Věhlas v místní vědecké a technické komunitě mu přinesla instalace a následné uvedení do provozu přístrojů pro výuku astronomie, které jamajský matematik Alexander MacFarlane odkázal glasgowské univerzitě.
To mu kromě peněz zajistilo také místo opraváře vědeckých přístrojů. To už se také pustil do podnikání a s místních architektem a obchodníkem vyráběli a prodávali hudební nástroje. To se psal rok 1759.
V té době ho zaujala možnost využití páry jako zdroje hnací síly. Potřeboval však peníze, aby mohl experimentovat. Finanční podporu poskytl anglický vynálezce a průmyslník John Roebuck, který získal patentová práva na parní stroj. Když zkrachoval, patent roku 1775 zakoupil továrník Mattew Boulton, který se stal na čtvrt století Wattovým obchodním partnerem.
To už byl James Watt vdovec. Sňatek se sestřenicí Margaret uzavřel v roce 1764. Narodilo se jim pět dětí, z nichž jen dvě se dožily dospělosti.
Při porodu posledního dítěte v roce 1773 Margaret zemřela. Její smrt ho těžce zasáhla. Roku 1777 se oženil podruhé, jeho manželkou se stala dcera místního barvíře Ann a měli spolu ještě syna a dceru.
Pracovní partnerství s Mattewem Boultonem bylo přínosné pro oba, dokonce založili společnost Boulton & Watt, která jim zajišťovala pravidelné příjmy z prodeje parních strojů. Watt byl „mozkem“, který řešil technické problémy. Boulton se zase věnoval obchodu, který Watta nebavil.
Po odchodu na odpočinek oba společníci předali pomyslné žezlo svým synům – Matew Boulton ml. a James Watt ml. převzali firmu. Watt si pak pořídil dům v Handsworthu, kde pracoval na různých vynálezech.
James Watt se věnoval i jiným vědním oborům. Už od dětství ho zajímala chemie a své znalosti využil pro konstrukci jednoduchého kopírovacího stroje, kde byl potřeba speciální inkoust.
Watt nebyl jen vědec a vynálezce, který se věnoval technice. Hodně četl, domluvil se několika jazyky, zaujala ho botanika, ale i architektura, hudba nebo právní otázky.
Stal se členem londýnské učené Královské společnosti a korespondenčním členem Francouzské akademie, glasgowská univerzita mu udělila čestný doktorát.
Na svou dobu se James Watt dožil vysokého věku. Zemřel 25. srpna 1879 ve věku 83 let.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…