Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Jolany (55): Nevím, jak vypadá můj syn
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Jolany (55): Nevím, jak vypadá můj syn

datum: 9. 5. 2020 0:05 autor: podle příběhu Jolany V. napsala Alžběta Morávková
Vymanit se z koloběhu průšvihů a špatných věcí mi trvalo skoro pětadvacet let. To, co bylo, už nikdy nevrátím. Ale přesto nemohu zapomenout.

Květnové dny mi pokaždé připomenou den, kdy jsem přivedla na svět svého syna. Z okna porodnice jsem viděla kvetoucí šeříky v nedalekém parku a pozorovala jsem páry, jak vozí kočárky s dětmi. Já jsem ho nevozila nikdy.

Špatný start do života

Hloupá osmnáctiletá holka, tak to jsem byla já před sedmatřiceti lety. Do té doby jsem znala jen kojeňák a dětský domov. Máma mě naposledy navštívila, když jsem oslavila čtvrté narozeniny. Od té doby jsem o ní neslyšela. Záviděla jsem těm, které si někdo vybral do adopce nebo do pěstounské péče. Cikánku nikdo nechtěl. Přitom táta prý byl bílý, ale geny máminy rodiny převládly.

Začala jsem se učit na prodavačku a bydlela na intru, na víkend jezdila do domova. Jenže jsem byla doslova jak utržená z řetězu. Náhlá svoboda a volnost se mi zalíbila. Škola šla stranou – a přitom mě bavilo na praxi stát za pultem a obsluhovat. Jenže jsem se chytla takové divné party. To vím dnes, tenkrát mi dělalo dobře, že mě vzali mezi sebe. Zkusila jsem alkohol i drogy.

Budu mít dítě?!

Průšvih na sebe nedal dlouho čekat. Ze školy mě vyhodili a podle tehdejších zákonů jsem musela jít pracovat. Našla jsem si práci ve skladu, jenže jsem tam po pár měsících přestala chodit. Pak mě chytili esenbáci, tak se tehdy říkalo policajtům. Nechození do práce, na to byl paragraf – příživnictví. Měla jsem štěstí na obhájkyni, která mi byla přidělena. Přesvědčila soud, že jsem hloupá holka, která si neví se životem rady. Vyklouzla jsem s podmínkou.

Nastoupila jsem znovu do skladu a sama sobě slíbila, že už budu sekat dobrotu. V tu dobu jsem zjistila, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. „Kdoví, s kým to máš, na mě to tedy nezkoušej hodit!“ vysmál se mi Pavel, kluk z naší party. – „Vždyť já jsem měla jen tebe!“ zoufale jsem křičela. – „To vyprávěj někomu jinýmu.“

Nic jsem neměla, ničím jsem nebyla. Mým jediným majetkem byl kufr s pár kousky oblečení, který jsem měla na ubytovně. Gynekolog za mnou poslal sociálku. Přísná paní s brýlemi na nose se ani nenamáhala mi vykat: „Jak si to představuješ?“ povzdychla si nade mnou. „Nemáš kde bydlet, nemáš peníze. Za co koupíš výbavičku? Kočárek? Postýlku? A jak to dítě budeš živit a šatit?“ vypočítávala mi, co bych měla pořídit. Mlčela jsem. Neměla jsem žádnou odpověď. Jen jsem cítila, jak se ve mně ten drobeček pohnul, a zaplavila mě vlna emocí.

Chci ho vidět!

Bylo rozhodnuto o nás bez nás. Nechám dítě v kojeňáku, mohu za ním chodit, a když prokážu, že se o něj postarám, vezmu si ho k sobě. A pak se koncem května narodil chlapeček, pojmenovala jsem ho Michal.

Ve skutečnosti to bylo všechno jinak. Snažila jsem se vidět Míšu co nejčastěji. Jenomže ho umístili do kojeňáku padesát kilometrů od města, kde jsem bydlela a pracovala. Těžce jsem škudlila na jízdenku, abych každý týden mohla Míšu vidět. Zrovna mu ten den byly tři měsíce, když mě k němu nepustili. Prý je nemocný. Další týden údajně ještě nebyl úplně v pořádku. Neodjela jsem a dožadovala se vidět své dítě.

V hysterickém pláči jsem se porvala s jednou ze zdravotních sester. Pak přijeli policajti. Zoufale jsem na ně křičela, ať mě pustí k mému chlapečkovi. Jednoho z nich jsem udeřila pěstí do tváře.

