
7 cest k dobrému usínání i spánku
Člověk prospí asi třetinu života. Potřeba spánku je však u každého jedince jiná – někomu stačí šest hodin, jinému nestačí ani devět. Je prokázáno, že spánkový deficit jeden a půl hodiny vede k poklesu pozornosti během dne o 32 %. Snižuje se přitom kvalita duševní práce, zhoršuje se paměť, usnout pak můžeme v tu nejnevhodnější dobu, třeba za volantem. Spánek je základní biologickou potřebou, během něj totiž dochází k regeneraci mozkových funkcí.
- Klid, pohoda a vyvětrat! Zdravý člověk usíná obvykle během 7 až 10 minut po ulehnutí na lůžko. Záleží však na mnoha okolnostech. Ze spánku nás může vyrušovat světlo, hluk, příliš vysoká teplota, nepohodlné lůžko atd. V zimním období by proto ložnice měla být vytopena na nižší teplotu než ostatní místnosti v bytě, v létě se doporučuje před spaním vyvětrat, případně nechat otevřené okno. Pokud je to možné, zatáhněte závěsy.
- Braňte se spánkovému deficitu Určitým spánkovým deficitem trpí většina z nás. Svědčí o tom skutečnost, že si lidé o víkendu rádi přispí, neobvykle dlouho spí i během prvních dnů na dovolené. Nedostatek spánku se negativně podepisuje na imunitě jedince. Kdo je nevyspalý, snáze podlehne rýmě, chřipce a dalším nachlazením a infekcím. Spánek prospívá pleti, nevyspání se projevuje typickými kruhy a váčky pod očima.
- Když máme poruchu spánku Ženy většinou v období kolem menopauzy trpí vážnějšími poruchami spánku. Buď nemohou dlouho usnout, nebo naopak usnou téměř okamžitě, a po dvou třech hodinách se probudí a dalších několik hodin se převalují a nemohou znovu zabrat. Je sice možné požádat lékaře o předpis na léky, po kterých spát budete. Většinou jde však o návykové medikamenty, které by se měly užívat jen opravdu výjimečně. Pomoci mohou bylinky, potravní doplňky pro lepší spánek nebo volně prodejné přípravky na klimakterní potíže.
- Na noc se nepřejídáme a nepřeháníme to s pitím alkoholu Těžký žaludek se pak zbytečně „ozývá“ celou noc. Před ulehnutím bychom se měli dostatečně uvolnit, nepřemýšlet o nepříjemných věcech. Jen tak se nám podaří podpořit vylučování uklidňujících hormonů – serotoninu a melatoninu. Přesto v psychicky náročném období nebo v době kolem menopauzy, se kvalita spánku často zhoršuje. Pokud máme problémy s usínáním nebo s nekvalitním, přerušovaným spánkem, můžeme jako první volbu zkusit přírodní prostředky. Ideální jsou ty, které v sobě obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan, která uklidňuje organismus.
- Uklidňující nápoje Heřmánek bývá součástí nápojů, které utišují tělo i mysl. Blahodárně působí i jeho vůně. Šálek teplého mléka zase dodá tělu tryptofan. A navíc připomíná dětství!
- Med a banán uklidní Med má tišící účinky. Jedna až dvě lžičky před spaním (ale před vyčištěním zubů!) zklidní organismus. Banán zase obsahuje melatonin i serotonin. Najdeme v něm také hořčík, který uvolňuje svaly.
- Zdravé večerní zobání Místo slaných brambůrků či oříšků zobejte večer zdravě. Například mandle obsahují hořčík a je v nich ale také větší množství tryptofanu. Tyto látky zklidní tělo i mysl a navodí pocit spánku. Lněné semínko v jogurtu, které si dáme chvíli před spaním, zažene zlé myšlenky a zklidní nás. Ovesné vločky jsou zásobárnou melatoninu, takže menší porce na sladko nebo na slano k večeři, přinese pocit klidu a pohody.
Tak dobrou a ničím nerušenou noc!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko
Autor: -lym-, Datum: 28. 5. 2023 15:11Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…

Pozor na infarkt v létě
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?
Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Máj, lásky i vína čas
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2023 0:05Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2023 0:05Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2023 0:05Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily
Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…
Komentáře