Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
O svátcích je někdy nutné vyhledat pomoc psychologa
Freepik, rawpixel.com
Životní styl / Psychologie

O svátcích je někdy nutné vyhledat pomoc psychologa

datum: 25. 12. 2022 11:00 autor: -mav-
Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a novoroční svátky nejtěžším obdobím roku zejména pro osamělé lidi nebo osoby trpící duševní nepohodou. Snaha o naplnění ideálu Vánoc a dokonalých svátků vytváří obrovský tlak. Nedaří-li se ho splnit, přináší to mnohým další propad. Je důležité včas rozpoznat, zda se jde o přechodný smutek či „blbou náladu“, anebo trvalejší vážnější stav, například depresi. V tom případě potřebuje člověk rychlou odbornou pomoc, protože neléčená deprese je potenciálně smrtelnou nemocí.

S depresemi se léčí stále víc lidí

„V posledních letech se v České republice zvyšují počty diagnostikovaných depresí. Nejvíce se to týká žen a mladých lidí ve věku od 20 do 40 let. Určitě velký nárůst přineslo období covidové pandemie; Národní ústav duševního zdraví v roce 2017 udával, že v Česku trpí depresí zhruba 4 % obyvatel. V roce 2020 už to bylo 12 %,“ uvádí Karolína Štípská, koordinátorka vzdělávání z platformy Nepanikař.

„I proto podpořila UNIQA on-line kurz pro rodinné příslušníky postižených osob, jenž byl připraven slovenskou Ligou za duševné zdravie. Kurz pomůže okolí nemocného poznat, jak ho podpořit a jak s ním komunikovat. Je to vlastně jakási analogie první pomoci při fyzických zraněních,“ vysvětluje ředitelka Brand & Marketingu UNIQA Silvia Vlasková.

Má-li někdo pochybnosti nebo podezření, že by se mohlo jednat o depresivní stav, ale neví, jaké kroky má udělat, najde pomoc i na stránce Mluvte upřímně, případně se lze rovnou obrátit a odborníky na Lince bezpečí (pro děti a rodiče) nebo na platformu Nepanikař.


6 rad, jak zatočit s podzimní depresí

Jak poznat depresi

Deprese nemusí mít vždy jasný spouštěč. Podle oficiálních manuálů se dá deprese diagnostikovat již po dvou týdnech soustavně pokleslé nálady. Většina lidí vyhledává pomoc ale mnohem později, než by to potřebovala.

Typickými znaky nastupující deprese jsou tyto projevy:

  • pocity smutku, úzkosti, beznaděje a pocit prázdnoty
  • ztráta zájmu o aktivity, které nás naplňovaly, bavily
  • problémy se spánkem: buď příliš mnoho nebo příliš málo
  • problémy s koncentrací nebo pamětí
  • nízké sebevědomí a negativní myšlenky o sobě samém
  • únava a ztráta energie
  • změny chuti k jídlu: buď ztráta chuti k jídlu nebo přejídání
  • zvýšená úzkost bez zjevného objektivního důvodu

Zvládněte stres v pohodě

Stoupá počet sebevražd

Počet sebevražd u mládeže hrozivě roste Podle údajů Českého statistického úřadů ročně spáchá sebevraždu 1 600 dospělých a 60 dětí. Každý zbytečně zmařený život je tragédie. Když jde o dítě, nabírá nepředstavitelných rozměrů.

„V roce 2021 jsme zaznamenali 3 014 kontaktů na téma sebevraždy, což bylo o 35 % více než v roce 2020, a dokonce o 63 % víc než v roce 2019. Sebevraždy jsou aktuálně nejčastější téma, které na Lince bezpečí s dětmi řešíme. Souvisí to přirozeně i s tím, že jsou přidružené k mnoha jiným psychickým problémům. U lidí trpících depresí je zvýšené riziko sebevražedného jednání,“ varuje Regina Jandová z Linky bezpečí.

Obecně platí, že ženy a dívky mívají častěji problémy s depresemi a úzkostmi, ale také častěji vyhledávají pomoc, což je patrně důvod, proč jsou to muži a chlapci, kteří častěji sebevraždu dokonají.


