Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
„Myšitída“: Syndrom počítačové myši
pxhere.com
Životní styl

„Myšitída“: Syndrom počítačové myši

datum: 4. 4. 2019 10:15 autor: -an-
Díky pře-digitalizované době musíme mnohdy řešit i zdravotní problémy, které dříve nebyly tak rozšířené. Jedním z problémů je i bolest zápěstí z častého používání počítačové myši.
  • Diagnóza Záleží, zda právě pod tzv. syndromem počítačové myši už je schovaný a potvrzený syndrom karpálního tunelu nebo jde jen o přetížené šlachy či jiné obtíže třeba z krční páteře. Léčba je v prevenci vyvolávání těchto obtíží v přerušování souvislých činnosti tzn. dělat si krátké přestávky při dlouhém pracování u počítače. Ale jde i o specifické posílení a protažení svalstva předloktí respektive prstů.
  • První pomoc Nejlepší první pomocí při bolesti zápěstí je rychlé „vyklepání“ předloktí. Pokud denně pracujete s počítačem, je ideální se naučit nácvik specifického posilování nebo protažení, kdy obtížím předejdeme. Pokud například jen máte pocit, že u počítače sedíte v ochablé pozici. Stačí se pořádně narovnat a brnění rukou zmizí.
  • Prevence Jako mírná prevence mohou posloužit při práci na počítači strnulé pozice s opřenýma rukama o okraj stolu. Bolesti mohou nastávat i z ochablého sezeni. Při práci a dlouhým sezení proto častěji měňte pozice. Dbejte také na to, abyste měli ergonomickou myš. Ta je díky svému vertikálnímu tvaru více přirozenější pro lidskou ruku – podporuje neutrální polohu zápěstí, a tím se předchází ke vzniku nemocí způsobených právě dlouhodobou zátěží při práci s myši.
Jaký je podle odborníka rozdíl mezi karpálním tunelem a „myšitídou“?

PhDr. Kryštof Kuba, Certifikovaná McKenzie klinika Kladno

„Syndrom karpálního tunelu je diagnóza potvrzená speciálním vyšetřením na elektromyografii (EMG). Nová označení jako je syndrom počítačové myši, je používán pro širší oblast obtíží. U „myšitídy“ jsou též postiženy vazivové části, svaly u zápěstí a předloktí. U karpálního tunelu se již jedná o poškození nervových struktur.

K lékaři jděte, pokud nás v noci budí brnění nebo při oslabení rukou. Často lze tyto obtíže dobře vyřešit a není na místě s návštěvou odborníka váhat. Při bolestivých a každodenních potíží může být na místě i operace. Nejprve ale musí udělat lékař elektromyografické vyšetření.“

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dejte nohy na stůl!

Dejte nohy na stůl!

Autor: -an-, Datum: 4. 6. 2020 10:00
Martin Kolár: Bylinář, který se zabývá naturopatií

Martin Kolár: Bylinář, který se zabývá naturopatií

Autor: Eva Zelinková, Datum: 27. 5. 2020 0:05
Tip šéfredaktorky

Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“?

28. 5. 2020 10:00 autor -mav-