Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?
Pixabay, Alexas
Životní styl / Zdraví

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

datum: 29. 6. 2022 15:00 autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE
Abychom si zaslouženou dovolenou mohli co nejlépe užít, měli bychom být připraveni i na nejrůznější zdravotní komplikace, které nás během ní mohou potkat. Základem je dobře vybavená lékárnička. Co všechno by měla obsahovat?

Co užíváte pravidelně

Ať už se chystáme objevovat krásy Čech a Moravy, nebo vyrážíme do zahraničí, nesmíme zapomenout na dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváme, včetně několika rezervních dávek pro případ, že by se dovolená z nečekaných důvodů protáhla.


Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Důležité je myslet nejen na množství léčiva, ale také na podmínky jeho skladování. „Některé léčivé přípravky vyžadují přechovávání v lednici, jiným třeba nesvědčí vlhko nebo sluneční paprsky. Vždy bychom si proto měli přečíst příbalový leták a v případě nejasností se spojit se svým praktickým lékařem nebo ošetřujícím specialistou, eventuálně lékárníkem, kteří nám poradí, jak s lékem nakládat, abychom nenarušili jeho účinnost,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mazylkinová.

Nenechte se zaskočit

  • Nevolnost z pohybu Během samotné cesty do cílové destinace nás může potrápit nevolnost z pohybu. Ke kinetóze, jak se tento stav odborně nazývá, je náchylná přibližně třetina lidí. Pokud nás kinetóza už někdy postihla nebo se chystáme cestovat méně obvyklým dopravním prostředkem, měli bychom se vybavit volně prodejnými léky nebo žvýkačkami proti nevolnosti.
  • Zácpa či průjem Změna jídelníčku a prostředí se mohou projevit průjmy nebo naopak zácpou. Průjmy způsobené virózou nebo dietní chybou mívají dramatický průběh, ale obvykle rychle odezní. Léčbu urychlíme užitím aktivního uhlí nebo léky proti průjmu na bázi jílů. Kombinace horkého počasí a průjmu může vést k velkým ztrátám tekutin a minerálů, v lékárničce by proto neměl chybět ani rehydratační roztok. Pro případ zácpy bychom se měli vybavit šetrným projímadlem.
  • Alergie Ochutnávání nových pokrmů může být nejen zdrojem gurmánských zážitků, ale také příčinou nečekané alergické reakce – stejně jako pyly rostlin, které se v našem dovolenkovém ráji vyskytují. Důležitou součástí našeho medicínského vybavení jsou proto léky ze skupiny antihistaminik, která pomohou příznaky alergie zmírnit. Antihistaminika jsou dostupná nejen jako tablety, ale také ve formě mastí, kterými můžeme utlumit kožní projevy alergie, a očních kapek pro úlevu při alergickém zánětu spojivek.
  • Kousnutí hmyzem Zapomínat bychom neměli ani na riziko kousnutí hmyzem, kdy kromě alergické reakce hrozí i přenos nebezpečných onemocnění. Kromě zakoupení repelentů bychom měli zvážit i včasné očkování proti nemocem, kterým vakcinace může účinně zabránit – především proti klíšťové encefalitidě.

5 záludných letních nástrah

Ochrana před sluníčkem

Sluneční paprsky mají spoustu blahodárných účinků: ovlivňují tvorbu vitaminu D i hormonu serotoninu, který je nezbytný pro udržení dobré nálady. Platí ale, že bychom se slunci nikdy neměli vystavovat bez opalovacího krému. Výši ochranného faktoru vybíráme podle takzvaného fototypu, který se určuje podle přirozeného odstínu naší pokožky, barvy vlasů a očí.

„Obecně platí, že čím světlejší pleť a vlasy máme, tím vyšší by měl být ochranný faktor. Tmavším typům může poskytnout dostatečnou ochranu i faktor 20, lidé s nejsvětlejší pokožkou by měli sáhnout po přípravcích s faktorem 50. Při nedostatečné ochraně pokožky může dojít k tvorbě zhoubných kožních nádorů,“ říká hlavní lékařka zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE MUDr. Ludmila Mazylkinová.


3 rady, jak zvládnout opalování

Pro případ, že bychom se přece jen spálili, doporučuje přibalit sprej nebo gel obsahující panthenol, který pomůže zklidnit sluncem podrážděnou pokožku.

Sluneční záření není nebezpečné jen pro kůži. Chránit bychom si před ním měli i zrak. Kvalitní sluneční brýle jsou samozřejmostí, po ruce bychom ale měli mít také oční kapky na zvlhčení očí. Při jejich pořizování bychom neměli zapomenout ani na zvýšené riziko očních infekcí a doplnit je také o kapky s antiseptickým účinkem.

Potíže, které hrozí kdekoli

K nejčastějším obtížím vůbec patří bolesti a horečka. Úlevu nám v obou případech přinesou léky s obsahem ibuprofenu nebo paralenu.

„Vždy bychom ale měli mít na paměti, že bolest a horečka jsou pouze příznaky konkrétního onemocnění, eventuálně úpalu či úžehu. Pokud léky nezaberou nebo potíže do dvou dnů neustoupí, měli bychom kontaktovat lékaře. Samozřejmě je ale nutné zvažovat i ostatní okolnosti a brát v úvahu i věkovou kategorii nemocného. U dětí a seniorů se zdravotní stav může rychleji zhoršit než u jinak zdravých mladých jedinců,“ upozorňuje MUDr. Mazylkinová.


7 letních pohrom pro oči

Připraveni bychom měli být také na běžné respirační virózy, které hrozí v podstatě po celý rok. Od bolesti v krku pomohou volně prodejné antiseptické spreje, od ucpaného nosu nosní kapky, ideálně s obsahem mořské vody. S sebou bychom měli mít také přípravky k léčbě suchého i vlhkého kašle.

Nezbytnou součást lékárničky tvoří také vybavení pro případ úrazu: dezinfekční přípravek, náplasti včetně voděodolných, obvaz, obinadlo, nůžky, pinzeta a přípravek na podporu hojení ran, nejlépe s antiseptickým účinkem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Co má obsahovat prázdninová lékárnička?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 7. 2024 0:05

Právě přichází všemi očekávané období léta a s ním spojený čas prázdnin a dovolených. Všichni už se…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Zajímavosti o dětském zraku

Zajímavosti o dětském zraku

Autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo, Datum: 30. 6. 2024 0:05

Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit…

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-