Rodiče byli židovští přistěhovalci, kteří do USA přišli z Polska. Arthur měl blíž k matce, která byla vášnivou čtenářkou a probudila v chlapci zájem o literaturu. Isidor se z krejčího vypracoval na majitele továrny na výrobu oděvů, rodina se přestěhovala na Manhattan a mohla si dovolit i auto s řidičem.
Krach na newyorské burze však doslova rozmetal jejich splněný americký sen. Z Manhattanu se rychle stěhovali do Brooklynu a Arthur, tehdy student střední školy, musel začít pracovat, aby mohl pokračovat ve studiu. Na Michiganské univerzitě se zaměřil na žurnalistku a spolupracoval se studentskými novinami.
Snil o literární slavě a začal psát divadelní hry. Už ta první – No Villian (Žádný padouch) z roku 1936 – mu přinesla úspěch.
S Mary Grace Slattery se Miller seznámil během studia na univerzitě. Vzali se v roce 1940 a roku 1944 se jim narodila dcera Jane (1944) a tři roky po ní syn Robert. Miller pilně psal a jeho hry postupně pronikaly na Broadway.
Triumfem se stala hra Smrt obchodního cestujícího, ověnčená mnoha cenami. Z Millera se postupně stávala v uměleckých kruzích celebrita. Zatímco Mary se starala o děti, Arthur chodil do společnosti.
S Marilyn Monroe se potkal začátkem 50. let. On ženatý, ona vdaná za druhého manžela Joe DiMagia – zároveň ale udržovala intimní poměr se spisovatelem a režisérem Eliou Kazanem.
Románek filmové sexbomby a známého dramatika – to zpočátku byla velká láska! Zamilovaná Marilyn kvůli charismatickému spisovateli přestoupila k judaismu.
Millerovi krásná Marilyn tak zamotala hlavu, že podal žádost o rozvod. Jen pár dní po rozvodu se 29. června 1956 uskutečnila oficiální svatba, o pár dní později pak tradiční židovský obřad.
Spisovatel Norman Mailer označil jejich manželství za spojení „velkého amerického mozku“ a „velkého amerického těla“ (the Great American Brain and the Great American Body). Filmová hvězda se nadšeně věnovala domácnosti, zároveň si doplňovala znalosti z literatury a historie, aby intelektuálně „stačila“ Millerovi.
Pak Marilyn otěhotněla, ale o dítě přišla a zaháněla smutek barbituráty. V manželství to začalo skřípat. Po druhém potratu už bylo jasné, že láska vyprchala. Rozvedli se v roce 1961, rok poté Marilyn zemřela.
A rok po rozvodu kráčel Miller potřetí k oltáři. O osm let mladší rozvedená rakouská fotografka Inge Morath byla ženou, která po boku slavného dramatika prožila čtyři desítky let. Původně přijela udělat fotky Marilyn, ale nakonec se sblížila s Millerem. Inge byla chytrá a vtipná intelektuálka, se kterou si Miller rozuměl.
„Jsem rád v ženské společnosti. Život bez žen je nudný.“
Necelý rok po svatbě, v září 1962, přišla na svět dcera Rebecca. Miller o ní často mluvil a byl na ni pyšný. Rebecca se totiž stala úspěšnou scenáristkou a režisérkou.
O tom, že pár roku 1966 přivítal na svět ještě syna Daniela, vědělo jen málo blízkých příbuzných a známých. Teprve v roce 2005, po Millerově smrti, novináři vypátrali jeho existenci! U Daniela lékaři diagnostikovali Downův syndrom. Přestože Inge se chtěla o chlapce starat, nechala se přemluvit k tomu, aby syn zůstal trvale v ústavu pro postižené děti.
Údajně byl přesvědčený, že Inge nebyla na péči o zdravotně postiženého chlapce připravena. Jedna z jeho tet vychovávala právě dítě s Downovým syndromem a Miller prý viděl, jak je to pro ni těžké.
Miller o Danielovi nikdy nemluvil a doslova ho vymazal ze života. Když v roce 2002 Inge zemřela, Rebecca s manželem ho přemluvili, aby se o syna začal aspoň trochu zajímat. Dokonce syna navštívil a v poslední vůli s ním počítal. Tím ale nemohl odčinit předchozích šestatřicet let nezájmu.
„Truchlím nad tím, že nevěřím v Boha, protože byl ke mně tak dobrý.“
Arthur Miller zemřel 10. února 2005 ve svém domě v Connecticutu. Devětaosmdesátiletý umělec byl tehdy zasnouben se čtyřiatřicetiletou malířkou Agnes Barley. K radosti dětí, kteří se proti tomuto vztahu ostře vymezovali, si ji nestačil vzít.
Po jeho smrti a odhalení tajemství v podobě postiženého syna se v médiích řešila otázka: Můžeme vážně brát morální ponaučení od umělců, kteří jsou sami morálně kompromitováni?
Zdroj informací: Biography.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…
S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…
Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když…
Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…