu v přirozené podobě (např. Cemio Kamzík). Pokud jde o osteoporózu, je dobré zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vápník a vitamin D (vejce, tučné ryby, mléko), který lze doplňovat rovněž potravinovými doplňky. Do těla je zároveň dodáván slunečními paprsky, proto v létě vyrazte na čerstvý vzduch.
 • Test na okultní (skryté) krvácení do stolice Správným jídelníčkem snižujete i Riziko nádoru tlustého střeva a konečníku můžete snížit správnám jídleníčkem. Od 55 let nezapomínejte každé dva roky absolvovat test na okultní skryté krvácení do stolice. Provádí se jednoduše a bezbolestně v pohodlí domova. Jednou za deset let se doporučuje screeningová kolonoskopie.

Když vám bylo 60

V tomto věku osteoartróza postihuje až 40 % populace, zejména žen. Objevují se ale i další zdravotní neduhy. Patří k nim také často tabuizované téma: inkontinence. Se samovolným únikem moči se občas setká každá třetí žena po šedesátce, denní únik může trápit až pětinu dámské populace nad tento věkový limit.Děti jsou již odrostlé, důchod na dohled.

Co pro sebe udělat? Děti jsou již odrostlé, důchod na dohled. A vy máte jedinečnou příležitost se věnovat sama sobě. Udělejte si čas na své koníčky, ale i pohybové aktivity s ohledem na aktuální zdravotní stav. I v pokročilém věku lze provozovat jógu, tai-či, plavání nebo třeba nordic walking či golf.

Existuje také řada možností na skupinová cvičení pro seniory, zaměřená na zpevnění a protažení těla. Pro minimalizaci rizik inkontinence posilujte vhodnými cviky také pánevní dno. Kromě pestrého jídelníčku dbejte rovněž na kvalitní pitný režim, abyste zabránila dehydrataci.

 • Vyšetření u urologa Při potížích se samovolným únikem moči je důležité absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby. „Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy (úbytek na váze, stop kouření, pití kávy, omezení těžké fyzické aktivity), rehabilitace a fyzikální léčba,“ vyjmenovává profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum.
 • Návštěva gynekologa Nepodceňujte pravidelné prohlídky a prevenci ani v pokročilejším věku
 • Stále hrozí riziko rakoviny děložního čípku i prsou. Mnohé ženy, které mají po menopauze, nabudou dojmu, že se jich preventivní gynekologické prohlídky již netýkají, zvláště pokud žijí ve stálém partnerském svazku. To je ale nebezpečný mýtus, jelikož HPV virus může v organismu dřímat i desítky let. Nejčastěji je pozdní stádium rakoviny diagnostikováno právě starším ženám, které prohlídky opomíjely. 
 • Vyšetření prsou Rovněž u rakoviny prsu jsou u starších žen karcinomy často diagnostikovány ve vyšším stádium, než je tomu u mladších žen. Proto stále dbejte na prevenci v podobě mamografického vyšetření.
 • Návštěva očního lékaře Pozornost věnujte i svému zraku. Po šedesátém roce je totiž frekventovaným onemocněním šedý zákal, způsobený zakalováním čočky. Takzvaná katarakta je u žen častější než u mužů a v rozvojových zemích může vést až ke slepotě. Ve vyspělých státech jako je Česká republika, se naštěstí dá řešit jednoduchým operativním zákrokem, při němž se zakalená čočka vymění za umělou. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. „Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?

Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?

Autor: Eva Jedelská, Datum: 29. 5. 2023 13:32

Z přicházejícího jara se netěšíme jen my. Bohužel, stejně tak se ho už nemůžou dočkat ani naši…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 5. 2023 0:05

Bolest zubu dokáže spolehlivě zkazit den i dobrý spánek. Poznávacím znamením bohužel je, že jakmile…

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní

Autor: -mav-, Datum: 15. 5. 2023 0:05

Atopická dermatitida je často vnímána jen jako nepříjemná svědivá vyrážka na kůži. Ve skutečnosti…

Předpověď svědčí klíšťatům

Předpověď svědčí klíšťatům

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Světlanou Kiričenkovou, Poliklinika IPP, Datum: 30. 4. 2023 0:05

Mnoho lidí se chystá užít si sluneční paprsky v přírodě. Krásné počasí po vydatných deštích bude…

5 rad a tipů k plenkové dermatitidě

5 rad a tipů k plenkové dermatitidě

Autor: -mav-, Datum: 17. 4. 2023 15:00

Zarudlá kůže a vyrážka z plen – přiznejte se, kdo se s tím u miminka nikdy nesetkal? Moc rodičů se…

9 rad, jak bojovat s alergiemi

9 rad, jak bojovat s alergiemi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 4. 2023 13:36

Alergiím můžete předcházet i pomocí kvalitního pylového zpravodajství.

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-