Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

datum: 11. 10. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si ale tenhle moralista a přední odpůrce války ve Vietnamu srovnal se svým svědomím, že skrýval existenci syna Daniela, který se narodil s Downovým syndromem? Ten trávil život v ústavech a otce nezajímal.

Celosvětově ho proslavil především román Smrt obchodního cestujícího, kde hlavní hrdina rozbíjí do té doby zažitou představu o americkém snu. O levicově smýšlejícího Millera, který byl dokonce i členem komunistické strany, se v padesátých letech zajímal Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (zvláštní vyšetřovací výbor, který v období studené války sledoval komunisty a jejich sympatizanty – pozn. red.).

Vzestup a pád

Levicové smýšlení nebylo náhoda. Arthur Miller pocházel z bohaté rodiny, kterou krach na newyorské burze připravil o všechno. Artur se narodil 17. října 1915 v Harlemu jako druhé ze tří dětí Isidora a Augusty Millerových.

Rodiče byli židovští přistěhovalci, kteří do USA přišli z Polska. Arthur měl blíž k matce, která byla vášnivou čtenářkou a probudila v chlapci zájem o literaturu. Isidor se z krejčího vypracoval na majitele továrny na výrobu oděvů, rodina se přestěhovala na Manhattan a mohla si dovolit i auto s řidičem.

Krach na newyorské burze však doslova rozmetal jejich splněný americký sen. Z Manhattanu se rychle stěhovali do Brooklynu a Arthur, tehdy student střední školy, musel začít pracovat, aby mohl pokračovat ve studiu. Na Michiganské univerzitě se zaměřil na žurnalistku a spolupracoval se studentskými novinami.

Snil o literární slavě a začal psát divadelní hry. Už ta první – No Villian (Žádný padouch) z roku 1936 – mu přinesla úspěch. 

Kvůli Marilyn rozbil manželství

S Mary Grace Slattery se Miller seznámil během studia na univerzitě. Vzali se v roce 1940 a roku 1944 se jim narodila dcera Jane (1944) a tři roky po ní syn Robert. Miller pilně psal a jeho hry postupně pronikaly na Broadway.

Triumfem se stala hra Smrt obchodního cestujícího, ověnčená mnoha cenami. Z Millera se postupně stávala v uměleckých kruzích celebrita. Zatímco Mary se starala o děti, Arthur chodil do společnosti.

S Marilyn Monroe se potkal začátkem 50. let. On ženatý, ona vdaná za druhého manžela Joe DiMagia – zároveň ale udržovala intimní poměr se spisovatelem a režisérem Eliou Kazanem.


Marilyn Monroe (†36) a její muži

Románek filmové sexbomby a známého dramatika – to zpočátku byla velká láska! Zamilovaná Marilyn kvůli charismatickému spisovateli přestoupila k judaismu.

Millerovi krásná Marilyn tak zamotala hlavu, že podal žádost o rozvod. Jen pár dní po rozvodu se 29. června 1956 uskutečnila oficiální svatba, o pár dní později pak tradiční židovský obřad.

Pár let lásky a štěstí

Spisovatel Norman Mailer označil jejich manželství za spojení „velkého amerického mozku“ a „velkého amerického těla“ (the Great American Brain and the Great American Body). Filmová hvězda se nadšeně věnovala domácnosti, zároveň si doplňovala znalosti z literatury a historie, aby intelektuálně „stačila“ Millerovi.

Pak Marilyn otěhotněla, ale o dítě přišla a zaháněla smutek barbituráty. V manželství to začalo skřípat. Po druhém potratu už bylo jasné, že láska vyprchala. Rozvedli se v roce 1961, rok poté Marilyn zemřela.

Klidný přístav s Inge...

A rok po rozvodu kráčel Miller potřetí k oltáři. O osm let mladší rozvedená rakouská fotografka Inge Morath byla ženou, která po boku slavného dramatika prožila čtyři desítky let. Původně přijela udělat fotky Marilyn, ale nakonec se sblížila s Millerem. Inge byla chytrá a vtipná intelektuálka, se kterou si Miller rozuměl.

„Jsem rád v ženské společnosti. Život bez žen je nudný.“

Necelý rok po svatbě, v září 1962, přišla na svět dcera Rebecca. Miller o ní často mluvil a byl na ni pyšný. Rebecca se totiž stala úspěšnou scenáristkou a režisérkou.

...a kostlivec ve skříni

O tom, že pár roku 1966 přivítal na svět ještě syna Daniela, vědělo jen málo blízkých příbuzných a známých. Teprve v roce 2005, po Millerově smrti, novináři vypátrali jeho existenci! U Daniela lékaři diagnostikovali Downův syndrom. Přestože Inge se chtěla o chlapce starat, nechala se přemluvit k tomu, aby syn zůstal trvale v ústavu pro postižené děti.

Údajně byl přesvědčený, že Inge nebyla na péči o zdravotně postiženého chlapce připravena. Jedna z jeho tet vychovávala právě dítě s Downovým syndromem a Miller prý viděl, jak je to pro ni těžké.

Miller o Danielovi nikdy nemluvil a doslova ho vymazal ze života. Když v roce 2002 Inge zemřela, Rebecca s manželem ho přemluvili, aby se o syna začal aspoň trochu zajímat. Dokonce syna navštívil a v poslední vůli s ním počítal. Tím ale nemohl odčinit předchozích šestatřicet let nezájmu.

„Truchlím nad tím, že nevěřím v Boha, protože byl ke mně tak dobrý.“

Arthur Miller zemřel 10. února 2005 ve svém domě v Connecticutu. Devětaosmdesátiletý umělec byl tehdy zasnouben se čtyřiatřicetiletou malířkou Agnes Barley. K radosti dětí, kteří se proti tomuto vztahu ostře vymezovali, si ji nestačil vzít.

Po jeho smrti a odhalení tajemství v podobě postiženého syna se v médiích řešila otázka: Můžeme vážně brát morální ponaučení od umělců, kteří jsou sami morálně kompromitováni?


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Případů rakoviny močového měchýře přibývá

Případů rakoviny močového měchýře přibývá

Autor: -jah-, Datum: 20. 10. 2021 15:00

Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorovým onemocněním močového systému. V Česku je šestým…

Proč se nechat očkovat?

Proč se nechat očkovat?

Autor: -an-, Datum: 18. 10. 2021 15:00

Podzimní sezóna respiračních onemocnění přijde letos s větší silou. Odborníci doporučují očkování…

Dnes slavíme Světový den zraku!

Dnes slavíme Světový den zraku!

Autor: -red-, Datum: 14. 10. 2021 10:00

Věděli jste, že je Facebook modrý, protože jeho zakladatel Mark Zuckerberg trpí barvoslepostí? Pro…

Lindsay Lohan (35): Hollywoodská průšvihářka

Lindsay Lohan (35): Hollywoodská průšvihářka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 10. 2021 0:05

Je příkladem toho, jak se může ze slávy někdy zatočit hlava. Bývalá dětská modelka a herečka…

Isaac Newton (†84): Génius, který se bál lidí a slunečního světla

Isaac Newton (†84): Génius, který se bál lidí a slunečního světla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 10. 2021 0:05

Více než tři století se traduje, že slavný vědec Isaac Newton si četl na zahradě, když mu na hlavu…

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Autor: -an-, Datum: 17. 9. 2021 15:00

Nadcházející sezóna bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infekcím…

Deník ze života s Alzheimerem

Deník ze života s Alzheimerem

Autor: -mav-, Datum: 14. 9. 2021 15:00

Brzy si připomeneme Mezinárodní den Alheimerovy choroby. Některou z forem demence v současném době…

Tip šéfredaktorky

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

11. 10. 2021 0:05 autor Anna Vágnerová