Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní
Freepik, freepik
Životní styl / Zdraví

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní

datum: 15. 5. 2023 0:05 autor: -mav-
Atopická dermatitida je často vnímána jen jako nepříjemná svědivá vyrážka na kůži. Ve skutečnosti se jedná o závažné chronické zánětlivé onemocnění, jehož příznaky negativně ovlivňují kvalitu života pacientů.

Atopický ekzém se objevuje v dětství

Atopická dermatitida (AD) neboli atopický ekzém, nemoc, jejíž přesnou příčinu stále neznáme, se u většiny pacientů vyskytuje už v dětském věku, přibližně u třetiny pacientů se poprvé projeví až v dospělosti.

U nás jí trpí okolo 5–20 % dětí a asi 2–10 % dospělých1, přičemž téměř polovina dospělých se potýká se závažnou formou nemoci. Jde o heterogenní onemocnění, které může mít u každého pacienta jiný průběh a příznaky.


Lupénka pod kontrolou

Typickým projevem je střídání období vzplanutí (tzv. exacerbace) a období remise, tzn. období bez příznaků nemoci. Délka trvání těchto období může být různá a závisí na i na životním stylu, působení alergenů či stresu.

„Typickým projevem atopického ekzému je suchá červená kůže doprovázená intenzivním svěděním, kvůli kterému mají pacienti neustálou potřebu se škrábat. Tím se snadno dostanou do začarovaného kruhu svědění-škrábání-zánět, který vede k bolesti. Tento diskomfort negativně ovlivňuje pacienta nejen v běžných činnostech, ale může mít dopad i na jeho psychiku,“ vysvětluje prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

U řady pacientů s AD může docházet k rozvoji přidružených onemocnění, tzv. komorbidit, jako jsou potravinové alergie, alergická rýma a později astma. Mezi další patří onemocnění dýchacích cest (angíny, sípání), psychické choroby, kardiovaskulární onemocnění, oční nemoci, cukrovka, obezita či vysoký tlak, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo onemocnění štítné žlázy.


6 rad, jak zvládnout jarní alergie

Nespavost, úzkosti a deprese

U nás aktuálně realizovaná studie ATODERMA2 zaměřená na dospělé pacienty se středně těžkou a těžkou AD potvrdila, že nemoc významně snižuje kvalitu života u téměř poloviny pacientů.

Až 85 % z 59 dotazovaných uvádí, že mají kvůli AD výrazně narušenou kvalitu spánku, více než 40 % respondentů trpí depresemi a téměř 46 % úzkostmi. Studie rovněž prokázala, že pacienti s AD musí až 4,5 hod. týdně věnovat ošetřování pokožky lokálními prostředky a 3,5 hod. speciální hygienické péči.

Přitom dnes už mají pacienti se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidou šanci na to, aby nemoc dostali dlouhodobě pod kontrolu a významně snížili její negativní dopady na kvalitu svého života.

Cílená léčba uleví od svědění během několika dní

Pacienti s těžšími stadii AD měli donedávna jen velmi omezené možnosti léčby spočívající v užívání topických glukokortikosteroidů, fototerapii či imunosupresivní systémové léčbě a v promašťování postižených míst pokožky hydratačními krémy nebo mastmi, tzv. emoliencii.

Pro pacienty, kterým tato léčba nezabírá, nebo ji špatně snášejí, představuje novou naději tzv. cílená léčba, která je vysoce účinná a dokáže utlumit jeden z nejhorších projevů nemoci – svědění – už v horizontu několika málo dní od zahájení léčby.

„Cílená léčba atopické dermatitidy může být buď biologická, nebo pomocí tzv. malých molekul – inhibitorů Janusových kináz. Malé molekuly představují vysoce inovativní tabletovou léčbu, jež působí cíleně uvnitř buňky a kontroluje tak zánětlivý proces, který je příčinou vzniku atopické dermatitidy. Jedná se o léčbu s dobrým bezpečnostním profilem i při dlouhodobém podávání. Nepříjemné svědění se u pacientů zmírní zpravidla do dvou dnů od prvního podání, přičemž další komplikace způsobené onemocněním ustupují v řádu dalších dnů až týdnů,“ vysvětluje prof. Gkalpakiotis.

Otevřená komunikace s lékařem je klíčová

I když je dnes již dostupná účinná léčba, mnoho pacientů se závažnými projevy stále není adekvátně léčeno, což může vést k dalšímu zhoršování nemoci, a dokonce až závažným stavům ohrožujícím život.

„Pokud pacienti nejsou dlouhodobě spokojeni s dosavadními výsledky léčby, měli by se obrátit na svého ošetřujícího lékaře a konzultovat s ním další možnosti terapie, pří-padně zvážit návštěvu specializovaného centra pro léčbu atopické dermatitidy. V žádném pří-padě by ale neměli sami stávající léčbu ukončovat, protože to často může vést k závažnému zhoršení nemoci,“ dodává prof. Gkalpakiotis.

Užitečné webovky

Pro úspěšnou léčbu AD je důležité, aby pacienti otevřeně hovořili se svým lékařem o tom, nakolik je nemoc ovlivňuje v běžném životě a co očekávají od léčby.

Pomoci jim v tom mohou nové webové stránky www.JsemAtopik.cz s užitečnými nástroji, s nimiž si mohou změřit vliv AD na kvalitu jejich života, nastavit si své cíle v léčbě nebo si vyplnit přípravu na rozhovor s lékařem.

Na webu najdou rovněž řadu informací o nemoci a možnostech léčby, přehled center biologické léčby v ČR včetně kontaktů či se mohou nechat inspirovat příběhy pacientek, kterým se podařilo úspěšně dostat nemoc pod kontrolu.


Zdroj: studie ATODERMA, jsematopik.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Autor: -an-, Datum: 26. 9. 2023 19:52

Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku.…

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2023 15:00

Rozvoj onemocnění srdce a cév má podle nejnovějších studií souvislost i s prodělaným onemocněním…

Pravda o lécích

Pravda o lécích

Autor: -mav-, Datum: 31. 7. 2023 17:30

Kdy léky pomáhají? Kdy škodí? A kdy jsou to vyhozené peníze?

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-