
Při bolestivém močení na samoléčbu nespoléhejte
Svědivou, palčivou nebo řezavou bolest při návštěvě toalety, provázenou tlakem v podbřišku, se rozhodně nevyplatí brát na lehkou váhu nebo léčit podomácku. Včasné nasazení léčby přinese nejen rychlou úlevu, ale zabrání také rozvoji komplikací, z nichž k nejvážnějším patří zánět ledvin.
Přesnou příčinu odhalí mikroskop
Vůbec nejčastějším viníkem jsou bakterie a kvasinky, které přirozeně osídlují trávicí a pohlavní ústrojí. Potíž nastává v okamžiku, kdy proniknou do močové trubice a šíří se směrem vzhůru.
U žen je močová trubice přibližně pětkrát kratší než u mužů. Mikroorganismy tak v případě žen mnohem snáze doputují až do močového měchýře, kde se pomnoží a způsobí zánět. Výskyt tohoto onemocnění je tak u žen až třicetkrát častější. Platí také, že nejvíce jsou zánětem ohroženy těhotné ženy a ženy v menopauze.
V některých případech je zánět močového měchýře jedním z příznaků pohlavně přenosného onemocnění, ojediněle pak za obtížemi stojí vrozené odchylky ve tvaru močového ústrojí, příliš kořeněná strava či zvýšená konzumace citrusů nebo kofeinových nápojů.
„Abychom odhalili původce a mohli zahájit správnou léčbu, je nezbytné provést takzvané kultivační vyšetření moči. To nám odpoví na otázku, jaký způsob léčby zvolit,“ dodává MUDr. Mazylkinová, vrchní praktická lékařka MOJE AMBULANCE Ludmila Mazylkinová.
Brusinky, bylinky nebo teplé obklady? Ano, ale…
Se snadnou dostupností informací prostřednictvím internetu se lidé v případě zdravotních obtíží obrací na různá diskusní fóra, v lepším případě pak na lékařsky posvěcené zdroje. Za léčbu bez odborně stanovené diagnózy ale můžeme draze zaplatit.
„V ordinaci se často setkáváme s pacienty, kteří přichází s již velmi pokročilým zánětem poté, co se pokoušeli léčit pomocí obkladů, čajů, nebo výtažků z brusinek a dalších rostlin. Mnohé z nich pomohou zmírnit příznaky, pro úspěšný boj s bakteriemi ale nejsou dostatečně účinné,“ vysvětluje MUDr. Mazylkinová.
V případě, že infekce začne ohrožovat ledviny, je antibiotika následně nutné podávat nejen déle, ale někdy i nitrožilně během hospitalizace. Zdravotní obtíže, které při včasném nasazení léků vyléčíme během tří dnů, tak mohou skončit vážným onemocněním s nutností hospitalizace.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Dlouhodobé vystavování intenzivním slunečním paprskům může přispět ke vzniku šedého zákalu a ve výjimečných případech i poškození sítnice
Autor: -an-, Datum: 1. 6. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Parazitům začíná sezóna. Jak se před nimi ochránit?
Autor: Eva Jedelská, Datum: 29. 5. 2023 13:32Z přicházejícího jara se netěšíme jen my. Bohužel, stejně tak se ho už nemůžou dočkat ani naši…

Pozor na infarkt v létě
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?
Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Trápí vás bolest zubu? Odkládat návštěvu zubaře se může výrazně prodražit
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 5. 2023 0:05Bolest zubu dokáže spolehlivě zkazit den i dobrý spánek. Poznávacím znamením bohužel je, že jakmile…

Nová léčba atopické dermatitidy uleví od svědění do pár dní
Autor: -mav-, Datum: 15. 5. 2023 0:05Atopická dermatitida je často vnímána jen jako nepříjemná svědivá vyrážka na kůži. Ve skutečnosti…

Předpověď svědčí klíšťatům
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Světlanou Kiričenkovou, Poliklinika IPP, Datum: 30. 4. 2023 0:05Mnoho lidí se chystá užít si sluneční paprsky v přírodě. Krásné počasí po vydatných deštích bude…

5 rad a tipů k plenkové dermatitidě
Autor: -mav-, Datum: 17. 4. 2023 15:00Zarudlá kůže a vyrážka z plen – přiznejte se, kdo se s tím u miminka nikdy nesetkal? Moc rodičů se…
Komentáře