Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?
lékárna BENU
Životní styl / Poradny

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

datum: 15. 12. 2023 12:00 autor: Markéta Vavřinová
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Konec roku pro všechny obvykle bývá velmi hektickým obdobím, a to jak v pracovním, tak i v osobním životě. Už samotná adaptace na rapidní změny teploty a jejich střídání při přechodu z venku do místností je pro organismus poměrně náročná. Jak co nejlépe podpořit imunitní systém? (15. 12. 2023)

Imunitní systém je z hlediska infekcí v ohrožení hlavně během chladných měsíců. Nejsou to ale jen infekce, co imunitu mohou oslabovat. Neblaze se na fungování imunity zpravidla podepisují například také dehydratace, podvýživa, chronický stres nebo chronická onemocnění, jako je např. cukrovka. Přirozené funkce imunity rovněž zpravidla oslabují s přibývajícím věkem, proto starší lidé bývají náchylnější k nemocem. Také malé děti, u kterých naopak ještě není plně vyvinutý imunitní systém, mohou být častěji nemocné.

Co v zimním období jíst, abychom podpořili imunitu? (15. 12. 2023)

Pro podporu normálního fungování imunitního systému je dobré do jídelníčku zařadit potraviny s obsahem vitaminů D, C, A, E a B. Vitamin D obsahují tučné ryby a vaječný žloutek. Vitamin C zase můžete najít v zelenině a ovoci, stejně jako vitamin A. Ten se ale nachází i v mléčných výrobcích nebo játrech. Zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, ořechy, máslo, sója nebo rostlinné oleje. Společně s vitaminem C se jedná o významný antioxidant. Vitaminy skupiny B naleznete v sýrech, masu, kvasnicích, ořechách nebo luštěninách.

Zcela zásadní je pro imunitu zinek, protože je považovaný za klíč pro aktivaci imunitních buněk. Dalším je selen, u nějž se dovozuje jeho důležitost pro vznik imunitních protilátek a ochranu nejen imunitních buněk před oxidativním stresem. Fungování imunitní systému je spojováno i s dalšími stopovými prvky, jako jsou železo nebo měď.

Zdraví prospěšné a přirozené střevní bakterie interagují s naší imunitou, a proto nás střevní mikrobiom chrání například před rozvojem některých poruch imunity včetně autoimunitních onemocnění. Zdrojem probiotických bakterií jsou fermentované výrobky, jako jogurty, kefíry nebo fermentovaná zelenina. Probiotické bakterie je dobré podpořit stravou bohatou na vlákninu.

Je pravda, že nedostatek spánku může narušit imunitu? (15. 12. 2023)

Kvalitní spánek je alfou a omegou správně fungujícího imunitního systému. Během spánku totiž probíhá celá řada regeneračních procesů. Kromě toho dostatečný spánek pozitivně ovlivňuje náladu a úroveň chronického stresu. Chronický stres totiž imunitu naopak prokazatelně oslabuje.

Čím lze podpořit imunistní systém? (15. 12. 2023)

Imunitní systém můžeme podpořit i některými léčivými rostlinami. Dobrým příkladem jsou rostliny rodu echinacea. Přispívají k přirozené obranyschopnosti a konkrétně třapatkovka nachová také podporuje normální funkce dýchacích cest. Nejvyšší koncentrace účinných látek je v kořenech těchto rostlin. Za optimální dobu užívání je označováno 7–10 dní od vypuknutí prvních příznaků. Nedoporučuje se naopak při autoimunitních nebo alergických onemocněních. Další rostliny, kterým se přisuzuje pozitivní vliv na imunitu, jsou rakytník řešetlákový, ženšen pravý nebo plody růže šípkové – šípky. V kuchyni nalezneme například cibuli a česnek, které obsahují silici allicin a důležité vitaminy. Říká se, že jsou to přírodní antibiotika. Dalšími látkami, o nichž se soudí, že mají příznivý účinek na imunitní systém, jsou například včelí propolis nebo betaglukany. Ty lze nalézt v hlívě ústřičné, reishi, kvasnicích nebo mořských řasách.

V případě, že nepřijímáme dostatek vitaminů a minerálních látek ze stravy, můžeme si dočasně pomoci jejich dodáním pomocí doplňků stravy. Ty obsahují tyto látky v koncentrované podobě, a to buď jednotlivě nebo ve formě multivitaminů, případně i v kombinaci s minerály. Například v BENU lékárnách lze nalézt i speciální doplňky stravy obsahující nejen vitaminy, minerální látky, ale např. již zmíněné výtažky z hub a bylin. Nicméně, pestrá a vyvážená strava spolu se zdravým životním stylem jsou vždy základem, který trvale nahradit nelze.

Pokud máte dotaz na lékárnici, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku? (25. 11. 2023)

Správné stravování hraje významnou a nezastupitelnou roli v životě lidí všech věkových skupin, ale v pokročilém věku zasluhuje složení našeho jídelníčku ještě o něco větší pozornost.

V průběhu stárnutí se totiž mění potřeby těla a dochází k výrazným změnám metabolismu a využití určitých živin. Může být proto obtížnější absorbovat určité vitaminy a minerály. Strava by tedy měla být opravdu pestrá, energeticky dostatečná, s vyváženým obsahem sacharidů, bílkovin, tuků a s dostatkem vlákniny, vitaminů, minerálů včetně stopových prvků. Doporučována je často středomořská strava.

Jsou nějaké potraviny, jejichž konzumace je ve vyšším věku důležitá? (25. 11. 2023)

Mezi velmi hodnotné potraviny patří například ořechy a semena, ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny nebo vejce. S přibývajícím věkem mají lidé zpravidla zvýšenou potřebu vitaminů skupiny B, vápníku a vitaminu D.

Vitamin D se spojuje s podporou procesu ukládání vápníku v kostech, a proto při jeho nedostatku může docházet ke snížení hustoty kostní hmoty, zvýšení rizika zlomenin nebo i ke svalové slabosti. Najdeme ho v rybím tuku, vaječném žloutku, kravském mléku nebo játrech. Vitaminu D se také přisuzuje pozitivní účinek na podporu naší přirozené obranyschopnosti. Lidé nad 50 let by měli denně přijmout až 1 g vápníku, který je významnou prevencí proti osteoporóze. Jeho bohatým přirozeným zdrojem jsou mléko a mléčné výrobky, především sýry, dále obilniny, brokolice, špenát nebo ovoce.

Strava by měla obsahovat také luštěniny, avšak vzhledem k jejich nadýmavým účinkům spíše v menších porcích. Vhodná úprava pokrmů je dušení v páře či na pánvi s minimem tuku, soli a ostrého koření, které dokážou nahradit bylinky. Jídelníček by v pokročilém věku měl zohledňovat i případná onemocnění.

Je pravda, že u seniorů dochází často ke změnám dosavadních stravovacích návyků? (25. 11. 2023)

Ano. Z jídelníčku někdy ubývá zeleniny, často dochází i k problémům s rozmělněním potravy z důvodu žádné či nevyhovující zubní protézy. Mnohdy také chybí dostatek pohybu.

V důsledku fyziologických změn organismu, kterými jsou snížení kyselosti žaludečních šťáv a změna střevního mikrobiomu, dochází obvykle i k nižšímu vstřebávání vitaminů. V těchto případech můžeme zdravé stravování, které je vždy nenahraditelným základem, podpořit i vhodnými doplňky stravy, tak aby byl zajištěn dostatečný přísun základních vitaminů a minerálních látek.

Opravdu je velkým problémem i nedostatečná hydratace u straších lidí? (25. 11. 2023)

S věkem většinou klesá citlivost na žízeň, tedy potřeba pít, což může velmi snadno vést až k dehydrataci, která způsobuje slabost, zmatenost a může zapříčiňovat dokonce až závratě. Proto je nezbytné neustále dbát na dostatečný příjem tekutin. To znamená pít vodu pravidelně během dne, a to i bez většího pocitu žízně. Vhodné je zároveň omezit konzumaci kofeinu a alkoholu, které přirozeně zvyšují ztrátu tekutin.

Může nedostatek pohybu u seniorů vyústit až v deprese? (25. 11. 2023)

Pravidelná fyzická aktivita podporuje uchování přirozeného zdraví a fungování srdce a cév, pomáhá snižovat stres, přispívá ke zlepšení nálady a má pozitivní vliv i na svaly a klouby. Při nedostatku pohybu člověk může upadat do pasivity a stávat se sociálně izolovaným, což může vyústit až v deprese. Není potřeba dosahovat velkých sportovních výkonů, ale především jde o udržení mobility, která ovlivňuje soběstačnost při provádění běžných denních činností.

Problém může nastat při bolesti pohybového aparátu. S věkem se tvorba kolagenu v těle zpomaluje. Nedostatek kolagenu může vést k poškození kloubní chrupavky, což se obvykle projevuje bolestivostí kloubů a může rezultovat až ve vznik osteoartrózy. Kolagen doplňujeme stravou, můžeme si pomoci i vhodnou kloubní výživou. Bohatým zdrojem kolagenu v rámci stravy jsou maso, mořské plody, tučné ryby, mléčné výrobky, vejce, ořechy nebo semínka.

Lze bojovat proti počínají demenci a Alzheimerově chorobě? (25. 11. 2023)

Paměť se s přibývajícím věkem obvykle zhoršuje a časté zapomínání může být v některých případech dokonce příznakem počínající demence nebo Alzheimerovy nemoci.

Proti problémům s pamětí lze bojovat zdravým životním stylem a pomocí tréninku mozku. Mozek, podobně jako i svaly v lidském těle, časem ochabuje a slábne. Trénujte proto paměť pomocí křížovek, sudoku, hlavolamů a učením se nových věcí, např. cizích jazyků. Nedílnou součástí života je také společenský život, tedy stýkání se s jinými lidmi a přiměřená tělesná aktivita, která prokrví mozek, přivede k němu potřebné živiny, kyslík a podpoří oběhovou soustavu. Důležitý je i zdravý jídelníček a dostatečný spánek.

K odhalení poruchy krátkodobé a dlouhodobé paměti nebo některých z dalších příznaků Alzheimerovy choroby či jiné formy demence může přispět i preventivní konzultace. Pro adekvátní nasazení léčby je vždy důležité včasné odhalení těchto onemocnění.

Pokud máte dotaz na lékárnici, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Proč je důležité antibiotickou léčbu používat přiměřeně a podle doporučení? (11. 11. 2023)

Viry a bakterie jsou dvě různé formy mikroorganismů, a proto vyžadují odlišný přístup k léčbě. Virus je nebuněčný mikroogranismus, který není schopen se sám rozmnožovat a musí napadnout buňky našeho těla. Jedná se o jakéhosi vnitrobuněčného parazita. S většinou virových onemocnění si poradí náš imunitní systém, v některých případech pomáhá speciální antivirotická léčba či očkování. Mezi virové infekce patří například nachlazení, spalničky, chřipka, klíšťová encefalitida nebo covid-19.

Naproti tomu bakterie jsou jednobuněčné organismy, které jsou schopny se v příznivých podmínkách rychle rozmnožovat. Některé k životu potřebujeme, jsou pro nás prospěšné, jiné nám naopak mohou způsobit nemalé zdravotní potíže. Nejběžnějšími bakteriálními infekcemi jsou angína, salmonelóza či zánět močových cest. Na léčbu těchto infekcí se nasazuje antibiotická léčba, která zabraňuje množení či růstu bakterií nebo bakterie přímo usmrcují. Ne vždy je nutné tuto léčbu na bakteriální onemocnění nasadit, s některými infekcemi si náš organismus dokáže poradit sám.

Je pravda, že některá onemocnění bez antibiotik vyléčit nelze? (11. 11. 2023)

Některé bakteriální infekce mohou způsobit závažná onemocnění. Ačkoliv lékaři přistupují k antibiotické léčbě velmi obezřetně, některá bakteriální onemocnění bez ní vyléčit nelze. V tomto případě je velmi důležité antibiotickou léčbu nasadit v dostatečných dávkách a při jejím užívání dodržet předepsané intervaly mezi jednotlivými dávkami, které doporučil lékař. Jestliže dávku omylem vynecháte, vezměte si co nejrychleji další dávku a pokračujte dle předpisu. Někdy se stává, že se cítíme lépe a léčbu bychom rádi ukončili. Když to však sám lékař nedoporučí, je nutné léčbu řádně dokončit. Je to z toho důvodu, že některé bakterie i přes pocit zlepšení stavu mohou v těle stále přežívat, což by mohlo vést k tomu, že se infekce navrátí. Právě takto lze vybudovat i antibiotickou rezistenci.

Co to je antibiotická rezistence? (11. 11. 2023)

Antibiotická rezistence nastává, pokud se bakterie v průběhu času stávají odolnými a nereagují na léčbu, na kterou do té doby běžně reagovaly. V důsledku antibiotické rezistence se antibiotická léčba stává neúčinnou a infekce je tak stále obtížnější nebo nemožné léčit. V rámci povědomí o antibiotické rezistenci a správném používání antibiotické léčby je důležité poukázat na iniciativu jako je Světový antibiotický týden. Cílem této aktivity Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí je upozornit na uvážlivé používání antibiotické léčby a na rizika spojená s jejím nevhodným užíváním. Nejnovější údaje totiž potvrzují, že v celé Evropské unii stoupá počet pacientů infikovaných rezistentními bakteriemi. Již nyní umírá v EU na bakteriální infekce, na které v současnosti dostupná léčba není účinná, asi 25 000 lidí ročně. Správné a zodpovědné dodržování pravidel antibiotické léčby může tak pomoci zachovat její účinnost i pro příští generace.

Pokud máte dotaz na lékárnici, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak jsou spolehlivé domácí testy k domácímu použití a k zjištění přítomnosti různých nemocí a stavů v těle? (11. 10. 2023)

Dříve byly takové testy prováděny výhradně u lékaře, avšak dnes lze řadu ukazatelů pravděpodobnosti přítomnosti leckterého onemocnění zjistit i doma. Díky tomu můžeme zjistit například orientační výši hladiny cholesterolu v krvi nebo vysokou pravděpodobnost přítomnosti zánětu močových cest, ale také můžeme zjistit třeba naši krevní skupinu nebo pravděpodobnost určitého druhu intolerance.

Cílem zdravotních testů pro domácí použití je identifikovat vysokou pravděpodobnost přítomnosti určité nemoci, monitorovat přibližný zdravotní stav pacienta, poskytnout informace, které mohou být podstatné pro diagnózu lékaře a jeho rozhodnutí o vhodné léčbě, anebo umožnění přibližné orientace co do účinnosti léčby již lékařem nasazené.

Jaké jsou možnosti domácího testování? (11. 10. 2023)

Testování lze provádět z tělesných tekutin, tedy ze slin, moči, krve, ejakulátu, stolice nebo dechu. Nejvíce prodávanými zdravotními testy k domácímu použití jsou těhotenské testy, které jsou založeny na detekci lidského choriového gonadotropinu v moči, a to již v raném stadiu těhotenství.

Mezi často používané patří i krevní testy, ze kterých lze zjistit orientační výše hladiny cukru v krvi, hladiny cholesterolu v krvi, indikátory pravděpodobné přítomnosti celiakie, anebo identifikovat pravděpodobné alergeny, či pomocí CRP testu rozlišit možné původce přítomné infekce. Testy ze slin se používají pro odhalování přítomnosti specifických látek nebo markerů, jako jsou hormony, drogy, enzymy, DNA nebo protilátky.

Používají se nejen ke stanovení pravděpodobné přítomnosti některých infekčních chorob, jako je HIV, covid-19, ale také pro zjištění některých podkladových informací pro genetické testování a analýzu DNA. Testy z moči jsou běžně používané pro orientační hodnocení funkce ledvin, zjišťování přítomnosti glukózy, bílkovin, ketonů nebo krve v moči anebo infekcí močových cest či případně dalších zdravotních problémů.

Co jsou to CRP testy? (11. 10. 2023)

CRP (C-reaktivní protein) je látka produkovaná lidskými játry v reakci na probíhající zánětlivé procesy v těle. Testování hladiny CRP v krvi je proto používáno jako rychlý a efektivní způsob, jak orientačně identifikovat případnou přítomnost zánětlivého procesu v těle.

U zdravého člověka by koncentrace CRP v krvi měla být nižší než 5 mg/l, zatímco vysoké CRP nad 50–100 mg/l se považuje za hodnotu ukazující na přítomnost bakteriální infekce, nebo zánětlivého procesu v těle. Hodnoty mezi 6 a 35 mg/l obvykle provázejí infekce virového původu a hodnoty mezi 35–50 mg/l se mají za hodnoty v tzv. šedé zóně a jsou-li zjištěny, doporučuje se monitoring jejich dalšího vývoje.

Orientační hodnotu hladiny C-reaktivního proteinu v krevní plazmě lze určit pomocí domácího testu pouze z pár kapek kapilární krve z bříška prstu ruky.

Jak spolehlivé jsou testy na Covid-19? (11. 10. 2023)

Nejčastěji používané testy na Covid-19 jsou testy antigenní, označované za rychlotesty, protože jejich výsledek je znám skoro okamžitě, resp. během pár minut. Ty ukazují přítomnost nebo naopak nepřítomnost virových antigenů. Spolehlivější metodou testování na onemocnění Covid-19 jsou PCR testy.

Jejich prostřednictvím se zjišťuje přítomnost viru způsobujícího onemocnění Covid-19, tj viru SARS-CoV-2, v těle. Lze ji odhalit dokonce ještě dříve, než testovaný začne být infekční pro okolí, či pociťovat příznaky infekce. Mimo tyto testy lze využít i testů na zjišťování přítomnosti protilátek proti původcům onemocnění.

Takové testy mohou pomoci v základní orientaci o stavu protilátek proti konkrétnímu onemocnění, které se v organismu vytvořily po očkování nebo po prodělání nemoci. V lékárnách jsou dostupné testy k jednoduchému domácímu zjištění orientačního stavu protilátek proti původcům i několika onemocnění současně, např. protilátek proti původcům chřipky A, chřipky B, proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RS) a proti viru SARS-CoV-2.

Co všechno se dá doma testovat? (11. 10. 2023)

Při péči o naše zdraví je možné využít i další zdravotní testy k domácímu použití. Otestovat z pohodlí domova se dá už na ledacos. Můžete se tak orientačně informovat například o funkci trávicího ústrojí či ledvin, o možné přítomnosti alergií nebo intolerancí, pohlavních onemocnění, či pravděpodobnosti nízké hladiny vitaminů nebo minerálních látek v těle.

Domácí orientační testování může přispět k urychlení určení diagnózy lékařem, a následně tak pomoci zabránit vážným zdravotním komplikacím onemocnění, které by jinak nebylo vůbec léčeno, anebo by bylo odhaleno a léčeno později.

Pokud si pacient zakoupí zdravotní test pro domácí použití, vždy je upozorněn na to, že se jedná o orientační test a naměřené hodnoty je třeba ještě ověřit laboratorně, a to z indikace lékaře. 

Co odhalí ovulační testy? (11. 10. 2023)

Pokud ženy plánují otěhotnět, existují rychlé a účinné ovulační testy, díky nimž lze určit pravděpodobné plodné dny, a tedy dny s větší šanci na početí. S pomocí ovulačních testů žena zjistí, kdy nejspíše má nastat nejvhodnější doba k oplodnění vajíčka. Test reaguje na luteinizační hormon, který se objevuje v moči zhruba 24 až 48 hodin před samotnou ovulací.

Těhotenství samotné se dá odhalit dvěma způsoby, a to z krve nebo z moči. Díky přítomnosti choriového gonadotropinu (hCG) v krvi dokáže těhotenský krevní test rozpoznat graviditu. Tento způsob zjištění je obecně rychlejší a přesnější než testování z moči, protože v moči se hCG objevuje o několik dní později. Citlivé testy nicméně dokážou detekovat pravděpodobnost těhotenství z moči už první den očekávané menstruace.

Jaké další testy si můžeme koupit v lékárně? (11. 10. 2023)

Dalšími často v domácnosti využívanými testy jsou tzv. alkoholtestery, a to buď jednorázové ze slin, nebo digitální z dechu. Mohou být použity před jízdou automobilem, nebo ve firmách jako preventivní opatření. Stejně jako testy na drogy. Ke zjištění přítomnosti drog v těle slouží testy z moči, krve, slin nebo vlasů. Výsledky testů na drogy však mohou být ovlivněny různými faktory, jako je čas od jejich užití, druh, citlivost testu a metabolismus jednotlivce. Ze stolice lze určit okultní krvácení, z ejakulátu zase pravděpodobnost mužské plodnosti.

Pokud máte dotaz na lékárnici, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině? (27.9. 2023)

Osteoporóza je zpočátku bezbolestná, rozpoznáme ji zpravidla až při problémech s páteří, při zlomenině, nebo při ztrátě tělesné výšky. Hlavním příznakem povětšinou bývají zlomeniny vznikající při malém úrazu, prudkém pohybu nebo zvedání břemene. Jedněmi z nejčastějších a typických znaků osteoporózy jsou deformity obratlů, zlomeniny dolního předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti. Při rozvinuté chorobě může být také pociťována bolest v zádech a dlouhých kostech. Zlomenina krčku přitom bývá až v 10–20 % příčinou smrti do 1 roku.

Opravdu je osteoporóza nemocí vyššího věku? (27.9. 2023)

Výskyt osteoporózy se obvykle zvyšuje s přibývajícím věkem. Z 80 % k němu dochází u žen a v 90 % jde o lidi starší než 50 let. Ohroženou skupinou jsou především ženy, a to kvůli menopauze, která ukončuje tvorbu pohlavních hormonů. Zvlášť ostražité by měly být ženy ještě před menopauzou, ale s častým vynecháváním cyklu, ženy s menopauzou před 45. rokem a ženy prvních 5–8 let po menopauze. U mužů se toto onemocnění projevuje spíše později, často až po 60. roku života.

Jaká je prevence osteoporózy? (27.9. 2023)

Zdravotním problémům se dá často předejít, nejdůležitější roli hraje správná životospráva, dostatek pohybu a prevence. BENU Centra prevence s poradenstvím v rámci programu prevence osteoporózy nabízejí bezbolestné preventivní konzultace a poradenství. Ty mají za cíl poradit, jak lze předcházet tomuto onemocnění, či jej případně zachytit v jeho počátečním stadiu. Součástí je mimo jiné orientační měření hustoty kostí – denzitometrie. Pro odhad desetiletého rizika osteoporotické zlomeniny lze využít výstupy kalkulátoru FRAX (Fracture Risk Assessment Tool), dostupného online i v češtině.

Jak podpořit tvorbu kostní hmoty? (27.9. 2023)

Cílem léčby je především zástava úbytku a poklesu kvality kostní tkáně a její obnova. Osteoporóza se dá přitom pozitivně ovlivnit již od samého počátku života. Nejdůležitější je tvorba co největšího množství kostní hmoty, zejména během prvních dvaceti let života. Proti řídnutí kostí se doporučuje pravidelná dávka přiměřeného pohybu, pestrá a vyvážená strava s dostatkem bílkovin, vápníku a vitaminu D. Jejich případnou suplementaci neboli doplnění je ovšem dobré vždy nejprve konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Správná indikace a správné množství se totiž odvíjí nejen od věku a fyzické zátěže, ale například i od dalších eventuálně současně užívaných léků.

Je vyšší onemocnění osteoporózou u kuřáků? (27.9. 2023)

Nikotin má antiestrogenní účinek, bývají u něj sledovány účinky přispívající k redukci hustoty kostí, a tak i snižování vstřebávání vápníku. U žen kvůli tomu může dříve nastoupit menopauza s následným rizikem vzniku zlomenin. Mezi často zmiňované rizikové faktory patří i alkohol a obezita. Vliv na řídnutí kostí může mít také užívání některých léků (např. kortikoidů, cytostatik, inhibitorů protonové pumpy), ale též málo pestrá a nevyvážená strava s nedostatkem živin, dlouhodobé znehybnění, onemocnění jater nebo ledvin.

Pokud máte dotaz na lékárnici, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

4. 7. 2024 16:10 autor -mav-