Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla
Inspirace / Osudy

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

datum: 4. 5. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl vypráví o nenaplněné lásce. S láskou i nepřízní osudu bojovala i představitelka hlavní hrdinky filmu Hana Vítová.

Jana Lašková toužila stát se učitelkou, rodiče zase chtěli, aby z ní byla operní zpěvačka. Ani jedno z toho se nesplnilo. Na pražskou konzervatoř byla přijata, ale dlouho tam nezůstala. Jako Hana Vítová nakonec zakotvila u divadla a u filmu.

Dráha zpěvačky ji nelákala

Manželé Laškovi přivítali na svět svou jedinou dceru 24. ledna 1904. Tatínek Hanuš Lašek byl sólistou opery Národního divadla a zároveň vyučoval zpěv na pražské konzervatoři. Zpěvu se profesionálně věnovala i maminka Hana (Nina).

A tak zatímco někteří rodiče bránili a brání svým dětem věnovat se umělecké dráze, u Lašků tomu bylo naopak. Jana poslechla a na přání rodičů začala studovat na konzervatoři, přestože od dětství ji lákala profese učitelky.

Konzervatoř opustila po dvou letech, kdy odešla na stáž do divadla v Olomouci.

Ježek si ji vybral 

Zprávy o mladé půvabné stážistce olomouckého divadla, která navíc krásně zpívá, se dostaly až do Osvobozeného divadla. Jaroslav Ježek právě hledal představitelku Sirael do připravované romantické hry Golem.

Když spatřil Janu Laškovou, měl vybráno. Slavná dvojice Voskovec s Werichem okamžitě poznala, že má před sebou mimořádný talent. A tak se v roce 1930 Jana Lašková stala členkou osvobozeného divadla. Umělecký pseudonym Hana Vítová, který pro ni ti dva vymysleli, používala až do konce života.

„Hana Vítová. Tak se jmenovala původně Jana Lašková a my jsme jí vymysleli jméno. Hledali jsme tenkrát mladou dívenku, která by uměla zpívat koloraturu do Golema... Nemusela být vynikající herečka, protože měla hrát jako umělá ženská, a hlavně musela zpívat. A to ona uměla. Tak jsme ji angažovali, a protože se nechtěla jmenovat Lašková, tak jsme přemýšleli, jak by se měla jmenovat. A zrovna šel kolem Nezval a zamával na nás. My jsme mu říkali Vítek, že ano, jmenoval se Vít, Vítězslav Nezval, a tak mě napadlo: ‚Co kdybyste se jmenovala Vítová?‘. A ona povídala: ‚Ano, to by se mi líbilo‘. A my jsme řekli: ‚A Hana k tomu, Hana Vítová‘, a ona na to přistoupila,“ později vyprávěl Jan Werich.

Brzy začala také hrát ve filmu. Nejprve to byly snímky pod taktovkou Voskovce a Wericha – například Peníze, nebo život. Pak ji oslovili i další režiséři a Hana Vítová se stala jednou z nejobsazovanějších filmových hereček třicátých let.

Mezi úspěšné filmy patřily například Vdavky Nanynky Kulichovy, Lidé na kře či Cech panen kutnohorských. Asi její nejlepší rolí je Marta Dekasová v melodramatu Noční motýl.  

Dva osudoví muži

Kolem stále slavnější filmové a divadelní hvězdy se točila spousta mužů. Ona se však nejprve nešťastně platonicky zamilovala do Jiřího Voskovce.

Velká láska přišla s Járou Pospíšilem. O devět let starší operetní zpěvák a herec ji tak okouzlil, že kvůli němu opustila Prahu a šla za ním do Olomouce. V roce 1933 se vzali, ale už po roce následoval rozvod. Populární herečka se musela vrátit do Prahy kvůli natáčení a manželé se míjeli. Do konce života však o sobě vzájemně mluvili s úctou a respektem.

Pak krásné Haně zkřížil cestu novinář a šéfredaktor Kinorevue Bedřich Rádl. Původně vystudovaný právník a známý pražský elegán byl o devět let starší a právě se rozváděl s jinou herečkou, Světlou Svozilovou.

Hanu Vítovou si vedl k oltáři v roce 1940 a ona se pak nastěhovala do jeho krásného bytu na Masarykově nábřeží. Ve stejném domě však bydlela i Světla Svozilová, což nebylo příjemné ani jedné z nich. 

Nešťastné manželství s Rádlem

V průběhu druhé světové války se manželé starali o dceru Oldřicha Nového Janu Včelákovou, když oba její rodiče byli deportováni do koncentračního tábora. Hana totiž kdysi šla malé Janě za kmotru.


Oldřich Nový: (†83): Prvorepublikový gentleman

Stejně jako většina jejích prvorepublikových kolegyň měla Hana Vítová po válce problém najít stálou práci. Ve filmu se objevovala už jen sporadicky, vystupovala příležitostně v barech a na estrádách.

Rádl měl slabost pro půvabné ženy a manželství mu v tom nijak nebránilo. Do vztahu plného častých hádek vyvolaných Rádlovými nevěrami se v roce 1946 narodila jejich jediná dcera Bedřiška. Když jí bylo sedm, rodiče se rozvedli. Jenže Hana Vítová neměla kam jít a sehnat byt, to bylo v padesátých letech naprosto nemožné. Rádl jí tedy velkoryse nabídl, že může zůstat u něj.

Krátce nato si do bytu přivedl novou manželku, o generaci mladší Natašu Tanskou. Ta neuměla vařit a Hana Vítová se nakonec o všechny starala.

Hana Vítová udržovala delší dobu vztah s R. A. Dvorským, ten se však nakonec oženil s jinou ženou.

Velká tragédie

Dcera Bedřiška byla nervově labilní a v devatenácti letech se silou první lásky zamilovala do herce Jiřího Suchého. Ten byl v té době ženatý a měl malého syna a vůbec netušil, že ho Bedřiška miluje. Neopětovaná láska dohnala mladou ženu k sebevraždě.

Bedřiška se zamkla do koupelny a pokoušela si podřezat žíly. Když se zoufalé matce podařilo otevřít dveře, dcera před jejíma očima vyskočila z okna. Po několika hodinách v nemocnici zemřela.

Haně Vítové se zhroutil svět a žal rozpouštěla v alkoholu. Na živobytí si vydělávala překlady knih z ruštiny a angličtiny, většinou pracovala ve své chatě na Berounsku. V roce 1970 po autonehodě ochrnula na jednu nohu. Prášky proti bolesti zapíjela alkoholem a k tomu hodně kouřila.

Zemřela 3. března 1987 na rakovinu plic. V bytě ji našla kamarádka, která jí nosila nákup. Smrt byla pro osudem těžce zkoušenou ženu vysvobozením.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-