Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak přežít podzim ve zdraví
freepik.com
Životní styl

7 rad, jak přežít podzim ve zdraví

datum: 27. 10. 2020 15:00 autor: -an-
Při nemocech i nachlazení se snažíme tělu dodat co nejvíce vitaminů, abychom mu boj s viry ulehčili. Nejčastěji sáhneme po citrusech, ale někdy zapomínáme, že řadu vitaminů obsahuje i u nás pěstované ovoce a zelenina.

Jsou jimi plodiny, které jsou základem mnoha receptů, například cibule a česnek, ale i ty méně často používané druhy, jakými jsou řepa, paprika nebo třeba rakytník. 

  1. Správný výběr Při výběru plodin plných vitaminů vybírejte ty, které pocházejí z ekologického zemědělství, přičemž platí čím čerstvější, tím lepší. Při pěstování ovoce i zeleniny v biokvalitě musí farmáři dodržovat přísná pravidla a používat pouze přípravky na ochranu rostlin, které jsou pro ekologické zemědělství povolené, tedy často na přírodní bázi. Používají se například výluhy z bylin, mikroorganismy nebo rostlinné oleje. V obchodech tyto produkty najdete pod označením loga biolistu nebo biozebry. V případě nebalených plodin se ujistěte přímo u prodejce. Na požádání vám předloží certifikát o původu biopotraviny.
  2. Staletími prověřená cibule Ověřeným bojovníkem proti chřipce a problémům dýchacích cest je cibule. Využívá se zejména při větším zahlenění, kdy se smíchá její syrová šťáva s kvalitním medem a dávkuje se po lžičkách. Při chřipce se zase doporučuje její inhalace. Stačí odšťavnit 2 cibule a asi 3 minuty při zavřených očích vdechovat. Kromě nachlazení je účinná i při hojení ran nebo vypadávání vlasů.
  3. Osvědčený česnek Podobnými účinky se může pyšnit i česnek, který je známý jako antibakteriální. Kromě dýchacích cest si poradí také s obnovením střevní mikroflóry. Navíc zastaví střevní potíže a zabraňuje vzniku žlučových kamenů. Proti únavě se pak používá česnek medvědí.
  4. Zázračné papriky Pro svůj vysoký obsah vitaminu C je při nachlazení a chřipce ceněná také paprika. Jedna červená paprika dokonce odpovídá dvojnásobné denní dávce vitaminu C pro dospělého člověka. Důležité také je, že se zahříváním ani pečením z papriky cenné látky nevytrácí. Kromě svých pozitivních účinků při chřipce a nachlazení ji můžete využít také při bolestech kloubů, na které příznivě působí například i obklad z bramborové natě. V červených paprikách se skrývá 9 krát více beta-karotenu a 2 krát větší množství vitaminu C než v zelených odrůdách. Její konzumace se doporučuje také jako prevence v chřipkovém období.
  5. Nezbytné céčko Velkým množstvím vitaminu C se pyšní také zelí, červená řepa a v neposlední řadě petržel, která obsahuje hned několik cenných látek, které pomáhají nejen proti nachlazení, ale i jiným – například kardiovaskulárním onemocněním. Vyzkoušet můžete křen, který taktéž obsahuje velké množství vitaminů a určitě vám při zánětu horních cest dýchacích uleví.
  6. Důležitý beta-karoten V boji s problémy dýchacích cest pomůže také mrkev, batáty nebo meruňky, jelikož obsahují vzácný beta-karoten. S tímto barvivem dokáže naše tělo zázraky. Přemění jej totiž na vitamin A, který je nezbytný pro celkovou imunitu i zdravé sliznice.
  7. Vitaminové bomby Důležité není, kolik vitaminů jednotlivé plody obsahují, ale jaké množství dokáže naše tělo vstřebat a správně využít. Pokud hledáte vitaminovou bombu, sáhněte po rakytníku nebo černém rybízu. Skvělé jsou budou plodiny bohaté na železo, jakými jsou listová zelenina, ale i kopřiva nebo prvosenka. Ideálním tipem na podzimní plískanice je šípkový čaj s medem.
Tip redakce

Za vyhlášeného bojovníka s kdejakým nachlazením se považuje rakytník. Kromě vysokého množství vitamínu C obsahuje i vitamíny skupiny A, D, K a B. Navíc je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin a minerálů. Vyzkoušet můžete třeba bio rakytníkovou šťávu. Podává se třikrát denně po jedné lžičce při potížích, nebo jedenkrát denně jako prevence.

Vyzkoušejte třeba rakytníkovou šťávu!

1 kilogram rakytníku odšťavníme nebo rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu poté promícháme s 1 a ½ kilogramem cukru, dokud se nerozpustí. Takto připravenou směs nevaříme, ale zahřejeme asi na 70 °C. Posléze přidáme 1 lžičku kyseliny citronové a dobře promícháme. Přelijeme do skleněných lahví a uchováváme v chladu, nejlépe v lednici.


Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 14:36

Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…

Kryoterapie aneb Když mráz léčí

Kryoterapie aneb Když mráz léčí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2023 20:08

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak…

Jak posílit imunitu během podzimu?

Jak posílit imunitu během podzimu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05

Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2023 0:05

Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na…

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05

Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 10. 2023 13:00

Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05

Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-