Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mick Jagger a Keith Richards: Přátelé z dětství založili skupinu Rolling Stones
Flickr
Inspirace / Retro

Mick Jagger a Keith Richards: Přátelé z dětství založili skupinu Rolling Stones

datum: 31. 5. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Příběh skupiny Rolling Stones začíná setkáním jejích zakladatelů Micka Jaggera a Keitha Richardse na vlakovém nádraží v anglickém Dartfordu v říjnu 1961.

Setkání na nádraží

Nebylo to jejich první seznámení, protože oba vyrůstali v Dartfordu a chodili spolu na gymnázium, ale od té doby ztratili kontakt.

Na nádraží, kde Jagger odjížděl na London School of Economics a Richards na cestu na Sidcup Art College, se staří přátelé dali do řeči, zejména o sbírce bluesových a R&B desek, což Jaggera zajímalo.


Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Oba byli ovlivněni vzrušující hudbou, které se do jejich rádií dostávala zpoza Atlantiku. Jagger si díky svému talentu pro mimiku už tehdy vyvinul jedinečný styl zpěvu. A Richards, který pocházel z hudební rodiny a kdysi zpíval v kostelním sboru, se rychle prosazoval s kytarou.

Další pokračování

Uvědomili si, že mají společného přítele v kytaristovi Dicku Taylorovi, který hrál s Jaggerem v kapele a v mezičase jamoval s Richardsem v Sidcupu. Brzy se všichni tři začali pravidelně scházet, aby poslouchali desky a objevovali začínající talenty, a společně s dalšími dvěma založili Little Boy Blue and the Blue Boys.


John Lennon a Yoko Ono: Příběh šílené lásky

V dubnu 1962 se Jagger a Richards vydali do londýnského klubu Ealing, aby si poslechli skupinu Blues Incorporated Alexise Korvera. Bubeník kapely Charlie Watts, ovlivněný jazzem, hrál jistě, ale devatenáctileté mladíky zaujala zejména práce Briana Jonese na kytaru, který tehdy vystupoval pod jménem „Elmo Lewis“ podle svého bluesového hrdiny Elmora Jamese.

První koncerty

Jagger a Richards začali vystupovat s Blues Incorporated, ale Jones, odhodlaný vytvořit vlastní bluesovou kapelu, je brzy odlákal pro svou začínající skupinu. Připojil se k nim Taylor a na inzerát v Jazz News přivedl klávesistu Iana Stewarta.


Linda a Paul McCartney: Láskyplný „pár století“

Když Korner v létě toho roku stáhl Blues Incorporated z jejich pravidelného vystoupení v londýnském klubu Marquee kvůli kolizi termínů, navrhl jako náhradu Jonese, Jaggera a ostatní. Jejich skupina stále neměla jméno, Jones se inspiroval skladbou Muddyho Waterse „Rollin' Stone“ a zbytek je historie.

Formuje se skupina

Dne 12. července 1962 skupina debutovala jako Rolling Stones v sestavě Jagger jako zpěvák, Richards a Jones na kytaru, Taylor na basu, Stewart na klávesy a Mick Avory – pozdější člen The Kinks – na bicí.

Pak se ke kapele přidali Bill Wyman a Charlie Watts.

Přestože majitel Marquee pozval Rolling Stones zpět na pravidelné koncerty, nadcházející měsíce byly pro členy kapely náročné. Jagger, Richards a Jones si našli společné bydlení v londýnské čtvrti Chelsea, kde žili v bídě a zbytek peněz z Jaggerova stipendia rozdělili mezi všechny tři.

Přichází baskytarista

V prosinci, poté co se Taylor vrátil na uměleckou školu, dali The Stones na zkoušku baskytaristu Billa Wymana z The Cliftons. Wyman, o několik let starší než ostatní a méně obeznámený s jejich R&B vlivy, přesto hrál dost dobře na to, aby si vysloužil souhlas, a pomohl si tím, že nedostatečně vybavené kapele věnoval své zesilovače.


Ringo Starr: Málem se upil k smrti

Na začátku nového roku se podařilo zajistit další důležitou součást, když Watts nastoupil, aby skupině poskytl spolehlivého bubeníka. Dne 14. ledna 1963 hrála nyní již rozpoznatelná raná sestava Rolling Stones – Jagger, Richards, Jones, Watts, Wyman a Stewart – poprvé na veřejnosti v klubu Flamingo v Soho.

Podívat se přišli i Beatles

Další posilu kapele poskytl promotér Giorgio Gomelsky, který Stounům od února 1963 zamluvil hostování v klubu Crawdaddy v londýnském Richmondu. Zde si skupina získala své první významné příznivce, kteří se na tuto energickou R&B kapelu a jejího energického frontmana sjížděli z okolí. Místní noviny se o kapelu zajímaly a další začínající rocková skupina, Beatles, se dokonce přišla podívat, co je to za povyk.


George Harrison (†58): Miloval ženy, „lítal“ v drogách a nakonec „uletěl“ na duchovnu

Koncem dubna se o senzaci dozvěděl devatenáctiletý promotér Andrew Loog Oldham. Byl přesvědčen, že kombinace zvuku a sex-appealu skupiny zaujme - a protože Gomelsky byl mimo zemi - rychle se svým partnerem Ericem Eastonem podepsal se Stones manažerskou smlouvu. V polovině května byla uzavřena i smlouva s Decca Records.

Začátek cesty ke slávě

Spolu s Gomelskym přišel zkrátka i podsaditý Stewart, který byl vyřazen z živých vystoupení (i když mohl zůstat jako session hudebník a road manager). Byla to součást řídícího stylu managementu Oldhama, který kapelu nabádal, aby myslela ve velkém a jednou provždy opustila svá denní zaměstnání.

Dne 7. června 1963 vydali Stones svůj debutový singl, cover verzi písně „Come On“ od Chucka Berryho. S vlastními uznávanými skladbami, které brzy následovaly, a změnami v sestavě, které se projevily tragickým odchodem Jonese, ale nikdy ne tandemem Jagger-Richards, byli Stones na cestě k tomu, aby svou řadou nezapomenutelných hitů a ohromující dlouhověkostí stanovili rock'n'rollový standard.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Červený kříž a jeho historie

Červený kříž a jeho historie

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 6. 2024 0:05

Kořeny Červeného kříže sahají až do roku 1859, kdy se obchodník Henry Dunant stal svědkem krvavých…

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 6. 2024 0:05

Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 6. 2024 0:05

Napoleon I. Bonaparte za svůj život vedl více bitev než Alexandr Makedonský, Hannibal, Caesar a…

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 6. 2024 0:05

Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 5. 2024 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová