„Především léky, které pravidelně užíváme, uložené v původním obalu a opatřené příbalovým letákem. Platí, že bychom s sebou měli vzít také několik rezervních dávek léčiva pro případ, že by se pobyt z nějakého důvodu prodloužil,“ říká lékařka a připomíná, že myslet bychom měli také na léky proti onemocněním, ke kterým jsme náchylní.
K základnímu obecnému vybavení pak patří léky proti horečce a bolesti, přípravky proti průjmu a zácpě, antihistaminika pro vnitřní i vnější užívání, rehydratační roztok a kapky do očí.
Máloco umí pokazit dovolenou tak jako zažívací obtíže. Potíže s trávením, zácpa nebo průjmy patří zároveň k vůbec nejčastějším zdravotním problémům, které nás na cestách mohou postihnout.
„Příčinou špatného trávení nebo potíží s peristaltikou je ve většině případů náhlá změna prostředí a stravovacích návyků, ať už jde o frekvenci stravování, výběr potravin, nebo množství snědeného jídla,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Mazylkinová.
„To, že si na dovolené chceme trošku dopřát, je přirozené. Ochutnávání místních specialit nebo popíjení alkoholických nápojů bychom ale měli v co největší míře vyvážit větším příjmem nutričně vyvážené stravy s potřebným obsahem vlákniny a dostatečným přísunem vody pro rehydrataci,“ dodává lékařka.
Dovolenkové trávicí obtíže ale mohou někdy mít i vážnější příčinu. Teplé počasí totiž vytváří příznivé podmínky pro množení bakterií, které jsou původci gastrointestinálních infekcí.
„V letních měsících se setkáváme zejména s průjmovými onemocněními způsobenými bakteriemi rodů Salmonella nebo Campylobacter, které jen v Česku postihnou ročně několik tisíc osob. V exotičtějších zemích hrozí také nákaza bakteriemi Escherichia coli nebo Shigella,“ vyjmenovává MUDr. Mazylkinová nejobvyklejší viníky cestovatelských průjmů.
Zdrojem nákazy bývají především nedostatečně tepelně upravené potraviny, zvláště pak maso nebo ryby, špatně omyté ovoce a zelenina, opětovně ohřívané pokrmy nebo nápoje s ledem.
„V zemích s nižšími standardy hygieny se navíc doporučuje důsledná konzumace balené nebo převařené vody, kterou bychom měli používat také k omývání obličeje a čištění zubů. Ať cestujeme kamkoli, měli bychom vždy myslet i na časté a důkladné mytí rukou,“ připomíná lékařka.
Zarudlá, spálená pokožka nepředstavuje jen dočasné nepohodlí, ale také velké nebezpečí do budoucna.
„Poškození slunečními paprsky je jedním z významných faktorů rozvoje zhoubných nádorů kůže. Riziko maligního melanomu, který patří k vůbec nejzákeřnějším typům rakoviny, zvyšuje už jediné spálení,“ varuje MUDr. Ludmila Mazylkinová.
Samozřejmostí by proto mělo být používání krémů s vysokým ochranným faktorem proti záření UVA i UVB.
Důležité je také nošení slunečních brýlí a pokrývky hlavy. Ta nás chrání nejen před spálením pokožky hlavy, ale také před úžehem – přehřátím mozku, jež se projeví horečkami, zimnicí nebo mdlobami a ve vážných případech může vést k úmrtí. Mezi 10. a 15. hodinou bychom se pak měli pobytu na slunci vyhnout zcela.
V bezpečí ale nejsme ani pod slunečníkem. Velký nápor na organismus představují už samotné vysoké teploty vzduchu.
„Při nedostatečné hydrataci a osvěžování chladnější vodou v takovém případě hrozí pro změnu úpal, který se kromě vysokých horeček projevuje nevolností nebo zvracením. Stejně jako při úžehu hrozí rozvoj vážných, život ohrožujících komplikací,“ upozorňuje MUDr. Mazylkinová.
Při vstupu do moře nás na dně může čekat nemilé překvapení v podobě ostrých kamenů, ale také mořských ježků, hvězdic a dalších bodlinatých živočichů.
„Bolestivým poraněním chodidel se nicméně můžeme zcela vyhnout, pokud si do vody vezmeme speciální obuv určenou pro koupání v přírodních vodách,“ podotýká MUDr. Ludmila Mazylkinová z MOJE AMBULANCE.
Ostražití bychom měli být rovněž při setkání se všemi ostatními živočichy a rostlinami. Přímý kontakt pro nás totiž může být toxický. Častým zdrojem potíží bývají zejména medúzy a další žahavci, kteří jsou příčinou nepříjemných kožních reakcí.
Varovat je třeba také před skoky do vody. „Hrozí zde zejména úrazy páteře s následkem ochrnutí,“ říká MUDr. Mazylkinová.
Za řadou onemocnění, úrazů nebo kolapsových stavů na dovolené stojí přeceňování vlastních sil. Aktivity bychom proto měli vždy přizpůsobit svému dlouhodobému i aktuálnímu zdravotnímu stavu, fyzické kondici, ale také podnebí a klimatu navštívené země.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…