Desatero proti stresu

Největší důvody stresu

Ke stresorům společnosti založené na výkonu a tempu přibyly v posledních letech covid, lockdowny, záhy pak konflikt na Ukrajině, inflace a hrozba energetické krize.

Čemu zabránily lockdowny ve školách, to významně zesílilo v kyberprostoru. To se týká hlavně fenoménu šikany. Naopak děti a mládež zcela ztratily přirozené sociální vazby a přímou komunikaci.

A výsledek se dostavil: kombinace starých a nových stresorů zatopila především pod kotlem psychopatologizace dětí a mladistvých.

„Psychickou pomoc v současnosti potřebují tři až čtyři děti v každé třídě. Nárůst depresí, úzkostí, poruch příjmu potravy či sebepoškozování mezi mládeží je raketový. Počet sebevražd mladistvých stoupl během oněch tří let o 110 %,“ popisuje negativní vývoj psychiatr prof. Jiří Raboch.

Vánoce umocní problémy

Období konce roku spojené s bilancováním je bohužel často podnětem k takovému jednání. Velkou rizikovou skupinou jsou i „nezařazené děti“, tedy ty, které si okolo Vánoc ještě palčivěji uvědomují problémy ve své rodině.

Pokud se s ní nestýkají a vyhýbají se jí v zájmu předcházení konfliktům, nemají často s kým svátky trávit, přitom před nimi nelze jednoduše utéct.

O Vánocích se plně projeví i problémy spojené s rozvodem. Děti stresuje, s kým budou trávit Vánoce a že už nejsou jako rodina pohromadě.

Situaci komplikuje nedostatek dětských psychiatrů, jejichž počty nelze snadno navýšit přes noc. Nepomáhá ani fakt, že řada disponibilních odborníků vybírá za terapii a konzultace nemalé peníze. A postupný návrat nemocného do běžného života je běh na dlouhou trať.


5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice

Pozor na sociální sítě

Rodičům ve funkčních rodinách lze doporučit sledovat, co dávají jejich děti na sociální sítě, monitorovat případné změny chování nebo dodržování denních rituálů.

Nezastupitelná je pravidelná komunikace a zájem o jejich starosti nebo trápení. Pokud vidí, že dítě potřebuje pomoc, vždy je dobré kontaktovat odborníka: například se poradit s praktickým lékařem, jenž může dítě směřovat dále k psychologovi nebo psychiatrovi. Máme návod na to, co dělat v podobné situaci.

A je důležité vědět, že například UNIQA rozšířila v životním pojištění pojistnou ochranu v případě invalidity o všechny těžší psychické diagnózy. Samozřejmě s výjimkou těch, které vznikly v souvislosti s konzumací alkoholu nebo návykových látek. 


Zdroje informací: UNIQA a Nepanikař.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 důvodů, proč lidé lžou

5 důvodů, proč lidé lžou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 1. 2023 0:05

Řekl jsi dnes nějakou lež? Podle americké studie většina lidí lže až dvakrát denně – někteří…

5 tipů pro lepší soustředění

5 tipů pro lepší soustředění

Autor: -mav-, Datum: 13. 1. 2023 10:00

Postupů a rad, jak se správně učit a soustředit (nejen na zkoušky), existuje nepřeberné množství,…

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 1. 2023 0:05

K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Königovou, lifeacademy.cz, Datum: 31. 12. 2022 10:00

Úvodní nadšení střídají ke konci ledna výčitky z nesplněných plánů. V únoru si na ně už ani…

Jak poznat, že dítě nezvládá zpracovat úmrtí blízké osoby?

Jak poznat, že dítě nezvládá zpracovat úmrtí blízké osoby?

Autor: -an-, Datum: 8. 12. 2022 15:30

Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

5 tipů, jak si užít Vánoce, i když je nemáte rádi

5 tipů, jak si užít Vánoce, i když je nemáte rádi

Autor: -an-, Datum: 22. 11. 2022 10:00

Vánoce jsou nejkrásnější částí roku. Nevěříte? Možná jste jen nenašli způsob, jak si je užít bez…

Cesta domů

Cesta domů

Autor: -red-, Datum: 10. 11. 2022 15:30

Pražský mobilní hospic Cesta domů na začátku října spustil kampaň zaměřenou na akvizici nových…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová