Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí
Freepik, KamranAydinov
Životní styl / Psychologie

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

datum: 30. 12. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem, kdy má člověk pocit, že si „konečně udělá v životě pořádek“. Jenže většinou tyto cíle bohužel berou rychle za své. Co udělat pro to, abyste letos vydrželi a svá předsevzetí opravdu naplnili?

5 nejčastějších předsevzetí, která si každoročně slibujeme

  1. Konec výmluvám „Rodiče byli kuřáci, mám proto sklon k závislostem.“ – „Nemám talent na jazyky.“ – „Mám špatné geny, proto jsem tlustý/á.“ Ano, do určité míry nás geny ovlivňují, ale nejsme jen nemohoucími loutkami v rukou osudu. Existuje spousta faktorů, které ovlivnit můžeme: pokud jde o zdraví, je to například správná výživa, pravidelná pohybová aktivita, ale také schopnost relaxovat a snižovat tím úroveň stresu, nekouřit, zmírnit konzumaci alkoholu a také nezanedbávat prevenci nemocí, což často lidé podceňují a ignorují preventivní prohlídky u lékaře. Už tedy žádné výmluvy a vezměte otěže svého života do vlastních rukou.
  2. Vytvořte si pravidelný návyk Dobré je najít si něco, co vás „donutí“ nepolevit a necouvnout sami před sebou. Příkladem může být třeba pravidelné dárcovství krve či plazmy, kdy ve jménu dobrých skutků měníte i svůj vlastní životní styl – a tím rovnou plníte několik předsevzetí najednou. Aby bylo možné plazmu využít pro výrobu léků, musí darující před odběrem dodržet doporučený jídelníček, navýšit pitný režim a ideálně být odpočatý. „Pravidelnost je dobrá v tom, že si neodvyknete od tohoto životního stylu. Například já osobně chodím darovat každých 14 dní a změnilo to i můj celkový životní styl. Už prakticky nejím tučné jídlo, shodil jsem 14–16 kilo. Vždy už se těším, až půjdu na plazmu znovu. Žiji zdravě a tři dny před odběrem tuto snahu ještě zvýším – dobře se vyspím, dodržím pitný režim a udělám všechno správně tak, abych přišel ve formě a měl plazmu kvalitní,“ prozrazuje Richard Král, ředitel plazmaferetického centra Amber Plasma.
  3. Nebuďte megalomani, postupujte krok za krokem Nedávejte si nesplnitelné velké cíle, ale pěkně si je „rozsekejte“ na kousíčky. Změnit životní návyky je běh na dlouhou trať, nikoliv sprint. Americký statistik William Edwards Deming propagoval strategii malých, postupných a systematicky se opakujících kroků. Po druhé světové válce přispěl ke zlepšení kvality a výkonnosti průmyslu v Japonsku. Jeho metoda byla nazvána „kaizen“, což v japonštině znamená „změna k lepšímu“. Myšlenka se rozšířila z managementu firem do oblasti osobního koučinku a lze ji aplikovat i při snaze dosáhnout některých předsevzetí. Nevýhodou je, že výsledky nemusí být okamžitě patrné, ale je tu naopak velká výhoda: Díky postupování krok za krokem zvýšíte své šance, že dokážete změnu začlenit do svého života ve formě rituálu. Zpočátku stačí jen pár minut denně (např. cvičení, učení cizího jazyka…), postupně však můžete své úsilí navyšovat.
  4. Buďte konkrétní a využijte moderní technologie Právě s metodou kaizen souvisí i fakt, že byste si neměli dávat vágní cíle typu: „Zhubnu“, – „budu jíst zdravěji“, – „budu sportovat“, – „naučím se cizí jazyk“. Místo toho volte raději konkrétní kroky, třeba: „Každý den ujdu aspoň 5 tisíc kroků“, – „Vynechám v jídelníčku potraviny obsahující cukr“ nebo „Každý den si udělám lekci na „Duolingo“, což je mobilní aplikace pro výuku cizích jazyků. Ostatně, právě nejrůznější aplikace mohou být také dobrým pomocníkem při rozhodnutí udělat v životě změny – upozorní vás na pravidelný pitný režim, chytré náramky vám monitorují počty kroků a spálených kalorií, ale i spánkovou aktivitu. Díky tomu každý den vidíte, zda se vám daří dodržovat počet hodin spánku, a dokonce i jaká je jeho kvalita.
  5. Vezměte si na pomoc parťáka Moderní technologie jsou užiteční pomocníci, ale není nad parťáka z masa a kostí! Jistě mezi svými blízkými máte někoho, kdo má podobná předsevzetí jako vy, anebo už je dokonce o krůček napřed. Využijte toho a pusťte se do plnění svých cílů společně, ať už jde o pravidelný sport, hubnutí nebo odvykání kouření. Můžete se vzájemně motivovat a podporovat. Opěrnou berličku lze ale hledat i u odborníků – například si najmout fitness trenéra, kuřákům může pomoci Národní linka kouření, roste poptávka po výživových poradcích, kteří nabízí jídelníček na míru i pravidelnou podporu při jeho dodržování. 

Zdroje informací: psychologytoday.com/us a Amber Plasma


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Když je žena starší...?

Když je žena starší...?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 31. 5. 2024 0:05

Žijí a vyrovnávají se s duševním onemocněním a k tomu s mýty a tabu, které kolují ve společnosti.…

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 5. 2024 0:05

S nepříjemnými fyzickými či psychickými stavy vyvolanými stresem se setkává většina z nás.

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 5. 2024 0:05

Alkohol, prášky na uklidnění, ale třeba i kokain... U některých látek jako je alkohol, předpisové…

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

Autor: -ava-, Datum: 11. 12. 2023 10:00

V předvánočním adventním období by slušelo upustit od každodenního spěchu, ale realita je většinou…

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 12. 2023 0:05

Ne vždy je advent obdobím klidu a pohody. Pokud na vás doléhá předvánoční stres, nebojte si říct o…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-