Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Karpální tunel aneb „Myšitida“
Freepik, krakenimages.com
Životní styl / Zdraví

Karpální tunel aneb „Myšitida“

datum: 24. 1. 2024 9:00 autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika
Syndrom karpálního tunelu ohrožuje většinu pracovníků na počítači. Nepříjemné pocity a občasné brnění v zápěstí jsou prvním varovným signálem. Jaké pomůcky pomáhají a jak se u klávesnice snadno protáhnout?

Karpály bolí i mladé

Zdravotní potíže spojené se syndromem karpálního tunelu řeší podle statistik zhruba čtyři procenta dospělé populace. Lidí, kteří jsou nemocí ohroženi, je ale podle fyzioterapeutů až desetkrát tolik. Třikrát častěji postihuje ženy, a i když je průměrný věk pacientů mezi 45 až 50 lety, výjimkou nejsou ani dvacátníci.

„Dnes už řadíme syndrom karpálního tunelu mezi digitální nemoci s výmluvným označením ‚myšitida‘. Při několikahodinové strnulé práci s počítačovou myší dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při psaní na klávesnici. Ruce a paže je proto dobré u počítače protahovat, kdykoli si vzpomeneme, a předcházet onemocnění mohou také malé ergonomické pomůcky, jako je vertikální myš nebo podložka s podporou zápěstí,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Pomáhá vertikální myš

To je vhodná preventivní pomůcka pro všechny, kteří tráví u počítače šest a více hodin denně. Její výhodou je správné ergonomické postavení ruky a ramene. Tento způsob držení ruky snižuje napětí v zápěstí a předloktí.

Zmírňuje bolest a zároveň předchází onemocnění karpálního tunelu a zánětu šlach. Kromě zánětu v přetížených šlachách je totiž ještě jeden hlavní důvod útlaku nervů a šlach v karpálním tunelu, který souvisí se dvěma kostmi v předloktí (loketní a vřetení) a nervem, svaly a šlachami mezi nimi.

Při práci s klasickou myší nebo psaní na klávesnici máme ruce stočené směrem ke stolu, tím se přetáčí vřetení kost přes loketní a může docházet k dráždění svalů, šlach a nervů v jejich průběhu. S vertikální myší tyto dvě kosti běží paralelně, takže manipulace s ní (a postavení předloketních kostí) vyvíjí nižší tlak na měkké tkáně.


Aby ruce nebolely...

Opěrka zápěstí je důležitá

Nepostradatelným doplňkem pro ergonomickou práci s počítačovou myší je podložka s opěrkou pro ruku. Díky ní zůstávají dlaň, hřbet ruky a prsty v méně výrazném ohnutí proti ose pažních kostí.

„Nevýhodou podložek s oporou bývá alergická reakce na materiál, proto je třeba ‚tu svoji‘ vybírat s pečlivostí nebo kontakt s pokožkou zápěstí eliminovat tím, že přes podložku rozprostřeme bavlněný kapesník, froté (bavlna) ručník apod. Některým lidem je také polštářek pod zápěstím vyloženě nepříjemný, může je tlačit a vytvářet nepohodlí pro ruku. Těm bych doporučila podložku pod zápěstí, která je spíš takovým postupným polštářkem již vypodloženého předloktí, nevyvíjí tedy tlak přímo na oblast zápěstí,“ dodala Iva Bílková.


Syndrom skloněné hlavy aneb „SMSkový krk“

Myš, nebo touchpad?

Někteří lidé, kteří pracují s notebooky, myš nepoužívají vůbec. Kurzor na obrazovce ovládají tzv. touchpadem integrovaným na desce počítače. Ani to však není pro zdraví rukou ideální. V rámci srovnání touchpadu a počítačové myši je při dlouhodobé práci je lepší dát přednost myši (nejlépe té vertikální).

Při práci na touchpadu jsou prsty neustále v pokrčené poloze a monitor notebooku je obvykle umístěn pod úrovní očí, takže hlava je v protrakci (vytažena vpřed) a flexi (ohnutí) a svaly krku, ramen a předloktí jsou přetížené. Je dobré střídat strany a ruku, která s myší pracuje, ne každý má ale k této obojakosti předpoklady.


5 rad, jak ulevit očím

Ergonomická klávesnice

„Zdravé“ klávesnice mnohé lidi odradí hned na první pohled. Mají totiž prapodivný tvar a nemusí být lehké si po letech psaní na klasické klávesnici zvyknout. Když ale člověk vydrží, odmění se mu uvolněným zápěstím, které při psaní na speciálně „ohnuté“ klávesnici zůstává v přirozené poloze.

Ergonomické klávesnice mívají náklon jak do výšky ve tvaru vlny, tak bývají ohnuté i do písmene U, tak aby úhoz prstů byl co nejlépe kolmý na jednotlivé klávesy. Zajišťují, aby osa loket – zápěstí – ruka – prsty byla v jedné linii. Díky tomu nedochází k zahnutí zápěstí směrem k malíkové straně, a tedy aktivita mezi palcovými a malíkovými svaly je co možná nejvíce vyrovnána.

U některých lidí zvyklých na klasickou klávesnici je však takové přeučení velkou zkouškou trpělivosti a výdrže, proto je dobré s klávesnicí začít v období relativního pracovního klidu, kdy je na zvykání prostor.


První pomoc při bolestech zápěstí
  • Statická poloha ruky Je-li ruka delší dobu ve statické poloze (například po spánku s rukou za polštářem nebo po dlouhé práci s telefonem), je krátké znecitlivění zápěstí normální. Občasné brnění ruky při celodenní práci na počítači už je ale signálem, že je třeba se protáhnout a dbát na prevenci.
  • Uvolnění křeče V tu chvíli je na místě uvolnit křečovité svaly ihned při prvních příznacích, ať už jste doma, nebo v práci, pomocí protahování. Od bolesti uleví také studené zábaly a automasáž svalů ruky, dlaně, předloktí a celé paže až po šíji, například s použitím míčku, postačí i tenisák. Pokud toto nepomůže, je důležité vyhledat odborníka.
  • Silná bolest, která se objevuje v klidu a v noci člověku nedá spát, už ukazuje na rozvinuté onemocnění.

„Pokud je ve šlachách či vazu přítomný zánět, velmi efektivní léčbu nabízí kombinace manuální fyzioterapie s aplikací fokusované rázové vlny. Vysokoenergetické rázy dokáží zánět odstranit a ulevit tak od velké bolesti. Fyzioterapeutické cvičení zaměřujeme především na uvolnění oblasti zápěstí, svaly a svalové skupiny předloktí a ohybače prstů,“ vyjmenovala Iva Bílková.

  • Chirurgickému zákroku se lze vyhnout, ale klíčem k úspěšné léčbě je nutné včasné podchycení počínajícího problému, fyzioterapie a systematické provádění domácího cvičení.
  • Operace I když je operace syndromu karpálního tunelu poměrně snadná, léčba by měla začít fyzioterapií. Ta podpoří schopnost těla regenerovat pomocí vlastních sil a rezerv tak, jak je to přirozené.
  • Jizva a zatuhnutí měkkých tkání Výraznou nevýhodou operace je vznik jizvy a zatuhnutí měkkých tkání v oblasti operace, které mohou posléze iritovat znovu nerv a způsobovat brnění. Nižší hybnost ze zatuhlé jizvy pak omezuje funkci ruky nebo prstů samotných.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Kdy jít s dcerou poprvé na gynekologii?

Kdy jít s dcerou poprvé na gynekologii?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 2. 2024 0:05

Kdy vzít poprvé svou malou dceru, která už najednou není tak malá, na gynekologii, je velmi častá…

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

5 důvodů, proč špatně spíme

5 důvodů, proč špatně spíme

Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 1. 2. 2024 0:05

Nedostatek kvalitního spánku umí zamávat s naší výkonností i náladou. A nejen to. Stále více studií…

„Nemoc králů" neboli dna je u 90 % nemocných způsobena nezdravým životním stylem

„Nemoc králů" neboli dna je u 90 % nemocných způsobena nezdravým životním stylem

Autor: redakce ve spolupráci s PharmDr. Ivanou Lánovou, odbornou konzultantkou BENU lékáren, Datum: 27. 1. 2024 0:05

Onemocněl jí Karel IV. i jeho syn Zikmund Lucemburský. Dna vzniká v důsledku zvýšení hladiny…

Čelíme epidemii civilizačních chorob. Nejvíce nás ohrožují kardiovaskulární nemoci a cukrovka

Čelíme epidemii civilizačních chorob. Nejvíce nás ohrožují kardiovaskulární nemoci a cukrovka

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Romanem Koškem, Health Plus, Datum: 17. 1. 2024 0:05

Civilizační choroby jsou bohužel nedílnou součástí života v naší společnosti. Nazýváme tak…

Mrazy a naše oči

Mrazy a naše oči

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 1. 2024 0:05

Česko zasáhla vlna mrazivých dnů. Když rtuť teploměru klesne hluboko pod nulu, mohou povětrnostní…

Jak vyléčit výron kotníku za pár dní?

Jak vyléčit výron kotníku za pár dní?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 28. 12. 2023 0:05

Poškození vazu hlezenního kloubu patří k nejčastějším úrazům bez ohledu na věk či aktivity. Pro…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-