Další rok mám v mlžném oparu. Protože jsem byla v podmínce, šla jsem do vězení za napadení zdravotní sestry a toho esenbáka. Vůbec nevím, jak jsem to přežila. Při životě mě držely jen myšlenky na Míšu.

Co jsem to podepsala???

Moje první cesta z vězení vedla do kojeňáku. Míša už tam nebyl. „Adoptovali si ho jedni moc hodní lidi, kteří nemohli mít děti,“ řekla mi ředitelka. – „Ale…jak mohli?“ nechápavě jsem se na ni dívala. – „Podepsala jste přece souhlas k adopci!“

Mezi spoustou papírů, které jsem podepsala v průběhu soudu a po něm, aniž bych si je prohlédla, zřejmě byl i souhlas k adopci. Museli mi ho podstrčit.

Zhroutila jsem se a na ubytovně si podřezala žíly. Měla jsem štěstí v neštěstí. Spolubydlící mě našla včas a na psychiatrii, kde jsem pak musela strávit několik týdnů, mě dostala na starost úžasná doktorka.

„Musíte si nejdřív srovnat život, děvenko,“ vysvětlovala mi. „Jinak znovu skončíte v base,“ drsně dodala.

Život mi dal druhou šanci

Šlo to pomalu, krůček po krůčku, ale vydržela jsem. Našla jsem si práci v továrně a po večerech si přibrala úklid v nedaleké škole. Po čase jsem si dokonce našla i pronájem. Dálkově jsem dokončila učňák a pak začala pracovat v obchodě.

A taky jsem se seznámila s Járou. O deset let starším chlapem, který mě má rád takovou, jaká jsem, a který o mně všechno ví. Narodila se nám dcera Helenka, už je jí pětadvacet let a dělá nám jen radost.

Říká se, se čas zahojí všechny rány a že ty ošklivé vzpomínky vyblednou. Není to tak. Na Míšu myslím pořád. Jak se jmenuje? Co dělá? Má hodné rodiče? Třeba má děti… Přemýšlím, jestli bych ho poznala, kdybych ho náhodou někde potkala. Nejdřív jsem ho chtěla hledat. Pak jsem si to rozmyslela. Nemám právo zasahovat mu do života.

Ale třeba si někdy najde on mě.


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Autor: podle příběhu Slávky Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 9. 2023 0:05

„Těžko se o tom mluví. Mám dva syny a jako každá máma je miluji oba. Jenže u jednoho je to úplně…

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Autor: podle příběhu Jolany P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 9. 2023 0:05

Většina dívek si od dětství představuje, jak kráčí svatební uličkou v nádherných dlouhých šatech s…

Příběh Tomáše (45): Sedm let jsem netušil, že mám syna

Příběh Tomáše (45): Sedm let jsem netušil, že mám syna

Autor: podle příběhu Tomáše V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 9. 2023 0:05

Poprvé vidět vlastní dítě, když už navštěvuje první třídu, je určitě skvělým námětem pro film. Ať…

Příběh Gábiny (59): Složitá cesta k adoptivnímu vnukovi

Příběh Gábiny (59): Složitá cesta k adoptivnímu vnukovi

Autor: podle příběhu Gábiny J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 17. 9. 2023 0:05

„Otěhotněla jsem před maturitou a David přišel na svět, když mi bylo pouhých devatenáct,“ začíná…

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Autor: podle příběhu Lucie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 9. 9. 2023 0:05

Méně je někdy více. Nemá cenu se obětovat pro všechny za cenu vlastního zdraví. O tom ví své naše…

Příběh Hanky (48): Mrtvý manžel mi schválil přítele

Příběh Hanky (48): Mrtvý manžel mi schválil přítele

Autor: podle příběhu Hanky L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 3. 9. 2023 0:05

Celý život jsem si zakládala na tom, že jsem samostatná a racionálně uvažující osoba. Aby taky ne,…

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

Autor: podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 2. 9. 2023 0:05

„Abych to uvedla na pravou míru, zvířata máme u nás v rodině rádi všichni a minimálně jeden pes a…

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Autor: podle příběhu Evy T. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 8. 2023 0:05

Když děti vyletí z domova, většinou se těšíme, až se staneme prarodiči. Vnoučata přinášejí do…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-