Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?
Freepik, wirestock
Životní styl

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?

datum: 21. 6. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu. Představte si je jako orchestr, kde se jednotlivé melodie mísí v uším lahodící symfonii. Přesně tak spolu dokážou tyto „zelenáče“ spolupracovat. Navzájem se podporují.

Chlorela jako očistná síla pro zažívání

Chlorela, jednoduchá jednobuněčná řasa, obývá Zemi už dvě miliardy let. Až do dnešní doby si udržela fantastickou schopnost uchovávat mnoho skutečně cenných látek. A chrání je poctivě.

Její buněčná stěna, tvořená celulózou, je pro trávení člověka téměř neproniknutelná. Proto je nanejvýš důležité při procesu zpracování věnovat důkladnou péči rozdrcení až na úroveň buněk (mikronizace). Jen tak uvolníme zásobu minerálů, vitaminů, enzymů a bílkovin, jimiž je buňka řasy tvořena až z 60 %. Chlorela patří mezi nejbohatší zdroje chlorofylu na světě.

Tato zelená superpotravina přispívá k normální funkci imunitního systému, podporuje přirozenou funkci jater, napomáhá ve snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi, zlepšuje pocit vitality a metabolismus. Při konzumaci chlorela posiluje a harmonizuje střevní mikrobiom, který určuje, jak se budou živiny z potravy vstřebávat. Čím je střevní mikroflóra (tedy přátelské mikroorganismy) silnější, tím lépe jsou tělu dostupné všechny potřebné látky pro udržení vitality. Ani vláknina této řasy není jen tak obyčejná. Díky specifické struktuře má neuvěřitelnou absorpční schopnost a dokáže na sebe v trávicím traktu navázat těžké kovy a odvést je přirozenou cestou z organismu.

„Schopnost navázat na sebe spektrum látek je někdy ale dvojsečná. Spolu s přínosnými živinami dokáže chlorela při svém růstu v pěstírnách vstřebat i substance pro člověka škodlivé. Abychom zákazníkům zajistili prvotřídní bezpečnost a kvalitu, rozhodli jsem se limity některých toxických látek aktivně hlídat a provádíme nezávislé analýzy v českých akreditovaných laboratořích. Týká se to každé šarže všech surovin, které dovezeme ze třetího světa, tedy ze zemí mimo EU. Zaměřujeme se na rozbory na těžké kovy a mikrobiologii. Výsledky pro danou šarži jsou vždy zdarma ke stažení. Namátkově či v případě podezření provádíme rovněž analýzy na pesticidy, mykotoxiny a polyaromatické uhlovodíky,“ objasňuje Petr Žemlička, spoluzakladatel a marketingový ředitel značky Nupreme.


Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Spirulina pro vitalitu a energii

Spirulina je sinice, která lidskému zdraví neškodí, ale naopak prospívá. Na rozdíl od chlorely nemá buněčnou stěnu tvořenou celulózou, proto je snadno stravitelná a vyznačuje se vysokou dostupností obsažených látek, lze ji tedy právem považovat za hotový nutriční elixír pro buňky.

Patří mezi zdroje vysoce kvalitních bílkovin. Je tak ideálním pomocníkem pro zvládání vlčího hladu a s oblibou je využívána jako podpůrný prostředek při dietách a v procesu snižování váhy. Mezi další taháky této modrozelené sinice patří obsah vlákniny, která něžně kartáčuje zažívací ústrojí, jež nejvíc trpí pod taktovkou nezdravých stravovacích návyků – od nepravidelnosti po hřešení v cukrárně nebo fastfoodu.

Spirulina je bohatá na vitamin B₂ a železo, kterého v denní dávce obsahuje až 17 %. Proto má příznivý vliv na zdravou krvetvorbu, posiluje produkci hemoglobinu, čímž přispívá k blahodárnému přenosu kyslíku z krve do tkání. Tak například naše kosterní svalstvo není schopno intenzivně pracovat bez bohatého přísunu kyslíku, natož využívat tuky jako zdroj energie. A mozek si bez náležitého zásobení kyslíkem ani nevzpomene, kdy má vaše drahá polovička narozeniny. Kyslík je esencí života, která zbystřuje mysl, smysly a vyladí náladu. Proto má spirulina pro dnešního člověka mimořádný význam.

