Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání
Freepik, freepik
O čem se mluví

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

datum: 9. 11. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Nejdůležitější svátek v USA se slaví na počest stovky tzv. otců poutníků, kteří v listopadu 1620 dorazili k americkým břehům. Tvrdé podmínky v dnešním Massachusetts nevydržela polovina z nových přistěhovalců. A ti, co přežili, pak na počest první sklizně v nové zemi uspořádali oslavy – Den díkůvzdání. Čtvrtý čtvrtek v listopadu je Dnem díkůvzdání.

1. Den díkůvzdání se od počátku drží vždy poslední čtvrtek v listopadu.

MÝTUS V roce 1863 vyhlásil prezident Abraham Lincoln poslední čtvrtek v listopadu národním Dnem díkůvzdání. V roce 1939 však prezident Franklin Roosevelt na žádost Národní asociace maloobchodu s drogistickým zbožím nařídil, aby se svátek slavil vždy čtvrtý čtvrtek v měsíci (a nikdy ne příležitostně pátý, jak tomu bylo v roce 1939), aby se prodloužila sváteční nákupní sezóna o týden. Toto rozhodnutí vyvolalo velkou kontroverzi a nebylo vyřešeno ani o dva roky později, kdy Sněmovna reprezentantů přijala rezoluci, podle níž se poslední čtvrtek v listopadu stal zákonným státním svátkem. Senát usnesení pozměnil a stanovil datum na čtvrtý čtvrtek a Sněmovna nakonec souhlasila.

2. Benjamin Franklin navrhl, aby se národním ptákem Spojených států stal krocan.

PRAVDA V dopise své dceři zaslaném v roce 1784 Benjamin Franklin napsal, že divoký krocan by byl pro nově nezávislé Spojené státy vhodnějším národním symbolem než orel bělohlavý (kterého předtím zvolil Kontinentální kongres). Argumentoval tím, že krocan je „mnohem úctyhodnější pták“, „pravý původní rodák z Ameriky“ a „ačkoli je trochu marnivý a hloupý, je to pták odvážný“.

3. V roce 1863 vyhlásil Abraham Lincoln jako první americký prezident svátek Dne díkůvzdání.

MÝTUS Byl to George Washington, který roku 1789 Proklamaci vyzývající Američany k oslavě Dne díkůvzdání, aby tak vyjádřili svou vděčnost za ukončení války za nezávislost země a úspěšnou ratifikaci americké ústavy. V tradici Dne díkůvzdání pokračovali i jeho nástupci John Adams a James Madison.


5 známých lidí, kteří zemřeli na Halloweena

4. Macy's byl prvním americkým obchodním domem, který pořádal průvod na oslavu Dne díkůvzdání.

MÝTUS Filadelfský obchodní dům Gimbel's organizoval průvod již v roce 1920, ale průvod Macy's, zahájený o čtyři roky později, se brzy stal tradicí Dne díkůvzdání a standardním zahájením sváteční nákupní sezóny. Kromě slavných obřích balónů a plováků v průvodu Macy's hraje živá hudba a pořádají se různá vystoupení. Průvody se staly nedílnou součástí oslav ve městech po celých Spojených státech.

5. Krocani jsou pomalu se pohybující ptáci, kteří nemohou létat.

MÝTUS (i když částečný) Domestikovaní krocani (ti, kteří se jedí na Den díkůvzdání) neumějí létat a jejich tempo je omezeno na pomalou chůzi. Samice krocanů domácích, které jsou obvykle menší a lehčí než samci, se mohou pohybovat o něco rychleji. Divocí krocani jsou naopak mnohem menší a mrštnější. Na zemi mohou dosáhnout rychlosti až 40 km za hodinu a na krátké vzdálenosti létají rychlostí blížící se 80 km za hodinu. Mají také lepší zrak a sluch než jejich domácí protějšky.


Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

6. Brusinky, které jsou dnes základem mnoha večeří na Den díkůvzdání, používali už domorodí Indiáni k vaření i k léčebným účelům.

PRAVDA Podle Cape Cod Cranberry Growers' Association, jedné z nejstarších farmářských organizací v zemi, přidávali původní obyvatelé Ameriky brusinky do různých jídel, včetně „pemmicanu“ (výživná směs drcených bobulí, sušeného bizoního nebo jeleního masa a jemně krájeného loje). Používali je také jako lék na bodné a jiné rány způsobené šípy a jako barvivo na látky. Už otcové poutníci tyto způsoby využití plodů převzali a říkali jim „jeřáb (crane)“, protože jejich růžové květy jim na jaře připomínaly jeřába.

7. Pohyb krocana se stal inspirací pro tanec.

PRAVDA „Turkey Dance“ ( krocaní tanec), charakteristický krátkými trhavými kroky tohoto ptáka, byl jedním z řady populárních tanečních stylů, které se objevily koncem 19. a začátkem 20. století ve Spojených státech. Po two-stepu, jednoduchém tanci, který nevyžadoval téměř žádnou výuku, se rychle objevily tance jako one-step, turkey trot, fox trot a bunny hug, které se daly tančit na tehdy populární ragtimovou a jazzovou hudbu. Popularita těchto tanců se šířila rychlostí blesku, k čemuž přispěla výuka a vystoupení exhibičních tanečníků, jako byl slavný manželský pár Vernon a Irene Castleovi.

8. Na Den díkůvzdání v roce 2007 si dva krocani vysloužili výlet do Disney Worldu.

PRAVDA Dne 20. listopadu 2007 udělil prezident George W. Bush „milost“ dvěma krocanům, kteří se jmenovali May a Flower. Stalo se to na 60. ročníku Národní prezentace krocanů na Den díkůvzdání, která se konala v Růžové zahradě Bílého domu. Oba krocani byli letecky přepraveni do Orlanda na Floridě, kde sloužili jako čestní velcí maršálové Disney World Thanksgiving Parade. Současná tradice prezidentských krocaních milostí začala v roce 1947 za vlády Harryho Trumana, ale neformálně prý tuto praxi zahájil Abraham Lincoln, který udělil milost domácímu krocanovi svého syna Tada.

9. Krůtí maso obsahuje aminokyselinu, která způsobuje ospalost.

PRAVDA Krůtí maso skutečně obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, která je přirozeným sedativem. Ta je ale součástí i mnoha dalších potravin včetně kuřecího, hovězího, vepřového masa, fazolí a sýrů. Ačkoli se mnozí lidé domnívají, že právě obsah tryptofanu v krůtě způsobuje, že se po jídle na Den díkůvzdání cítí ospalí, pravda bude někde jinde. Jde spíše o velké množství zkonzumovaného jídla (v některých případech i alkoholu), které způsobuje, že většina lidí má chuť si po jídle zdřímnout.


Zdroje informací: history com, nationalgeographic.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Autor: -red-, Datum: 20. 3. 2023 15:00

Víte, že barefoot boty, tedy tzv. bosé boty jsou na vzestupu? Lidé dávají často přednost pohodlí…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Autor: -an-, Datum: 7. 3. 2023 15:00

Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 2. 2023 0:05

Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 12. 2. 2023 0:05

Pokud jde o vztahy, v únoru se kromě obligátního Valentýna slaví také Mezinárodní den manželství.…

Dejte najevo, že milujete...

Dejte najevo, že milujete...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 2. 2023 13:30

Svátek zamilovaných můžete slavit podle svého gusta!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-