Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

datum: 4. 2. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si ale tenhle moralista a přední odpůrce války ve Vietnamu srovnal se svým svědomím, že skrýval existenci syna Daniela, který se narodil s Downovým syndromem? Ten trávil život v ústavech a otce nezajímal.

Vzestup a pád

Celosvětově ho proslavil především román Smrt obchodního cestujícího, kde hlavní hrdina rozbíjí do té doby zažitou představu o americkém snu. O levicově smýšlejícího Millera, který byl dokonce i členem komunistické strany, se v padesátých letech zajímal Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (zvláštní vyšetřovací výbor, který v období studené války sledoval komunisty a jejich sympatizanty – pozn. red.).

Levicové smýšlení nebylo náhoda. Arthur Miller pocházel z bohaté rodiny, kterou krach na newyorské burze připravil o všechno. Artur se narodil 17. října 1915 v Harlemu jako druhé ze tří dětí Isidora a Augusty Millerových.


Kennedyovi: Prokletí nejznámější americké rodiny

Rodiče byli židovští přistěhovalci, kteří do USA přišli z Polska. Arthur měl blíž k matce, která byla vášnivou čtenářkou a probudila v chlapci zájem o literaturu. Isidor se z krejčího vypracoval na majitele továrny na výrobu oděvů, rodina se přestěhovala na Manhattan a mohla si dovolit i auto s řidičem.

Krach na newyorské burze však doslova rozmetal jejich splněný americký sen. Z Manhattanu se rychle stěhovali do Brooklynu a Arthur, tehdy student střední školy, musel začít pracovat, aby mohl pokračovat ve studiu. Na Michiganské univerzitě se zaměřil na žurnalistku a spolupracoval se studentskými novinami.

Snil o literární slavě a začal psát divadelní hry. Už ta první – No Villian (Žádný padouch) z roku 1936 – mu přinesla úspěch. 

Kvůli Marilyn rozbil manželství

S Mary Grace Slattery se Miller seznámil během studia na univerzitě. Vzali se v roce 1940 a roku 1944 se jim narodila dcera Jane (1944) a tři roky po ní syn Robert. Miller pilně psal a jeho hry postupně pronikaly na Broadway.

Triumfem se stala hra Smrt obchodního cestujícího, ověnčená mnoha cenami. Z Millera se postupně stávala v uměleckých kruzích celebrita. Zatímco Mary se starala o děti, Arthur chodil do společnosti.

S Marilyn Monroe se potkal začátkem 50. let. On ženatý, ona vdaná za druhého manžela Joe DiMagia – zároveň ale udržovala intimní poměr se spisovatelem a režisérem Eliou Kazanem.


Marilyn Monroe (†36) a její muži

Románek filmové sexbomby a známého dramatika – to zpočátku byla velká láska! Zamilovaná Marilyn kvůli charismatickému spisovateli přestoupila k judaismu.

Millerovi krásná Marilyn tak zamotala hlavu, že podal žádost o rozvod. Jen pár dní po rozvodu se 29. června 1956 uskutečnila oficiální svatba, o pár dní později pak tradiční židovský obřad.

Pár let lásky a štěstí

Spisovatel Norman Mailer označil jejich manželství za spojení „velkého amerického mozku“ a „velkého amerického těla“ (the Great American Brain and the Great American Body). Filmová hvězda se nadšeně věnovala domácnosti, zároveň si doplňovala znalosti z literatury a historie, aby intelektuálně „stačila“ Millerovi.

Pak Marilyn otěhotněla, ale o dítě přišla a zaháněla smutek barbituráty. V manželství to začalo skřípat. Po druhém potratu už bylo jasné, že láska vyprchala. Rozvedli se v roce 1961, rok poté Marilyn zemřela.

Klidný přístav s Inge...

A rok po rozvodu kráčel Miller potřetí k oltáři. O osm let mladší rozvedená rakouská fotografka Inge Morath byla ženou, která po boku slavného dramatika prožila čtyři desítky let. Původně přijela udělat fotky Marilyn, ale nakonec se sblížila s Millerem. Inge byla chytrá a vtipná intelektuálka, se kterou si Miller rozuměl.

„Jsem rád v ženské společnosti. Život bez žen je nudný.“

Necelý rok po svatbě, v září 1962, přišla na svět dcera Rebecca. Miller o ní často mluvil a byl na ni pyšný. Rebecca se totiž stala úspěšnou scenáristkou a režisérkou.

...a kostlivec ve skříni

O tom, že pár roku 1966 přivítal na svět ještě syna Daniela, vědělo jen málo blízkých příbuzných a známých. Teprve v roce 2005, po Millerově smrti, novináři vypátrali jeho existenci! U Daniela lékaři diagnostikovali Downův syndrom. Přestože Inge se chtěla o chlapce starat, nechala se přemluvit k tomu, aby syn zůstal trvale v ústavu pro postižené děti.

Údajně byl přesvědčený, že Inge nebyla na péči o zdravotně postiženého chlapce připravena. Jedna z jeho tet vychovávala právě dítě s Downovým syndromem a Miller prý viděl, jak je to pro ni těžké.

Miller o Danielovi nikdy nemluvil a doslova ho vymazal ze života. Když v roce 2002 Inge zemřela, Rebecca s manželem ho přemluvili, aby se o syna začal aspoň trochu zajímat. Dokonce syna navštívil a v poslední vůli s ním počítal. Tím ale nemohl odčinit předchozích šestatřicet let nezájmu.

„Truchlím nad tím, že nevěřím v Boha, protože byl ke mně tak dobrý.“

Arthur Miller zemřel 10. února 2005 ve svém domě v Connecticutu. Devětaosmdesátiletý umělec byl tehdy zasnouben se čtyřiatřicetiletou malířkou Agnes Barley. K radosti dětí, kteří se proti tomuto vztahu ostře vymezovali, si ji nestačil vzít.

Po jeho smrti a odhalení tajemství v podobě postiženého syna se v médiích řešila otázka: Můžeme vážně brát morální ponaučení od umělců, kteří jsou sami morálně kompromitováni?


Zdroj informací: Biography.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak párovat velikonoční pokrmy s víny?

Jak párovat velikonoční pokrmy s víny?

Autor: redakce ve spolupráci s Klárou Kollárovou, národní someliérkou, Datum: 30. 3. 2023 0:05

Během největších křesťanských svátků se nemusíme bát dát si sklenku vína. Vždyť přece jedním ze…

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

Autor: -red-, Datum: 27. 3. 2023 10:00

Pozor, řítí se Sestry v sedle! Bláznivá komedie o jeptiškách, které jsou ochotny pro záchranu…

10 x o krevní plazmě

10 x o krevní plazmě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 3. 2023 0:05

Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu,…

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Autor: -red-, Datum: 20. 3. 2023 15:00

Víte, že barefoot boty, tedy tzv. bosé boty jsou na vzestupu? Lidé dávají často přednost pohodlí…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Autor: -an-, Datum: 7. 3. 2023 15:00

Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 2 x 3 vstupenky na film Sestry v sedle

27. 3. 2023 10:00 autor -red-