Stejně jako je individuální nástup menstruace, liší se u každé ženy i začátek a konec přechodu. Obě tyto události spolu navíc souvisejí – je pravděpodobné, že u žen, které začaly menstruovat dříve, přijde i dřívější menopauza.
Už když se narodí malá dívenka, má v sobě takzvané folikuly obsahující vajíčka. Již během nitroděložního vývoje plodu se jich v každém vaječníku vytvoří asi 400 tisíc!
V plodném věku pak dozrávají během pravidelných měsíčních cyklů (obvykle 28 dní) a pokud není vajíčko oplodněno a zahnízděno, zaniká a dochází k menstruačnímu krvácení.
Ve chvíli, kdy je zásoba všech folikulů ve vaječnících vyčerpána, přichází zpravidla menopauza – a žena přestává být plodná.
V době menopauzy začne docházet k nepravidelnosti hormonálního řízení a tím i nepravidelnostem menstruačního cyklu.
Na nedostatek pohlavních hormonů (estrogenů a progestinů) reaguje mozek zvýšenou tvorbou LH (luteinizačního hormonu) a FSH (folikuly stimulujícího hormonu). Protože však od vyčerpaných vaječníků nepřichází odpověď, dosud zaběhnuté procesy se v organismu mění, a následují různé potíže.
U většiny žen trvá okolo 12 měsíců po posledním krvácení, než si tělo na nové hormonální poměry zvykne a potíže se zklidní. Je to ale individuální.
Většinu žen mohou v období kolem menopauzy trápit potíže, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení, pocity únavy, neklidný spánek. Projevují se až u 75 % žen
Jejich závažnost je individuální: asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a 25 % závažnými potížemi.
Příchod menopauzy i obtíže, které působí, jsou individuální a působí na ně řada faktorů, včetně genetiky či životního stylu.
Zajímavé je, že roli hraje i zeměpisná poloha. Ženy žijící na severu mají problémy spojené s menopauzou častěji.
S obtížemi způsobenými menopauzou již v dřívějších dobách ženy bojovaly za pomoci přírody. Mezi historicky nejvíce odborně prozkoumané a ověřené bylinky pro ženy v období klimakteria patří ploštičník hroznatý.
Kořen a oddenek rostliny totiž obsahuje glykosidy a terpeny, které se svými účinky podobají hormonu estrogenu, jehož při menopauze ubývá. Díky tomu umí eliminovat nepříjemné stavy související s obdobím klimakteria.
Žlutě kvetoucí bylina má řadu pozitivních účinků na lidský organismus, mezi ty nejznámější patří pomoc při úzkostech, stresu, nespavosti a pro zvýšení celkové pohody.
„Třezalka tečkovaná zlepšuje náladu a podporuje psychickou pohodu,“ potvrzuje i gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová.
Protože právě období menopauzy bývá pro řadu žen psychicky náročné a mohou se objevovat změny nálad, podrážděnost, smutek i výbuchy vzteku, doporučuje se třezalka jako přírodní antidepresivum.
V období menopauzy ubývá kostní hmota a zvyšuje se riziko osteoporózy. Proto je u žen v přechodu vhodné zvýšit dávky vápníku – potřeba narůstá z 1000 miligramů denně na asi 1200 miligramů.
Odborníci ženám doporučují konzumovat více potravin bohatých na vápník a také vitamin D, který podporuje vstřebávání vápníku. Vápník obsahují třeba zelné listy (např. kapustové), luštěniny, ale také některé plody jako jsou fíky či pomeranče.
S hormonální nerovnováhou v období přechodu se lze vypořádat hormonální substitucí, ale mnohé ženy dávají raději přednost přírodním prostředkům a sahají po doplňcích stravy – je ovšem důležité mít trpělivost a nečekat změnu hned ze dne na den.
„Doplňky stravy se musí užívat jeden až jeden a půl měsíce, abychom viděli jejich účinek,“ vysvětluje MUDr. Zoja Čurilová Roháčová a dodává: „Ve své praxi doporučuji přípravek GS Merilin Harmony, který se nejlépe osvědčil. Jde o nehormonální přírodní produkt obsahující ploštičník hroznatý a třezalku tečkovanou v kombinaci s vitaminem D3 a vápníkem.“
Vedle doplňků stravy vsaďte také na zdravý životní styl – vyváženou stravu a sport. Víte, že pravidelný pohyb v menopauze pomůže zmírnit až 90 % nepříjemných příznaků?
Cvičení by samozřejmě mělo být přizpůsobeno aktuálnímu zdravotnímu stavu. Dobrým pomocníkem jsou také dechová cvičení a meditace, které pomáhají zbavit se stresu a zvýšit psychickou pohodu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Užitečná bylinka silně voní po citronu a říká se jí také voňatka citronová, citronela nebo voňavá…
Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója…
Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…
Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!
Ačkoli se na dýni běžně pohlíží jako na zeleninu, z botanického hlediska je ovoce, protože obsahuje…
Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…
První chladnější dny mohou pořádně potrápit. Nepříjemnosti v podobě ucpaného nosu, pokašlávání,…
Problémy se spánkem, s usínáním nebo se špatnou kvalitou spánku a nočním probouzením, se objevují u…
Komentáře