„U mužů v přechodu často dochází ke snížení fyzické výkonnosti, běžným symptomem je také erektilní dysfunkce, snížené libido a přibývání na váze,“ popisuje projevy andropauzy renomovaný sexuolog Pavel Turčan.
Rozdíly mezi mužem a ženou v přechodu
Pokud srovnáme mužský a ženský přechod, u mužů se v dřívějším věku projevují poruchy paměti a zhoršené soustředění.
Přestože se tyto projevy vyskytují převážně po 65. roce života, u některých mužů lze první příznaky pozorovat již v raných stádiích andropauzy, kdy se produkce testosteronu začíná přirozeně snižovat. V některých případech může andropauza dokonce zvyšovat riziko mrtvice.
Proto je dobré přechod podchytit včas a napomoct ke zmírnění jeho negativních příznaků. Rychlý test vám pomůže odhalit, jestli váš partner není v přechodu!
TEST: Jste v mužském přechodu?
Je mu více než 50 let? ANO / NE
Trpí náhlými změnami nálad (například podrážděností, úzkostí)? ANO / NE
Stává se mu, že často zapomíná důležité věci? ANO / NE
Všimla jste si u něj příbytku na váze? ANO / NE
Budí se v noci často nebo špatně usíná? ANO / NE
Snížila se jeho chuť na sex nebo prožitek z něj? ANO / NE
Zaznamenala jste u něj zvýšené pocení? ANO / NE
Dělá mu problém soustředit se? ANO / NE
Dochází často na malou (více než 7x za den)? ANO / NE
Pozorujete na jeho těle výraznější úbytek svalové hmoty? ANO / NE
Vyhodnocení testu:
ANO 0 až 3x
Odpovědi „Ano“ třikrát a méně znamenají, že vaši polovičku andropauza ještě nedostihla. Mějte na paměti, že mužský přechod někdy může nastat i bez průvodních symptomů.
ANO 4 až 6x
A co znamená odpověď „Ano“ čtyřikrát až šestkrát? V takovém případě se u něj projevují některé symptomy typické pro nástup andropauzy. Bylo by dobré zajít za lékařem, který andropauzu potvrdí, či vyvrátí. Navrhne možná řešení pro zmírnění projevů mužského přechodu.
ANO 7 až 10x
„Ano“ vyšlo sedmkrát a více. Pak je vysoce pravděpodobné, že partnera andropauza už dostihla. Měl by určitě navštívit lékaře, který poradí, jak zvládat projevy mužského přechodu. Pamatujte ale také na to, že některé z uvedených příznaků mohou být signálem vážnějších problémů a není dobré je podceňovat.
Ať už vám vyšel jakýkoliv výsledek, je dobré o své tělo pečovat a příznaky, třeba i preventivně, zmírňovat. Díky úpravě životního stylu lze hladinu hormonů stabilizovat. Proto většina lékařů doporučuje dbát na zdravý životní styl. Pomáhá hlavně změna jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity, zanechání kouření, omezení alkoholu a dodržování dostatku odpočinku.
V neposlední řadě je nezbytné odbourat stres, který dlouhodobě narušuje hladinu hormonů v těle. Právě muži v dlouhodobém stresu patří v tomto ohledu do rizikové skupiny. Důležité je tedy dopřávat si dostatečně dlouhý a kvalitní spánek – ideálně 8 hodin –, protože testosteron se v těle tvoří zejména v nejhlubší fázi spánku.
S příznaky v andropauze mohou pomoci též kvalitní doplňky stravy. Na trhu je dostupný například Sarapis pro muže, který obohacuje jídelníček o včelí produkty, extrakty z ženšenu, česneku a meduňky, cenné vitamíny, minerály a stopové prvky. Najdeme v něm mimo jiné vitamin C, jenž přispívá k normální tvorbě kolagenu, který je důležitý pro správnou funkci nejen krevních cév, ale i kostí a chrupavek. Mužům v andropauze prospívá také přísun hořčíku, železa či vitaminů B₂, B₆, B₁₂. Díky těmto látkám se snižuje únava lidského organismu a vyčerpání, kvůli nimž se muži v andropauze často vyhýbají potřebné fyzické aktivitě.
Pokud lékař posoudí, že jsou potíže spojené s přechodem závažnější, nabízí se jako poslední možnost nasazení hormonální léčby. V případě, že chcete mít opravdu jistotu, zda se vám přechod blíží nebo zda už se v něm nacházíte, je vhodným řešením nechat si hladinu testosteronu vyšetřit z odběru krve, nejlépe u sexuologa či androloga.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!