„Mezi další faktory patří genetická zátěž, časté zvedání těžkých předmětů, vyšší tělesná hmotnost nebo těhotenství. Je tedy třeba zabránit všemu, co můžeme ovlivnit, aby nenarušovalo správnou funkci krevního oběhu – například nošení těsného oblečení nebo horká koupel,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel společnosti Bennon.cz.
K dalším příčinám patří kouření, nedostatek pohybu a vitaminu C či časté nošení bot s vysokými podpatky.
Každodenní péče a kontakt Věnujte nohám alespoň pár minut denně. Jedině díky pravidelnosti je možné dosáhnout požadovaného účinku. Chodidla zkontrolujte vizuálně, nejlépe během koupele. Případné mozoly nebo otlaky můžete přehlédnout, a nevěnovat jim tak pozornost, jakou potřebují. Následně celé chodidlo promasírujte. Namísto horké vody zkuste střídat teplou a studenou vodu po dobu 10 minut. Alespoň třikrát týdně dopřejte chodidlům peeling. Ulevit mohou také bylinné koupele. Po koupeli nohy promažte speciálním krémem, nejlépe s obsahem urey, který pokožku vyživí a zvláční. V případě, že se obtíže týkají například popraskané kůže na patách nebo oblasti nehtových lůžek, doporučuje pravidelně využívat služeb pedikérky.
Zdravý životní styl Jde o způsob života, který minimalizuje rizika spojená s nevhodnými návyky a při dlouhodobém dodržování se díky němu projeví četné zdravotní benefity. Vyvážená strava, pohyb a dostatečný odpočinek mají nepopiratelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Například trpíte-li nadváhou, snažte se snížit tělesnou hmotnost a dopřejte si pravidelnou dávku pohybu – stačí, když místo jízdy MHD půjdete do do práce (alespoň část cesty) pěšky nebo pojedete na kole. Snížíte tak i zatížení končetin. Dále je třeba dodržovat pitný režim, vyhnout se kouření a alkoholu. Při přípravě jídla se pokuste omezit sůl a naservírujte si ke každému jídlu alespoň malé množství zeleniny.
Masážní pomůcky Nemusíte strávit celý den na podpatcích, abyste se nemohli dočkat, až se doma vyzujete a zvednete nohy nahoru. Až to uděláte, nezapomeňte sáhnout po masážních pomůckách, které jsou přímo navrženy pro relaxaci nohou a zmírnění napětí svalů nebo zlepšení prokrvení. Masážní pomůcky jsou výborné také na problémy s plochými chodidly. Vlastnit můžete speciální dřevěné válečky a rollery, masážní vaničky, ale postačí i obyčejný tenisový míček, kterým si můžete přejíždět nahoru a dolů po vnější straně chodidel. Při bolestech v oblasti klenby zase upotřebíte váleček na těsto. Položte jej na podlahu a celou ploskou nohy po něm přejíždějte sem a tam, současně chodidlo tlačte dolů. Masážní pomůcky lze využívat každý den a jsou vhodnou alternativou, pokud zrovna nemáte čas dojít si na masáž.
Speciální stélky a správná obuv Obuví vhodnou pro zdraví nohou určitě nejsou žabky ani boty na podpatku, ale zejména se vyhněte těm bez kvalitní stélky. Ta je potřeba nejen jako polstrování, ale také pro tlumení nárazů. Pokud jste často na nohou nebo máte nějaké to kilo navíc, je vhodné vložku vyměnit alespoň jednou za šest měsíců. Díky tomu budou šťastnější nejen vaše nohy, ale i celé tělo. Tvrdou chůzí se namáhají kolena, kyčle i záda. Stélka může vylepšit komfort dané obuvi, zlepšit tlumící vlastnosti v patě nebo například správně podepřít klenbu. Navíc pokud je vyrobena ze správných materiálů a dokáže rychle absorbovat vlhkost, sníží i potivost nohou.
Jednoduché cviky Během celého dne myslete na krátká, ale efektivní protažení a procvičení dolních končetin. K lepšímu prokrvení stačí jen pár jednoduchých cviků, jako je zvedat střídavě paty a špičky nebo hýbat prsty na nohou. Zdánlivé maličkosti pomohou udržet vaše nohy v kondici. Také chůze po špičkách může ulevit od napětí. Bolí vás kotníky? Zkuste je pořádně rozhýbat a kruťte s nimi desetkrát na jednu stran, desetkrát na druhou, a to každý den, často to jde i v zaměstnání.
Zdroj: Bennon.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!