Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho
Wikimedia Commons, Uncredited police photographer - Original: Dallas Police Department photographic records Immediate, Public Domain
O čem se mluví / Stalo se

Jack Ruby: Muž, který zastřelil vraha Johna Kennedyho

datum: 21. 3. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu 1963 zastřelil Lee Harveyho Oswalda obviněného z atentátu na prezidenta Johna Kennedyho.

Smrt v přímém přenosu

Dva dny předtím, 22. listopadu 1963, byl prezident Kennedy smrtelně postřelen při jízdě v koloně aut v Dallasu. Když byl čtyřiadvacetiletý Oswald 24. listopadu převážen z městské do okresní věznice, Ruby vystoupil z davu přihlížejících a mladšího muže zastřelil.

Událost sledovaly miliony Američanů v přímém televizním přenosu. Ruby, chicagský rodák s temnou minulostí, byl v roce 1964 odsouzen za vraždu. Tvrdil, že jednal ze zármutku, a popíral jakoukoli účast na spiknutí. V roce 1966 bylo Rubyho odsouzení zrušeno; během čekání na nový proces však zemřel na rakovinu.


Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Kdo byl Jack Ruby?

Jacob Rubenstein, později známý jako Jack Ruby, se narodil v Chicagu v roce 1911 jako syn polských přistěhovalců. Oficiální záznamy uvádějí rozporuplná data Rubyho narození; v řidičském průkazu však měl uvedeno datum 25. března 1911.

Ruby, jeden z osmi sourozenců, měl v Chicagu problematické dětství a strávil nějaký čas v pěstounské péči. Nikdy nedokončil střední školu a léta se živil příležitostnými pracemi, mimo jiné jako podomní prodejce a překupník vstupenek.

Během druhé světové války sloužil v armádním letectvu a pracoval jako letecký mechanik na amerických základnách. Koncem 40. let se přestěhoval do Dallasu, kde se stal drobným podnikatelem ve světě nočních klubů a hazardních her. Na svém kontě měl také řadu zatčení za drobné přestupky.

Měl vazby na organizovaný zločin a pověst hochštaplera a vyhledávače publicity. Nikdy se neoženil.


Jackie Kennedy: Šíleně smutná nevěsta

Atentát na Kennedyho

Dne 22. listopadu 1963 jel prezident Kennedy se svou ženou Jacqueline spolu s texaským guvernérem Johnem Connalym a jeho manželkou v otevřené limuzíně v prezidentské koloně centrem Dallasu.

Když jejich vozidlo ve 12:30 hod. projíždělo kolem budovy Texas School Book Depository, Lee Harvey Oswald, který v budově začal pracovat měsíc přetím, údajně vypálil tři výstřely ze šestého patra a smrtelně zranil 46letého prezidenta a vážně zranil guvernéra Connallyho.

Kennedy byl o půl hodiny později v dallaské nemocnici Parkland Memorial Hospital prohlášen za mrtvého. Necelou hodinu po Kennedyho zastřelení zabil Oswald policistu J. D. Tippita, který ho vyslýchal na ulici poblíž dallaského činžovního domu, kde bydlel. Krátce nato policie Oswalda, rodáka z Louisiany a bývalého mariňáka, který nějaký čas žil i v Sovětském svazu, zatkla v kině.


Kennedyovi: Prokletí nejznámější americké rodiny

Jack Ruby zabil Lee Harveyho Oswalda

24. listopadu se shromáždil dav novinářů, policistů a kameramanů, aby sledoval, jak Oswalda přivádějí do suterénu dallaské městské věznice na cestě k čekajícímu autu, které ho mělo převézt do okresní věznice.

Když se spoutaný Oswald, doprovázený detektivy, objevil v davu, vyrazil vpřed Jack Ruby, podsaditý, plešatý, v tmavém obleku. Přibližně v 11:20 Ruby Oswalda smrtelně zranil jedinou ranou do břicha ze skrytého revolveru Colt Cobra ráže 38 mm. Útok, který v přímém přenosu sledovali Američané po celé zemi, zachytily televizní kamery.

