Takhle vypadal Somertonský muž. (zdroj Wikimedia Commons, Australian Police)
V jeho kapsách vyšetřovatelé našli železniční jízdenku do Henley Beach, autobusový lístek do North Glenelg, americký kovový hřeben, balíček žvýkaček Juicy Fruit, balíček cigaret Army Club obsahující jinou značku cigaret, kapesník a krabičku zápalek Bryant & May.
Muž měl atletické nohy a vypadal na čtyřicátníka nebo padesátníka. Předloktí měl opálená. Prsty na nohou měl podivně zohýbané, jako by je někdo strkal do těsných bot, což možná naznačovalo, že byl tanečník.
Z oblečení Somertonského muže byly odstřiženy visačky a štítky. A vyšetřovatelé u něj nenašli žádné peníze, peněženku ani doklady.
V Královské nemocnici v Adelaide doktor John Barkley Bennet odhadl, že čas smrti nastal nejdřívě ve 2:00. Ošetřující patolog John Matthew Dwyer určil, že s tělem nebylo po smrti manipulováno.
Dwyer také zaznamenal několik nesrovnalostí. Zorničky muže se zdály být malé a neobvykle tvarované. Somertonský muž měl také krev v žaludku, což Dwyerovi naznačovalo přítomnost „nějakého dráždivého jedu“.
Místo na pláži, kde byl neznámý muž nalezen. (zdroj: Wikimedia Commnons, Tamán Omar Khayyám)
Následné testy však v mužově krvi žádný jed nezjistily. To vedlo některé vyšetřovatele k domněnce, že muž zřejmě požil digitalis nebo strofantin, dva smrtelné jedy, které nezanechávají stopy.
Další pokusy o identifikaci muže selhaly. FBI ani Scotland Yard neobjevily v databázi shodné otisky prstů. A přestože podle koronera Somertonský muž zemřel na selhání srdce, nemohli přijít na příčinu smrti.
Policii se však podařilo nalézt mužův opuštěný kufr na nádraží v Adelaide. Obsahoval přesně stejnou neobvyklou oranžovou nit, jakou byly opraveny jeho kalhoty, oblečení s nápisem „T. Keane“. To však nepřineslo žádné stopy.
O několik měsíců později při obnovené prohlídce Somertonova majetku kriminalisté odhalili malou kapsičku našitou na opasku jeho kalhot. Tam našli přeložený kousek papíru s nápisem „Tamám Shud“, což v perštině znamená „je konec“.
Záhadný kód. (zdroj: Wikimedia Commnons, Australian police)
Slova byla napsána výrazným písmem a zjistilo se, že byla vytržena ze vzácného novozélandského vydání Rubajátu Omara Chajjáma, básnického díla z 12. století.
Další dalekosáhlé pátrání přivedlo policii k mladé zdravotní sestře jménem Jessica Ellen „Jo“ Thomsonová, která žila na Somertonské pláži.
Ta přiznala, že kopii knihy darovala muži jménem Alfred Boxall. Když se policie v Adelaide vydala po této stopě, zjistila, že Boxall je stále naživu – a má u sebe výtisk od Thomsonové.
Ačkoli Thomsonová tvrdila, že Somertonského muže nezná, policie uvedla, že při pohledu na sádrový odlitek jeho obličeje reagovala podivně a téměř omdlela.
Když se zdálo, že tato stopa je vyčerpána, policie se obrátila na slabý kód v knize. Pod černým světlem mohli rozeznat podivnou změť písmen, která zněla:
W [nebo možná M] RGOABABDWTBIMPANETP
MLIABO AIAIQC
ITTMTSAMSTGAB
Ale ani australská námořní rozvědka nedokázala kód rozluštit.
Protože policie neměla další stopy, které by mohla sledovat, uložila 14. června 1949 Somertonského muže k věčnému odpočinku.
Zdálo se, že záhada nebude nikdy vyřešena. Zato se objevila spousta teorií.
První oblíbená byla, že Somertonský muž spáchal sebevraždu poté, co byl odmítnut Thomsonovou, se kterou prý měl syna. Thomsonová už to nepotvrdí, ani nevyvrátí, protože zemřela v roce 2013,.
Tato teorie dává smysl z několika důvodů. Somertonský muž neměl žádná zranění. A list s nápisem „Tamán Shud“ ho zřejmě spojuje s Thomsonovou, protože ta knihu rozdávala jako dárek.
Mnohem provokativnější teorií však je podezření, že Somertonský muž byl špión, který věděl příliš mnoho. Jeho smrt připadala mnoha vyšetřovatelům velmi neobvyklá – zejména pokud byl skutečně zabit smrtícími jedy, které mizí.
Tuto teorii podporuje i skutečnost, že se o tělo nikdo nepřišel přihlásit, přestože případ byl medializován. Navíc nerozluštitelný kód a matoucí povaha významu „Tamán Shud“ vypadají jako ze špionážního románu.
Přes všechny věrohodné i méně věrohodné teorie se totožnost Somertonského muže do dnešních dnů nepodařilo vypátrat. Ale kdo ví? Třeba rozluštění této záhady ještě přijde.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kolem 21. hodiny 4. února 1974 se ozvalo zaklepání na dveře bytu č. 4 na 2603 Benvenue Street v…
Na konci února 1987 proběhla v amerických médiích následující zpráva: Vražedkyně na útěku Audrey…
Hannibal Lecter nebyl jen výplodem čisté fantazie. V roce 1963 se Thomas Harris, autor, jehož…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…
Byla mu diagnostikována antisociální porucha osobnosti. Počet obětí Rodneyho Alcaly není přesně…
Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.
Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…
Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…