Tuky nejsou vždy nepřítel. Omega-3 mastné kyseliny obsažené například ve lněném semínku, chia semíncích nebo vlašských ořeších mohou pomoci snižovat hladinu triglyceridů v krvi, což je pro zdraví srdce klíčové. Triglyceridy jsou drobné tukové částice, které tělu dodávají energii, ale pokud je jich moc, usazují se na stěnách tepen a způsobují jejich kornatění.
Studie prokázaly, že pravidelná konzumace zdravých tuků obsažených v ořeších a semíncích může snížit riziko srdečních onemocnění až o 30 procent. Doporučuje se denně sníst alespoň hrst vlašských ořechů nebo lžíci lněného semínka zamíchaného například v jogurtu.
Kromě potravin mohou hrát důležitou roli i byliny. „Pro srdeční činnost a činnost cév je nutné na prvním místě použít byliny, které pročišťují cévní systém. Jsou to například pelargonie, gotu kola, česnek či echinacea. Po pročištění je nutné posílit stěny cév a zde využijeme gemmoterapeutika z kaštanu jírovce, jeřábu oskeruše a jinanu. Přímo na podporu srdeční činnosti je pak vhodné gemmoterapeutikum z hlohu, lnu a olše,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Dalšími klíčovými pomocníky v boji proti srdečním onemocněním jsou antioxidanty. Vysoké množství těchto látek, které pomáhají chránit cévy před poškozením a udržují krevní tlak v normě, obsahují třeba borůvky, jahody nebo zelený čaj.
„Pro doplnění antioxidantů v organismu můžeme také využít gemmoterapeutikum z černého rybízu, borůvky, aronie a růže šípkové,“ dodává Jarmila Podhorná.
Studie naznačují, že pravidelná konzumace potravin bohatých na antioxidanty může snížit riziko infarktu až o 20 %.
Kromě stravy je klíčovou součástí péče o srdce pravidelný pohyb. Studie ukazují, že lidé, kteří se věnují alespoň 150 minutám středně intenzivního cvičení týdně, mají výrazně nižší riziko srdečních onemocnění.
Fyzická aktivita, jako je chůze, plavání, jízda na kole nebo jóga, pomáhá udržovat srdeční svalstvo v kondici, snižuje krevní tlak a zlepšuje hladinu cholesterolu. Pro prevenci srdečních onemocnění je vhodné zařadit pohyb do každodenního režimu, například ve formě třicetiminutové procházky nebo lehkého cvičení.
Stres je často podceňovaným faktorem, který může mít významný dopad na zdraví srdce. Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku, zrychlenému tepu a dalším problémům, jež přetěžují srdce.
Techniky jako meditace, hluboké dýchání nebo prosté trávení času v přírodě mohou pomoci snížit hladinu stresu, a tím chránit srdce před negativními účinky. Doporučuje se pravidelně věnovat čas relaxaci a naučit se techniky zvládání stresu, které mohou být pro zdraví srdce stejně důležité jako správná strava nebo fyzická aktivita.
Kdo je Mgr. Jarmila Podhorná? Bylinkářka a majitelka firmy Naděje, která vyrábí bylinné tinktury v provozu certifikovaném Ministerstvem zdravotnictví. Bylinné produkty jsou zpracovávány bez chemických a konzervačních přísad.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…
Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…
Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…
Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…
Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…
Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.
Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…