Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku
vinazmoravyvinazcech.cz
Volný čas / Tipy pro volný čas

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

datum: 13. 9. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě. I díky tomu je zde nespočet lákavých cílů vinařské turistiky. Jak se v nich vyznat a kde začít? Třeba tím úplně nejzákladnějším – návštěvou a poznáváním zdejších vinařských obcí. To ony a jejich obyvatelé stojí za utvářením a rázem krajiny vinohradů a místní vinařské kultury.

Velkopavlovicko patří mezi naše nejprosluněnější regiony, takže jeho návštěva může často působit jako výlet do země na jih od Alp. Všude se zde ale nalévá skvělé moravské víno a konají se zde nám blízké vinařské akce, ať už jsou to vinobraní, košty, nebo hody a jiné slavnosti.

Přinášíme vám 6 tipů, kterými by se dalo začít poznávat vinařské obce, i když jich je jen na Velkopavlovicku na sedmdesát.

1. Velké Pavlovice

Velké Pavlovice jsou jednou z nejvýznamnějších a zároveň také nejznámějších vinařských obcí na Moravě. Zajímavostí, která při návštěvě Velkých Pavlovic budí nejvíce pozornosti, jsou tzv. Opilé sklepy.

Tyto trochu atypické stavby vznikly s cílem poutat pozornost. Postaveny byly v roce 2012, a jde tedy o moderní stavby, které slouží převážně pro ubytování. Tato uměle vytvořená sklepní ulička se stala vyhledávaným cílem turistů i vycházek místních občanů. Víno se přímo zde sice nevyrábí, ale ve Velkých Pavlovicích je řada sklepů, kde je možné u vína posedět.

Kromě sklepů zde stojí určitě za návštěvu také Šlechtitelská stanice vinařská, kde byly vyšlechtěny mnohé oblíbené odrůdy révy vinné, jako je André, Aurelius a hlavně Pálava. Mezi vinicemi se nachází rozhledna Slunečná připomínající keř révy vinné a zapomenout také nesmíme na Vinné sklepy Františka Lotrinského, nejstarší historické sklepy vyhloubené více než před 250 lety.


2. Velké Bílovice

Největší vinařskou obcí regionu, ale i celé České republiky jsou Velké Bílovice. S více než tisíci vinaři jde o opravdový unikát. Není známo, jestli zde někdo dokázal ochutnat všechna vína, ale vybrat si to své zvládne každý. 

Réva vinná se zde pěstuje od pradávna a i dnes tu najdeme bezmála 750 ha vinic. Téměř ke každé bílovické domácnosti totiž patří nějaký vinohrad nebo vinný sklep.

Konají se zde také oblíbené akce typu otevřené sklepy, během které vinaři v obci najednou otevřou své sklepy a milovníci vína chodí po obci a ochutnávají a ochutnávají. K tomu je připraveno mnoho dobrého jídla, často hraje muzika a celé se to nese ve velmi příjemné atmosféře.


3. Zaječí

Menší, nikoliv však méně zajímavá a známá, je vinařská obec Zaječí. Nachází se zde známé Vinařství U Kapličky, v jehož prostorách a okolí se natáčely filmy z vinařského prostředí Bobule a seriál Vinaři.

Naproti tomuto dnes již vinařskému komplexu lze posedět, odpočinout si a pokochat se výhledem na vinice z terasy vinného baru vinařství Vajbar. V neposlední řadě pak stojí za zmínku vinařství Nosreti, které je zajímavé svou moderní architekturou a milovníci vína zde mohou získat neoficiální vinný doktorát, tedy absolvovat kurz o víně.


4. Čejkovice

Obec Čejkovice je známá a zajímavá zejména svým spojením s členy řádu templářských rytířů. Ti zde začali systematicky pěstovat révu vinnou a postavili gotickou tvrz s rozsáhlými sklepy, které patří k největším sklepním komplexům v republice.

Jsou běžně přístupné veřejnosti, takže je možné si je prohlédnout a místní víno zde i ochutnat. Raritou je pak největší láhev na víno v Česku, 2 metry vysoká s objemem 200 litrů a průměrem 0,5 metru. V Čejkovicích prožil část dětství zakladatel Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk, jinak rodák z nedalekého Hodonína. V domku, kde rodina bydlela, je malé muzeum.


5. Vrbice

Vrbice jsou jednou z nejvýše položených obcí na Velkopavlovicku, v samém srdci Modrých Hor. Zajímavé jsou pak ale zejména svými sklepy, které mají charakteristický styl, nelze je tak přehlédnout a určitě stojí minimálně za zhlédnutí.

Uspořádány jsou na pěti terasách u kostela sv. Jiljí, jehož věž je vidět z dálky i několika kilometrů a slouží jako ideální navigační bod. Na výzdobě čelních stěn sklepů, které se tu začaly kopat již na přelomu 18. a 19. století, se často uplatňují dva druhy kamene, kombinované s cihlami a hlavní zvláštností jsou jejich gotické lomené oblouky.


6. Bořetice

Tato vinařská obec poblíž Velkých Pavlovic je zajímavá zejména tím, že zde byla založena Svobodná spolková republika Kraví Hora. Ta je sice recesistická, čistě vinařská, ale i tak je to jediná republika svého druhu na světě.

Vznikla a slouží zejména k propagaci vína a vinařství v Bořeticích a přilehlému okolí. Jako správná republika má svou vládu, vlajku, hymnu a vydala i své pasy a známky atd., a stala se tak oblíbeným a často vyhledávaným cílem vinařské turistiky. Konají se zde každoročně různé vinařské akce a hlavně je tu všude dobré místní víno k ochutnání.


Zdroj informací a fotek: Vína z Moravy, vína z Čech


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

5 tipů, kde v Praze bruslit

5 tipů, kde v Praze bruslit

Autor: -red-, Datum: 21. 12. 2023 9:59

Ačkoli se zpočátku prosince zima přihlásila mrazivě, nyní to venku vypadá spíše na jarní teploty.…

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2023 0:05

Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy.…

Kreativní podzim pro celou rodinu

Kreativní podzim pro celou rodinu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 11. 2023 0:05

Možná se vám to kvůli sychravému počasí nezdá, ale podzim je krásný čas. Jeho čarování s barvami…

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 11. 2023 0:05

Česká krajina je na podzim, kdy se listy stromů zbarví do všech možných barev, nejkrásnější.…

Finalisté MasterChef Česko uvaří v Brně gastro speciality

Finalisté MasterChef Česko uvaří v Brně gastro speciality

Autor: -red-, Datum: 18. 10. 2023 13:00

Pokud budete v sobotu 21. října v Brně, máte možnost podívat se na jedinečnou kulinářskou show.

Vinobraní u Máchova jezera

Vinobraní u Máchova jezera

Autor: -red-, Datum: 13. 8. 2023 19:43

Poslední srpnovou neděli se uskuteční 11. ročník Vinobraní u Máchova jezera a zábavné odpoledne pro…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-