Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Marilyn Monroe (†36) a její muži
Flickr
Inspirace / Slavné páry

Marilyn Monroe (†36) a její muži

datum: 27. 4. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
„Muž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život,“ tvrdívala Marilyn Monroe, herečka, jejíž náručí prošly na desítky slavných mužů.

Manželé

Omyl jménem James Dougherty

Krátce po 16. narozeninách se provdala za Jamese „Jima“ Doughertyho. Přestože se měli s Marilyn rádi, na manželství bylo znát, že nevzniklo z vroucí lásky, ale z rozumu – Monroe se díky svatbě s Jamesem mohla odstěhovat ze sirotčince a konečně začít žít „obyčejný“ život, po kterém odmala toužila.

„Moje manželství mě nenaplňovalo smutkem, ale ani štěstím. S manželem jsme se moc nebavili. Ne proto, že bychom se na sebe zlobili. Prostě jsme si neměli co říct. Umírala jsem nudou,“ přiznala po letech herečka, o níž se tradovalo, že nebyla příliš dobrou hospodyní ani kuchařkou.

Běžně se prý stávalo, že kávu ochutila velkou dávkou soli místo cukru a svému manželovi připravovala každý den stejnou svačinu – sendvič s vejcem natvrdo. Častým pokrmem u nich doma pak byla mrkev s hráškem, protože se Marilyn někde doslechla, že má mít jídlo příjemnou barevnou kombinaci.

Po čtyřech letech přišel rozvod. Jablkem sváru se stalo založení rodiny. Zatímco se o pět let starší James už toužil stát otcem, mladičká brunetka (na blond se nechala obarvit o pár let později) se čím dál více upínala k myšlence, že se stane filmovou hvězdou.

Sportovec Joe DiMaggio

Když poznala světoznámého baseballového hráče Joe DiMaggia, bylo jí 25 a jemu 37 let. Ačkoliv toho neměli příliš mnoho společného a o práci toho druhého moc nevěděli, přeskočila mezi nimi jiskra. „Překvapilo mě, že jsem do Joea blázen. Čekala jsem povrchní, okázalý newyorský sportovní typ, a místo toho jsem se setkala s rezervovaným chlápkem, který po mně hned nevyjel,“ divila se v roce 1952 božsky vypadající Marilyn. 

Už před ostře sledovanou svatbou, která přišla o dva roky později, se mezi nimi začaly vytvářet první názorové neshody. Joe od ní žádal, aby se kvůli němu a péči o domácnost vzdala dobře rozjeté kariéry. To ambiciózní Marilyn pochopitelně nechtěla. Oheň na střeše byl u manželů také tehdy, když se DiMaggio dozvěděl, že jeho žena nafotila erotické fotografie nebo že při natáčení filmu „Slaměný vdovec“ zabírají kameramani její spodní prádlo.

Žárlivost kombinovaná s potřebou mít Marilyn neustále pod dohledem údajně zapříčinila, že na ni despotický Joe i několikrát vztáhl ruku. „S Joem se vycházelo velmi těžko, byl nevrlý, uzavřený a strašně žárlivý,“ svěřila se herečka. Jeho ješitnost a sklony k fyzickému násilí se ukázaly jako hlavní důvody, proč se jejich manželství po 9 měsících rozpadlo. 

Do třetice všeho „dobrého“ Arthur Miller 

O tom, kdo se stane jejím třetím manželem, měla Marilyn jasno už krátce po svatbě s Joe DiMaggiem. Se spisovatelem Arthurem Millerem se poprvé setkala ještě jako vdaná paní. Z mileneckého vztahu se ale záhy po rozvodu s Joem stalo právoplatné manželství. Svatební obřad o pouhopouhé délce čtyř minut si až po uši zamilovaní snoubenci odbyli na radnici v New Yorku 29. června 1956. O dva dny později konvertovala Monroe na víru svého novomanžela, a stala se židovkou.

Podle nejbližších přátel bylo jejich manželství už od začátku plné napětí. Určitý odstup a problémy v důvěrné komunikaci začaly sílit v momentě, kdy se Miller ocitl v tvůrčí krizi. Do té doby pracující Monroe si dala roční pauzu a snažila se být svému muži oporou. Stal se však pravý opak. Poté, co se dozvěděla, že je těhotná, ale že je její těhotenství mimoděložní, padla na samotné dno svých psychických sil. Po prodělaném potratu se navíc dala na pití.

Když se Marilyn v roce 1958 dozvěděla, že je opět v jiném stavu, natáčela slavnou komedii „Někdo to rád horké“. Ani tentokrát ji ale matka příroda nedopřála děťátko donosit. Po potratu Marilyn připustila, že dítě mohla zabít svoji drogovou závislostí na barbiturátech.

Souběžně s hereččiným zhoršujícím se psychickým stavem sílily konflikty s Arthurem. Manželská krize nakonec vyústila v roce 1961 rozvodem.

„Vždycky mě děsilo, že bych měla být něčí manželkou. Život mě naučil, že není možné, aby jeden skutečně miloval druhého,“ prohlásila herečka s odstupem času.

Milenci 

John F. Kennedy 

Poprvé se platinová blondýnka s budoucím prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym setkala na večírku v létě 1954. Jelikož bylo tou dobou její manželství s DiMaggiem v troskách a směřovalo k rozvodu, navazování intimních vztahů s jinými muži tak pro ni nebylo žádné tabu.

