Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak přežít podzim ve zdraví
freepik.com
Životní styl

7 rad, jak přežít podzim ve zdraví

datum: 27. 10. 2020 15:00 autor: -an-
Při nemocech i nachlazení se snažíme tělu dodat co nejvíce vitaminů, abychom mu boj s viry ulehčili. Nejčastěji sáhneme po citrusech, ale někdy zapomínáme, že řadu vitaminů obsahuje i u nás pěstované ovoce a zelenina.

Jsou jimi plodiny, které jsou základem mnoha receptů, například cibule a česnek, ale i ty méně často používané druhy, jakými jsou řepa, paprika nebo třeba rakytník. 

  1. Správný výběr Při výběru plodin plných vitaminů vybírejte ty, které pocházejí z ekologického zemědělství, přičemž platí čím čerstvější, tím lepší. Při pěstování ovoce i zeleniny v biokvalitě musí farmáři dodržovat přísná pravidla a používat pouze přípravky na ochranu rostlin, které jsou pro ekologické zemědělství povolené, tedy často na přírodní bázi. Používají se například výluhy z bylin, mikroorganismy nebo rostlinné oleje. V obchodech tyto produkty najdete pod označením loga biolistu nebo biozebry. V případě nebalených plodin se ujistěte přímo u prodejce. Na požádání vám předloží certifikát o původu biopotraviny.
  2. Staletími prověřená cibule Ověřeným bojovníkem proti chřipce a problémům dýchacích cest je cibule. Využívá se zejména při větším zahlenění, kdy se smíchá její syrová šťáva s kvalitním medem a dávkuje se po lžičkách. Při chřipce se zase doporučuje její inhalace. Stačí odšťavnit 2 cibule a asi 3 minuty při zavřených očích vdechovat. Kromě nachlazení je účinná i při hojení ran nebo vypadávání vlasů.
  3. Osvědčený česnek Podobnými účinky se může pyšnit i česnek, který je známý jako antibakteriální. Kromě dýchacích cest si poradí také s obnovením střevní mikroflóry. Navíc zastaví střevní potíže a zabraňuje vzniku žlučových kamenů. Proti únavě se pak používá česnek medvědí.
  4. Zázračné papriky Pro svůj vysoký obsah vitaminu C je při nachlazení a chřipce ceněná také paprika. Jedna červená paprika dokonce odpovídá dvojnásobné denní dávce vitaminu C pro dospělého člověka. Důležité také je, že se zahříváním ani pečením z papriky cenné látky nevytrácí. Kromě svých pozitivních účinků při chřipce a nachlazení ji můžete využít také při bolestech kloubů, na které příznivě působí například i obklad z bramborové natě. V červených paprikách se skrývá 9 krát více beta-karotenu a 2 krát větší množství vitaminu C než v zelených odrůdách. Její konzumace se doporučuje také jako prevence v chřipkovém období.
  5. Nezbytné céčko Velkým množstvím vitaminu C se pyšní také zelí, červená řepa a v neposlední řadě petržel, která obsahuje hned několik cenných látek, které pomáhají nejen proti nachlazení, ale i jiným – například kardiovaskulárním onemocněním. Vyzkoušet můžete křen, který taktéž obsahuje velké množství vitaminů a určitě vám při zánětu horních cest dýchacích uleví.
  6. Důležitý beta-karoten V boji s problémy dýchacích cest pomůže také mrkev, batáty nebo meruňky, jelikož obsahují vzácný beta-karoten. S tímto barvivem dokáže naše tělo zázraky. Přemění jej totiž na vitamin A, který je nezbytný pro celkovou imunitu i zdravé sliznice.
  7. Vitaminové bomby Důležité není, kolik vitaminů jednotlivé plody obsahují, ale jaké množství dokáže naše tělo vstřebat a správně využít. Pokud hledáte vitaminovou bombu, sáhněte po rakytníku nebo černém rybízu. Skvělé jsou budou plodiny bohaté na železo, jakými jsou listová zelenina, ale i kopřiva nebo prvosenka. Ideálním tipem na podzimní plískanice je šípkový čaj s medem.
Tip redakce

Za vyhlášeného bojovníka s kdejakým nachlazením se považuje rakytník. Kromě vysokého množství vitamínu C obsahuje i vitamíny skupiny A, D, K a B. Navíc je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin a minerálů. Vyzkoušet můžete třeba bio rakytníkovou šťávu. Podává se třikrát denně po jedné lžičce při potížích, nebo jedenkrát denně jako prevence.

Vyzkoušejte třeba rakytníkovou šťávu!

1 kilogram rakytníku odšťavníme nebo rozdrtíme a propasírujeme. Šťávu poté promícháme s 1 a ½ kilogramem cukru, dokud se nerozpustí. Takto připravenou směs nevaříme, ale zahřejeme asi na 70 °C. Posléze přidáme 1 lžičku kyseliny citronové a dobře promícháme. Přelijeme do skleněných lahví a uchováváme v chladu, nejlépe v lednici.


Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Všechno, co jste (ne)věděli o zelenině

Všechno, co jste (ne)věděli o zelenině

Autor: redakce ve spolupráci s Akademií kvality, Datum: 26. 9. 2021 11:00

Řepa, česnek, salát… čím jsou pro nás tak prospěšné? A jdou i na gril? Pokud denně sníme dle…

Nohy v teple!

Nohy v teple!

Autor: -lym-, Datum: 22. 9. 2021 10:00

Tak to budeme v nejbližších týdnech už potřebovat! Víte ale, že nohy si do jednoduchých bot…

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Autor: -red-, Datum: 15. 9. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu.

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 9. 2021 11:00

Posadili jste se na své místo do letadla a najednou všechno vidíte rozmazaně. Srdce bije jako o…

Právě padají ořechy

Právě padají ořechy

Autor: -mav-, Datum: 9. 9. 2021 15:00

Vlašské ořechy patří mezi tvz. superpotraviny, tedy prověřené a zdraví prospěšné produkty, které se…

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 8. 9. 2021 10:00

Ženy v přechodu se hojně potýkají s poklesem energie, a tak není divu, že na sport či jiné fyzické…

Jak sportovat podle věku?

Jak sportovat podle věku?

Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Rychetskou, lektorkou Školy fitness profesionálů FISAF.cz., Datum: 2. 9. 2021 15:00

S věkem se mění nejen schopnosti, ale i potřeby našeho těla. Proto i sport či pohyb, které nás…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková