Kitty Genoveseová. (zdroj: Wikimedia Commnos, New York Police Department, Public Domain)
Catherine Susan „Kitty“ Genoveseová se narodila 7. července 1935 v Brooklynu ve státě New York jako nejstarší z pěti dětí Vincenta a Rachel Genoveseových. Vystudovala střední školu Prospect Heights High School a všichni na ni vzpomínali jako na velmi dobrou studentku.
Po maturitě v roce 1953 se Kittyna matka stala svědkem pouliční vraždy a rodina se přestěhovala do New Canaanu v Connecticutu.
Kitty však zůstala v New Yorku, kde přes den pracovala jako sekretářka v pojišťovací společnosti a po nocích si přivydělávala v baru Ev's 11th Hour ve čtvrti Hollis v Queensu. Z barmanky se brzy vypracovala na manažerku, proto se přestěhovala do Queensu.
S přítelkyní Mary Ann Zielonko si v roce 1963 společně našly byt ve druhém patře v Kew Gardens v Queensu, který byl považován za klidné a bezpečné místo.
Winston Moseley. (zdroj: Unidentified NYPD officer, Public Domain)
Byly čtyři hodiny ráno, když na dveře bytu zaklepala policie a informovala Mary Ann o smrti spolubydlící. Teprve kolem sedmé hodiny ranní dorazil detektiv Mitchell Sang, aby dívku vyslechl.
Později se dostavili detektivové z oddělení vražd John Carroll a Jerry Burns a zajímali se především o homosexuální vztah mladých žen. Během šest hodin dlouhého výslechu je nic jiného nezajímalo.
K odhalení pachatele pomohla náhoda. Když byl Winston Moseley zadržen kvůli krádežím bytů, kriminalisté zjistili, že jezdí bílým autem Chevrolet Corvair. Jeden z detektivů si vzpomněl, že někteří svědci vraždy Kitty uvedli, že viděli bílé auto. Moseley měl na rukách škrábance.
Později vypověděl, že Moseley zahlédl Kitty v autě na světelné křižovatce. Sledoval ji, znásilnil, okradl a zavraždil. Moseley byl ženatý, měl tři děti a neměl žádný záznam v trestním rejstříku.
Při pozdějších výsleších se Moseley přiznal k několika dalším znásilněním a dvěma vraždám – Annie Mae Johnsonové a Barbary Kralikové. 15. června 1964 byl odsouzen k trestu smrti – v roce 1967 mu byl trest snížen na doživotí.
Zemřel ve vězení 28. března 2016 ve věku 81 let.
Dne 27. března 1964 vyšel v deníku The New York Times článek s názvem „37 Who Saw Murder Didn't Call The Police“ (37 lidí, kteří viděli vraždu, ale nezavolali policii). Redaktoři v něm upozornili, že několik sousedů slyšelo nebo bylo svědky vraždy Kitty Genoveseové, ale neudělali nic, aby jí pomohli.
Druhý den na tento článek noviny navázaly rozhovory s několika psychology na téma, proč se lidé rozhodnou neangažovat a nepomoci oběti zločinu.
Tento jev, nazývaný efekt přihlížejícího nebo syndrom Genoveseové, se pokouší vysvětlit, proč někdo, kdo je svědkem zločinu, oběti nepomůže.
„Efekt přihlížejícího“ byl v tisku použit jako podobenství morálně zkrachovalé moderní společnosti, která ztrácí soucit s druhými, zejména ve městech.
Vražda Kitty Genoveseové je považována za jeden z důvodů, který vedl k zavedení systému tísňového volání 911. Nebohé Kitty to život nevrátilo, ale zachránilo spoustu pozdějších životů.
Zdroje informací: blog.ipleaders.in a history.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Bylo mu teprve šestnáct let, když Eric Borel 23. září 1995 vyvraždil svou rodinu, matku,…
Děsivá fakta o zločinu a strašidelném domě na newyorském Long Islandu vyvolávají dodnes hrůzu.
Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…
Ráno 20. září 1988 v Belenu v Novém Mexiku bylo ideální počasí pro cyklisty. Tara Calicová si v půl…
„Míchačky“ jedů se zbavovaly manželů pomocí roztoku arzénu, která získávaly vařením mucholapek!…
Zatopený lom vydal ostatky farské hospodyně v irském Faughartu Mary Callanové. Za její smrt byl…
Sedm lidí, kteří v září 1982 náhle zemřeli v okolí Chicaga, spojovala jediná věc: krátce před smrtí…
Dodnes nevíme, jestli v tom byl politický motiv nebo zda šlo o projev neléčené duševní choroby.…
Komentáře