Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dovolená ve znamení babího léta
Shutterstock__2137749331
Volný čas / Cestování

Dovolená ve znamení babího léta

datum: 23. 9. 2022 16:20 autor: Markéta Vavřinová
Podzim už docela rázně nastoupil. Přesto není důvod, proč si ještě neužít dovolenou. Vyzkoušejte třeba putování karavanem po Česku i do zahraničí.

Kouzlo podzimního cestování

Cestování na podzim má své kouzlo. Příroda hýří všemi barvami, hojně navštěvovaná místa nejsou tak přeplněná davy turistů a bez kolon aut táhnoucích se k chorvatským hranicím jste za pár hodin nejen v sousedním Rakousku, ale klidně i ve Slovinsku nebo v italských Benátkách. Láká vás strávit podzim v teple, nebo si chcete udělat s rodinou roadtrip po nejkrásnějších místech v Česku?

Zážitků můžete mít nespočet. Od degustace vína v samém srdci Moravy přes návštěvu Svatováclavských slavností až po různá sportovní vyžití. Co tak zkusit nejlépe všechny najednou?


7 důvodů, proč letos vyměnit hotel za obytňák

Kde a za kolik si půjčit karavan?

Kromě klasických půjčoven aut jsou tu i webové portály, na kterých narazíte na velké množství vozů nejen od půjčoven, ale i od soukromých majitelů, kteří tomuto koníčku propadli natolik, že si pořídili vlastní dům na kolech, jenž v době nepoužívání pronajímají. Největší nabídkou v Česku disponuje webová platforma campiri.com, která má ve svém portfoliu přes 650 aut všech typů vhodných pro rodiny i páry.

A jak je to s cenou po letní sezóně? Za noc ve čtyřmístném obytňáku zaplatíte v průměru 3 000 Kč. Zatímco taková vestavba Clever Vans vás vyjde i na 2 290 Kč, oblíbený typ Adria Matrix pořídíte okolo 3 100 Kč. Pokud tedy pojedete se čtyřčlennou rodinou na prodloužený víkend od čtvrtku do neděle, počítejte s částkou do 15 tisíc. V říjnu jsou pak ceny pronájmů ještě příznivější, a to zhruba o 10 %. Jak ale potvrzuje spoluzakladatel Campiri.com Lukáš Janoušek, zážitek je to k nezaplacení.


Nasedněte do obytňáku a vydejte se vstříc novému dobrodružství!

Parkovat nelze všude

Obytňák čeká na vyzvednutí a vy přemýšlíte, zda složíte hlavu uprostřed louky, v kempu nebo na Stellplatzech, tedy karavanových stání? Parkovat se rozhodně nedá všude, pravidla se liší podle jednotlivých zemí, což je třeba si ověřit, než se vydáte na cestu.

Zatímco u nás je kempování na divoko povolené, tedy vyjma soukromých pozemků, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů, složitější je to v Německu i Rakousku, kde je nocování na veřejných prostranstvích zakázáno pod pohrůžkou vysoké pokuty.


4 tipy na výlety po Česku

Ani na Slovensku nebo ve Slovinsku nedoporučujeme přespávat ve volné přírodě. Najdou se ale i světlé výjimky. V Rakousku například ve spolkových zemích Horní Rakousko, Štýrsko či Vorarlbersko, kde je takový typ nocování možný. Tolerantní jsou i v Polsku, kde je volné kempování mimo národní parky a přírodní rezervace také povoleno.

Pokud ale s cestováním teprve začínáte, doporučujeme přiklonit se ke Stellplatzům, případně kempům.Stellplatzy jsou místa vyhrazená obytným vozům a karavanům, kde nechybí přípojka na elektřinu a vodu i výlevka odpadní vody a chemického WC. Poradí vám například portál dokempu.cz.


Udělejte knize pěknou dovolenou!

Plánování je základ

Víme, že největším benefitem cestování v pojízdném hotelu je právě svoboda a nezávislost. Ruku na srdce, pokud se vydáte někam na čtyři a více dní, doporučujeme si trasu alespoň částečně promyslet. Jednak proto, že minimálně jednou za týden bude nutné vylít obsah WC, případně doplnit vodu, ale také proto, abyste nemuseli nocovat na dálničních odpočívadlech nebo benzínkách. Na rozdíl od osobního auta myslete i na nižší rychlost.

Na paměti musíte mít i celkovou velikost auta. Zejména pak jeho výšku. Zatímco řidiči osobních aut nemusí věnovat velkou pozornost dopravním značkám zakazujícím vjezd vozidel vyšších nebo širších, než je uvedená mez, u karavanů a obytných vozů jsou tato značení velmi zásadní – především v podzemních garážích nebo u železničních podjezdů.

Šířka vozu zase může způsobit komplikace ve zúžených levých pruzích na dálnicích. Abyste mohli řídit karavan s řidičákem skupiny B, musíte si vystačit s vozem do 3,5 tuny. K dispozici tak máte dostatečných více než 500 kilogramů pro doložnost posádky a vybavení, jako jsou jízdní kola, paddleboardy i jiné osobní věci.


Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

Roadtrip po Česku 

Liberecko nabízí spoustu vyžití všeho druhu. Dobrým výchozím bodem je Autocamp Sedmihorky u Turnova. Pro děti je tu připravená dětská herna Mlýn. V rámci dovolené určitě navštivte také skalní města v Českém ráji, zámek Sychrov nebo rozhledny Kopanina, Štěpánka či Bramber v okolí Jablonce nad Nisou. Pokud budete v blízkosti zámku Svijany, 28. září si tady pro vás připravili celodenní program spojený se Svatováclavskými slavnostmi.

Z Libereckého kraje se vydejte do středu republiky. V okolí malebného Kokořínska zde najdete Letovisko Harasov, ze kterého budou jásat všichni nadšení sportovci. Vyjde-li vám počasí, můžete si v kempu půjčit pramice nebo paddleboardy. Kromě toho tady mají také půjčovnu a servis elektrokol nebo horských kol.


Hurá na Šumavu!

I po svých můžete prozkoumat zdejší krajinu a udělat si výlet po červené stezce takzvanou Máchovou cestou. I dobrodruzi si přijdou na své. Přímo u jezera se nacházejí pískovcové lezecké stěny. Pro milovníky historie je zase hrad Kokořín otevřený nejen celé září mimo pondělky, ale o víkendech ještě i v říjnu.

Úžasnou dovolenou můžete strávit na jihu Moravy, kde si vedle velkého množství výletů a sportovních aktivit pochutnáte také na zdejším víně. Hledáte klidný úkryt přímo ve vinařské oblasti? Vsaďte na stellplatz Velké Bílovice nebo Vinařství San Marco v Mutěnicích nedaleko Lednice. Bude to ideální výchozí bod pro poznávání novomlýnských nádrží, Mikulova nebo Lednicko-valtického areálu.


6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

Výlet do Rakouska

Z jižní Moravy je to do Rakouska „coby kamenem dohodil“, a tak si výlet můžete prodloužit až k našemu jižnímu sousedovi. Cestování karavanem je tady snadné. Najdete tu mnoho kempů i Stellplatzů k parkování na překrásných místech. A nejen to, i samotná cesta do vybraného cíle vás překvapí ohromujícími výhledy na luční louky, nádherná jezera i tyčící se vrcholky hor. Nezapomeňte si však pořídit rakouskou dálniční známku, které jsou zde povinné.

Pokud si chcete vyzkoušet kempování na divoko, nevynechte cestou Horní Rakousko, Štýrsko či Vorarlbersko. V ostatních částech Rakouska je kempování ve volné přírodě zakázáno. Máme pro vás ale tip na krásný kemp kousek za Salzburgem s názvem Grubhof. Ten je díky svým wellness službám a programům pro děti považován za jeden z nejlepších kempů nejen v Rakousku, ale dokonce i v celé Evropě.


Vydejte se k sousedům do Rakouska – autem a bez stresu

Po cestě byste samozřejmě neměli vynechat ani hlavní město. Nejlepším místem pro návštěvu Vídně je Donaupark Camping Klosterneuburg. Je to areál na vídeňském předměstí ve vinařské obci. Takže ačkoliv budete blízko metropole, jedním krokem jste v okamžiku u vinic a večer si zde můžete dopřát skleničku vyhlášeného bílého vína odrůdy Chardonnay klidně rovnou z obytňáku.


Made in Viena aneb 10 věcí, které pocházejí z Vídně

Kombinace letadla a obytňáku

Jiné dobrodružství nabízí Invia. To začíná a končí ve španělském městě Málaga, které si společnost Campiri vybrala jako sídlo své španělské pobočky. Sem klienti přiletí a také si tu převezmou předem vybraný typ obytného vozu nebo karavanu. Dovolená může trvat 7, 11 nebo 14 dní. Vybrat si pak lze ze tří různých tras, které vedou přes jih Španělska, Portugalsko i Gibraltar.

Sedmidenní trasa vede z Málagy po pobřeží Costa del Sol až na Gibraltar a zpátky přes vnitrozemí Andalusie. Pokud vyrazíte na 11 dní, uvidíte tři nejznámější části španělského pobřeží, tedy Costa del Sol, Costa Tropical a Costa de Almeria. Čtrnáctidenní trasa vede až do portugalského Algarve za nejzazším jihozápadním výběžkem Evropy na Mys svatého Vincence. Vždy si ale užijete pláže, hory, města i zapadlé vesničky.

Cestu přizpůsobit osobním preferencím. Stačí prodejci agentury Invia sdělit, zda chcete svoji cestu zaměřit například na poznávání historických památek, nebo naopak na pobyt v přírodě, či zařadit více odlehlých pláží. 


Zdroje informací: invia.cz, campiri.com a dokempu.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Chystáte se autem do Chorvatska?

Chystáte se autem do Chorvatska?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 6. 2024 0:05

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu…

6 tipů na výlety po celém Česku

6 tipů na výlety po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 6. 2024 0:05

Prázdniny se blíží, a s nimi i čas, kdy rodiče přemýšlí, jak své děti zabavit. Zásoba výletů, které…

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová