Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou
image_Pexels/Bennon.cz
Životní styl

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

datum: 6. 5. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží pravidelnou péči za služby, které člověku každý den poskytují.

Když nohy bolí...

Máte po celodenním shonu pocit těžkých, bolavých a unavených nohou? Na vině je obvykle hned několik faktorů. Hlavním problémem je nedostatečný krevní oběh, který může být narušen  dlouhodobým stáním nebo sezením.

 

„Mezi další faktory patří genetická zátěž, časté zvedání těžkých předmětů, vyšší tělesná hmotnost nebo těhotenství. Je tedy třeba zabránit všemu, co můžeme ovlivnit, aby  nenarušovalo správnou funkci krevního oběhu – například nošení těsného oblečení nebo horká koupel,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel společnosti Bennon.cz.

K dalším příčinám patří kouření, nedostatek pohybu a vitaminu C či časté nošení bot s  vysokými podpatky.


Když jsou nohy ploché...

Co udělat, abyste nohám ulevili?

  1. Každodenní péče a kontakt Věnujte nohám alespoň pár minut denně. Jedině díky pravidelnosti je možné dosáhnout požadovaného účinku. Chodidla zkontrolujte vizuálně, nejlépe během koupele. Případné mozoly nebo otlaky můžete přehlédnout, a nevěnovat jim tak pozornost, jakou potřebují. Následně celé chodidlo promasírujte. Namísto horké vody zkuste střídat teplou a studenou vodu po dobu 10 minut. Alespoň třikrát týdně dopřejte chodidlům peeling. Ulevit mohou také bylinné koupele. Po koupeli nohy promažte speciálním krémem, nejlépe s obsahem urey, který pokožku vyživí a zvláční. V případě, že se obtíže týkají například popraskané kůže na patách nebo oblasti nehtových lůžek, doporučuje pravidelně využívat služeb pedikérky.
  2. Zdravý životní styl Jde o způsob života, který minimalizuje rizika spojená s nevhodnými návyky a při dlouhodobém dodržování se díky němu projeví četné zdravotní benefity. Vyvážená strava, pohyb a dostatečný odpočinek mají nepopiratelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Například trpíte-li nadváhou, snažte se snížit tělesnou hmotnost a dopřejte si pravidelnou dávku pohybu – stačí, když místo jízdy MHD půjdete do do práce (alespoň část cesty) pěšky nebo pojedete na kole. Snížíte tak i zatížení končetin. Dále je třeba dodržovat pitný režim, vyhnout se kouření a alkoholu. Při přípravě jídla se pokuste omezit sůl a naservírujte si ke každému jídlu alespoň malé množství zeleniny. 
  3. Masážní pomůcky Nemusíte strávit celý den na podpatcích, abyste se nemohli dočkat, až se doma vyzujete a zvednete nohy nahoru. Až to uděláte, nezapomeňte sáhnout po masážních pomůckách, které jsou přímo navrženy pro relaxaci nohou a zmírnění napětí svalů nebo zlepšení prokrvení. Masážní pomůcky jsou výborné také na problémy s plochými chodidly. Vlastnit můžete speciální dřevěné válečky a rollery, masážní vaničky, ale postačí i obyčejný tenisový míček, kterým si můžete přejíždět nahoru a dolů po vnější straně chodidel. Při bolestech v oblasti klenby zase upotřebíte váleček na těsto. Položte jej na podlahu a celou ploskou nohy po něm přejíždějte sem a tam, současně chodidlo  tlačte dolů.  Masážní pomůcky lze využívat každý den a jsou vhodnou alternativou, pokud zrovna nemáte čas dojít si na masáž. 
  4. Speciální stélky  a správná obuv Obuví vhodnou pro zdraví nohou určitě nejsou žabky ani boty na podpatku, ale zejména se vyhněte těm bez kvalitní stélky. Ta je potřeba nejen jako polstrování, ale také pro tlumení nárazů. Pokud jste často na nohou nebo máte nějaké to kilo navíc, je vhodné vložku vyměnit alespoň jednou za šest měsíců. Díky tomu budou šťastnější nejen vaše nohy, ale i celé tělo. Tvrdou chůzí se namáhají kolena, kyčle i záda. Stélka může vylepšit komfort dané obuvi, zlepšit tlumící vlastnosti v patě nebo například správně podepřít klenbu. Navíc pokud je vyrobena ze správných materiálů a dokáže rychle absorbovat vlhkost, sníží i potivost nohou.
  5. Jednoduché cviky Během celého dne myslete na krátká, ale efektivní protažení a procvičení dolních končetin. K lepšímu prokrvení stačí jen pár jednoduchých cviků, jako je zvedat střídavě paty a špičky nebo hýbat prsty na nohou. Zdánlivé maličkosti pomohou udržet vaše nohy v kondici. Také chůze po špičkách může ulevit od napětí. Bolí vás kotníky? Zkuste je pořádně rozhýbat a kruťte s nimi desetkrát na jednu stran, desetkrát na druhou, a to každý den, často to jde i v zaměstnání. 

Zdroj: Bennon.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

Autor: -lym-, Datum: 28. 5. 2023 15:11

Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Máj, lásky i vína čas

Máj, lásky i vína čas

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2023 0:05

Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2023 0:05

Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30

Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…

Když jsou nohy ploché...

Když jsou nohy ploché...

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 3. 2023 0:05

Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-