Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?
Pixabay, Alexas
Životní styl / Zdraví

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

datum: 29. 6. 2022 15:00 autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE
Abychom si zaslouženou dovolenou mohli co nejlépe užít, měli bychom být připraveni i na nejrůznější zdravotní komplikace, které nás během ní mohou potkat. Základem je dobře vybavená lékárnička. Co všechno by měla obsahovat?

Co užíváte pravidelně

Ať už se chystáme objevovat krásy Čech a Moravy, nebo vyrážíme do zahraničí, nesmíme zapomenout na dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváme, včetně několika rezervních dávek pro případ, že by se dovolená z nečekaných důvodů protáhla.


Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Důležité je myslet nejen na množství léčiva, ale také na podmínky jeho skladování. „Některé léčivé přípravky vyžadují přechovávání v lednici, jiným třeba nesvědčí vlhko nebo sluneční paprsky. Vždy bychom si proto měli přečíst příbalový leták a v případě nejasností se spojit se svým praktickým lékařem nebo ošetřujícím specialistou, eventuálně lékárníkem, kteří nám poradí, jak s lékem nakládat, abychom nenarušili jeho účinnost,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mazylkinová.

Nenechte se zaskočit

  • Nevolnost z pohybu Během samotné cesty do cílové destinace nás může potrápit nevolnost z pohybu. Ke kinetóze, jak se tento stav odborně nazývá, je náchylná přibližně třetina lidí. Pokud nás kinetóza už někdy postihla nebo se chystáme cestovat méně obvyklým dopravním prostředkem, měli bychom se vybavit volně prodejnými léky nebo žvýkačkami proti nevolnosti.
  • Zácpa či průjem Změna jídelníčku a prostředí se mohou projevit průjmy nebo naopak zácpou. Průjmy způsobené virózou nebo dietní chybou mívají dramatický průběh, ale obvykle rychle odezní. Léčbu urychlíme užitím aktivního uhlí nebo léky proti průjmu na bázi jílů. Kombinace horkého počasí a průjmu může vést k velkým ztrátám tekutin a minerálů, v lékárničce by proto neměl chybět ani rehydratační roztok. Pro případ zácpy bychom se měli vybavit šetrným projímadlem.
  • Alergie Ochutnávání nových pokrmů může být nejen zdrojem gurmánských zážitků, ale také příčinou nečekané alergické reakce – stejně jako pyly rostlin, které se v našem dovolenkovém ráji vyskytují. Důležitou součástí našeho medicínského vybavení jsou proto léky ze skupiny antihistaminik, která pomohou příznaky alergie zmírnit. Antihistaminika jsou dostupná nejen jako tablety, ale také ve formě mastí, kterými můžeme utlumit kožní projevy alergie, a očních kapek pro úlevu při alergickém zánětu spojivek.
  • Kousnutí hmyzem Zapomínat bychom neměli ani na riziko kousnutí hmyzem, kdy kromě alergické reakce hrozí i přenos nebezpečných onemocnění. Kromě zakoupení repelentů bychom měli zvážit i včasné očkování proti nemocem, kterým vakcinace může účinně zabránit – především proti klíšťové encefalitidě.

5 záludných letních nástrah

Ochrana před sluníčkem

Sluneční paprsky mají spoustu blahodárných účinků: ovlivňují tvorbu vitaminu D i hormonu serotoninu, který je nezbytný pro udržení dobré nálady. Platí ale, že bychom se slunci nikdy neměli vystavovat bez opalovacího krému. Výši ochranného faktoru vybíráme podle takzvaného fototypu, který se určuje podle přirozeného odstínu naší pokožky, barvy vlasů a očí.

„Obecně platí, že čím světlejší pleť a vlasy máme, tím vyšší by měl být ochranný faktor. Tmavším typům může poskytnout dostatečnou ochranu i faktor 20, lidé s nejsvětlejší pokožkou by měli sáhnout po přípravcích s faktorem 50. Při nedostatečné ochraně pokožky může dojít k tvorbě zhoubných kožních nádorů,“ říká hlavní lékařka zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE MUDr. Ludmila Mazylkinová.


3 rady, jak zvládnout opalování

Pro případ, že bychom se přece jen spálili, doporučuje přibalit sprej nebo gel obsahující panthenol, který pomůže zklidnit sluncem podrážděnou pokožku.

Sluneční záření není nebezpečné jen pro kůži. Chránit bychom si před ním měli i zrak. Kvalitní sluneční brýle jsou samozřejmostí, po ruce bychom ale měli mít také oční kapky na zvlhčení očí. Při jejich pořizování bychom neměli zapomenout ani na zvýšené riziko očních infekcí a doplnit je také o kapky s antiseptickým účinkem.

Potíže, které hrozí kdekoli

K nejčastějším obtížím vůbec patří bolesti a horečka. Úlevu nám v obou případech přinesou léky s obsahem ibuprofenu nebo paralenu.

„Vždy bychom ale měli mít na paměti, že bolest a horečka jsou pouze příznaky konkrétního onemocnění, eventuálně úpalu či úžehu. Pokud léky nezaberou nebo potíže do dvou dnů neustoupí, měli bychom kontaktovat lékaře. Samozřejmě je ale nutné zvažovat i ostatní okolnosti a brát v úvahu i věkovou kategorii nemocného. U dětí a seniorů se zdravotní stav může rychleji zhoršit než u jinak zdravých mladých jedinců,“ upozorňuje MUDr. Mazylkinová.


7 letních pohrom pro oči

Připraveni bychom měli být také na běžné respirační virózy, které hrozí v podstatě po celý rok. Od bolesti v krku pomohou volně prodejné antiseptické spreje, od ucpaného nosu nosní kapky, ideálně s obsahem mořské vody. S sebou bychom měli mít také přípravky k léčbě suchého i vlhkého kašle.

Nezbytnou součást lékárničky tvoří také vybavení pro případ úrazu: dezinfekční přípravek, náplasti včetně voděodolných, obvaz, obinadlo, nůžky, pinzeta a přípravek na podporu hojení ran, nejlépe s antiseptickým účinkem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Lupénka pod kontrolou

Lupénka pod kontrolou

Autor: -an-, Datum: 27. 10. 2022 16:10

29. 10. je Světovým dnem lupénky, jehož letošním tématem je duševní zdraví. Lupénka je onemocnění…