Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

datum: 4. 2. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si ale tenhle moralista a přední odpůrce války ve Vietnamu srovnal se svým svědomím, že skrýval existenci syna Daniela, který se narodil s Downovým syndromem? Ten trávil život v ústavech a otce nezajímal.

Vzestup a pád

Celosvětově ho proslavil především román Smrt obchodního cestujícího, kde hlavní hrdina rozbíjí do té doby zažitou představu o americkém snu. O levicově smýšlejícího Millera, který byl dokonce i členem komunistické strany, se v padesátých letech zajímal Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (zvláštní vyšetřovací výbor, který v období studené války sledoval komunisty a jejich sympatizanty – pozn. red.).

Levicové smýšlení nebylo náhoda. Arthur Miller pocházel z bohaté rodiny, kterou krach na newyorské burze připravil o všechno. Artur se narodil 17. října 1915 v Harlemu jako druhé ze tří dětí Isidora a Augusty Millerových.


Kennedyovi: Prokletí nejznámější americké rodiny

Rodiče byli židovští přistěhovalci, kteří do USA přišli z Polska. Arthur měl blíž k matce, která byla vášnivou čtenářkou a probudila v chlapci zájem o literaturu. Isidor se z krejčího vypracoval na majitele továrny na výrobu oděvů, rodina se přestěhovala na Manhattan a mohla si dovolit i auto s řidičem.

Krach na newyorské burze však doslova rozmetal jejich splněný americký sen. Z Manhattanu se rychle stěhovali do Brooklynu a Arthur, tehdy student střední školy, musel začít pracovat, aby mohl pokračovat ve studiu. Na Michiganské univerzitě se zaměřil na žurnalistku a spolupracoval se studentskými novinami.

Snil o literární slavě a začal psát divadelní hry. Už ta první – No Villian (Žádný padouch) z roku 1936 – mu přinesla úspěch. 

Kvůli Marilyn rozbil manželství

S Mary Grace Slattery se Miller seznámil během studia na univerzitě. Vzali se v roce 1940 a roku 1944 se jim narodila dcera Jane (1944) a tři roky po ní syn Robert. Miller pilně psal a jeho hry postupně pronikaly na Broadway.

Triumfem se stala hra Smrt obchodního cestujícího, ověnčená mnoha cenami. Z Millera se postupně stávala v uměleckých kruzích celebrita. Zatímco Mary se starala o děti, Arthur chodil do společnosti.

S Marilyn Monroe se potkal začátkem 50. let. On ženatý, ona vdaná za druhého manžela Joe DiMagia – zároveň ale udržovala intimní poměr se spisovatelem a režisérem Eliou Kazanem.


Marilyn Monroe (†36) a její muži

Románek filmové sexbomby a známého dramatika – to zpočátku byla velká láska! Zamilovaná Marilyn kvůli charismatickému spisovateli přestoupila k judaismu.

Millerovi krásná Marilyn tak zamotala hlavu, že podal žádost o rozvod. Jen pár dní po rozvodu se 29. června 1956 uskutečnila oficiální svatba, o pár dní později pak tradiční židovský obřad.

Pár let lásky a štěstí

Spisovatel Norman Mailer označil jejich manželství za spojení „velkého amerického mozku“ a „velkého amerického těla“ (the Great American Brain and the Great American Body). Filmová hvězda se nadšeně věnovala domácnosti, zároveň si doplňovala znalosti z literatury a historie, aby intelektuálně „stačila“ Millerovi.

Pak Marilyn otěhotněla, ale o dítě přišla a zaháněla smutek barbituráty. V manželství to začalo skřípat. Po druhém potratu už bylo jasné, že láska vyprchala. Rozvedli se v roce 1961, rok poté Marilyn zemřela.

Klidný přístav s Inge...

A rok po rozvodu kráčel Miller potřetí k oltáři. O osm let mladší rozvedená rakouská fotografka Inge Morath byla ženou, která po boku slavného dramatika prožila čtyři desítky let. Původně přijela udělat fotky Marilyn, ale nakonec se sblížila s Millerem. Inge byla chytrá a vtipná intelektuálka, se kterou si Miller rozuměl.

„Jsem rád v ženské společnosti. Život bez žen je nudný.“

Necelý rok po svatbě, v září 1962, přišla na svět dcera Rebecca. Miller o ní často mluvil a byl na ni pyšný. Rebecca se totiž stala úspěšnou scenáristkou a režisérkou.

...a kostlivec ve skříni

O tom, že pár roku 1966 přivítal na svět ještě syna Daniela, vědělo jen málo blízkých příbuzných a známých. Teprve v roce 2005, po Millerově smrti, novináři vypátrali jeho existenci! U Daniela lékaři diagnostikovali Downův syndrom. Přestože Inge se chtěla o chlapce starat, nechala se přemluvit k tomu, aby syn zůstal trvale v ústavu pro postižené děti.

Údajně byl přesvědčený, že Inge nebyla na péči o zdravotně postiženého chlapce připravena. Jedna z jeho tet vychovávala právě dítě s Downovým syndromem a Miller prý viděl, jak je to pro ni těžké.

Miller o Danielovi nikdy nemluvil a doslova ho vymazal ze života. Když v roce 2002 Inge zemřela, Rebecca s manželem ho přemluvili, aby se o syna začal aspoň trochu zajímat. Dokonce syna navštívil a v poslední vůli s ním počítal. Tím ale nemohl odčinit předchozích šestatřicet let nezájmu.

„Truchlím nad tím, že nevěřím v Boha, protože byl ke mně tak dobrý.“

Arthur Miller zemřel 10. února 2005 ve svém domě v Connecticutu. Devětaosmdesátiletý umělec byl tehdy zasnouben se čtyřiatřicetiletou malířkou Agnes Barley. K radosti dětí, kteří se proti tomuto vztahu ostře vymezovali, si ji nestačil vzít.

Po jeho smrti a odhalení tajemství v podobě postiženého syna se v médiích řešila otázka: Můžeme vážně brát morální ponaučení od umělců, kteří jsou sami morálně kompromitováni?


Zdroj informací: Biography.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-