Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Sója: Starověká posvátná plodina
Wikimedia Commons, Dalgial , CC BY-SA 3.0
Životní styl / Přírodní medicína

Sója: Starověká posvátná plodina

datum: 3. 1. 2023 15:00 autor: -mav-
Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója stále není tolik rozšířená, ale ve východní Asii tvoří produkty, jako jsou tofu, miso či tempeh. již po staletí základ jídelníčku. Ceněny jsou nejen pro svou všestrannost, ale také pro svou výživnost.

Co o ní víme? Luštěnina s vysokým obsahem proteinů ve starověké Číně patřila mezi pět posvátných plodin (další byly ječmen, proso, pšenice a rýže). První písemné zmínky o sóji jsou staré tři tisíce let. Do ostatních částí světa se dostala poměrně pozdě, Amerika ji objevila až v plovině 18. století, Evropa ještě později. Pěstuje se v tropických, subtropických podmínkách a v teplých oblastech mírného pásu. Většinou je zavlažována pouze dešťovými srážkami, začíná se však rovněž používat umělé zavlažování. Sója je poměrně odolná vůči teplotním extrémům. 

Co obsahuje? Ačkoli bílkoviny obsahují například všechny druhy fazolí, sója je předčí z hlediska jejich kvality. Jako kompletní rostlinná bílkovina obsahuje sója všechny základní stavební bloky aminokyselin. Kromě toho je také bohatá na arginin, aminokyselinu, kterou tělo využívá k produkci oxidu dusnatého. Ten zvyšuje průtok krve do svalů, což pomáhá dodávat živiny a kyslík během tréninku.

Jaké jsou její pozitivní účinky? sójovou bílkovinu jako prostředek ke snížení hladiny cholesterolu. Studie Amerického úřadu pro potraviny a léky FDA (US Food and Drug Administration) prokázaly, že při pravidelné konzumaci sóji klesá hladina špatného cholesterolu LDL zhruba o šest procent. Sója zvyšuje hladinu vápníku v kostech a je účinným prostředkem prevence osteoporózy. Tato vlastnost je dána působením isoflavonů obsažených v sóji. 

Proč se jí lidé někdy obávají? Sója je spojována s fytoestrogeny, které ale vzbuzují zbytečné obavy. Mezi nimi a estrogeny produkovanými v těle je totiž rozdíl. Některé tělesné tkáně, jako prsa, kosti a prostata, mají ve svých buňkách struktury nazývané estrogenní receptory (ER). Estrogen může v buňce působit, až když se v ní na tyto receptory naváže.

Přirozený estrogen v těle není zvláště vybíravý v tom, na který receptor se naváže. Na druhé straně fytoestrogeny, jako jsou například isoflavony v sóje, se raději vážou jen na jeden typ receptoru. A právě tím se fytoestrogeny tak výrazně liší od tělu vlastního estrogenu. Účinky isoflavonů v lidském organismu byly podrobně zkoumány. Podle nedávné vědecké studie nic nenasvědčuje tomu, že by pravidelná konzumace sóji nebo sójových isoflavonů představovala riziko pro lidské zdraví. Právě naopak, výzkumy v posledním desetiletí poukazují na možné příznivé účinky těchto sloučenin.


Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Je sója a rizikových faktorem rakoviny prsu? Sojové isoflavony nezvyšují ani riziko rakoviny prsu. Tento mýtus v souvislosti s fytoestrogeny vedl v minulosti některé ženy k tomu, že se sójovým potravinám vyhýbaly. V případě rakoviny prsu jsou však obavy ze sóji neopodstatněné. V zemích, kde se sója pravidelně konzumuje, je výskyt rakoviny prsu dokonce nižší. V asijských epidemiologických studiích se vyšší konzumace sóji v raném věku spojuje se snížením rizika vzniku rakoviny prsu o 25–60 %. Podobně i Severoamerická společnost pro menopauzu dospěla k závěru, že isoflavony ze sóji riziko vzniku rakoviny prsu nezvyšují. Odborníci doporučují konzumovat fermentovanou sóju. 

Rostou po sóje mužům prsa? Mýtus lidově pojmenovaný jako „mužská prsa“ způsobil, že se i někteří muži zcela vyhýbají sójovým produktům. Tento problém byl však zaznamenán pouze v jedné studii, která dokumentovala růst prsou u 60letého muže, který denně vypil přibližně 3 litry sójového mléka.


Zdroje informací: Herbalife, soja.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jitrocel: Pán cest

Jitrocel: Pán cest

Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00

Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Autor: -an-, Datum: 27. 3. 2023 15:00

Slyšeli jste už o aronii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný…

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice

Autor: -ket-, Datum: 6. 3. 2023 15:00

Užitečná bylinka silně voní po citronu a říká se jí také voňatka citronová, citronela nebo voňavá…

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C

Autor: -an-, Datum: 26. 10. 2022 10:30

Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!

Dýně: Co o ní víme?

Dýně: Co o ní víme?

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2022 15:30

Ačkoli se na dýni běžně pohlíží jako na zeleninu, z botanického hlediska je ovoce, protože obsahuje…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Vsaďte na rakytník a dejte sbohem podzimnímu nachlazení

Vsaďte na rakytník a dejte sbohem podzimnímu nachlazení

Autor: -ket-, Datum: 20. 9. 2022 10:00

První chladnější dny mohou pořádně potrápit. Nepříjemnosti v podobě ucpaného nosu, pokašlávání,…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková