Deprese nemusí mít vždy jasný spouštěč. Podle oficiálních manuálů se dá deprese diagnostikovat již po dvou týdnech soustavně pokleslé nálady. Většina lidí vyhledává pomoc ale mnohem později, než by to potřebovala.
Typickými znaky nastupující deprese jsou tyto projevy:
Počet sebevražd u mládeže hrozivě roste Podle údajů Českého statistického úřadů ročně spáchá sebevraždu 1 600 dospělých a 60 dětí. Každý zbytečně zmařený život je tragédie. Když jde o dítě, nabírá nepředstavitelných rozměrů.
„V roce 2021 jsme zaznamenali 3 014 kontaktů na téma sebevraždy, což bylo o 35 % více než v roce 2020, a dokonce o 63 % víc než v roce 2019. Sebevraždy jsou aktuálně nejčastější téma, které na Lince bezpečí s dětmi řešíme. Souvisí to přirozeně i s tím, že jsou přidružené k mnoha jiným psychickým problémům. U lidí trpících depresí je zvýšené riziko sebevražedného jednání,“ varuje Regina Jandová z Linky bezpečí.
Obecně platí, že ženy a dívky mívají častěji problémy s depresemi a úzkostmi, ale také častěji vyhledávají pomoc, což je patrně důvod, proč jsou to muži a chlapci, kteří častěji sebevraždu dokonají.
Ke stresorům společnosti založené na výkonu a tempu přibyly v posledních letech covid, lockdowny, záhy pak konflikt na Ukrajině, inflace a hrozba energetické krize.
Čemu zabránily lockdowny ve školách, to významně zesílilo v kyberprostoru. To se týká hlavně fenoménu šikany. Naopak děti a mládež zcela ztratily přirozené sociální vazby a přímou komunikaci.
A výsledek se dostavil: kombinace starých a nových stresorů zatopila především pod kotlem psychopatologizace dětí a mladistvých.
„Psychickou pomoc v současnosti potřebují tři až čtyři děti v každé třídě. Nárůst depresí, úzkostí, poruch příjmu potravy či sebepoškozování mezi mládeží je raketový. Počet sebevražd mladistvých stoupl během oněch tří let o 110 %,“ popisuje negativní vývoj psychiatr prof. Jiří Raboch.
Období konce roku spojené s bilancováním je bohužel často podnětem k takovému jednání. Velkou rizikovou skupinou jsou i „nezařazené děti“, tedy ty, které si okolo Vánoc ještě palčivěji uvědomují problémy ve své rodině.
Pokud se s ní nestýkají a vyhýbají se jí v zájmu předcházení konfliktům, nemají často s kým svátky trávit, přitom před nimi nelze jednoduše utéct.
O Vánocích se plně projeví i problémy spojené s rozvodem. Děti stresuje, s kým budou trávit Vánoce a že už nejsou jako rodina pohromadě.
Situaci komplikuje nedostatek dětských psychiatrů, jejichž počty nelze snadno navýšit přes noc. Nepomáhá ani fakt, že řada disponibilních odborníků vybírá za terapii a konzultace nemalé peníze. A postupný návrat nemocného do běžného života je běh na dlouhou trať.
Rodičům ve funkčních rodinách lze doporučit sledovat, co dávají jejich děti na sociální sítě, monitorovat případné změny chování nebo dodržování denních rituálů.
Nezastupitelná je pravidelná komunikace a zájem o jejich starosti nebo trápení. Pokud vidí, že dítě potřebuje pomoc, vždy je dobré kontaktovat odborníka: například se poradit s praktickým lékařem, jenž může dítě směřovat dále k psychologovi nebo psychiatrovi. Máme návod na to, co dělat v podobné situaci.
A je důležité vědět, že například UNIQA rozšířila v životním pojištění pojistnou ochranu v případě invalidity o všechny těžší psychické diagnózy. Samozřejmě s výjimkou těch, které vznikly v souvislosti s konzumací alkoholu nebo návykových látek.
Zdroje informací: UNIQA a Nepanikař.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…
Jak to udělat, aby školní rok byl pohodovější než ten předchozí? Co třeba můžeme udělat, když ráno…
Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Jak si lépe odpočinout o dovolené? Zkuste digitální detox, protože a odpojení se od online světa…
V létě na dovolené si chceme většinou odpočinout od práce a každodenních starostí. Těšíme se na…