I důvěrné přátelství s Johnem se postupem času proměnilo v opravdový milenecký vztah, který Marilyn udržovala i během svého třetího svazku s Arthurem Millerem. Kdykoli se s ním pohádala, odjížděla se uklidnit do svého newyorského bytu, který byl jen kousek od Kennedyho hotelového apartmá. Poté, co byl v roce 1961 J.F.K. zvolený prezidentem a ocitl se pod drobnohledem médií, nešlo si nepovšimnout jeho mimomanželských aktivit, obzvlášť těch, které zažíval s Monroe. V hledáčku bulvárních novinářů se milenci pravidelně ocitali od začátku roku 1962. Každý Američan si jistě dobře vzpomíná na oslavu Johnovým 45. narozenin v síni Madison Square Garden, kdy mu Marilyn před davem 15 tisíců sympatizantů zazpívala „Happy birthday, Mr. President.“

Ačkoliv se nejvlivnější muž Ameriky sešel s herečkou jen několikrát, už to stačilo, aby se do něj bezhlavě zamilovala.

První dáma Jackie Kennedy o své rivalce věděla, dokonce jí prý i vzkázala: „Marilyn, provdáš se za Jacka – to je skvělé! Nastěhuješ se do Bílého domu, převezmeš povinnosti první dámy, já se vystěhuji a tobě zůstanou všechny problémy.“

Hereččino tajné přání, že se Kennedy rozvede a provdá se za ní, ale bylo velice naivní.

Andre de Dienes 

S fotografem maďarského původu navázala bližší známost když jí bylo 19 let – tedy během svého prvního manželství. Po rozchodu s manželem se coby modelka vydala s Andrem na pracovní cestu po Americe. Vedle fotografování a pózovaní na exotických místech se pár oddával vášnivé romanci. Po Andreho žádosti o její ruku ale vše skončilo. Marilyn, tou dobou ještě užívající své původní jméno Norma Jeane, se jeho návrhu lekla a dala mu sbohem.

Charlie Chaplin Jr. 

Během roku 1947 kolovaly zvěsti, že má Marilyn aférku se synem legendárního komika Charlieho Chaplina. Jejich důvěrnosti skončily údajně proto, že ji mladý Charlie nachytal v posteli se svým mladším bratrem jménem Sydney.

Elia Kazan 

Mezi Marilyn a řeckým scenáristou Eliou Kazanem to zajiskřilo během roku 1950. Díky jeho vlivu získala několik rolí ve filmech jeho blízkých přátel.

Tony Curtis 

Jejich příležitostný vztah začal už v roce 1950. „Když jsem byl s Marilyn v posteli, nikdy jsem si nebyl jistý – před, během toho nebo poté – nač vlastně myslela,“ vyjádřil se herec, který měl s Monroe pletky i v době natáčení komedie „Někdo to rád horké“ o osm let později. Aféra, o které věděl i hereččin tehdejší manžel Miller, se vyhrotila v momentě, kdy Monroe oznámila, že je v jiném stavu. Jestli bylo dítě, které čekala, manžela či milence, se už ale nikdo nedozví. Navíc v době, kdy prodělala potrat, se už Curtis řadil do dlouhého seznamu jejích exmilenců.

Frank Sinatra 

„Byl to ten nejvíc fascinující muž, se kterým jsem kdy chodila,“ vzpomínala Marilyn na vztah s Frankem Sinatrou, s nímž navázala úzký vztah po rozvodu s DiMaggiem v roce 1954. Jejich romance trvala až do roku 1961, kdy si Frank začal pohrávat s myšlenkou na společnou budoucnost. Z té ale sešlo.

„Frank si ji chtěl vážně vzít. Požádal ji o ruku a ona řekla ne,“ tvrdil Sinatrův blízký spolupracovník Jilly Rizzo.

Marlon Brando 

S hollywoodským lamačem dívčích srdčí se seznámila na večírku roku 1955. „Zatímco ostatní lidé pili a tančili, Marilyn seděla sama v rohu téměř bez povšimnutí a hrála na klavír,“ řekl Brando o seznámení s krasavicí. Jejich poměr trval až do roku 1962. To už ale byli spíš přátelé než milenci.

Yves Montand 

Její a Montandova romance se datuje do roku 1960, kdy s ním natáčela film „Pojď, budeme se milovat“. Milostný vztah trval necelé dva měsíce. Po dokončení filmu se Yves vrátil ke své manželce.

Výjimka jménem Natasha Lytess

Monroe neměla aférky jen s muži, vztah plný intimností prožila i s ženou – Natashou Lytess. S touto německou učitelkou herectví údajně udržovala poměr po dlouhých 7 let.

„Byla skvělá učitelka, ale hodně žárlila na muže, se kterými jsem se vídala. Myslela si, že je mým manželem!“ zavzpomínala slavná herečka na Natashinu přespřílišnou oddanost.

Konec jejich volné lásky přišel záhy poté, co jí Marilyn oznámila, že je zamilovaná do svého budoucího manžela DiMaggia.

Přečtěte si další zajímavosti se života Marilyn Monroe.


Další články z rubriky

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 11. 2022 0:05

Jejich životní příběh trochu připomíná manžele Mariii Skłodowskou-Curie a Pierra Curie. Zatímco…

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2022 0:05

V tomto příběhu si hlavní pohádkoví hrdinové vyměnili role. Tou bohatou byla Victoria. Zatímco ji…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 10. 2022 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-