Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Poradna urologa
pxhere.com
Životní styl / Poradny

Poradna urologa

datum: 10. 9. 2018 10:32 autor: -mav-
Na vaše otázky odpovídá MUDr. Marcela Čechová, uroložka Uroklinikum Praha

 

Pokud máte dotaz na MUDr. Marcelu Čechovou, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Únik moči

Už několik let mám po odstranění dělohy občasné úniky moči, hlavně při zvedání tašek s nákupem nebo hraní si s vnoučaty. Žádné vložky nenosím, ale nevím, jestli se stav nemůže zhoršit a jestli není nutné nějaké vyšetření (je mi 59 let). Eva Č., Karviná

Únik moči (močová inkontinence) omezuje a znepříjemňuje život nejen spoustě žen, ale i mužů. Často je únik moči zejména ve vyšším věku mylně považován za nedílnou součást stárnutí. Některé formy inkontinence můžeme velmi účinně řešit, nebojte se proto problém konzultovat se specialistou, ideálně urologem. Pro stresovou inkontinenci je charakteristické, že k únikům dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku (typicky při cvičení, kašli, smíchu nebo zvedání těžkého předmětu). Tento typ inkontinence vzniká vlivem oslabení svalstva pánevního dna, u žen zejména po opakovaných porodech nebo gynekologických či urologických operacích. V počátečních stavech onemocnění jsou účinné cviky na posílení pánevního dna. Pokud je cvičení bez efektu lze zvážit operační výkon – nejčastěji se provádí tzv. závěsné (slingové) operace. Při těchto výkonech je zvýšeně pohyblivá močová trubice přizvednuta páskou, která zajistí její lepší oporu a uzávěr, tím se zamezí únikům moči.  

Hyperaktivní močový měchýř

V poslední době nejsem schopná udržet moč, než najdu někde záchod. Nejčastěji se mi to stává při cestování do města, nebo když jdu na nákupy. Doma je to docela v pořádku. Občas mě taky trochu pálí při močení. Na koho se mám obrátit a jak se to dá řešit? Iva, Ostrava

Úniky moči při náhlém a intenzivním nucení na močení či nemožnost doběhnout na toaletu označujeme jako urgentní inkontinence. Často jsou tyto obtíže označovány také jako hyperaktivní (dráždivý) močový měchýř. Tyto příznaky se však mohou vyskytovat i jako projev jiného, mnohdy závažného onemocnění. Vyšetření urologem je proto nezbytné. Je třeba vyloučit například přítomnost nádorového onemocnění měchýře, kamenů či infekce. Mezi doporučená režimová opatření v případě urgentní inkontinence či hyperaktivního močového měchýře patří omezení alkoholu a kofeinových nápojů nebo snížení nadměrně kořeněných jídel a citrusových plodů. Ve farmakoterapii se užívá několik skupin léků, mezi nejpoužívanější patří anticholinergika. Jedná se léky, které pomáhají účinně tlumit nadměrnou kontraktilitu měchýře a zvyšují tak jeho jímavost. Nevýhodou těchto léků jsou četné nežádoucí účinky – především sucho v ústech a zácpa. Tyto léky se většinou podávají pravidelně a dlouhodobě. Pokud jsou obtíže spojené pouze s určitou situací, například cestováním, je u některých pacientů možné podání krátkodobě působícího léku pouze v případě potřeby.

Botulotoxin na močový měchýř

Bylo mi třicet a už mnoho let se léčím s dráždivým měchýřem, vystřídala jsem spoustu doktorů a pořád mi dávali jenom antibiotika nebo další prášky. Slyšela jsem o možnosti botoxu nebo jakýchsi výplachů, můžete mi říct, jestli je to ověřená léčba a jestli to pomáhá? Terezie Š., Benešov

Syndrom hyperaktivního (dráždivého) močového měchýře zahrnuje několik příznaků - mezi nejčastější patří časté močení, náhlé nucení na močení s neschopností močení oddálit (urgence), často spojené s úniky moči. Léčba většinou kombinuje režimová opatření s užíváním léků.

