Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Princ Andrew (59): Nezdárný synek britské královny
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Princ Andrew (59): Nezdárný synek britské královny

datum: 8. 10. 2019 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Princ Andrew kdysi pomohl Královskému námořnictvu porazit Argentinu. Teď je rozvedený a čelí obvinění ze sexuálního obtěžování.

Princ Andrew s titulem vévoda z Yorku je členem britské královské rodiny a jako takový v tuhle chvíli osmým „čekatelem“ v pořadí na britský trůn. Narodil se 19. února 1960 v londýnském Buckinghamském paláci jako Andrew Albert Christian Edward vládnoucí královně Alžbětě II. a jejímu manželovi princi Filipovi. Jméno dostal po dědovi z otcovy strany.

Chytrý student

Na své potenciální (i když dost nepravděpodobné) vládnutí se připravuje už od dětství velice pečlivě. Vystudoval prestižní školy nejen v Anglii, ale také ve Skotsku a dokonce i v Kanadě. Jako výtečný student získal takzvaný „A-level“ (The General Certificate of Education Advanced Level) z angličtiny, historie, ekonomiky a politických věd. Jde o jakýsi britský ekvivalent české maturity. Skládá se ze dvou dílčích zkoušek. Studenti je podstupují během posledních dvou let studia této „střední“ školy, kdy se připravují celkem na čtyři předměty, pokud ovšem neskládají zjednodušenou verzi o třech zkouškách.

Andrew splnil náročnější variantu, načež měl na vybranou mezi univerzitou a námořnickou Britannia Royal Naval Cellege. Zvolil druhou školu (univerzitu nikdy nenavštěvoval) a od roku 1979 je členem Royal Navy čili britského námořnictva. Jako takový se roku 1982 zúčastnil války o Falklandy, válečného konfliktu mezi Argentinou a Velkou Británii po dlouholetém sporu o nadvládu nad souostrovím Falklandy/Malvíny, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Argentina byla poražena – tedy i díky Andrewově účasti. 

Svatba a přátelský rozvod s Fergie

Šestadvacetiletý princ Andrew se oženil 26. července 1986 v královské katedrále Westminsterského opatství se Sarah Margaret Ferguson, kterou znal od dětství. V den sňatku obdržel tradiční brtiský šlechtický titul „vévoda z Yorku“. Podle pravidel by měl titul předat synovi. Vévoda má pouze dcery a bude tedy muset titul vrátit zpět koruně, pokud se mu ovšem nenarodí syn. Se Sarah to už asi nezvládne, neboť se mezitím stačili rozvést. Z jejich manželství se narodily dvě dcery: princezny Beatrice a Eugenie.

Někdejší manželka prince Andrewa, vévodkyně z Yorku Sarah Margaret rozená Ferguson, se narodila 15. října 1959 v Londýně. Není jen tak někdo! Vedle toho, že bývá označována za významnou britskou mecenášku čili podporovatelku umění, je také spisovatelkou a filmovou producentkou. Pomineme-li ovšem její – dnes již někdejší – příslušenství ke královskému rodu: odluku od stolu i lože oznámili Andrew a Sarah roku 1992, tedy dvanáct let po svatbě, rozvedeni byli o čtyři roky později. Samotný rozvod proběhl velice přátelsky, dohodli se na střídavé péči o své dvě dcery, nadále se přátelí a dokonce bydlí kousek od sebe.

O vévodkyni tisk často píše jako o „Fergie“, což je v Británii obecně užívaná přezdívka pro všechny nositele jména Ferguson. Sarah je nositelkou Řádu úsměvu, který vznikl roku 1968 v Polsku jako ocenění dětskou porotou dospělým, kteří se zasloužili o lepší život dětí. Mezinárodním oceněním se stalo poté, co nad ním v roce 1979 přejala patronát Organizace spojených národů.

Beatrice a Eugenie

Princezna Beatrice z Yorku, narozená 8. srpna 1988 v 8:18 hodin ráno v londýnské porodnici Portland Hospital je pátým vnoučetem královny Alžběty II. a prince Filipa, vévody z Edinburghu. Princeznu Beatrice pojmenovali po nejmladší dceři královny Viktorie. V dětství jí byla zjištěna dyslexie, speciální porucha čtení. Přesto získala vzdělání na Upton House School ve Windsoru a také na Coworth Park School a dalších školách. Na Goldsmiths, která je součásti Londýnské univerzity, získala roku 2011 titul bakaláře historie.

Princezna Eugenie z Yorku se narodila 23. března 1990 také v Portland Hospital jako šesté vnouče královny Alžběty a prince Filipa.

Od školních let na Winkfield Montessori vystřídala tato rtuťovitá dívka řadu vzdělávacích ústavů, aby nakonec získala titul bakaláře historie, anglické literatury a politiky na Newcastle Univerzity. Svá studia ukončila roku 2012 jako odbornice na anglickou literaturu a historii umění. Vloni se vdala za obchodníka s alkoholem Jacka Brooksbanka. Svatba se konala na hradě Windsor, který je druhým největším hradem na světě – hned po pražském hradě – a je také nejdéle soustavně obývaný hrad již od dob Viléma I. Dobyvatele, který žil a vládl v 11. století. Stejně jako její starší sestra se Eugenie s oblibou zúčastňuje všech akcí královské rodiny.

Andrew je zapleten do erotické pedofilní kauzy 

Každý dnes zná mediálně přetřásanou sexuální aféru pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina, který byl ve svých šestašedesáti zatčen letos v červenci kvůli obvinění, že po léta nutil k prostituci nezletilé dívky. A kdo to neví, pak vězte, že ač vinu popíral, jakýmsi „doznáním“ byla jeho sebevražda v newyorském vězení, kde se začátkem srpna oběsil.

Nás ale v této souvislosti zajímá především fakt, že do této aféry je zapleten i britský princ Andrew. Ten jakékoliv obvinění z pedofilních hrátek odmítá, ač je doloženo, že nejméně jednou navštívil Epsteinův „pedofilní ostrov“ Little St. James na amerických Panenských ostrovech v Karibiku. Po miliardářově sebevraždě se princ Andrew znovu distancoval od obvinění, že by se podílel na sexuálním zneužívání nezletilých dívek. V každém případě uvedl: „Nepojal jsem jakékoliv podezření, že by se Epstein nějakého zneužívání dopouštěl.“

Připustil také: „Chybou bylo, že jsem ho navštěvoval i po jeho odsouzení.“ Za pedofilní delikty byl totiž Epstein odsouzen už roku 2008, byť na pouhých 18 měsíců lehkého žaláře, kde si nakonec odpykal jen 13 měsíců, přes den pracoval a ve vězení jen přespával.

Prince obvinila nezletilá dívka

Přes veškeré princovy dementi byl dokonce konkrétně obviněn i jednou z vyslýchaných obětí, která prohlásila, že právě princ Andrew s ní měl – a dokonce prý několik let(!) – pohlavní styk, když jako nezletilá „sloužila“ miliardáři Epsteinovi a v letech 1999 až 2002 byla donucena k sexuálním stykům při orgiích pořádaných v Londýně, New Yorku i v Karibiku.

Tohle ovšem Vévoda z Yorku označil za „kategorickou nepravdu“. V prohlášení zveřejněném britským královským Buckinghamským palácem, vydaným s cílem „vyjasnit fakta“, vyjádřil princ Andrew dokonce soucit se všemi Epsteinovými oběťmi. Zdůraznil, že miliardáře vídal „nepravidelně a zřejmě ne více než jednou či dvakrát do roka“. S Epsteinem se ovšem přátelil po léta podobně jako řada dalších světových celebrit a prominentů, a to včetně třeba amerického prezidenta Donalda Trumpa.


Další články z rubriky

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 5. 2024 0:05

Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2024 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Rudá arcivévodkyně Erzsi (†79): Oblíbená vnučka Františka Josefa I. se přidala k socialistům

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2024 0:05

V jejích žilách kolovala krev Habsburků, belgické královské dynastie Koburků, francouzských…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 3. 2024 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-