Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zabiják od Sprévy byl osvobozen
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

datum: 19. 5. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Vrah čtrnácti lidí byl v Německu shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Zemřel v ústavu pro choromyslné.

Kdo byl Ernst?

Poté, co u něj několik psychiatrických posudků diagnostikovalo paranoiu, a stal se tak prvním člověkem ve Württembersku, který byl shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti, byl převezen do ústavu ve Winnenthalu, kde začal psát několik her a dramat. V roce 1938 zde zemřel na tuberkulózu.

Ernst August Wagner se narodil 22. září 1874 v Eglosheimu u Ludwigsburgu jako deváté z deseti dětí, nepočítaje nevlastního bratra a nevlastní sestru. Většina jeho sourozenců brzy zemřela, takže v roce 1913 zůstaly jen dvě sestry a jeden bratr.


Ernst August Wagner. (zdroj: murderpedia.org)


Poté, co jeho otec, chudý sedlák, který měl problémy s alkoholem, zemřel den před druhými narozeninami Ernsta Wagnera, byla zadlužená rodina nucena prodat své hospodářství.

Jeho matka se snažila uživit malým obchodem a brzy se znovu provdala, ale kvůli četným záletům paní Wagnerové bylo manželství opět rozvedeno, když bylo Ernstovi sedm let.

Inteligentní mladík

Ernst Wagner, kterému se ve vesnici říkalo „vdovin chlapec“, trpěl depresemi a myšlenkami na sebevraždu, ačkoli byl poměrně inteligentní a ve škole se mu dařilo natolik dobře, že si vydělával na státní stipendium, a tak mohl navzdory chudobě studovat a stát se učitelem.


Mathias Kneissl: Nejznámější bavorský lupič

Po zkoušce působil v letech 1894–1901 jako pomocný učitel na několika školách ve Württembersku, i když v dubnu 1900 byl na půl roku suspendován kvůli silné nervozitě a podrážděnosti. V důsledku toho odjel na dva měsíce do Švýcarska, kde se snažil prodat některé své básně novinám.

V červenci 1901 byl přidělen jako učitel do Mühlhausenu an der Enz, kde zůstal až do roku 1902.

Svatba s Annou

Začal si románek s Annou Friedericke Schlechtovou, dcerou místního hostinského, která s ním na jaře 1902 otěhotněla, ale protože Ernst Wagner rodinu Schlechtových nenáviděl a myslel si, že jím jeho budoucí tchán opovrhuje, snažil se tomuto, nakonec nevyhnutelnému, sňatku vyhnout.


Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

V prosinci téhož roku zemřela Wagnerova matka, k níž cítil hlubokou náklonnost. Wagner vykonal závěrečnou zkoušku jako učitel a byl přeložen do Radelstettenu, chudé a odlehlé vesnice. Byl rozhořčen, že byl umístěn na tak mizerné místo.

Dne 29. prosince 1903 se v Ludwigsburgu oženil s Annou Schlechtovou, především na nátlak zvenčí, protože jejich dceři Kláře bylo již deset měsíců.

Ernst Wagner se nikdy netajil tím, že svou ženu už nemiluje a že ji považuje za intelektuálně méněcennou, považoval ji spíše za služku než za manželku. I když Wagnerovi přátelé také tvrdili, že se k ní vždy choval laskavě.

Pokusy o sebevraždu

V létě 1904 opět odjel do Švýcarska a dvakrát se tam pokusil o sebevraždu, jednou utopením a jednou skokem z mostu, oba pokusy však selhaly, protože byl podle svých slov příliš slabý.

V následujících letech mu manželka porodila další čtyři děti, posledním z nich byl Rudoplh Alfred Wagner, narozený v červenci 1909, který zemřel 22. září téhož roku, v den 35. narozenin Ernsta Wagnera, jemuž byla smrt syna zřejmě zcela lhostejná.

Wagner byl prý z narození svých dětí nešťastný a stěžoval si na finanční stres, který mu zajištění početné rodiny způsobovalo.

Koupil si pistole

Na podzim roku 1907 si koupil první pistoli Mauser, druhá následovala v roce 1909, a se svým kolem, které miloval víc než kohokoli a cokoli jiného, podnikal rozsáhlé cesty po okolí a trénoval své střelecké umění v odlehlých lesích.

V letech 1909 až 1911 několikrát žádal o přeložení do jiné školy, čemuž bylo nakonec vyhověno, takže 1. května 1912 nastoupil do školy v Degerlochu na předměstí Stuttgartu. V té době se také rozhodl uskutečnit svůj plán pomsty za posměšky. Napsal několik dopisů, v nichž svůj čin vysvětloval.

Vražedný den...

Wagner začal vraždit 4. září 1913 kolem páté hodiny ranní, kdy svou spící manželku omráčil úderem do hlavy blackjackem a poté ji mnohokrát bodl dýkou do krku a hrudníku, čímž jí přeťal krční tepny a zasáhl srdce a plíce.

Poté postupně vnikl do ložnic svých dvou synů Roberta a Richarda a dcer Kláry a Elsy a každého z nich bodl do krku a hrudníku. Wagner zpočátku tvrdil, že své děti také udeřil blackjackem, i když později si tím nebyl jistý. Všechny jeho oběti zemřely na masivní krvácení.


Martha Marková: Vraždila z chamtivosti

Poté, co zakryl těla členů své rodiny dekami, s kolem pak odjel směrem na Stuttgart a vlakem do Ludwigsburgu, kde si koupil batoh, a poté se vydal na cestu do bratrova domu v Eglosheimu, kam dorazil kolem 11. hodiny dopoledne.

Protože bratr nebyl doma, Wagner si chvíli povídal s jeho ženou a řekl jí, že chce po vyzvednutí dětí z Mühlhausenu strávit noc u nich doma, a protože se může připozdívat, měl by mu dům zůstat přístupný i v noci. V nepozorovaném okamžiku ukryl 228 nábojů do kupky sena na zahradě.

Wagner v doprovodu synovce a neteře došel pěšky na nejbližší nádraží, kde kolem 13. hodiny nasedl na vlak do Bietigheimu. Kolem sedmé hodiny večerní odjel do Mühlhausenu an der Enz.

...a jeho pokračování

Kolem jedenácté hodiny večerní dorazil Wagner do kopců u Mühlhausenu, kde zapálil čtyři stodoly. S dolní částí obličeje zakrytou závojem začal procházet ulicemi a střílet na všechny osoby mužského pohlaví, které mu zkřížily cestu. Wagner později tvrdil, že jeho ženské oběti byly zasaženy náhodně.

Celkem vypálil asi 80 nábojů a zastřelil 20 lidí, přičemž osm z nich okamžitě zabil, stejně jako dvě zvířata, a několik budov shořelo do základů, než se vesničanům s pomocí armády podařilo požáry uhasit. 

Wagner v jednu chvíli zapomněl nabít své zbraně, a tak ho tři muži mohli zasáhnout motykami a šavlemi. Utrpěl několik ran v obličeji a na pravé ruce, levou ruku měl rozdrcenou a téměř useknutou.


Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Upadl do bezvědomí, byl odzbrojen a ponechán napospas smrti, ale ve dvě hodiny ráno ho policista našel ležet na ulici a stále dýchal. Když nabyl vědomí, Wagner se okamžitě přiznal k vraždě své rodiny a prohlásil, že by nakonec spáchal sebevraždu, ale protože to nyní nebylo možné, ocenil by, kdyby byl odsouzen k trestu smrti a sťat.

Nakonec byl 5. září večer Wagner, který vyslovil obavy, že by mohl onemocnět, kdyby v Mühlhausenu zůstal příliš dlouho, převezen do nemocnice ve Vaihingenu, kde mu bylo amputováno levé předloktí a ošetřena ostatní zranění.

Soud ho osvobodil pro nepříčetnost. Zemřel 27. dubna 1938 na tuberkulózu v ústavu pro choromyslné.


zdroj informací: murderpedia.org a wikipedia.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Franz Fuchs: Rakouský terorista, který posílal dopisové bomby

Franz Fuchs: Rakouský terorista, který posílal dopisové bomby

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 5. 2023 0:05

Psychologové ho později charakterizovali jako vysoce inteligentního, ale společensky neobratného…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2023 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

Betty Broderick: Nešťastná podváděná žena, nebo chladnokrevná psychopatka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 4. 2023 0:05

Neunesla odchod manžela k dlouholeté milence a následnou žádost o rozvod. Oba je zastřelila.…

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Jennifer Bermanová: Zoufalá matka, která se nedokázala vypořádat s rozvodem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 4. 2023 0:05

„Nehýbe se... Nemůžu uvěřit, že se to děje,“ zoufale volal na tísňovou linku Richard Berman. Známý…

Sharon Kinneová: Vražedkyně, která utekla z vězení a už se nikdy nenašla

Sharon Kinneová: Vražedkyně, která utekla z vězení a už se nikdy nenašla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 4. 2023 0:05

19. března 1960 ve městě Independence ve státě Missouri přijal zástupce šerifa hovor od rozrušené,…

Steen Viktor Christensen: Helsinský vrah

Steen Viktor Christensen: Helsinský vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 4. 2023 0:05

V úterní noci 22. října 1997 kolem druhé hodiny ranní zazvonil u dveří luxusního hotelu Palace v…

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Juana Barraza: Vražedkyně starých žen byla odsouzena na 759 let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 3. 2023 0:05

Proč mexická profesionální zápasnice Juana Barraza okradla a uškrtila minimálně jedenáct starých…

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 3. 2023 0:05

Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková