Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dejte nohy na stůl!
pexels.com
Životní styl / Zdraví

Dejte nohy na stůl!

datum: 4. 6. 2020 10:00 autor: -an-
Křečové žíly se neobjeví jen tak z ničeho nic. První varování může přijít nenápadně v podobě nočních křečí nebo oteklých nohou. Kromě toho, že je to nejvyšší čas hodit si občas nohy nahoru, je to také důvod navštívit svého lékaře. Otoky, metličkami a křečovými žílami to totiž nekončí. 

Na vzniku křečových žil se podílejí různé faktory – obezita, špatný životní styl, vystavování se vysokým teplotám, dlouhodobé sezení či stání, dědičnost, ženy pak mohou „křečáky“ postihnout v období těhotenství nebo v případě hormonální léčby. Faktem však zůstává, že ať už je původ nepříjemných pocitů v oblasti dolních končetin jakýkoliv, je třeba je řešit okamžitě. Otoky, brnění, křeče a eventuální další nepříjemné pocity v oblasti nohou mohou signalizovat počínající žilní onemocnění. Některým ze symptomů chronické žilní nemoci trpí každý druhý dospělý Čech.

Zvířata „křečáky“ nemají

S gravitační silou bojujeme nejen při snaze vyskočit nebo zvednout těžkou tašku. Předpokládá se, že křečové žíly souvisejí se vzpřímeným držením těla – to potvrzuje i fakt, že u zvířat křečové žíly nenajdete. Naše krev musí bojovat 24 hodin při snaze vrátit se zpět k srdci.

Ve zdravých žilách pomáhají krvi chlopně, které brání zpětnému toku. Pokud se ale žíly rozšíří a začne se v nich šířit zánět, chlopně se od sebe vzdálí a krev tak zůstává v dolních končetinách.

Koule na noze

Projevovat se začne nejprve příznaky, které byly zmíněné výše, ale také například pocitem, jako kdybyste měli „na noze kouli“. A přestože hovoříme o onemocnění, které se projevuje celoročně, letní měsíce s sebou nepříjemné příznaky přinášejí kvůli vysokým teplotám častěji. Právě proto se doporučuje začít s prevencí už v „nultém stádiu“, tedy ve chvíli, kdy nejsou křečové žíly vidět na první pohled.

Prevence je základ

Vzniku křečových žil se dá do jisté míry předcházet. Způsobů je hned několik:

  1. Vyvážená strava Tím nejjednodušším, co pro sebe a své tělo můžete udělat, je vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitaminy, antioxidanty a další prospěšné látky. Za skvělého bojovníka proti křečovým žilám je považována například pohanka, která je bohatá na tzv. bioflavonidy. Ty kromě toho najdete také v červeném víně nebo v citrusových plodech nebo šípcích. Nohám uleví také snížení případné nadváhy
  2. Pravidelný pohyb Máte-li sedavou práci nebo během dne neustále stojíte, měli byste do svého života zařadit pohyb. Bohatě postačí pravidelné procházky, hlídat si alespoň 10 000 aktivních kroků denně, vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech a chodit pěšky, jak jen to jde. Kromě toho zařaďte do svého života sport. Jako prevence proti křečovým žilám skvěle funguje běh, jízda na kole, plavání nebo třeba nordic walking. Tedy sporty podporující cirkulaci krve v končetinách.
  3. Nenápadné cviky Zařaďte do svého pracovního dne nenápadné cvičení. Nebojte, nikdo ani nepozná, že právě pod stolem provozujete „žilní gymnastiku“. Pokud je to možné, v práci se zujte, protahujte nohy, houpejte se ze špiček na paty. Chodidla si také můžete masírovat pomocí „ježka“ nebo masážního míčku. Chodidla procvičujte během čekání u kopírky, ve frontě na oběd nebo při poradě.
  4. Vhodné léky Návštěva lékaře je důležitá nejen kvůli tomu, že vám poradí s vhodnými cviky z oblasti žilní gymnastiky a další úpravou životosprávy, ale také kvůli doporučení a případně předepsání venofarmak, léků posilujících žilní stěnu. Ty je vhodné začít užívat už před letní sezonou, proto už návštěvu neodkládejte.
  5. Nohy na stole To nejlepší, co můžete po práci pro své nohy udělat, je hodit je alespoň na chvíli nahoru a nechat je odpočinout ve zvýšené poloze. V práci bohatě postačí, pokud si nohy odložíte na menší stoličku. V noci si pro změnu nohy podložte polštářem.
  6. Dostatek tekutin V průběhu letní sezóny se můžete setkat se zhoršujícími se příznaky v podobě více bolestivých nohou, křečí nebo otoků. Nezapomínejte proto dostatečně hydratovat celé tělo a denně vypijte minimálně dva litry vody.
  7. Zdravé otužování Do své ozdravné rutiny také zařaďte otužování – střídání horké a studené vody během sprchování a studené koupele a obklady na nohy a chodidla. Odborníci také radí využít speciální kompresní pomůcky.

Tip redakce: Víc informací zjistíte v bezplatné mobilní aplikaci Bolí vás nohy? nebo na webových stránkách www.zilniporadna.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30

Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05

Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…

Bez dioptrií za deset vteřin

Bez dioptrií za deset vteřin

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05

Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…

Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?

Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Janou Prchal Křepelkovou, Datum: 2. 8. 2024 0:05

Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…

Implantační krvácení – první známka těhotenství. Jak ho poznat?

Implantační krvácení – první známka těhotenství. Jak ho poznat?

Autor: -pr-, Datum: 30. 7. 2024 7:32

Implantační krvácení je jedním z prvních příznaků těhotenství. Toto slabé krvácení či špinění se…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…