Mezi doporučená režimová opatření patří omezení příjmu alkoholu a kofeinových nápojů, dále vynechání nadměrně kořeněných jídel a citrusových plodů. Ke zmírnění příznaků může pomoct také posilování svalů pánevního dna nebo tzv. trénink močového měchýře s cílem zvýšení jeho kapacity. Ve farmakoterapii se užívá několik skupin léků – nejčastěji anticholinergika (antagonisté muskarinových receptorů) a nově také mirabegron. Anticholinergika pomáhají zmírnit urgence tím, že napomáhají tlumit nadměrné kontrakce močového měchýře a zvyšují tak jeho jímavost. Tyto léky se většinou užívají dlouhodobě a pravidelně. Mirabergon je lék vyvolávající přímou relaxaci hladké svaloviny měchýře, zvyšuje tak jeho kapacitu a snižuje počet urgencí a úniků moči. Výhodou je nižší výskyt nežádoucích účinků.

Při nedostatečném efektu léků lze dále doporučit neurostimulační metody. Stimulací pánevních nervů nebo nervů dolních končetin lze příznivě ovlivnit také funkci močového měchýře.

Další možností, jak syndrom hyperaktivního močového měchýře řešit je aplikace botulotoxinu. Endoskopicky (přístupem přes močovou trubici) lékař do několika míst stěny močového měchýře vpíchne botulotoxin, který způsobuje ochabnutí svaloviny močového měchýře, zvýší tak jeho jímavost pomůže tím zmírnit příznaky hyperaktivního měchýře. O vhodnosti jednotlivých léčebných metod se poraďte se svým urologem.

Bolí CT ledvin?

Manžel (61) má jít na CT ledvin. Má strach, že to bude bolet. Jak se takové CT provádí? Zdeňka, Chrudim

CT (computer tomography, počítačová tomografie) je radiodiagnostické vyšetření, při kterém se pomocí rentgenového záření zobrazují struktury vyšetřované části těla. Vyšetření je neinvazivní a nebolestivé a není důvod se ho obávat. Vyšetření se provádí v poloze na zádech, lehátko s pacientem zajíždí do prstence CT přístroje (někdy označovaného jako tunel). Vyšetření trvá 10 – 20 minut. Při vyšetření pro kameny ledvin je možné provést CT bez aplikace kontrastní látky, pro podrobnější zobrazení ledvin je podání kontrastní látky nutné. Kontrastní látka se nejčastěji aplikuje do žíly.

Bolest ve varleti

Partnerovi je 42 a poslední měsíc cítí mírnou bolest, spíš jen takový tlak jen v pravém varleti, které je i citlivější na dotek. Tlak je jen občas přes den, říká, že je to už docela nepříjemné. Žádný úraz neměl. Totéž se mu stalo asi před půl rokem, ale samo to přestalo. K doktorovi se bojí. Děkuji za radu. Marcela J., Uherský Brod

Problém s bolestivostí varlat potká v průběhu života snad každého muže. Je mnoho příčin, které mohou bolesti varlat způsobovat. Někdy je důvod bolesti velmi jednoduchý, například těsné spodní prádlo, jindy může jít o závažný stav, nutné je vyloučit zejména nádor či zánět. Bolestí varlat se mohou projevovat i onemocnění jiných částí těla jako například bolesti zad, tříselná kýla nebo ledvinová kolika. Urologické vyšetření k vyloučení onemocnění varlat je v tomto případě nutné.

Komplikace po operaci prostaty

Manžel (59) byl před rokem byl na operaci prostaty. Operace proběhla v pořádku a výsledky má velice dobré. Bohužel pořád neudrží moč. Je možné s tím něco dělat? Nebo to tak už zůstane? Milena Ž., Praha

Únik moči je obávanou komplikací každého operačního výkonu na prostatě. S touto komplikací se setkáváme zejména při radikální operaci pro karcinom prostaty, kdy se odstraňuje celá prostata a semenné váčky. Následkem operace může dojít k oslabení některých svalů nebo porušení nervů, které kontrolují svěrač močového měchýře. Krátce po operaci jsou úniky moči poměrně časté. K urychlení opětovného získání kontroly nad močovým měchýřem může pomoct posilování svalů pánevního dna. Úniky moči se většinou časem zlepšují, největší zlepšení převážná část mužů popisuje po 3 až 6 ti měsících od operace, u některých mužů však mohou potíže s únikem moči přetrvávat. Za nejvhodnější metodou léčby výrazné stresové inkontinence po radikální prostatektomii je považována implantace umělého svěrače. Tento výkon má však řadu komplikací a ne u každého muže je vhodný. Je proto nutné poradit se svým urologem.

Ledvinová kolika

Před dvěma měsíci jsem byla hospitalizována s ledvinovou kolikou, na ultrazvuku se ukázal kamínek velký přibližně 3 mm. Byl mi zaveden stent z ledvinové pánvičky do močového měchýře a byla jsem propuštěna domů s tím, že jsem dostala termín na LERV, aktuálně jsem dva dny po tomto zákroku. Trápí mě bolest břicha, zvláštní křeče (pod žebry), je to symetrická bolest, hlavně při chůzi a bolest zad v kříži. A asi největší problém je, že teď špatně snáším námahu, někam dojdu, něco udělám, ale vytíží mě to a v moči se mi objeví krev. Zajímá mě, jestli to s tím souvisí. Vlasta, Praha-západ

Jako ledvinová koliku označujeme bolestivý stav spojený s průchodem močových krystalů nebo kamenů močovodem. U menších kamínků je velká šance na spontánní odchod, větší konkrementy projít nemusí a mohou močovod zablokovat. V těchto případech je nutné zajistit odtok moči z ledviny. Stent je tenká dutá hadička, která kámen obejde a zajistí tak průchodnost močových cest. Konkrementy pak podle velikosti a uložení řešíme buď endoskopicky, nebo rozbíjením rázovou vlnou. Endoskopický výkon znamená odstranění kamenů v narkóze přístupem přes močovou trubici nebo punkcí dutého systému ledviny před kůži. Při drcení močových kamenů rázovou vlnou (LERV – litotrypse rázovou vlnou) je konkrement rozbit na malé kousíčky, které následně odchází podél stentu. Odchod fragmentů může být spojen s nepříjemnými pocity, někdy až s kolikovitými bolestmi. Při zavedeném stentu se dále mohou objevit bolesti v bedru, zejména při naplněném močovém měchýři, kdy dochází stentem k reflexu moči do ledviny. Při intenzivním pohybu se může objevit krev v moči, což bývá způsobeno drážděním stěny měchýře koncem stentu. Proto je při zavedeném stentu nutné dodržovat dostatečný přísun tekutin a vyvarovat se větší fyzické aktivity. Ulevit od bolesti mohou i spasmoanalgetika, která relaxují močové cesty.

 


Další články z rubriky

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí?

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí?

Autor: -an-, Datum: 25. 3. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha.

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Autor: -an-, Datum: 21. 3. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní…

Jaká je maximální doba, kterou by děti měly denně trávit u mobilů a tabletů? A zvyšuje se tato doba přímo úměrně s věkem?

Jaká je maximální doba, kterou by děti měly denně trávit u mobilů a tabletů? A zvyšuje se tato doba přímo úměrně s věkem?

Autor: -an-, Datum: 16. 3. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Petra Teplanová z pražského Dětského očního centra Kukátko.

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?

Co mohou muži udělat pro svou plodnost?

Autor: -an-, Datum: 12. 2. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?

Je pravda, že oko vlastně nikdy nespí?

Autor: -an-, Datum: 3. 2. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Jak teď poznám, který spotřebič je nejúspornější, když se změní značení energetických tříd?

Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficienci Center, z.ú.