Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dovolená v Tatrách nezklame
Pixabay
Volný čas / Cestování

Dovolená v Tatrách nezklame

datum: 9. 7. 2020 15:00 autor: -vls-
Vydejte se na dovolenou k našim východním sousedům! Slovensko láká především na překrásné Tatry.

Pojďme se společně podívat, jaké výlety se po horách dají podniknout. Pro Čechy má navíc pobyt v Tatrách jednu velkou výhodu, a tou je absence jazykové bariéry. Dostupnost Tater také není úplně k zahození – jak cenová tak i z hlediska vzdálenosti.

Vzhůru do Popradu! 

Poprad má ideální polohu z hlediska podnikání výletů do všech stran. Oblíbené výletní cíle jako Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské pleso jsou vzdálené maximálně 30 kilometrů. Jižně od Popradu se pak nachází národní park Slovenský ráj určený zejména pro pěší turistiku. Vzhledem k tomu, že je Poprad třetím největším městem východního Slovenska, najdeme tu velké množství kaváren a restaurací, nemusíte tak mít strach, že byste na dovolené strádali hlady.

Dobrou polohu na výlety láká také Liptovský Mikuláš, kde návštěvníci zažijí každý pátek divadelní večery. Kousek od města se navíc nachází vodní nádrž Liptovská Mara, která je oblíbeným cílem milovníků vodních sportů a rájem rybářů. Pro ty, kteří chtějí pocítit léčivou sílu minerálních vod, je v okolí několik termálních koupališť – Bešeňová nebo Lúčky.

Liptovský Mikuláš láká i na akvapark

V Liptovském Mikuláši se nachází mimo jiné oblíbený areál vodní zábavy Tatralandia, jehož součástí je i Surf Waves Tatralandia, kde si můžete vyzkoušet surfování na divokých vlnách. Během letní sezóny si na své přijdou malí i velcí ve 14 bazénech s mořskou, termální i čirou vodou.

Nudit se určitě nebudete díky 28 tobogánům a skluzavkám, atrakcím, celodennímu programu s animačním týmem či letním eventům. Ceny vstupenek závisí na době koupi, pokud je koupíte více než 3 dny dopředu on-line, získáte nejvýhodnější cenu. Jednodenní vstupné vyjde tak na 22 € pro dospělého a 16 € pro děti, při koupi na místě si připlatíte 5 € vstupenky pro dospělého a 4 € u dětských vstupenek.

Předražené hotely určitě nečekejte

Slovenské Tatry nejsou zrovna předraženou destinací, a tak je možné pořídit pokoj na týden klidně i v přepočtu pod tři tisíce korun pro dvě osoby. Najdou se ale i výjimky, tím nejluxusnějším možným místem pro pobyt v Tatrách je Grand Hotel Kempinski, který stojí na břehu Štrbského jezera. Jde o luxusní hotel, kde je přímo z hotelových pokojů exkluzivní výhled na tatranské štíty.

Naopak jednou z nejlevnějších možností je ubytování ve vysokohorských chatách, kde přespíte ve společných noclehárnách. Cena za ubytování se pohybuje průměrně kolem 20 €/osobu, přičemž děti platí přibližně polovinu. V sezoně se vyplatí rezervace ubytování předem, některé chaty vyžadují platbu zálohy.

Za dobrým jídlem

Nespornou cenovou výhodou Slovenska si můžete potvrdit i při návštěvě restaurací. Slovenská kuchyně je navíc skvělá, klasiku jako slovenské halušky určitě nesmíte vynechat!

Najdete tu ale i podniky s mezinárodní kuchyní, výborné jsou třeba burgery z restaurace Restart Burger (najdete ji v Popradu i Liptovském Mikuláši) nebo Pivný Dom Dobré Časy (Poprad). Vysokohorské chaty nabízejí samozřejmě i stravování; ceny za teplé jídlo jsou přibližně 5-7 € , polévka 3 €, pivo 2 €, čaj 1,50 €, snídaně 5-8 €.

Pitná voda není vždy k dispozici zdarma, a tak doporučujeme si na pořádnou túru vzít s sebou i dost tekutin.

Štrbské pleso a vodopády

Kolem Štrbského plesa si udělejte nenáročnou procházku, kterou bez problémů zvládnou děti i starší lidé. Štrbské pleso je navíc výchozím bodem lanovky na Solisko, jeden z nejnižších a nejsnáze dostupných vrchů ve Vysokých Tatrách. Pokud máte více času, určitě si půjčte člun. Naskytne se vám unikátní pohled na Tatry a chvilku relaxu vám navodí klidná hladina plesa.

Po asi jeden a půl hodinové túře ze Štrbského Plesa po žluté turistické značce se dostanete k vodopádu Skok. Vodopád, který teče z výšky 25 metrů, je přístupný celoročně. Vede k němu nenáročná cesta, kterou zvládnou i děti a starší lidé. Během cesty Mlynickou dolinou se vám naskytnou nádherné výhledy. Zpět se můžete vrátit toutéž trasou nebo pořádní turisté můžou pokračovat po žluté značce přes vodopád pomocí řetězů až k Bystré lávce a přes ni až do Furkotské doliny, z lehké túry se však stane celodenní náročnější túra.

Na točené pivo na Rysy

Rysy jsou nejvyšším turisticky přístupným vrcholem Slovenska. Chcete-li se pokochat dech beroucím výhledem z vrcholu Rysy i z dalších míst trasy, počítejte s celodenní túrou, která zabere něco málo přes 8 hodin. Vydejte se přes Popradské pleso do Mengusovské doliny a odtud k Chatě pod Rysy. Ta je mimochodem ideálním místem k občerstvení. Chata je také jednou z těch, kde se dá přenocovat. A co víc? Je to nejvýše položené místo v Tatrách, kde si můžete dát točené pivo.

Pozor ale, výstup k chatě vede přes několik skalních ploten, kde se musíte přidržovat řetězů. Nad chatou na vás pak čekají sněhová pole, kde je třeba postupovat opatrně. Vystoupat je možné skoro do 2500 metrů nad mořem a pokochat se výhledem na Gerlachovský štít a další vrcholky.

Z Tatranské Lomnice na Gerlachovku i Lomnický štít

Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater, jehož zdolání je dovoleno pouze s horským průvodcem, je Gerlachovský štít s výškou 2 655 metrů. Turisty nejvyhledávanějším vrcholem je ale Lomnický štít, který se vypíná do výšky 2 634 metrů. Pokud zrovna neholdujete horským výšlapům, můžete si pomoct lanovkou, ta vede z Tatranské Lomnici až na samotný vrchol.

Na Lomnický štít a zpátky se podíváte za 23 €. V Tatranské Lomnici můžete také využít bobovou dráhu, jednou se můžete svézt již od 5 €.

Objevte Slovenský ráj

Slovenský ráj je spletité bludiště plné hlubokých, úzkých roklin a vysokých vodopádů. Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.

Skoro všechny rokliny ve Slovenském ráji jsou jednosměrné a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů. Na túry je vhodné obout kvalitní nepromokavé boty, nebo se už předem smířit s několika hodinami strávenými v mokrých, studených botách.

Překrásné vodopády

Většina roklin se nachází v severní části Slovenského ráje. Nejnavštěvovanější z nich je roklina Suchá Belá s Misovými vodopády, Okienkovým a Korytovým vodopádem. Suchá Belá je velmi dobře přístupná z turistického střediska Podlesok poblíž Hrabušic.

Jižně odtud najdete roklinu Piecky s pověstným Velkým vodopádem, který padá z 13 metrů vysoké skalní stěny, která tu zcela přehrazuje cestu údolím. Pokračovat se dá jen díky dlouhému žebříku, který vede podél vodopádu. Výš v roklině vás čeká ještě jeden dlouhý žebřík, za kterým se budete muset protáhnout oknem ve skále. Tak získal jméno další místní vodopád – Okienkový vodopád. Milovníky ferrat určitě potěší ferrata HZS Kysel. Je to náročná cesta, pro jejíž překonání je nutné se jistit takzvaným ferratovým setem a použít helmu.


Tip: Jak se do Tater dostat a jak s tam pohybovat?

Kromě automobilu je zde velmi výhodné dopravní spojení autobusy FlixBus z Brna, Prahy nebo Plzně do Popradu i Liptovského Mikuláše. Jízdenku na autobus mezi Prahou a Popradem pořídíte již od 319 Kč, zatímco za cestu vlakem necháte minimálně 828 Kč za jednu osobu. Výhodu autobusu je určitě i fakt, že máte po celou cestu k dispozici toaletu, extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru.

V samotných Tatrách člověk nepotřebuje žádný dopravní prostředek, všude se dá pohodlně dostat horskou tramvají – električkou. Bohužel od 6. července električku nahradí výlukové autobusy. Od příštího roku by totiž měly být samotné električky na dobro vyměněny za modernější elektrické tramvaje. Trasa tramvaje začíná v Popradu a pokračuje přes Tatranskou Lomnici, Starý i Nový Smokovec až do osady Štrbské Pleso.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

6 tipů na letní dovolenou v Turecku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 3. 2023 0:05

Víte, že Turecko bude hitem léta 2023? Zájem raketově roste!

Do Vídně za pandami

Do Vídně za pandami

Autor: -vls-, Datum: 15. 3. 2023 17:00

Přesně před dvaceti lety, v polovině března 2003, se vídeňský Schönbrunn zařadil mezi pár desítek…

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

7 tipů na top lyžařské areály v Čechách

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 2. 2023 0:05

Zima se vrátila! Krkonoše a zdejší lyžařské areály nabízí vysoký standard služeb, který snese…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

Nejromantičtější místa na světě

Nejromantičtější místa na světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 2. 2023 0:05

Pokud Češi tráví den svatého Valentýna v zahraničí, nejčastěji je najdete v celoročně oblíbeném…

Dovolená podle horoskopu

Dovolená podle horoskopu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 1. 2023 0:05

Vysněná místa pobytu pro vás vybírala slavná věštkyně a astroložka Inbaal Honigmanová, která se…

5 míst, kam v zimě za teplem

5 míst, kam v zimě za teplem

Autor: -vls-, Datum: 10. 1. 2023 15:00

Přestože se přelom roku nesl ve znamení vysokých teplot, a dokonce padaly teplotní rekordy, ta…

Kam na lyžovačku?

Kam na lyžovačku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2023 13:30

Vyražte na Dolní Moravu! Horský resort Dolní Morava jako jediné lyžařské středisko na Moravě stále…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-