Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Edward (57) a Sophie (57): Nenápadný pár britské královské rodiny
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Edward (57) a Sophie (57): Nenápadný pár britské královské rodiny

datum: 3. 2. 2022 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Relativně dlouhých šest let trvala známost prince Edwarda, nejmladšího syna britské královny Alžběty II., se Sophií Rhys-Jones, posléze legitimní snoubenkou, jíž nakonec pojal za manželku, a to dne 20. června 1999, krátce po 18. hodině středoevropského času.

Chtěli malou svatbičku, leč tisíce lidí naživo a milióny v letevizi sledovaly prince Edwarda a jeho nevěstu v bílém. V jejich světě je totiž všechno relativní...

Bulvár zajímaly nevěstiny šaty

Toho večera se nevěsta v bílých šatech se závojem a vlečkou, kterou jí na záběrech fotografů upravuje sama panovnice, stala novopečenou souputnicí královské rodiny. V nevěstině garderobě se snoubila modernost s tradicí, zde tedy ryze středověkou, neboť ony dlouhé hedvábné šaty byly vyrobeny ve stylu legendární Guinevery, nevěsty a manželky krále Artuše, zde pak ručně pošité křišťály a více než třemi tisíci perlami.


Sophie: Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Právě ony šaty vzbudily největší zájem bulvárních novinářů, obzvláště pak, když křišťály byl pošitý i hedvábný závoj, halící nevěstinu tvář. Na hlavě měla diamantovou tiáru, vetknutou do vlasů, a tady pozor: pocházející ze soukromé sbírky královny. Nicméně...  

Naivní představy o skromné svatbě

...Edward a Sophie se nejprve naivně domnívali, že si udělají jen takovou malou soukromou svatbičku v kruhu nejbližších příbuzných a přátel, rozhodně pak zcela bez účasti médií a jakékoliv širší veřejnosti. To se ale přepočítali! Konzervativní královna Alžběta a její dvůr by něco takového nesnesli a nepřipustili, takže nakonec museli snoubenci přistoupit na relativně „malý“ kompromis.


Královna Alžběta a princ Filip: Příběh lásky

Tedy na svatební obřad, proběhnuvší tradičně ve windsorském zámku, zde pak v kapli svatého Jiří, přijde alespoň „pouhých“ 550 oficiálně pozvaných hostí. A tak se i stalo. I marnivosti bylo dosti: na poslední chvíli se totiž zjistilo, že odstín Sofiiných bot neladí s barvou šatů. Začala honba za správnými střevíčky pro moderní Popelku..., ale pak vše dobře dopadlo.

Média se vnutila a nakonec i premiér

Navíc tu byla nakonec i všudypřítomná televize, zastoupená řadou kamer, která přenesla kompromisní „svatbičku“ na obrazovky celého světa. A ke všemu bylo v prodeji plných osm tisíc vstupenek, díky nimž se přímo do zámeckého areálu v době svatby dostal nejméně stejný počet přímých diváků.

Další tisíce jich postávaly a doslova se tlačily venku za branami a zdobným železným plotem. Co na tom, že na svatbu se – dle striktního princova přání – oficiálně nedostal žádný s aktivních politiků: tak či onak jim do toho stejně „kecal“ aktuální ministerský předseda Tony Blair, kdy zejména zdůraznil své „hluboké přesvědčení“, že tito dva nonkonformní novomanželé z lůna královské rodiny zcela jistě spolu napříště „budou nesmírně šťastni“.

Dámy bez klobouků a pánové jen tak „nalehko“

Od prvního okamžiku svatebního dění je nicméně zřejmé, že oproti předchozím britským královským svatbám (vzpomeňme jen třeba monstrsvatbu Charlese a Diany či jeho staršího bratra Andrewa) se jedná o velmi uvolněné dění, umocněné zde zejména tím, že už samotný ženich i jeho dva svědkové – rodní královští bratři Charles i Andrew, přicházejí do kaple pěšky a to navíc jen tak „nalehko“, tedy v „prostém“ odpoledním obleku.

A zatímco jindy musí mít pozvané dámy ve společnosti královny předepsaný klobouk na hlavě, tady ho mít nemusely – a také zhusta neměly.

Ultrakonzervativní ženské osoby však, jako třeba tehdy osmadevadesátiletá královna matka, zde tedy ženichova babička, přání novomanželů ignorovaly: tato dáma prostě kloubouk měla.


Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Milujeme se!

Veřejnost si neužila ani svatebního polibku, neboť ten si pár prosadil ryze soukromý. A tak své diváky i kamery pobavil novomanžel alespoň svou nešikovností: nedařilo se mu totiž nevěstě nasadit tradiční prsten. Vše se ale nakonec v dobré obrátilo a jak správně předvídal Tony Blair, manželé pak byli – a podle všeho stále jsou – „nesmírně šťastni“...

Snad i proto, že princ Edward, který publicitu nikdy nemiloval, už před svatbou utrousil před novináři, kteří na něj útočili citlivou otázkou, proč si za ženu bere obyčejnou dívku, a nikoliv šlechtičnu: „Náhodou už to tak je, že se milujeme,“ přiznal podstatu svého vztahu s moderní Popelkou. „A to je nejdůležitější věc.“

Nové tituly a „netituly“

Zatímco princ Edward dostal od své matky jako svatební dar nový titul hrabě z Wessexu a stal se navíc i vikomtem ze Severnu, jeho novožena se stala Její královskou výsostí hraběnkou z Wessexu.

V návalu ryzí skromnosti však ještě v rámci svatebního veselí prohlásila, že „po návratu do zaměstnání“ bude nadále používat civilnějí znějící jméno Sophie Wessex. To pana hraběte můžete nadále klidně oslovovat lord z Wessexu. Jemu to nevadí...

Není tak úplně Popelkou...

Přestože Sophie Rhys-Jones léta pracovala jako úspěšná manažerka public relations a žila relativně běžný život single ženy z londýnské vyšší střední třídy, také v jejích žilách koluje (ale to měla přece i pohádková Popelka...?!) obdobně modrá krev, jako jejímu manželovi.

Sophie se narodila do bohaté a urozené velšsko-irské rodiny. Mezi jejím předky byl dokonce – před 600 lety – Jindřich Francouzský, slavný francouzský král, vrstevník anglického Jindřicha VIII. Tudora. To je ten, co měl šest žen...

A jak je to s tím štěstím...?

Hraběnka Sophie je pokládána za vlivnou a dynasticky silnou ženu „stojící vedle trůnu“, která jediná zůstala královně po nejrůznějších rozvodech a excesech jejích ostatních dětí.

Svazek Edwarda a Sophie je stále pevný a podle všeho – ač ti dva stále neradi vystrkují růžky do médií – je rozhodně mimořádně šťastný. Také oni však prožili krizi. Velikým štěstím bylo nesporně oznámení roku 2003, že hraběnka je ve svých 38 letech těhotná. Jenomže pak stál komplikovaný porod málem život nejen dítě, ale i samotnou hraběnku.

I to je relativní

Nakonec však všechno dobře dopadlo: přestože rodička prodělala v sedmém měsíci abrupci placenty a během předčasného porodu v sedmém měsíci málem vykrvácela, malá lady Louise Alice Elizabeth Mary Mounbatten-Windsor se narodila. A byla živá. Co na tom, že s těžce poškozeným zrakem a mnoha dalšími zdravotními problémy. Novorozeně je okamžitě převezeno do specializovaného zařízení a umístěno v inkubátoru. Dostane se mu té největší péče.

Dnes je Lady Louise šestnáct let a podle oficiálních vyjádření lékařů je zcela zdravá. A snad jen dodejme, že v prosinci 2007 se jí narodil zdravý bratr James Alexander Philip Theo, vikomt Severn. Na posledních fotografiích tahle rodinka jen září štěstím. Život je krásný...

Převzala celou řadu královských povinností

Nesmírně aktivní a pracovitá „Popelka“ Sophie převzala postupně celou řadu povinností za stárnoucí královnu, s níž je často vídána v soukromí i na veřejnosti, a dle znalců „...mnohé z nich perfektně zvládla díky svým životním zkušenostem“.

Podporuje řadu projektů, které jsou jejímu srdci blízké. Vede několik nadací a ve svých pětapadesáti letech je tato moderní paní hraběnka příkladem pracující ženy – samoživitelky s vlastním podnikáním. Aristokratický manžel ji v tom plně podporuje. Po zkušenostech s nesnadným porodem vlastní dcery začala filantropka Sophie podporovat mimo jiné i program pro rodiče nedonošených dětí či medicinské výzkumy na podporu předčasně narozených.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 3. 2024 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová