Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze
picryl.com
Inspirace / Slavné páry

Marilyn Monroe (†36) a Joe DiMaggio (†84): Manželství jako na horské dráze

datum: 19. 5. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
I když byli krátce manželé, mezi hollywoodskou ikonou a superhvězdou baseballových Yankees vzniklo pouto, které trvalo až do smrti hollywoodské hvězdy.

Vztah slavné americké herečky a Marilyn Monroe a fenomenálního hráče baseballu Joe DiMaggia si získal srdce a pozornost celého národa. Seznámili se v době, kdy hvězda Marilyn stoupala stejně jako sláva Joea DiMaggio, který byl už tehdy označen za nejlepšího baseballového hráče všech dob. Přestože jejich manželství trvalo pouhých devět měsíců, jejich krátký vášnivý románek nepřestává fascinovat.

Dvojnásobný americký sen

Navzdory vnějším rozdílům si ti dva byli velmi podobní. Oba se vyšvihli ze skromných poměrů a dostali se na vrchol své kariéry.

Marilyn Monroe, narozená 1. června 1926, byla poznamenaná nešťastným dětstvím bez mateřské lásky. K úspěchům a slávě se musela těžce probojovat.


Marilyn Monroe (†36): 13 obrazů ze života hollywoodské femme fatale

Joe DiMaggio, který spatřil světlo světa o dvanáct let dřív (25. listopadu 1914), vyrůstal ve dvoupokojovém domku s početnou rodinou kalifornského rybáře se sicilskými kořeny.

K otcově nelibosti rybářem být nechtěl. Dařilo se mu ale na poli sportovním a newyorský klub Yankees dovedl v třinácti sezónách k devíti vítězným titulům.

V roce 1951 ukončil kariéru – trápila ho různá bolestivá zranění. V té době byl několik let rozvedený a s bývalou manželkou herečkou Dorothy Arnold měl syna Josepha.

První rande

V roce 1952 požádal Joe, čerstvě vysloužilá sportovní legenda, svého známého, aby mu domluvil rande s právě začínající herečkou Marilyn Monroe. Před jejich první schůzkou byla Marilyn Monroe skeptická.

„Očekávala jsem okázalého newyorského sportovce a místo toho jsem potkala rezervovaného muže, který se o mě hned nepokoušel,“ uvedla později. „Choval se ke mně jako k někomu výjimečnému.“

Vzájemná přitažlivost byla silná a začali spolu chodit. Ačkoli skeptici zdůrazňovali jejich odlišnosti, Monroe vzpomínala na podobnosti, včetně společné touhy po stabilním domově a dětech.

„Pravdou je, že jsme si byli velmi podobní,“ řekla Marilyn svému životopisci Benu Hechtovi v pamětech My Story. „Moje publicita, stejně jako Joeova velikost, to je něco navenek. To nemá nic společného s tím, jací jsme ve skutečnosti."


Marilyn Monroe: Psychicky labilní matka ji nechala u pěstounů

„Když jsme se sešli v ložnici, bylo to, jako by se hádali bohové; nad námi hřměly mraky a blýskalo se,“ vzpomínal DiMaggio v knize Dinner With DiMaggio. Silná fyzická přitažlivost však byla vyvážena i DiMaggiovým respektem k její inteligenci a zranitelnosti. Už tehdy se mluvilo o svatbě.

„Joe a já jsme o svatbě mluvili už několik měsíců,“ řekla Monroe Hechtovi. „Věděli jsme, že to nebude snadné manželství. Na druhou stranu jsme nemohli do nekonečna fungovat jako milenecký pár. Mohlo by to začít škodit kariéře nás obou.“

Pracovní cestu proměnili ve svatební 

Manželé se vzali 14. ledna 1954 na radnici v DiMaggiově rodném San Francisku během klidného obřadu a pózovali fotografům na schodech kostela svatého Petra a Pavla. Svatba v kostele tehdy nepřipadala v úvahu, protože oba snoubenci byli již dříve rozvedeni: DiMaggio se v roce 1944 rozvedl se svou první ženou Dorothy Arnoldovou a Monroeová se sousedem z dětství Jamesem Doughertym v roce 1946.

Podle Marilyn vymyslel DiMaggio na poslední chvíli scénář sňatku, který vyhovoval časovým možnostem obou. „Proč se nevzít hned? Stejně musím jet do Japonska kvůli baseballu a mohli bychom si z té cesty udělat líbánky,“ vzpomíná Monroe na DiMaggiova slova. „A tak jsme se vzali a odletěli do Japonska na líbánky.“

Žárlivost na denním pořádku

Jejich manželství bylo od samého počátku náročné. Během líbánek byla Marilyn Monroe požádána, aby odcestovala do Koreje a vystoupil tam pro americké vojáky. DiMaggio zůstal v Japonsku. Po návratu domů se manželé snažili o normální život, ale nestálost její kariéry a jeho údajná žárlivost a snaha zapojit se do vyjednávání o jejích profesionálních smlouvách a výběru rolí začaly drhnout.

DiMaggio údajně chtěl, aby se jeho žena věnovala víc domácnosti než kariéře. Dost bojoval s image své ženy. Při natáčení filmu The Seven Year Itch v New Yorku byl DiMaggio znechucen dnes již proslulou scénou s mřížemi v metru. Podle Marilyn řekl: „... odhalení tvých nohou a stehen, dokonce i rozkroku – to byla poslední kapka.“

Viditelně uplakaná a rozrušená Marilyn devět měsíců po svatbě veřejně oznámila jejich rozvod s odvoláním na psychické týrání. V dopise napsaném své ženě v době oznámení DiMaggio uvedl: „Miluji tě a chci být s tebou. ... Nic si nepřeji víc než obnovit tvou důvěru ve mne. ... Moje srdce se rozskočilo ještě víc, když jsem tě viděl plakat před všemi těmi lidmi.“

Svatba s dramatikem Millerem

Trvalo ještě několik let, než se usmířili, a mezitím se Monroe v roce 1956 provdala za dramatika Arthura Millera. Tento svazek trval pět let a na jeho konci byla citově křehká Monroe přijata na psychiatrickou kliniku v New Yorku. Byl to DiMaggio, kdo zajistil propuštění své bývalé manželky a odvezl ji do tréninkového kempu Yankeeů na Floridě, kde působil jako trenér, aby si odpočinula.

Ačkoli další jejich manželství nebylo na pořadu dne, zůstali dobrými přáteli, i když Monroe bojovala se závislostí, depresemi a úzkostmi. Zemřela 4. srpna 1962 na předávkování barbituráty ve svém domě v Los Angeles.


Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Zdrcený DiMaggio si vyžádal její tělo a uspořádal pohřeb, na který se nedostavila hollywoodská smetánka ani členové rodiny Kennedyů včetně tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, s nímž měla Monroe údajně poměr. DiMaggio nikdy neodpustil příteli Franku Sinatrovi, že ji seznámil s Kennedyovými.


Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Stále oddaný DiMaggio se nikdy znovu neoženil a během svého života o Monroe mluvil jen zřídka. Po dvacet let organizoval třikrát týdně doručování růží na její hrob.

„Půjdu do hrobu s lítostí a obviňováním sebe sama za to, co se jí stalo,“ vyznává se DiMaggio v knize Dinner With DiMaggio. „Sinatra mi později řekl, že Marilyn mě stejně milovala až do konce.“

Svou osudovou lásku přežil o víc než šestatřicet let. Zemřel po krátkém boji s rakovinou plic 8. března 1999.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 2. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 11. 2022 0:05

Jejich životní příběh trochu připomíná manžele Mariii Skłodowskou-Curie a Pierra Curie. Zatímco…

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

David a Victoria Beckhamovi: Pohádka o „Popelákovi a princezně“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2022 0:05

V tomto příběhu si hlavní pohádkoví hrdinové vyměnili role. Tou bohatou byla Victoria. Zatímco ji…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (89): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 10. 2022 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2022 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2022 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Mick Jagger (78) a Jerry Hall (66): Zvíře a kráska

Mick Jagger (78) a Jerry Hall (66): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 7. 2022 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-