Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?
Freepik, wirestock
Životní styl

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?

datum: 21. 6. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu. Představte si je jako orchestr, kde se jednotlivé melodie mísí v uším lahodící symfonii. Přesně tak spolu dokážou tyto „zelenáče“ spolupracovat. Navzájem se podporují.

Chlorela jako očistná síla pro zažívání

Chlorela, jednoduchá jednobuněčná řasa, obývá Zemi už dvě miliardy let. Až do dnešní doby si udržela fantastickou schopnost uchovávat mnoho skutečně cenných látek. A chrání je poctivě.

Její buněčná stěna, tvořená celulózou, je pro trávení člověka téměř neproniknutelná. Proto je nanejvýš důležité při procesu zpracování věnovat důkladnou péči rozdrcení až na úroveň buněk (mikronizace). Jen tak uvolníme zásobu minerálů, vitaminů, enzymů a bílkovin, jimiž je buňka řasy tvořena až z 60 %. Chlorela patří mezi nejbohatší zdroje chlorofylu na světě.

Tato zelená superpotravina přispívá k normální funkci imunitního systému, podporuje přirozenou funkci jater, napomáhá ve snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi, zlepšuje pocit vitality a metabolismus. Při konzumaci chlorela posiluje a harmonizuje střevní mikrobiom, který určuje, jak se budou živiny z potravy vstřebávat. Čím je střevní mikroflóra (tedy přátelské mikroorganismy) silnější, tím lépe jsou tělu dostupné všechny potřebné látky pro udržení vitality. Ani vláknina této řasy není jen tak obyčejná. Díky specifické struktuře má neuvěřitelnou absorpční schopnost a dokáže na sebe v trávicím traktu navázat těžké kovy a odvést je přirozenou cestou z organismu.

„Schopnost navázat na sebe spektrum látek je někdy ale dvojsečná. Spolu s přínosnými živinami dokáže chlorela při svém růstu v pěstírnách vstřebat i substance pro člověka škodlivé. Abychom zákazníkům zajistili prvotřídní bezpečnost a kvalitu, rozhodli jsem se limity některých toxických látek aktivně hlídat a provádíme nezávislé analýzy v českých akreditovaných laboratořích. Týká se to každé šarže všech surovin, které dovezeme ze třetího světa, tedy ze zemí mimo EU. Zaměřujeme se na rozbory na těžké kovy a mikrobiologii. Výsledky pro danou šarži jsou vždy zdarma ke stažení. Namátkově či v případě podezření provádíme rovněž analýzy na pesticidy, mykotoxiny a polyaromatické uhlovodíky,“ objasňuje Petr Žemlička, spoluzakladatel a marketingový ředitel značky Nupreme.


Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Spirulina pro vitalitu a energii

Spirulina je sinice, která lidskému zdraví neškodí, ale naopak prospívá. Na rozdíl od chlorely nemá buněčnou stěnu tvořenou celulózou, proto je snadno stravitelná a vyznačuje se vysokou dostupností obsažených látek, lze ji tedy právem považovat za hotový nutriční elixír pro buňky.

Patří mezi zdroje vysoce kvalitních bílkovin. Je tak ideálním pomocníkem pro zvládání vlčího hladu a s oblibou je využívána jako podpůrný prostředek při dietách a v procesu snižování váhy. Mezi další taháky této modrozelené sinice patří obsah vlákniny, která něžně kartáčuje zažívací ústrojí, jež nejvíc trpí pod taktovkou nezdravých stravovacích návyků – od nepravidelnosti po hřešení v cukrárně nebo fastfoodu.

Spirulina je bohatá na vitamin B₂ a železo, kterého v denní dávce obsahuje až 17 %. Proto má příznivý vliv na zdravou krvetvorbu, posiluje produkci hemoglobinu, čímž přispívá k blahodárnému přenosu kyslíku z krve do tkání. Tak například naše kosterní svalstvo není schopno intenzivně pracovat bez bohatého přísunu kyslíku, natož využívat tuky jako zdroj energie. A mozek si bez náležitého zásobení kyslíkem ani nevzpomene, kdy má vaše drahá polovička narozeniny. Kyslík je esencí života, která zbystřuje mysl, smysly a vyladí náladu. Proto má spirulina pro dnešního člověka mimořádný význam.

Zelenou trojku zakoupíte na eshopu nustore.

Mladý ječmen pro posílení imunity

Mladý ječmen na buňky účinkuje jako očistná kúra a zároveň jako regenerační infuze. Organismus ve stresu, psychickém i fyzickém, spotřebovává všechny živiny ve zvýšené míře. Mladý ječmen nám je pomáhá doplňovat a posilovat naši obranyschopnost. Je to koktejl synergicky působících cenných látek.

Mezi prvotní příznaky stresu patří únava, podrážděnost, nespavost, ztráta vitality, bolesti hlavy, opakované záněty, poruchy koncentrace, přibírání na váze nebo naopak hubnutí, padání vlasů. Projevů je řada a u každého mohou být jiné. Mladý ječmen dokáže látky nezbytné pro nastolení fyziologicky příznivého stavu postupně saturovat. Pomáhá organismu s pravidelnou očistou vnitřního prostředí a efektivnějším vylučováním metabolitů.

Mladý ječmen přispívá k překlenutí deficitu vitaminů a minerálních látek a může být užitečný při nápravě dietních chyb. Podporuje psychické funkce v období zvýšené zátěže, jelikož obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správnou činnost nervové soustavy. V mladém ječmeni se současně vyskytuje vitamin C a vitamin B₆, které společně dokážou fungovat jako „booster“ hladiny energie a imunity.


Kdy si na „zelenáče“ dát pozor

Zelené superpotraviny s vyšším obsahem vitaminu K není vhodné do stravy zařazovat tehdy, pokud například momentálně užíváte léky na ředění krve. Chlorelu není vhodné konzumovat v případě vyšší citlivosti na jód. Spirulina ani mladý ječmen se nedoporučují také v případě užívání léků na potlačení imunity, například po transplantaci orgánů apod. Taktéž kojící a těhotné ženy by měli užívání zelenáčů konzultovat se svým lékařem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Víte, co je to diastáza?

Víte, co je to diastáza?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 9. 2023 0:05

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů bývá přirozeným jevem po porodu. Většinou se ale po…

Superpotraviny pro děti

Superpotraviny pro děti

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 9. 2023 11:00

S nadsázkou by se dalo říct, že řada dětí pluje prázdninami na cukrovém obláčku. Pokud jste v létě…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Autor: -lym-, Datum: 21. 8. 2023 10:00

Barefoot obuv neboli „chůze naboso“ zahrnuje širokou škálu obuvi od sandálů po tenisky a baleríny.…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-