Střelec, kterého policie srazila na zem, vykřikl: „Všichni mě znáte. Jsem Jack Ruby.“

Oswald byl převezen do Parklandské nemocnice, kde brzy zemřel při operaci. Ruby, obviněný z vraždy, tvrdil, že Oswalda zabil, aby se Jacqueline Kennedyová nemusela vrátit do Dallasu k soudnímu procesu.


John Kennedy Jr. (†38): Dvacet let od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

Odsouzení a smrt Jacka Rubyho

Během soudního procesu Jacka Rubyho bezplatně obhajoval významný kalifornský advokát Melvin Belli, který tvrdil, že psychomotorická epilepsie způsobila Rubyho duševní výpadek a podvědomé zastřelení Oswalda a že by se s ním kvůli tomuto stavu mělo zacházet shovívavě.

Nicméně 14. března 1964 porota po necelých dvou hodinách jednání shledala Rubyho vinným z vraždy se zlým úmyslem a odsoudila ho k trestu smrti na elektrickém křesle.

Belli vyjádřil nad rozsudkem rozhořčení a prohlásil, že Ruby, Žid, se stal obětí diskriminace. V říjnu 1966 texaský odvolací trestní soud rozsudek zrušil z důvodu nesprávného připuštění svědectví a skutečnosti, že Ruby nemohl v Dallasu v té době dostat spravedlivý proces kvůli nadměrné publicitě. Nový soudní proces se měl konat v únoru 1967 ve Wichita Falls v Texasu.

Dne 9. prosince 1966 byl však Ruby přijat do nemocnice Parkland (na stejném místě, kde zemřeli Kennedy a Oswald) se zápalem plic. Brzy poté mu byla diagnostikována rakovina plic. Dne 3. ledna 1967 zemřel ve věku 55 let na krevní sraženinu v plicích.


Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Jaký měl Jack Ruby motiv?

Někteří lidé chválili Jacka Rubyho jako hrdinu za to, že zabil údajného prezidentova vraha, zatímco jiní se domnívali, že Oswalda zavraždil, aby mu zabránil v odhalení většího spiknutí.

Ruby tvrdil, že jednal impulzivně ze žalu, a popíral, že by byl součástí jakéhokoli spiknutí. Byla navržena i další vysvětlení Rubyho činů, včetně toho, že chtěl být hrdinou, že byl pod vlivem léků na předpis a že měl finanční problémy, a tudíž neměl co ztratit.

Oficiální zpráva Warrenovy komise z roku 1964, kterou koncem listopadu 1963 zřídil prezident Lyndon Johnson, dospěla k závěru, že Oswald ani Ruby nebyli součástí většího spiknutí s cílem zavraždit Kennedyho.

Navzdory svým zdánlivě pevným závěrům však zpráva nedokázala umlčet konspirační teorie, které událost obklopovaly, a v roce 1979 došel sněmovní výbor pro atentáty ve své zprávě k závěru, že Kennedy byl „pravděpodobně zavražděn v důsledku spiknutí“, na němž se mohlo podílet více střelců.

Závěry výboru, stejně jako závěry Warrenovy komise, jsou stále zpochybňovány.


Zdroje informací: history.com a wikipedia.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ameriku neobjevil Kolumbus a Rockefeller nebyl nejbohatší aneb 7 zajímavých historických faktů

Ameriku neobjevil Kolumbus a Rockefeller nebyl nejbohatší aneb 7 zajímavých historických faktů

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 1. 2024 0:05

Myslíte si, že máte dějiny v malíčku? Bavil vás dějepis ve škole? Fakta o historii, která se učí ve…

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 3. 2023 0:05

Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…

Jak „silonky“ změnily svět

Jak „silonky“ změnily svět

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 3. 2023 0:05

Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2023 0:05

Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2023 0:05

Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…

Ženy ve starověkém Římě to neměly jednoduché

Ženy ve starověkém Římě to neměly jednoduché

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 3. 2023 0:05

Ať už svobodné nebo zotročené, hrály mnoho rolí: dcery, manželky a matky, císařovny, kněžky,…

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Po stopách internetu: Může za to Sputnik

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 1. 2023 0:05

Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…

Jak dlouho už se slaví Vánoce?

Jak dlouho už se slaví Vánoce?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 12. 2022 0:05

Historie vánočních svátků je dlouhá. V nejtemnějších zimních dnech se lidé v mnoha zemích od…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-