Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak přežít podzim ve zdraví
freepik.com
Životní styl

7 rad, jak přežít podzim ve zdraví

datum: 27. 10. 2020 15:00 autor: -an-
Při nemocech i nachlazení se snažíme tělu dodat co nejvíce vitaminů, abychom mu boj s viry ulehčili. Nejčastěji sáhneme po citrusech, ale někdy zapomínáme, že řadu vitaminů obsahuje i u nás pěstované ovoce a zelenina.

Jsou jimi plodiny, které jsou základem mnoha receptů, například cibule a česnek, ale i ty méně často používané druhy, jakými jsou řepa, paprika nebo třeba rakytník. 

  1. Správný výběr Při výběru plodin plných vitaminů vybírejte ty, které pocházejí z ekologického zemědělství, přičemž platí čím čerstvější, tím lepší. Při pěstování ovoce i zeleniny v biokvalitě musí farmáři dodržovat přísná pravidla a používat pouze přípravky na ochranu rostlin, které jsou pro ekologické zemědělství povolené, tedy často na přírodní bázi. Používají se například výluhy z bylin, mikroorganismy nebo rostlinné oleje. V obchodech tyto produkty najdete pod označením loga biolistu nebo biozebry. V případě nebalených plodin se ujistěte přímo u prodejce. Na požádání vám předloží certifikát o původu biopotraviny.
  2. Staletími prověřená cibule Ověřeným bojovníkem proti chřipce a problémům dýchacích cest je cibule. Využívá se zejména při větším zahlenění, kdy se smíchá její syrová šťáva s kvalitním medem a dávkuje se po lžičkách. Při chřipce se zase doporučuje její inhalace. Stačí odšťavnit 2 cibule a asi 3 minuty při zavřených očích vdechovat. Kromě nachlazení je účinná i při hojení ran nebo vypadávání vlasů.
  3. Osvědčený česnek Podobnými účinky se může pyšnit i česnek, který je známý jako antibakteriální. Kromě dýchacích cest si poradí také s obnovením střevní mikroflóry. Navíc zastaví střevní potíže a zabraňuje vzniku žlučových kamenů. Proti únavě se pak používá česnek medvědí.
  4. Zázračné papriky Pro svůj vysoký obsah vitaminu C je při nachlazení a chřipce ceněná také paprika. Jedna červená paprika dokonce odpovídá dvojnásobné denní dávce vitaminu C pro dospělého člověka. Důležité také je, že se zahříváním ani pečením z papriky cenné látky nevytrácí. Kromě svých pozitivních účinků při chřipce a nachlazení ji můžete využít také při bolestech kloubů, na které příznivě působí například i obklad z bramborové natě. V červených paprikách se skrývá 9 krát více beta-karotenu a 2 krát větší množství vitaminu C než v zelených odrůdách. Její konzumace se doporučuje také jako prevence v chřipkovém období.
  5. Nezbytné céčko Velkým množstvím vitaminu C se pyšní také zelí, červená řepa a v neposlední řadě petržel, která obsahuje hned několik cenných látek, které pomáhají nejen proti nachlazení, ale i jiným – například kardiovaskulárním onemocněním. Vyzkoušet můžete křen, který taktéž obsahuje velké množství vitaminů a určitě vám při zánětu horních cest dýchacích uleví.
  6. Důležitý beta-karoten V boji s problémy dýchacích cest pomůže také mrkev, batáty nebo meruňky, jelikož obsahují vzácný beta-karoten. S tímto barvivem dokáže naše tělo zázraky. Přemění jej totiž na vitamin A, který je nezbytný pro celkovou imunitu i zdravé sliznice.
  7. Vitaminové bomby Důležité není, kolik vitaminů jednotlivé plody obsahují, ale jaké množství dokáže naše tělo vstřebat a správně využít. Pokud hledáte vitaminovou bombu, sáhněte po rakytníku nebo černém rybízu. Skvělé jsou budou plodiny bohaté na železo, jakými jsou listová zelenina, ale i kopřiva nebo prvosenka. Ideálním tipem na podzimní plískanice je šípkový čaj s medem.
Tip redakce

Za vyhlášeného bojovníka s kdejakým nachlazením se považuje rakytník. Kromě vysokého množství vitamínu C obsahuje i vitamíny skupiny A, D, K a B. Navíc je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin a minerálů. Vyzkoušet můžete třeba bio rakytníkovou šťávu. Podává se třikrát denně po jedné lžičce při potížích, nebo jedenkrát denně jako prevence.

Vyzkoušejte třeba rakytníkovou šťávu!

1 kilogram rakytníku odšťavníme nebo rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu poté promícháme s 1 a ½ kilogramem cukru, dokud se nerozpustí. Takto připravenou směs nevaříme, ale zahřejeme asi na 70 °C. Posléze přidáme 1 lžičku kyseliny citronové a dobře promícháme. Přelijeme do skleněných lahví a uchováváme v chladu, nejlépe v lednici.


Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Autor: -gul-, Datum: 4. 4. 2021 10:15

Staré známé pořekadlo praví, že kdo jí hodně mrkve, ten bude mít oči jako rys. Mrkev je známá i…

Mámy hubnou s námi

Mámy hubnou s námi

Autor: Šárka Adámková, Datum: 17. 3. 2021 10:00

Zdravé hubnutí nespočívá ve hladovění, ale ve vyváženém jídelníčku s obsahem všech důležitých…

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Autor: -ava-, Datum: 15. 3. 2021 15:00

Těhotenství, porod a klimakterium. Tři významná období v životě žen, které spojuje hormonální…

9 důvodů, proč se cítíte unavení

9 důvodů, proč se cítíte unavení

Autor: -an-, Datum: 11. 3. 2021 10:00

Únava není nic neobvyklého nebo znepokujícího, je to jen přirozený stav, kdy si naše tělo říká o…

5 rad, jak zabránit vzniku křečových žil

5 rad, jak zabránit vzniku křečových žil

Autor: -an-, Datum: 9. 3. 2021 15:00

Ti, které covid donutil pracovat z domova, si mnohdy stěžují, že u počítače stráví víc času, než…

Salát s rakytníkem (pro jarní detox)

Salát s rakytníkem (pro jarní detox)

Autor: -ket-, Datum: 8. 3. 2021 15:00

Jarní měsíce, březen a duben, to je období, kdy je vhodné se pustit do očisty těla. Není vždy třeba…

7 tipů pro lepší spánek a usínání

7 tipů pro lepší spánek a usínání

Autor: -an-, Datum: 5. 3. 2021 15:00

Nemůže usnout nebo se několikrát za noc probouzíte? Vyzkoušejte, co se proti poruchám spánku…

5 zajímavostí o kolagenu

5 zajímavostí o kolagenu

Autor: -an-, Datum: 25. 2. 2021 10:00

O kolagenu se často hovoří v souvislosti s vyhlazením vrásek či bolestmi kloubů. Věděli jste ale,…