Zelenou trojku zakoupíte na eshopu nustore.

Mladý ječmen pro posílení imunity

Mladý ječmen na buňky účinkuje jako očistná kúra a zároveň jako regenerační infuze. Organismus ve stresu, psychickém i fyzickém, spotřebovává všechny živiny ve zvýšené míře. Mladý ječmen nám je pomáhá doplňovat a posilovat naši obranyschopnost. Je to koktejl synergicky působících cenných látek.

Mezi prvotní příznaky stresu patří únava, podrážděnost, nespavost, ztráta vitality, bolesti hlavy, opakované záněty, poruchy koncentrace, přibírání na váze nebo naopak hubnutí, padání vlasů. Projevů je řada a u každého mohou být jiné. Mladý ječmen dokáže látky nezbytné pro nastolení fyziologicky příznivého stavu postupně saturovat. Pomáhá organismu s pravidelnou očistou vnitřního prostředí a efektivnějším vylučováním metabolitů.

Mladý ječmen přispívá k překlenutí deficitu vitaminů a minerálních látek a může být užitečný při nápravě dietních chyb. Podporuje psychické funkce v období zvýšené zátěže, jelikož obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správnou činnost nervové soustavy. V mladém ječmeni se současně vyskytuje vitamin C a vitamin B₆, které společně dokážou fungovat jako „booster“ hladiny energie a imunity.


Kdy si na „zelenáče“ dát pozor

Zelené superpotraviny s vyšším obsahem vitaminu K není vhodné do stravy zařazovat tehdy, pokud například momentálně užíváte léky na ředění krve. Chlorelu není vhodné konzumovat v případě vyšší citlivosti na jód. Spirulina ani mladý ječmen se nedoporučují také v případě užívání léků na potlačení imunity, například po transplantaci orgánů apod. Taktéž kojící a těhotné ženy by měli užívání zelenáčů konzultovat se svým lékařem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Autor: Mgr. Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 10. 4. 2024 0:05

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je…

Dítě není malý dospělý a dětská pokožka je jiná

Dítě není malý dospělý a dětská pokožka je jiná

Autor: -mav-, Datum: 5. 4. 2024 9:00

Dětská pokožka je o polovinu tenčí než dospělá a dozrává do šesti let. Většina českých domácností…

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Autor: redakce ve spolupráci s lekarna.cz, Datum: 3. 4. 2024 15:44

V poslední době stoupá zájem o přípravky proti vším a hnidám. Prodeje jsou někdy až 2,5krát vyšší…

Jak nejlépe doplnit omega-3 mastné kyseliny?

Jak nejlépe doplnit omega-3 mastné kyseliny?

Autor: -mav-, Datum: 2. 4. 2024 13:39

Ještě před masivním nástupem průmyslových technologií v oblasti potravinářské výroby byl jídelníček…

Pravidelný pohyb léčí tělo i duši

Pravidelný pohyb léčí tělo i duši

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 3. 2024 0:05

Pravidelný rekreační sport je tou nejlepší prevencí řady neduhů a podporuje zdraví nejen fyzické,…

3 kroky ke kvalitnímu spánku

3 kroky ke kvalitnímu spánku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2024 0:05

Kdo by to neznal: šli jste spát včas a spali doporučených osm hodin. Druhý den ráno otevřete oči a…

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

5 zaručených kroků, jak zpříjemnit jarní rána

5 zaručených kroků, jak zpříjemnit jarní rána

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 3. 2024 10:20

Vůně rozkvétajících stromů a čerstvé trávy, zpěv ptáků a za okny hřejivé jarní slunce. Pojďme…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová