Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, díky nimž se vždy vyspíte do růžova
Tesla
Životní styl

7 tipů, díky nimž se vždy vyspíte do růžova

datum: 17. 8. 2022 10:00 autor: -an-
Spát bychom měli alespoň osm hodin. Výzkumy ale ukazují, že hned dvě třetiny západní populace tráví v posteli podstatně méně času. Spánek je přitom pro naše zdraví snad ještě důležitější než kvalitní strava a pohyb. Jeho nedostatek významně zvyšuje riziko obezity stejně jako civilizačních chorob v podobě vysokého krevního tlaku či diabetu.

Trošku spánkové teorie

Dostatečný a kvalitní spánek je proti tomu nejlepším spojencem na cestě za vyšší výkonností i v boji proti stresu, a dokonce psychickým onemocněním včetně deprese či vyhoření. Jak jste na tom se spánkem vy a co můžete udělat, aby se jeho kvalita zlepšila? 


5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

Ještě předtím, než se zaměříme na jednotlivé rady, je třeba trocha teorie. Spánek ovlivňuje tzv. cirkadiánní rytmus, což je biologický proces organismu, který trvá přibližně 24 hodin.

S jeho kvalitou pomáhá melatonin. Přezdívá se mu hormon spánku, mimo jiné má také antioxidační účinky a přirozeně se začíná tvořit po setmění. A jeho zabijákem je hlavně umělé osvětlení, ale také celá řada špatných návyků. Ty mohou ovlivnit i jednotlivé spánkové fáze, které jsou zásadní například pro relaxaci svalů stejně jako pro mozek a paměť. Co tedy dělat a nedělat, abychom spali lépe?


7 cest k dobrému usínání i spánku


  1. Moje ložnice, můj hrad Ložnice by měla být místem bez jakýchkoliv ruchů. Že tu má chybět televize, je obecně známá skutečnost. Místo tu ale nemá ani elektronika s rušivým osvětlením, a to včetně hodin a budíků či přístrojů s různými diodami. Ideální teplota na spaní je kolem dvaceti stupňů a chybu neuděláte ani s umístěním aroma difuzéru. Díky jemné páře se vám v noci bude lépe dýchat, vonné oleje mohou zase uklidnit a pomoci s usínáním. V některých případech mají aroma difuzéry i příjemné a jemné osvětlení, a proto zastanou také funkci stylové lampičky, když je třeba.
  2. Správná matrace a polštář jsou základ Výběr postele nepodceňujte. Základem je správná výška, kvalitní matrace nebo výběr vhodného polštáře. Ten by neměl být ani moc vysoký, ani moc nízký. Vhodný je například ergonomicky tvarovaný polštář, který pomůže s potížemi se spánkem nebo s nepříjemnostmi spojenými s bolestmi krční páteře. Na trhu jsou také polštáře s chytrými funkcemi, které sledují například jednotlivé spánkové fáze, délku spánku i jeho kvalitu. Některé v sobě mají zabudované také reproduktory, které mnohému člověku s usínáním pomohou. Jeden takový má ve své nabídce i značka Tesla. Chytrý polštář Tesla Smart Pillow lze navíc spárovat s mobilní aplikací, ve které je možné zpětně data o kvalitě spánku sledovat. Tento polštář má nejen ergonomický tvar, ale také vyhřívání pomocí uhlíkových vláken v rozsahu 37–57 stupňů, které poskytuje dokonalou úlevu krční páteři.
  3. Prokleté modré světlo Světlo hraje v kvalitě spánku klíčovou roli. Před spaním byste se předně měli vyvarovat toho modrého, které emituje celá řada elektroniky včetně televize, počítačů a telefonů. Nepoužívejte je zhruba dvě hodiny před spaním, což ale není pro většinu z nás reálné. Řešením jsou speciální brýle, které modré světlo odfiltrují, či aplikace pro notebooky a smartphony, které jsou v mnoha případech zdarma. Stejně dobře funguje i speciální režim pro zdravé oči, které už v sobě mají mnohé televizory nebo chytré telefony.
  4. Spát i vstávat se slepicemi Cirkadiánní rytmus je přirozeně nastavený na usínání se západem slunce a vstávání s východem. To ale dneska nedodržuje asi vůbec nikdo. Místo toho sedíme pod umělým osvětlením, které náš spánkový biorytmus narušuje. Řešením je ztlumit osvětlení zhruba dvě hodiny předtím, než jdeme spát. Pamatujte si také, že čím více se blíží hodina vašeho usínání, lampy nebo lampičky by měly být umístěné tím blíže k zemi, také mají mít teplejší barvu světla. Jako sluníčko! Jinými slovy večeříme u tlumenějšího osvětlení, na gauči sedíme u nižší lampy, a lampičky u postele pak mají být co nejníže to půjde, ale samozřejmě v rámci praktického využití.
  5. Jídlo a pití Co jíme a pijeme, má zásadní vliv na náš spánek. Třeba káva by se měla pít jen zhruba do šesti hodin před spaním. Jinak může zpomalit uvolnění organismu, což je pro spánek klíčové. Několik hodin před ulehnutím se také nedoporučují vydatná, tučná jídla, prázdný žaludek ale kvalitě spánku také neprospívá. Vůbec nejhorší je alkohol. Sklenička či dvě se sice postarají o rychlejší usínání, snižuje se ale kvalita spánku a mnohdy přichází i nepříjemné chrápání. V dlouhodobém horizontu může být alkohol příčinnou chronické nespavosti i dalších nebezpečných poruch.
  6. Rutina na prvním místě Pro kvalitní spánek je důležité pevné nastavení spánkového řádu. Chodit spát i vstávat ve stejnou dobu (a to včetně víkendů!) má celou řadu výhod. Pokud bude tělo vědět, kdy se chystáte do peřin, začne včas tvořit melatonin. A je také dost pravděpodobné, že se už velmi rychle po nastavení režimu budete ráno budit bez zvonění otravného budíku.
  7. Večerní rituály Mnoho lidí si osvojilo večerní rutinu, která jim pomáhá s usínáním. Před spánkem se doporučuje například četba oblíbené knihy, nebo horká koupel doplněná o uvolňující esenciální oleje. Pomůže také poslech příjemné hudby včetně různých zvuků přírody či bílého šumu, které jsou k dispozici jak v hudebních a relaxačních aplikacích, tak třeba i na YouTube.

Heřmánek: Nejuniverzálnější a nejznámější bylina na světě

Zdroj informací: Tesla


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vody, co nás drží nad vodou

Vody, co nás drží nad vodou

Autor: -ava-, Datum: 13. 6. 2024 16:42

Funkční prádlo dnes znají a používají nejenom sportovci. Znáte ale funkční vody a víte, proč je…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 6. 2024 9:55

Rovné vlasy působí elegantně a zároveň z nich lze vytvořit pestrá škála účesů. Pokud se vám…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Je celulitida estetický, nebo zdravotní problém? Víme, jak s ní bojovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 6. 2024 0:05

S celulitidou žije 90 procent žen bez ohledu na věk či typ postavy, hubené i plnoštíhlé. Když už se…

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 5. 2024 0:05

Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z…

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Autor: MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby OZP, a Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu., Datum: 22. 5. 2024 0:05

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-