Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice
Freepik, prostooleh
Volný čas / Krimi čtení

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

datum: 7. 5. 2024 0:05 autor: Hana Lorencová
I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17. století. Catherine Monvoisinová, známá jako „La Voisin“, byla francouzská věštkyně, travička a údajná čarodějka, jedna z hlavních osobností aféry s jedy za vlády Ludvíka XIV.

Co o ní víme?

Catherine Deshayesová se narodila kolem roku 1640 a provdala se za pařížského klenotníka Antoina. Poté, co její manžel zkrachoval, musela živit rodinu. Zabývala se hádáním z ruky a věštěním, kromě toho také prováděla potraty.

Pokud jde o věštění, tvrdila, že jen rozvíjela talent, který jí dal bůh. Věšteckému umění se údajně měla naučit v devíti letech a poté, co její manžel zkrachoval, se rozhodla z něj těžit. Studovala moderní metody fyziologie a čtení budoucnosti podle tváří a rukou.

Vynaložila také mnoho peněz, aby přesvědčila klienty věřit jejím věštbám. Pořídila si například speciální roucho z karmínově červeného sametu vyšívaného zlatými orlicemi, v němž se před nimi pohybovala.

Catherine Deshayesová. (zdroj: murderpedia.org)

Poznatky z věštecké práce

V letech 1665 až 1666 její věštby zpochybňovali kněží z řádu svatého Vincence de Paul, kongregace misií, ale La Voisin se před profesory na Sorbonně úspěšně obhájila.

Během své věštecké práce si všimla, že téměř všichni zákazníci si přáli, aby se do nich někdo zamiloval, aby někdo zemřel, aby mohli dědit, nebo aby jejich manželé zemřeli, aby si mohli vzít někoho jiného.

Zpočátku svým klientům říkala, že jejich přání se splní, pokud to bude i vůle boží. Poté začala svým klientům doporučovat konkrétní kroky, aby se jejich sny splnily.


Cecile Bombeeková: Vraždící jeptiška

Afrodiziaka a černé mše

Tyto akce spočívaly zpočátku v návštěvě kostela nějakého konkrétního světce. Pak začala prodávat amulety a doporučovat různé magické praktiky. Kosti ropuch, zuby krtků, španělské mušky, železné piliny, lidská krev a mumie nebo prach z lidských ostatků patřily k údajným přísadám prášků lásky, které La Voisin vymýšlela.

Nakonec začala prodávat afrodiziaka těm, kdo si přáli, aby se do nich lidé zamilovali, a jed těm, kdo si přáli, aby někdo zemřel. Její znalosti jedů zřejmě nebyly tak důkladné jako u méně známých čarodějů, jinak by bylo těžké vysvětlit imunitu Louisy de La Vallière.

Pořádala černé mše, při nichž se klienti mohli modlit k ďáblu, aby se jim splnila jejich přání. Měla rozsáhlou síť spolupracovníků a pomocníků, kteří sloužili černé mše, a travičů.


Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Měla ráda alkohol

La Voisin měla mnoho klientů z řad aristokracie a na svém podnikání vydělala jmění. Sídlila ve Villeneuve-sur-Gravois, kde po celý den přijímala své klienty.

Večer se ve svých zahradách bavila na večírcích s houslovou hudbou, kterých se účastnila pařížská vyšší společnost. Zajímala o vědu a alchymii a financovala několik soukromých projektů a podniků, z nichž některé vytvořili podvodníci, kteří se z ní snažili vylákat peníze.

V soukromí zřejmě nad míru popíjela alkohol.

Spojení s paní de Montespanovou

Její nejvýznamnější klientkou byla paní de Montespanová, oficiální královská milenka francouzského krále Ludvíka XIV. Téhož roku se Montespanová stala oficiální milenkou krále a poté zaměstnávala La Voisin, kdykoli se ve vztahu s králem vyskytl nějaký problém.

V roce 1673 se zdálo, že králův zájem o Montespanovou upadá. Proto si opět najala Catherine, která zajistila sérii černých mší sloužených Etiennem Guibourgem. Také madame Montespanové poskytla afrodiziakum, kterým krále omámila.

Když král v roce 1679 navázal vztah s Angélique de Fontangesovou, Montespanová si zavolala La Voisin a požádala ji, aby jí pomohla zabít krále i Angélique. Catherine váhala, ale nakonec se nechala přesvědčit. Připravila plán, jak krále zabít otrávením petice, kterou měl dostat do vlastních rukou. To se však nepodařilo.


Sharon Tateová (†26): Těhotnou manželku režiséra Polanského zavraždila sekta

Odhalení sítě věštců

V roce 1677 byla za otravu zatčena věštkyně Magdelaine de La Grange, která tvrdila, že má informace o zločinech vysokého významu. Zatčení úspěšné věštkyně a travičky Marie Bosseové a Marie Vigoreuxové v lednu 1679 policii upozornilo, že v Paříži existuje síť věštců, kteří se zabývají distribucí jedů.

Dne 12. března 1679 byla La Voisin zatčena před Notre-Dame. Dne 27. prosince 1679 vydal Ludvík XIV. příkaz, aby byla celá síť zlikvidována všemi metodami bez ohledu na hodnost, pohlaví nebo věk zúčastněných.


Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Obvinění a upálení

Catherine se přiznala ke zločinům, z nichž byla obviněna. Nikdy nezmínila jména žádného ze svých klientů. Jednou se strážcům zmínila, že nejvíce se obává otázky, které by se jí měli zeptat na její návštěvy u královského dvora. 

Seznam jejích klientů, uspořádání černých mší, její spojení s Montespanovou a pokus o vraždu krále měly být odhaleny až po její smrti, kdy je uvedla její dcera a potvrdily je nezkreslené výpovědi ostatních obviněných.

Nakonec byla odsouzena za čarodějnictví a 22. února 1680 byla veřejně upálena na pařížském náměstí Place de Grève. V červenci její dcera Marguerite Monvoisinová odhalila její spojení s Montespanovou, což potvrdily i výpovědi ostatních obviněných. To nakonec přimělo panovníka ukončit vyšetřování, zapečetit výpovědi a zbývající obviněné postavit mimo veřejnou justici.


Zdroje informací: murderpedia.org a wikipedia.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 6. 2024 0:05

Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 5. 2024 0:05

Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2024 0:05

Když se významný vědec v oblasti výzkumu DNA Robert Schwartz v pondělí 10. prosince 2001 nedostavil…

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2024 0:05

Koncem 70. let se ve městě Columbus ve státě Ohio stala řada brutálních vražd, které si vyžádaly…

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2024 0:05

11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman…

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 4. 2024 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Vera Renczi: Oběti schovávala ve sklepě v pozinkovaných rakvích

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 4. 2024 0:05

Pětatřicet vražd ji řadí mezi nejbrutálnější sériové vrahy. Přestože oni najdeme spoustu článků,…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová